C. DE JAGER won het Provinciale Ploegkampioenschap Tour de France ALGEMENE VERGADERING IN GOES! ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGERE N GEMEENSCHAP ZEELAND Grote figuren.... Vierde bij Nationale wedstrijden Vlaggen en Tonkinstokjes Zoekt uw voordeel Van wie zijn Motregen kontra Belgische stoppel knollen 11 JANUARI 1958 ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 721 Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Eindredactie en Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. Telef. 011002345 ja, kennen wij in onze provincie ook. Ieder van ons weet er wel een paar op te noemen. Het burgerlijk bestuur van Zeeland kent er, de Z. L. M. heeft er en ook binnen de L. J. G. treffen wjj ze aan. Nu kunnen wij hier wel schrijven, dat wij de grote figuren „kennen", maar dat kennen is maar betrekkelijk. Immers, wij maken die mensen mee op vergaderingen, bij officiële openingen en wij lezen over hen in de couranten. Maar eigenlijk weten wij maar bitter weinig van hen persoonlijk. De redactieraad van „De Boeren- jeugd" heeft besloten om een paar van die grote figuren eens te vragen om voor het voetlicht te willen treden. Wie het zijn en wat hun gevraagd zal worden blijft voorlopig nog een ge heim. Let dus op de artikelen, die over deze figuren zullen volgen! De L. J. G. Afd. 's Heer-Abtskerke Nisse e.o. biedt tegen gereduceerde prijs ter overname aan: 12 exemplaren cn eer* gratis bewijs van eerste opvoering van het toneelstuk in 3 bedrijven „DE OLMENHOEVE". Te bevragen bij de Secretaris II. v. Liere, Poelweg XV no. 3, Goes. zijn na de Puzzelrit nog niet voor hun winterslaap naar het Landbouwhuis teruggekeerd. Hun opsporing en aan houding wordt verzocht. En dan graag bericht aan 't Provinciaal Secretariaat Het betreft gele en groene driehoekige vlaggen van zgn. Gloria-linnen en de stokjes, waar ze aan waren bevestigd. de twee koekblikken, die na de bakwedstrjjd in Koudekerke bleven staan? Een blik is van Ark (een gewoon koekjesblik). Het komt uit de buurt van Zaamslag en staat daar nu bij Van der Veke. Het andere is een zeer grote ronde trommel. Die kan aan 't Landbouw- I huis worden afgehaald. Het is alweer een poosje geleden, en de kaarten werden onderdehand weer geschud. Maar we welen allen nog, hoe onze L. J. G.-er C. de Jager het dit jaar gebracht heeft tot ploeg- kampioen van Zeeland! Op een avond waren wé in het gast vrije huis van de familie De Jager op bezoek. De vader en de moeder van Kees waren ook thuis en op die manier ontstond er een prettig gesprek over heel veel verschillende dingen, maar natuurlijk en voornamelijk ook over het ploegen. SPORT EN PRACTIJK. U weet allen, dat een ploegkampioen schap of een ploegwedstrijd een samen gaan betekent van technische kennis met een sportieve instelling. Vooral die sportieve instelling blijkt al geslachten lang bij die De Jagers aanwezig te zjjn. Het is zelfs één van de dingen waarom ze in hun streek be kend zijn. Denkt U maar aan het schaatsen, om bij één voorbeeld te blij ven. Die sportiviteit komt ook heel sterk tot uiting in de verhouding tussen Bram van Dijke (nu Nederlands kam pioen tweede in de Wilhelminapolder) en Kees de Jager, (eerste bij de provin ciale kampioenschapnen). Deze twee zullen op een wedstrijd hard met. elkaar vechten, maar na afloop graag de win naar zijn zege gunnen. Daarom moet Uw interviewer ervoor oppasssen, dat hij geen dingen twee maal gaat neerschrijven. Maar ook daarom is het erg prettig, dat deze twee kampioenen op zo uitstekende wijze laten zien, dat wedstrijdploegen eer. agrarische sport kan zijn! STRIJD ZONDER SUPPORTERS. Bij de provinciale ploegwedstrijden in de Wilhelminapolder was er een harde strijd te leveren en die is daar geleverd ook! Er is met grote ver betenheid en hardnekkigheid gevoch ten. Niemand heeft de ander ook maar iets cadeau gegeven. Er was. wat dat betreft, een betrek kelijk geringe belangstelling van de zijde van het publiek. Jammer! Men zou1 mogen verwachten, dat in onze landbouwprovincie een grote be langstelling, van jongeren en ouderen, zou bestaan voor provinciale kam pioenschappen, die in een plaats ge houden worden, die zo centraal ge legen is! Al was het waar, dat de boe ren het in die tijd zeer zeer di'uk had den. HET PEEL GAAT OMHOOG! C. de Jager is van mening, dat het peil van het ploegen in Zeeland vooral de laatste 3, 4 jaar sterk gestegen is. En inderdaad, de resultaten wijzen het uit Dit is daarom ook zo belangrijk, om dat het goede ploegen in Zeeland zjjn directe weerslag heeft op de bedrijfs voering. Ook draagt het goede ploegen van de grond in zeer hoge mate bp tot de bedrjjfsuitkomsten (voor zoverre men die tenminste in de hand heeft). Het is niet teveel gezegd, dat het ploegen de basis legt voor alles wat er in de loop van het seizoen met de grond gebeurt. En het is evenmin te veel verzonnen, wanneer we stellen, dat het boerenvakmanschap vooral in het ploegen tot uiting komt! WAT DOET DE GROND? Het was opvallend, hoezeer C. de Jager waarde hechtte aan geode ken nis van de grondsoort, waarin geploegd moet worden. Het ging, met andere woorden, niet alleen om de ploeg en de man maar ook de grond speelde een uiterst belangrijke rol'. Wij behoeven dit hier trouwens niet als een nieuwig heid neer te schrijven: het valt op hoè men in Zeeland de hoedanigheid en het gedrag van z'n grond kent. De heer De Jager wees echter nog op de nood zaak om zo goed mogelijk in kennis te komen met de grond waarin men ploe gen gaat bij een wedstrijd: meestal grond die anders is en zich anders ge draagt dan die, waarin men regel matig werkt. PLOEG VOORT! Wij hopen, namens de hele L. J. G., dat C. de Jager het nog ver zal bren gen. Het is trouwens al een mooie op brengst dit jaar: eerste bjj de Provin ciale kampioenschappen en slechts 9 punten achterstand op de Nederlandse kampioen Wjj verwachten in de toekomst ook nog toeschouwers te mogen zijn wan neer A. van Dijke en C. de Jager elkaar weer op sportieve en deskun dige wijze naar de kroon zullen steken. Zeeland is trots op zulke ploegers! Na vorig jaar enkele indrukken over Zuid-Enge- land in ,JDe Boerenjeugd" te hebben verhaald, is het thans Frankrijk geweest waar we een weeklang ver toefden. Enkele indrukken, vooral gezien vanuit „agrarisch" oogpunt willen we U onder de titel „Tour de France" trachten weer te geven. M. MURRE. Op een vroege maandagmorgen met echt Nederlands motregenweer ver trokken we gepakt en gezakt met de zes cyl. Vauxhall inclusief vijf personen met als doel: een Nederlands pioniers- bedrjjf 100 km achter Tours. Nog even een blik om ons heen cn al spoedig vervaagd onze Zeeuws- Vlaamse gespecialiseerde landbouw streek om plaats te maken voor het meer heuvelachtige Belgische land schap. De regen tikkelde op de ruiten en de wind floot om de voortsnellende wagen „Spoetnik", echt guur najaarsweer, al was het dan pas begin september. De Belgische akkerbouwkultui'es schenen alleen uit stoppelknollen ie bestaan, honderden ha's stonden links en rechts van de weg. Knollen, knollen en nog eens knol len, het scheen alsof België vol stond met dit gewas. Er was weinig verkeer, zo nu en dan zag men de grootste kontrasten in be- drijfstransport middelen. Eerst een nieuwe Ferguson met ban denwagen even later geloei van ge hoornd vee dat gespannen was voor een tweewielige niet-verende kar op „ijzeren" banden, in tentoonstellings- verband had minstens volgend bord op de kar moeten staan: „melk, kaas, botergevende, werk en rijtraktie", in derdaad een „ideale" kombinatie. Op de Franse grens, die we via Peru- wez wilden passeren vond nog een kort intermezzo plaats. We hadden n.l. gemeend de „katte- bak" vol met „goedkope" Nederlandse benzine te moeten laden en hiermee zonder kennisgeving de Franse grens te passeren. De wagen hing door de benzine en de drie achterinzittenden dan ook lichtelijk achterover, zodat we wel iets weghadden van een „tankboot", wat de dienstdoende douane dan ook direkt opviel. Onze koelbloedige chauffeur meende in dichterlijke Franse bewoordingen de zaak uiteen te moeten zetten, aan het einde van zijn „feestrede" werd hjj ech ter vriendelijk verzocht zich met zijn portefeuille op het kantoor te vervoe gen. Zo begaven we ons dan een tijd later, enige „duizenden" lichter in Frankrijk. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 13