MACHINAAL MELKEN RADIO Winterlonen in de landbouw 701 1 P. J. VAN DER MOERE 1 VOOR DE PLATTELANDS VROUW ZATERDAG 16 NOVEMBER 1957 In Nederland wordt momenteel op ongeveer 19.000 bedrijven machinaal gemolken. Op die bedrij ven is 20 van de melkveestapel aanwezig. Daar deze machines vrijwel alle na 1947 zijn aangeschaft, blijkt hieruit dat het machinaal melken in 10 jaar tijd een grote vlucht heeft genomen. In vergelijking met andere landen die een omvangrijke melkvee houderij hebben, is het gebruik van melkmachines in ons land echter nog zeer beperkt. Zo vindt het machinaal-melken o.a. in Denemarken, Australië en Nieuw-Zeeland bij meer dan 90% van de daar aan wezige melkkoeien toepassing. Verwacht moet wor den, dat het gebruik van melkmachines in de ko mende jaren in ons land nog sterk zal toenemen. In de provincie Zeeland zijn momenteel op 70 bedrijven melkmachines in gebruik. Van de Zeeuwse melkveestapel wordt ongeveer 4 machinaal ge molken. Dat is belangrijk lager dan de landelijke cijfers. Voor een deel is hiervan het gemiddeld klein aantal melkkoeien per bedrijf de oorzaak. Op veel gemengde bedrijven, ook waar de melkveehouderij een belangrijke bron van inkomsten is, is de uit breiding van de mechanisatie in de eerste plaats toegepast in de akkerbouwsector. Het melken is een 2 keer per dag weerkerende arbeid gedurende het gehele jaar. Ook bij een betrekkelijk klein aantal melkkoeien kan het machinaal-melken één van de meest economische vormen van mechanisatie zijn. De kosten van het machinaal-melken worden be paald door verschillende factoren en variëren van bedrijf tot bedrijf. Het laagste kostencijfer wordt verkregen op bedrijven met als krachtbron een elektromotor y2 tot 1 pk) en waar de verkaveling van de percelen weiland zodanig is, dat ook ge durende de zomer op de winterstal kan worden ge molken. Een groot voordeel is hierbij tevens, dat melker en koeien bij minder gunstige weersomstan digheden zijn beschut. De dieren geven hierdoor hun melk beter af, wat een vlot melken en dus de melkproduktie ten goede komt. Ook heeft men zo nodig de beschikking over kunstlicht, wat ook zeer belangrijk is. (Advertentie.) J!lll,l!lll!lililllllll1illll!l1l!lilllllll!lll!lllllilllllililll!l!l!lllllilltlflillllllllllllll!l!lltllllll!|!lillliMliii:nilllllll!l!IJjJ KORTGENE Wilhelminastraat 11, Tel. 01108 - 200 9 BESTRIJDINGSMIDDELEN POOTAARDAPPELEN LANDBOUWBENODIGDHEDEN 1 1 Agent N.V. Wed. P. DE JONGH s Zaadhandel en Boomkwekerijen. lil!lll!tll!lll!lllllllllllllllltlllllllllllHIIIIIIIIIII'lll!lllllllilllll!lllllllilllltllllllllllllllllllllllllllllllllll!lillllllllllllliiii (Vervolg van pag. 696.) ste belang bij de bedragen die U besteden wilt of kunt, en adviseren U naar hun beste weten. Boven dien kunt U ervan verzekerd zijn, dat over deze adviesaanvragen niet met derden gesproken wordt en er dus nimmer verteld wordt welk bedrag me vrouw A. of mevrouw B. besteed heeft. Wij hebben de laatste tijd mensen ontmoet, die ons eerlijk bekenden, dat zij er spijt van hadden het adviesbureau niet om raad gevraagd te hebben, en daarom vestigen wy er nogmaals de aandacht op. Sommige mensen zijn bang dat zij veel te duur uit komen als zij ,,die dames" om raad vragen. Maar het omgekeerde is het geval. Want wanneer U zich in een zaak laat voorlichten, koopt U naar alle waarschijnlijkheid meer dan U van plan was, waar bij artikelen zijn, die U gerust buiten Uw huis had kunnen laten, omdat zij overbodig zijn. Nogmaals, kom gerust om raad en wees er vroeg bij als U wilt gaan bouwen. Dan kunnen fouten voorkomen worden. Onlangs vroeg iemand mij of ik eens een kijkje kwam nemen in een huis, dat door een architect gebouwd was en waar de schilder aan het behangen was. Mijn haren rezen te berge toen ik de kleuren zag. Warme kleuren aan de zonzijde, koude aan de noordkant. Het ergste vond ik de bovenverdieping. Niet zozeer wat de kleuren betrof, maar de indeling en bovehal de kasten. Geen kast waar een japon of jas in hangen kon, omdat zij veel te laag waren. Geen kamer waar een linnen kast in staan kon, omdat de enige wand, waar dit mogelijk was, een vaste wastafel had gekregen, ter wijl deze laatste ook wat afvoer betreft veel beter tegen een klein stuk wand geplaatst kon zijn. De huisvrouw, die met haar gezin dit huis gaat bewonen, vond dit alles ellendig, maar had niets in de melk te brokken toen het plan gemaakt was. Dit is één voorbeeld uit honderden en wij hopen van harte, dat U zich door dat voorbeeld zult laten leiden en advies vraagt aan het bureau. U weet het adres: Mej. A. v. d. Leeden, Landbouwhuis, Goes. Wij zijn ervan overtuigd, dat U later zult zeggen: „De dames hebben mij uitstekend geholpen en ik ben goedkoper geslaagd dan ik verwachtte L. N. H.-Gr. Op Zeeuwse bedrijven Op de Zeeuwse bedrijven zal in het algemeen kunnen worden volstaan met de aanschaf van 1 meikapparaat. Door 1 persoon kunnen hiermede per uur 12 a 14 koeien worden gemolken. Op dergelijke bedrijven bedraagt de totale investering plm. f 1400,a f 1700,Dit bedrag is afhankelijk van de kwaliteit van het materiaal en de aan te scnaifen hulpmiddelen. Een goede inspan is gewenst. De jaarlijkse kosten voor stroom, vernieuwing van onderdelen, smeer- en reinigingsmiddelen, ser vice-abonnement e.d. bedragen plm. f200,—. De rente en afschrijving van het geïnvesteerde bedrag zijn ongeveer f 140,Het machinaal-melken kost dan nog geen f 0,50 per melktijd. Wanneer dus steeds op stal kan worden gemolken en er de beschikking is over elektriciteit, bedragen deze kosten, op een bedrijf met 10 koeien, per koe slechts 5 cenc. De kosten per koe worden hoofdzakelijk bepaald door het aantal koeien dat 1 persoon per keer melkt. Naarmate dit meer is, dalen de kosten. Wanneer in de zomermaanden in het weiland moet worden gemolken, komen hierbij de extra kosten van een weide-installatie en een benzine motor. De jaarlijkse kosten hiervan (rente, afschrij ving, brandstof, onderhoud) zijn plm. f 300, Goed machinaal-melken geelt tegenover goed bandmelken ongeveer 40 a 50 tijdsbesparing. Een melkmachine is dus al gauw rendabel te maken. Door met de machine te melken, ziet de melker er niet tegen op om enkele koeien meer te melken. Met de hand is dit meestal het tegendeel en wordt het melken, overigens op een goed geleid gemengd bedrijf, soms wel als een noodzakelijk kwaad be schouwd. In het algemeen, en ook in Zeeland, wordt waar genomen dat wanneer op het gemengde bedrijf een melkmachine wordt aangeschaft, dat gepaard gaat met enige uitbreiding van de melkveestapel. Het onkostencijfer wordt hierdoor kleiner, terwijl ook de te verrichten arbeid per koe geringer wordt. Qm een zo goed mogelijk financieel resultaat van de melkveehouderij te bereiken is het noodzakelijk dat tenminste voldoende zorg wordt besteed aan de veeverzorging en melkwinning. Het meiken volgens een goede methode draagt in belangrijke male bij tot een winstgevende melkveehouderij. Waar met de hand gemolken wordt, moet voorop worden gesteld dat tenminste voldoende vaardigneid aanwezig is om zoveel mogelijk meik per melkmaal, te winnen. Bij het machinaal-melken is het bepalen van het tijdstip van aansluiten en afnemen van het meik apparaat een van dë belangrijkste factoren. Men moet de koeien wennen de meik snel af te geven. Een goede voorbehandeling en met zorg namelken is noodzakelijk voor een goed resultaat, zowel tech nisch, hygiënisch als economisch. De te verrichten handelingen per koe moeten goed op elkaar aan sluitend worden verricht. Een goeue scholing is wensenjk. Op een zeer groot aantal van de melkveehou- dende bedrijven in Zeeland worden slecnts enkele melkkoeien gehouden. Wij kunnen verwachten dat in de toekomst deze koeien op bedrijven met over heersend akkerbouw nog meer gaan verdwijnen, terwijl juist op de kleinere bedrijven, waar de gemengde bedrijfsvoering past, de melkveestapel na de aanschaf van een melkmachine zal uitbreiden. Het slagen van het machinaal-melken is afhan kelijk van de melker. Deze dient in voldoende mate op de hoogte te zijn met de werking en het onder houd van de machine en van de te volgen werk methode. Om gebruikers en degenen die plannen hebben voor de aanschaf van een melkmachine in de ge legenheid te stellen de vereiste kennis van deze machine en hetgeen ermee verband houdt te ont wikkelen, zullen ook dit jaar een aantal cursussen over dit bedrijfsonderdeel worden gegeven. Deze cursussen omvatten 8 a 10 lessen van 2 uur. De kosten bedragen maximaal f 10, Het plan is de cursussen te houden te: Middel burg, Goes, Zierikzee, Poortvliet, Kloostcrzande, Axel en Oostburg. Een aantal belangstellenden hebben zich hier voor inmiddels reeds gemeld. Het tijdstip van de lessen wordt vastgesteld in overleg met de cursisten. Aanmeldingen voor deze cursussen kunnen plaatsvinden aan de Rijksveeteelt- en Zuivelconsu- lent voor Zeeland, Londense Kaai 27, Middelburg. De Hoofd-Ass. b/d R.V.- en Z.V.D., H. J. LANTINGA. Maandag; 18 november. In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw zal van 19.4520 uur over de zender Hilversum II de reportage „Het oude land krijgt een nieuw gezicht" worden ver volgd. Aan de reportage hebben ditmaal o.a. mede gewerkt ir. C. de Graaf en ir. F. A. Lörzing, resp. van de Provinciale directies der Cultuurtechnische Dienst in Limburg en Groningen. Vervolgens komen enige pluimveezaken aan de orde in het hoorspel „De boer van Nooitgedacht" naar gegevens van ir. P. J. v. d. Bremer, Rijks- pluimveeteeltconsulent voor Noord-Brabant. Zoals uit de C.A.O. voor het contractjaar 1957 19o8 voor de Tuinbouw in de provincie Zeeland blijkt, gelden vanaf 16 november weer de winter lonen. Voor alle arbeiders, uitgezonderd degenen, die belast zijn met de verzorging van vee en/of paar den geldt vanaf 16 november 1957 tot en met 14 februari 1958 een werktijd van 44 uur per week. Voor hen die belast zijri met de verzorging van vee en/of paarden (maar onder de Tuinbouw C.A.O. vallen), geldt voor dezelfde periode als hier boven genoemd een werktijd van 48V2 uur per week. De volgens de C.A.O. geldende lonen zijn voor het bedoelde tijdvak: Voor vaste vakarbeiders indien zij nimmer in ak- koord werken: leeftijd weekloon 17 jaar 34,59 18 jaar 39,44 19 jaar 45,51 20 jaar 50,36 21 jaar 54,61 22 jaar 57,65 23 tot 65 jaar 59,25 65 jaar en outfer 55,40 Voor vaste geoefende arbeiders indien zy nimmer in akkoord werken: leeftijd weekloon 17 jaar 33,77 18 jaar 38,51 19 jaar 44,44 20 jaar 49,18 21 jaar 53,33 22 jaar 56,29 23 tot 65 jaar 59,25 65 jaar en ouder 54,05 Voor vaste ongeschoolde arbeiders indien zy nim mer in akkoord werken: leeftijd weekloon 17 jaar 30,35 .18 jaar 34.61 19 jaar 39,94 20 jaar 44,20 21 jaar 47,93 22 jaar 50,59 23 tot 65 jaar 53,25 65 jaar en ouder 4S,43 Voor vaste arbeiders, belast met de verzorging van vee en/of paarden indien zij nimmer in akkoord weiken: leeftijd weekloon 17 jaar 38,52 18 jaar 43,93 19 jaar 50,69 20 jaar 56,09 21 jaar 60,82 22 jaar 64,20 23 tot 65 jaar 67,58 65 jaar en ouder 61,87 Voor losse arbeiders: vak- onge- arbeiders geoefenden schoolden leeftijd uurloon uurloon uurloon 17 jaar 75 ct 73 ct 64 ct 18 jaar 86 83 73 19 jaar 99 96 84 20 jaar 110 106 93 21 jaar 119 115 101 22 jaar 125 122 106 23 tot 65 jaar 132 128 112 65 jaar en ouder 116 113 99 Vakarbeiders zijn zij, die zelfstandig alle normaal voorkomende werkzaamheden in de tuinbouw kun nen verrichten en tenminste 4 jaar praktijkerva ring in de tuinbouw hebben. Geoefende arbeiders zijn zij die de normaal meest voorkomende tuinbouwwerkzaamheden op het be drijf kunnen verrichten en tenminste 2 jaar in de tuinbouw werkzaam zijn. Ongeschoolde arbeiders, zijn alle overige arbei ders. Gaarne wijzen wij onze leden-werkgevers er op, dat van de C.A.O. Tuinbouw nog exemplaren op het Secretariaat van de Z. L. M. aanwezig zijn. Bij storting van 0,25 op giro no. 172503 t.n.V. de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, Grote Markt, Goes en bij vermelding van „C.A.O. Tuinbouw" op de girostrook wordt het betreffende boekje aan be trokkene toegezonden. X. I*

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 9