I nr„.„ rf. DAMMEN EN DJJKEN EN ZEELAND Het kleine land aan de Noordzee verzicht Zitdagen Boekhoud- bureau Twee jubilarissen No. 2403. Frankering bij abonnement: Terneuaen 7ATFRT>AG 16 NOVEMBER 1957. 45e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPI] de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND TERWIJL kunstmanen om de aarde vliegen en de beide wereldse grootmachten van dit ogenblik elkan der met alle mogelijke wapenen be dreigen, heeft de Nederlandse Twee de Kamer der Staten-Generaal verle den week een historische beslissing genomen. Een beslissing, die ook strijd betekent, maar dan de vrede lievende strijd tegen Hollands erf vijand, de zee. Zeeland en de Deltawet. TJET Ontwerp Deltawet, dat thans in de Tweede Kamer is aangeno men en dat het zeer zeker in de Eer ste Kamer ook tot een goed einde zal brengen, is een direct gevolg van de ramp op 1 februari 1953. Niet alleen de verschrikkelijke nood werd toen door het Nederlandse volk zo goed als maar mogelijk was, gelenigd. Te vens echter werd het herstel van de rampgebieden krachtig aangepakt. En ook werden onmiddellijk plannen gemaakt om te trachten een herhaling van wat gebeurd was, te voorkomen. Er waren twee oplossingen mogelijk. De eerste, de verhoging van alle be staande zeedijken in het zuid-westelijke Deltage- - bied, was misschien de meest voor de hand lig- tP) gende, althans de menst technische moeilijk heden biedende oplossing. Het Nederlandse volk heeft de tweede gekozen. Een oplossing van bijna ongekende durf, moed en voor uitstrevendheid. De grote en diepe zeegaten zullen naar menselijke be rekening worden afgesloten en hier mede begint de Waterstaat, die ty pisch Nederlandse tak van Dienst, een nieuwe, hopelijk glorieuze blad zijde te schrijven in het geschiedenis boek van ons kleine land aan de Noordzee. Ons land en zeker het zuid-weste lijk deel heeft in de loop der eeuwen al heel wat gedaanteverwisselingen ondergaan. Wie oude kaarten van Zeeland bekijkt en niet bijzonder goed thuis is in dit gewest, zal moeite heb ben de huidige eilanden, streken, pol ders, dorpen en steden terug te vin den.' Steeds gingen in het verleden stukken verloren, maar steeds ook weer werd land teruggewonnen. Het lot van de bewoners hield nauw ver band met het leggen van nieuwe dij ken, het versterken van bestaande of het doorbreken van te zwakke. Van oudsher zijn de Nederlandse dijken beroemd en reeds in de 13e eeuw schreef de beroemde Italiaanse schrij ver Dante, dat de Vlamingen tussen Witsand en Brugge, waaronder na tuurlijk de bewoners van onze gewes ten gerekend moeten worden, de vloed, die op hen afkwam, vreesden en zich een bolwerk vormden om de zee te keren. Ook nu in de 20ste eeuw, zullen nieuwe dijken worden gebouwd met alle moderne hulpmiddelen, waarover de mens beschikt, m.et als voornaam ste doel een bolwerk te vormen om het geweld van de zee te keren. Onze volksvertegenwoordiging: heeft met zijn beslissing onderstreept, dat wij als Nederlands volk van het heden op dit punt waardige nazaten zijn van hen, die een groot deel van ons land door de eeuwen heen moeizaam aan de zee hebben ontrukt. Zeeland in het brandpunt. TIET zal voornamelijk onze provin- •L-1 cie Zeeland zijn, die door de uit te voeren werken een ander aanzicht zal krijgen. Want naast het hoofddoel van de afsluiting van de zeearmen de beveiliging tegen de zee zijn er heel wat nevenverschijnselen. Er is in de eerste plaats de kwestie van de verbin dingen. Veel is hierover al geschreven en vele plannen zijn gemaakt. Er leven verschillende wensen ten aanzien van dit punt, die als aanvullende werken zouden moe ten worden uitgevoerd. Wij noemen maar als voorbeeld een directe vaste verbinding tussen Zierikzee en Noord- Beveland. Dit zijn dingen, waarvoor de Zeeuwse instanties zeker moeten blijven pleiten en waaraan zij moeten blijven werken. Maar de verwezen lijking ervan hangt niet direct af van het verleden week in de Tweede Ka mer goedgekeurde wetsontwerp. Hoogstens kan deze een gevolg ervan worden en er technisch bezien door Schorren en kreken in het Noord-Sloe. Hoe lang nog? Al valt er uiterlijk nog weinig van te zien, het drie-eilanden plan is in uitvoering. En ook aan de Deltawerken wordt gewerkt. Over een en ander kunt U hiernaast en op pagina 695 iets lezen. vereenvoudigd worden. Afgezien ech ter van deze aanvullende verbindin gen gaan de komende dammen een ontsluiting van de Zeeuwse eilanden en schiereilanden bewerkstelligen in 't verkeersoogpunt bezien. Zij zullen ongetwijfeld een stroom van verkeer van de overbevolkte randstad Holland leiden naar de Zeeuwse archipel. Of dit alleen een stroom van recreatie- en ontspanning zoekenden zal zijn, waardoor het Hotel- Café en Pension wezen zal gaan opbloeien, of dat deze stroom ook een zakelijke inslag zal krijgen, omdat de industrialisatie zich over de Zeeuwse gewesten zal gaan uitstrekken, dient te worden a ge wacht. TERNEUZEN: Woensdag 20 nov. in hotel „Des Pays-Bas". OOSTBURG: Woensdag 20 nov. in café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 21 nov. in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 21 nov. in café „De Eendracht". KORTGENEDonderdag 21 nov. in hotel „De Korenbeurs". HET onderwijs, zoals dat aan de Z.L. M.-scholen wordt gegeven, mag één van de bijzonder belangrijke werkzaam heden worden genoemd, die de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij zich tot taak rekent. Zonder de volledige medewer king van de leerkrachten, die aan de verschillende scholen zijn verbonden, zou het er ech ter moeilijk uitzien. Zij geven zich vaak anonym met de inzet van hun hele persoonlijk heid en hun hele hart aan het opleiden van de jonge boerinnen en boeren. Er mag op een ogen blik, dat twee leerkrachten zo lange tijd hun beste kunnen aan het onderwijs hebben gegeven, wel eens een ogenblik het zoek licht op hen worden geworpen. Wij willen dan in de eerste plaats mejuffrouw C. N. van Liere, die op 15 november 25 jaar directrice is van de land- bouwhuishoudschool te Zierik zee van harte gelukwensen. Be halve dat dit een persoonlijk jubileum voor haar is, is het ook een specifieke Z. L. M -gebeurte nis. Het is nog niet eerder voor gekomen, dat iemand geduren de zovele jaren bij het Z. L. M.- onderwijs werkzaam was. Ook de heer M. Nieuwenhwze te Kapelle viert een persoonVjk jubileum, hij is n.l., eveneens op 15 november40 jaar bij het on derwijs werkzaam. Afgezien van een korte onderbreking, toen hij onderwijzer was in Noord-Bra bant, van 1918 tot 1922, is hij voortdurend Zeeland trouw ge bleven. Vanaf 1944 is hij hoofd van de lagere tuinbouwschool te Kapelle en hij heeft in die func tie reeds tientallen jonge fruit telers een uitnemende opleiding meegegeven. Ook hem bieden wij onze hartelijke gelukwensen aan. Mogen beide jubilarissen hun zegenrijke arbeid nog vele jaren voortzetten. S. Voorlopig, en zeker zolang alle dam men niet zijn gebouwd, zien wij van een industrialisatie van de Zeeuwse eilanden nog weinig komen, afgezien dan misschien van de plannen van de Kon. Mij „De Schelde". Het vestigen van industrieën ge schiedt namelijk lang niet altijd zoals de planologen dit uitgekiend hebben. Nieuwe industrieën ontstaan meestal, doordat iemand meestal klein begin nend, initiatief en doorzettingsvermo- gen paart aan grote werklust en han delsgeest. Zulke mensen zijn zeer dun gezaaid en zij moeten dan bovendien het geluk en de conjunctuur een beet je mee hebben. De beslaande grote industrieën, die filialen in andere plaatsen willen vestigen, zoeken steeds naar een ge meente, waar voldoende arbeidskrach ten aanwezig zijn, goede verbindin gen (water, weg en spoor) zijn en waar de levensvoorwaarden zo gun stig mogelijk zijn. Ook deze kan men niet dwingen. De nieuwe verbindingen met het westen des lands kunnen onzes in ziens in de verre toekomst de indu strialisatie wel in de hand werken. Voorlopig zien wij daar nog niet veel van komen. Waarbij wij uitdrukkelijk een uitzondering willen maken voor de oevers van de Westerschelde. Het geïsoleerde Zeeuws-Vlaanderen. UET Deltaplan, zoals dit uit de in de Tweede Kamer aangenomen ontwerp-Deltawet voortvloeit, heeft, wat het punt van de verbindingen be treft, in het geheel geen invloed op de verbindingen tussen Zeeuws-Vlaan deren en de rest van Zeeland. Beter gezegd nog tussen Zeeuws-Vlaande ren en de rest van Nederland. Da Westerschelde wordt uitdrukkelijk buiten het Ontwerp Wet gehouden. Dit is natuurlijk het gevolg van de functie, die deze zeearm vervult ten Zie verder volgépde pagi

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 1