Van Boerderij en Organisatie 680 THOLEN EX ST. I'HILIPSLAM). 2 november. De aardappels zijn uit de grond, be halve de blokken die het rooien niet waard zijn. Sommigen hebben ook deze aardappels uitgereden met de rooier en dan maar zo laten liggen, in de hoop dat de vorst straks het restant goede aardappels nog zal vernietigen, opdat we er volgend jaar nog niet eens een keer ellende van ondervinden. Doet men er niets aan dan verwachten wij, ook met een strenge winter, dat we in het a.s. voorjaar veel last van aard appelopslag zullen krijgen. Een paar keer slechten met een kromtand-egge, zouden wij toch altijd aanbevelen. De boeren die over een beetje tijd beschikken zijn reeds begonnen om de aardappels over te leggen, waarbij over een hor de slechte exemplaren, die te veelvuldig voorkomen, verwijderd worden. Een tijdrovend en duur werk maar het kan nu eenmaal niet anders, wil men er nog iets van maken. Laten we hopen dat de prijsontwikkeling zo danig zal zijn dat datgene wat we na heel veel moeite en kosten, als goed kunnen afleveren ook goed betaald wordt. Met het bieten leveren zijn we een heel eind achter geraakt, maar nu zijn we bezig onze tekorten van vorige ter mijnen aan te vullen. Op de suiker fabrieken zal men dit wel kunnen mer ken. De verweVkingscapaciteit is de laatste jaren echter steeds opgevoerd, zodat we aannemen dat deze de thans vergrote aanvoer wel aan kunnen. Het wordt nu ook tijd om de voeder bieten te rooien, meerderen hebben deze reeds aan de hoop of in de schuur gereden. Persoonlijk vinden wij dit vroeg genoeg geweest, met het oog op de bewaring. Een voederbiet kan het best bewaard worden wanneer ze be hoorlijk is uitgerijpt. Bij het oogsten moet men voorzichtig met de bieten zijn en steeds zo weinig mogelijk be schadigen. D.w.z. zo licht mogelijk kop pen en tijdens het laden en lossen er zo weinig mogelijk met de riek inste ken. Tevens verdient het aanbeveling de bieten niet te schoon bij elkaar te rijden omdat dit ook de houdbaarheid ten goede komt; wat dit betreft raadt men wel aan de bieten bij regenachtig weer te rooien, alhoewel met mij wel licht geen enkele boer, naar regen ver langt als bij bezig is om zijn voeder bieten te oogsten. Het verdient aanbeveling om zieke bieten niet aan de kuil te gooien, maar deze apart te houden en direct op te voeren. Bieten die men lang wenst te bewaren, behandele men met Con- serbeta. Dit middel werkt spruitrem- mend en tevens luisdodend. Hierdoor wordt ook het rottingsproces tegenge gaan alsmede het ademhalingsverlies aan droge stof. Bij het behandelen van voederbieten met Conserbeta moet men er op letten dat de kans op vorstbescha- diging groter is, zodat men deze bieten beter tegen vorst moet beschermen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 2 november. Natuurlijk staan we nog even stil bij de goed geslaagde demonstratie met bietenoogstmacbines, die te IJzendijke werd gehouden. Er waren hier verschillende machi nes te zien, die goed werk leverden en er is in de laatste jaren veel vooruit gang geboekt in de constructie en werkwijze der machines. Maar toch kon ik mij niet aan de indruk onttrek ken. dat, gezien de vele meningen welke zulke dagen te horen zijn, velen de mechanisatie van de hietenoogst nog in het beginstadium achten. Zeer velen willen een meerrijïge ma chine. die de capaciteit opvoert. Anderen zien meer toekomst in de verwerking "an ongekopte bieten. De bewaring hiervan is beter dan van ge kopte bieten en gelukkig worden op de fabrieken ook dit jaar weer proeven ge nomen met de verwerking van onge-, kopte bieten. De gerooide bieten zouden dan aan ée harde weg in grote hopen opgesla gen kunnen worden. De rooimachine moet de bieten dan bunkeren in een volgwagen of in kleinere wagentjes welke achter de rooier gehangen wor den. Het vervoer zou vanaf de fabriek centraal geregeld moeten worden door middel van laadinrichtingen, welke te duur zijn voor individueel gebruik. De ervaring der laatste jaren heeft echter geleerd, dat het volledig afhankelijk zijn van het beroepsvervoer, dit ge makkelijk tot misbruik aanleiding geeft. Het heeft een reden, dat zovelen zelf hun bieten vervoeren. Waar we op de demonstratie gezien hebben, dat één man de bieten op de wagen of de hoop kan rooien, blijft eigenlijk het eènrijïge systeem het grootste bezwaar. Gezien het feit, dat rooien, bewaren, vervoeren en verwerken zeer nauw met elkaar samenhangen, zal het ook in de toekomst zaak zijn, om bij alle proeven welke genomen worden al deze factoren op elkaar af te stemmen. WALCHEREN. 5 november. De stand van de vroeggezaaide win tertarwe is goed en er is al flink wat uitgezaaid. Het rassensortiment is deze winter erg uitgebreid en volgend jaar zal het- moeten blijken welke ras sen het beste voldoen. De tarweprijs ligt echter nog in het onzekere en naderhand zal er wel een prijs worden vastgesteld waar de boer dan maar genoegen mee moet nemen. Deze gang van zaRen wordt door iedere boer als onaanvaardbaar beschouwd. Het lijkt hem zodoende toe, dat het de Staatsalmacht is, die alles wel zal rege len en straks wel zal vaststellen wat men voor de wintertarwe van de boer wenst te besteden. Met het bedrijfs beheer van de boer die nu al heeft moeten beslissen hoeveel tarwe er in zijn bedrijf past wordt op deze wijze onvoldoende rekening gehouden. Zo voelt de boer zich gemaakt tot bedrijfsleider van de Staat, die het loon achteraf vaststelt en in welker kring bovendien het ideaal van alle grond aan de Staat rondwaart. De heftige reacties vanuit de landbouw hebben wel aangetoond dat men het met dit ideaal nog lang niet eens is. De vrij heid is een begrip voor de boer waar hij voor vechten wil. Maar wat blijft er van zijn vrijheid over, wanneer hij niet vooraf met prijzen kan rekenen? Het vee is inmiddels opgestald en dit brengt, het nodige extra werk te weeg. Op de gemengde bedrijven blijft er op die manier niet veel tijd meer over om het landwerk te verrichten en de dagen korten snel. Vooral voor de geëgaliseerde per- celen is het hoog tijd dat ze nu worden geploegd. Wanneer het nog wat natter wordt is ploegen onmogelijk, omdat paard of trekker dan wegzakken in de opgevoerde sloten. Beter wat vroeg op wintervoor dan ongeploegd de winter in. Gelijktijdig gips strooien direct bp het ploegen voldoet beter omdat de structuur dan beter blijft. NOORD-BEVELAND. ■5 november. In ons vorig overzicht stond, dat „de inzaai van de wintertarwe wel de meest kostbare zorg voor de komende oogst is". Dat is natuurlijk absurd en men moet i.p.v. „kostbare" „tastbare" lezen. Even verder stond het ongetwij feld exotische woord „moorveld". Dit riioest „moormes" zijn. Men ziet, dat een defecte schrijf machine en een kampioenschap voor onduidelijk schrijven tot vreemde woor den kan leiden. Inmiddels duurt natuurlijk de suiker- bietenoogst nog voort, al moet deze dan nog maar vaak genoeg worden on derbroken door de oogst van de laatste aardappels, tenminste wanneer het weer er iets op lijkt. Wat de gehalten betreft, hebben we er gehoord van beneden de 10 In zulke gevallen blijft er niet veel meer van over, nadat er een slordige 20 per ton aan korting is afgegaan. Zl'ID-BEVELAXD. 5 november. De eerste fase van het aardappel- drama is nu vrijwel afgesloten. Nog slechts hier en daar zullen nog aard- apnelen verzameld worden. Het is moeilijk te zeggen hoeveel aardappelen dit jaar niet zullen wor den geoogst. Naar schatting zal de op pervlakte rond de 200 ha liggen. In totaal zijn er op Zuid-Beveland ruim 3000 ha aardappelen verbouwd, zodat dus T zal worden ondergeploegd. Hoewel er in de laatste jaren veel bewaarplaatsen met buitenluchtkoeling zijn gebouwd, wordt het merendeel in de kuil bewaard. Naar verhouding is de hoeveelheid zelfs groter dan in vo rige jaren daar er nog weinig aard appelen zijn afgeleverd. Telers die ge wend zpn voor de winter af te leveren krijgen daar dit jaar de gelegenheid niet toe, zodat ze noodgedwongen de aardappelen tot in of na de winter zul len moeten bewaren. De bewaring zouden we de tweede fase van het aardappeldrama kunnen noemen. Wanneer wij nagaan wat er over het algemeen in de kuil is ge bracht dan zal het noodzakelijk zijn dat voor het winterdek wordt aange bracht eerst zieke en glazige aard appelen, als ook de grond zoveel mo gelijk wordt verwijderd. Men hoeft niet te vragen hoeveel tijd dit gaat vragen. Het is dan ook de vraag cf iedere teler daaraan toe zal komen. Als de bietenoogst achter de rug is loopt het tegen december. Reeds in het begin van deze maand moet men rekening houden met vorst van bete kenis, zodat er wel weinig tijd over blijft om aan de aardappelen de nodige zorg te besteden. De derde fase zouden wij de afleve ring kunnen noemen. Hoe deze zal ver lopen is niet te zeggen en wjj zullen ons dan ook niet aan een voorspelling hierover wagen. Er blijkt dit jaar een verrassend goed verband te bestaan tussen de opbrengst en het tijdstip van uiteindelijke regen val. Zo kan het gebeuren, dat rond Kamperland de opbrengst vrij slecht is, maar dat men in de geïnundeerde Onrustpolder, even verderop dus, een behoorlijke opbrengst blijkt kunnen te behalen, wat daar zeker niet in een goede structuur en beslist ook niet in een goede opkomst dit voorjaar kan worden gevonden, maar enkel in het feit, dat het vrij vroeg flink regende. Aan de oostkant van het eiland heeft men om dezelfde reden ook betere opbrengsten. Ook en dat is welhaast vanzelf sprekend houdt de opbrengst vrij goed verband met de mate van besmet ting door vergelingsziekte en het tijd stip van eerste optreden ervan. Vooral aan de rand van het eiland zijn er dit jaar enkele percelen geweest, die op vielen door weinig vergelingsziekte. Thans vallen deze percelen nog eens op door een meevallende opbrengst. Deze zomer zijn er enkele percelen met systemische middelen gespoten, maar het effect ervan is tegengevallen, doordat le weinig middel, maar vooral te weinig water werd gebruikt. Dat het evenwel goed kan, heeft het I. R. S. duidelijk bewezen. Eén van de laatste dagen van juni n.l. de symptomen van de vergelingsziekte waren toen reeds goed te onderscheiden overal in het veld werd een suikerbietenras- senproefveld gespoten tegen 1 liter Systox en 600 liter water per ha. Hier is het resultaat niet uitgebleven, want tot het rooien toe heeft het proefveld zich in het vergelineszieke veld afge tekend als een opvallend groen vier kant, met weliswaar vergelingsziekte, maar niet in een ruïneuze mate als er rondom heen. Dat Systox de uitbreiding van de vergelingsziekte afremt, verklaart men niet alleen door het bekende feit, dat de luizen worden gedood, maar ook doordat de Systox in het planten- lichaam een stagnerende invloed zou hebben op het virustransport. Bij dit alles is er nog een gevaar. Wij bedoelen hier de menselijke kant van al de tegenstellingen die wij dit jaar moeten meemaken. Het is zo be grijpelijk dat dit zijn weerslag kan geven op de samenleving in het gezin. Het zou kunnen zijn dat de schade die aan het gezinsleven wordt aangericht ernstiger is dan de materiële schade die ons dit jaar overkomt. Het eerste laat zich niet in cijfers uitdrukken. Wan neer we nagaan wat er in de wereld gebeurt, hoe grote gedeelten' van de wereldbevolking leeft onder druk van een regiem dat de vrijheid tart, terwijl anderen zich niet kunnen voeden en kleden, dan is er nog zoveel reden om dankbaar te zijn, dat een mislukte aardappel- en een teleurstellende bie tenoogst geen aanleiding mag- zijn het menselijk geluk zoals dit binnen het gezin beleefd mag worden, daaraan op te offeren. Door het provinciaal Veevoederbureau iu samenwerking met «1e voorlichtings diensten zal er dit jaar opnieuw of voor het eerst getracht worden in ge organiseerd verband de doelmatige vee voeding in de a.s. winter te bevorderen. Velen hebben of zullen hierover een circulaire ontvangen waarop doel en werkwijze wordt uiteengezet, en waar op het mogelijk is zich op- te geven voor deelname. De voedering van het vee maakt di 70 van alle kosten uit. Door een doelmatige veevoeding toe te passen is verlaging van voederkosten en/of ver hoging van de produktie aan melk of vlees zeker te verwachten. Het laat dan ook geen twijfel over dat de geringe kosten die deze voorlich ting met zich meebrengt, ruimschoots opwegen tegen de voordelen die er mee te bereiken zijn. SCHOUWEN-DITVELAND. Het is een vaststaand feit dat ook de landbouw de afgelopen tien jaar ter dege is meegegaan met de vooruitgang der techniek. Óndanks een ver doorge voerde mechanisatie en een doelmati ger werken geloven we niet dat de boer ooit aan een 5-daagse werkweek zal toekomen. De eerste week in no vember is reeds voorbij en dank zij het blijvend slechte weer belooft het ook dit najaar weer vrij laat met het werk te worden. Het op winterland ploegen vordert slechts langzaam. Wè zien dat de percelen met een stoppelbewerking veel natter zijn dan de onbehandelde stoppels. Dergelijke natte percelen hebben het meest behoefte aan een gipsverstrekking. Het is niet te hopen, dat door gebrek aan tijd of door het moeilijke strooien het gipsen in ge drang komt. Aan de inzaai van wintertarwe zijn velen nog niet toegekomen. Gemiddeld is midden-november het minst geschikt voor het uitzaaien van wintergranen. De omstreeks deze tijd gezaaide gra nen staan bij het invallen van de win ter vaak niet meer op de kiemwortel, maar hebben nog geen voldoende kroon- wortels gevormd om zich in een strenge winter te kunnen handhaven. Decem- ber-zaai is dan vaak meer aan te be velen. Er dient dan wat meer zaaizaad gebruikt te worden, terwijl de keuze van het ras van groot belang is. We zien b.v. dat Panter en Alba zich het minst lenen voor late uitzaai. Een late uitzaai hiervan behoeft niet le mislukken, maar het risico is te groot. Helaas zal dit jaar op veel bedrijven het kostencjjfer hoger liggen dan die van de opbrengsten. Het nemen van risico's op zulke bedrijven moet dan ook tot het minimum worden beperkt. Een veel voorkomende fout bij het machinaal rooien van bieten is het gooien van de bieten op één dwars- strook. Inplaats van één er twee dwarsstroken van te maken. b.v. op 2 m van elkaar, is gemakkelijk te verwezenlijken. Er kan dan aan 2 kanten worden geladen en dit werkt ongetwijfeld niet alleen doelmatiger maar ook prettiger. De gedachte aan de slechte suiker gehaltes wordt hierdoor misschien wat op de achtergrond geschoven. a

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 4