...maar alléén voor de boeren 686 UITBREIDINGSPLANNEN AARDAPPELELLENDE SPECIALE CURSUS MOND- EN KLAUWZEER RONDOM KAMPEN BEDWONGEN LAND- EN TUINBOUWUITVOER DERDE KWARTAAL 1957 DE NOORDHOLLANDSE KOOLTEELT LANDBOUWPRIJSINDEXCIJFERS SEPTEMBER 1957 PERSONALIA KWALITEIT RUWVOER 1957 SLAKKEVRAAT GROOT AANTAL LANDBOUWGIDSEN IN ZEELAND f 150.000.000 Mlfff ZEEUWS LANDBOUWBLAD v\~_ OP DE BAARLAND. Vanaf 23 oktober t/m 5 november 1957, heeft ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage gelegen het bij raadsbesluit vastgesteld plan tot wijziging van het uitbreidingsplan in hoofdzaak dezer gemeente. Gedurende zes weken na afloop van genoemde termijn kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bezwaren indienen bij Gedeputeerde Staten. BRU1NISSE. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd de bij raadsbesluit vastgestelde voorschriften, beho rend bij het uitbreidingsplan Bruinisse. De goed gekeurde voorschriften liggen voor een ieder ter inzage. Binnen een maand na de datum van tervisie- legging, kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. GROEDE. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het bij raadsbesluit vastgestelde uitbreidingsplan, met bijbehorende bebouwingsvoorschriften. Het goedgekeurde plan ligt voor een ieder ter inzage. Binnen een maand na 19 oktober 1957, kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. KRUIN IN GEN. Vanaf 28 oktober 1957, gedurende vier weken, ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter in zage het ontwerp tot herziening van het uitbrei dingsplan in onderdelen voor de kom Kruinin- gen, met bijbehorende bebouwingsvoorschriften. Gedurende genoemde termijn kunnen belang hebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indie nen. OVEZANDE. Vanaf 28 oktober 1957, gedurende vier weken, ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter in zage het ontwerp tot herziening van het uitbrei dingsplan. Gedurende genoemde termijn kunnen belang hebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indie nen. IJZENDIJKE. a. Een herziening van het plan van uitbrei ding voor de gemeente (plan in onderdelen, kom IJzendijke) wordt voorbereid. b. Vanaf 16 t/m 29 oktober 1957, heeft ter ge meente-secretarie voor een ieder ter inzage gelegen het bij raadsbesluit vastgesteld ont werp tot herziening van het plan van uitbrei ding der gemeente (industrieterrein), met bijbehorende bebouwingsvoorschriften. Gedurende zes weken na afloop van ge noemde termijn kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bezwaren indienen bij Ge deputeerde Staten. In de meeste jaren zal men een aardappelhoop voor zij onder winterdek gaat alleen omzetten in dien schot het noodzakelijk maakt. Gezien de slech te hoedanigheid en houdbaarheid zullen dit jaar praktisch alle kuilén Bintje en Eigenheimer en menige kuil Furore beslist eerst gesorteerd moeten worden op grond, rot en glazigheid. Er is dan te vens gelegenheid een conserveringsmiddel toe te passen. Het Provinciaal Vormingscentrum van de Ne derlands Hervormde Kerk verzoekt ons mede te delen dat van 6 tot 25 januari a.s. gedurende een verblijf van twee weken op „De Haaf" in Bergen (N.H.) een cursus zal worden gehouden over vra gen van onze tijd. De derde week van de cursus zal worden doorgebracht in een centrum van de Franse Protestantse Kerk te Glay (Jura). De kos ten bedragen 150,Inlichtingen en opgaven „De Haaf", Natteweg 9, Bergen (N.H.). Omdat het zich laat aanzien dat het gevaar voor uitbreiding van mond- en klauwzeer in de omgeving van Kampen niet meer aanwezig is, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de voor dat gebied geldende isoleringsmaatregelen, die inhielden dat alle run deren tegen mond- en klauwzeer moesten worden geënt en dat vervoer van runderen van en naar plaatsen in het gebied verboden was, per 30 ok tober 1957 ingetrokken. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de uitvoer van land- en tuinbouwprodukten in het 3e kwartaal van dit jaar 1.000 miljoen gulden tegen 957 in het over eenkomstige kwartaal van 1956. Tegenover een lagere uitvoerwaarde van de akkerbouwproduk- ten 258 miljoen gulden (266) staat een hogere uit voerwaarde van de veehouderij- en tuinbouwpro dukten resp. 480 miljoen gulden (467) en 262 mil joen gulden (224). Het aandeel van de landbouw in de totale uitvoerwaarde daalde van 36% tot 34 0 o vergeleken met het overeenkomstige kwar taal in 1956. 3e kwartaal 1 t/m 3e kwartaal 1956 1957 1956 1957 miljoen gld. Akkerbouw 266,3 258,4 990,1 840,0 Veehouderij 466,6 480,1 1.323,1 1.409,4 Tuinbouw 224,2 261,9 521,9 556,3 Totaal 957,1 1.000,4 2.835,1 2.805,7 De waarde van de uitvoer in de eerste negen maanden van 1957 bedroeg 2.806 miljoen gld. te gen 2.835 miljoen gld. in de overeenkomstige pe riode van 1956 1 Deze daling werd ook hier veroorzaakt door een geringere uitvoerwaarde van de akkerbouwprodukten. Het aandeel van de landbouw in de totale uit voerwaarde in deze periode bedroeg 33 tegen 35 u o in 1956. Minister Mansholt heeft het Produktschap voor Groenten en Fruit verzocht, op korte termijn een produktieregeling voor de teelt van bewaarkool in Noord-Holland, in overweging te nemen. Het komt de minister voor, dat slechts indien door een pro duktieregeling uitzicht wordt geopend op redelijke uitkomsten in de koolteelt, waardoor mede de grondslag wordt gelegd voor de vereiste sanering der bedrijven, het verlenen van kredieten verant woord is te achten. De bewindsman bevestigt dat sanering van be drijven en wijziging in de produktie geen zaken zijn, die, stel dat de mogelijkheid ertoe bestaat, in een handomdraai tot verwezenlijking zijn te bren gen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het algemeen landbouwprijsindexcijfer (basis 1949/'501952/'53 100) in september 105 tegen 104 in augustus en 110 in september van het vorig jaar. Het groepsindexcijfer voor de akkerbouwproduk ten liep terug van 108 tot 100, dit onder invloed van de aardappelprijzen (nieuwe oogst); vergele ken met september i956 bleef het groepindexcijfer gelijk (100). Het groepsindexcijfer voor de veehouderij prod uk- ten liep ondanks lagere prijzen voor rundvlees, varkensvlees, schapen en paarden op van 103 tot 106 als gevolg van hogere prijzen voor eieren en melk. Ten opzichte van september 1956 (113) ver toont het groepindexcijfer een daling van 7 pun ten. Het indexcijfer voor het totaal der kostenfac toren bleef gelijk aan dat van de vorige maand (130); vergeleken niet september van 't vorig jaar liep het op met 9 punten. De minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening heeft de heer J. L. van Hasselt met in gang van 1 november 1957 belast met de taak van voedselcommissaris voor de provincie Groningen. H. M. de Koningin heeft de heren ir. A. H. Joustra en mr. Chr. M. Pool benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Beide functionarissen hebben per 1 november wegens pensioenering de dienst verlaten. De heer Joustra was raadadviseur in algemene dienst, de heer Pool directeur van de buitenlandse agrarische handelsaangelegenheden bij het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Bij Koninklijk Besluit d.d. 15 oktober 1957, no. 5, is met ingang van 1 november 1957 benoemd tot hoogleraar in de veeteeltwetenschap aan de Land bouwhogeschool te Wageningen, dr. Th. Stegenga te Soest. Het Bedrijfslaboratorium van Grond- en Ge- wasonderzoek deelt mede dat de eerste indruk omtrent de voederwaarde van de reeds verwerkte ruwvoedermonsters oogstjaar 1957, is als volgt Graskuilen: Hierbij valt op dat meer is voorge- droogd dan in andere jaren. Dit vindt zeer waar schijnlijk zijn oorzaak in de hoge melasse-prijs. Het vre-gehalte en de ZW zijn in doorsnee nage noeg gelijk aan die van andere jaren. Hooi: Een geheel ander beeld in vergelijking tot andere jaren en wel in het bijzonder tot dat van vorig jaar, geeft het grashooi. Was het vorig jaar een hoog eiwit-gehalte (wat niet verwacht werd) en eerClage zetmeelwaarde, dit jaar is het juist een laag eiwitgehalte (wat ook niet ver wacht werd) met een hogere zetmeelwaarde. Door de koude, schrale voorjaarsmaanden is er weinig ondergras gevormd, dat resulteert in een laag eiwit-gehalte. Het gunstige „hooiweer" komt in het bijzonder tot uiting in de hogere zetmeel waarde. Het lage eiwit-gehalte vinden we ook bij de verse en kunstmatig gedroogde grasmonsters van de maanden april, mei en juni. Deze wissel vallige en niet verwachte resultaten accentueren juist het belang van het ruwvoederonderzoek, vooral in verband met de aankoop van kracht voer. Globaal zal de komende winter eiwitrijker krachtvoer gevoerd moeten worden dan de afge lopen winter. In een herfst als deze kunnen slakken veel scha de aa u-ichten. In koolzaad en lucerne valt dit vaak nog wel mee. In juist gezaaide wintertarwe kunnen zij echter dusdanig- huishouden dat holle plekken of zijn minst een dunne stand het gevolg is. Bevrijding is mogelijk metmetaldehyde. Dit wordt toegepast, gemengd met zemelen, in korrel vorm, als pasta verspoten over het land. Het spuit- middel is nog al wat duurder en op het natte land op het ogenblik minder gemakkelijk toe te passen. Het aantal landbouwgidsen dat jaarlijks in Zee land wordt gebruikt geeft een voortdurende stij ging te zien. Werden er in 1956 in het consulent schap Goes nog 363 landbouwgidsen door de stich ting verkocht, in 1957 steeg dit aantal tot 464 stuks. Ook het landbouwconsulentschap Axel bleef niet achter? in 1956 nog 164 exemplaren en 285 stuks in 1957. Per hortderd bedrijven van 3 ha en groter waren er in 1956 in Zeeland dus 7,8 land bouwgidsen aanwezig. In 1957 was dit aantal ge stegen tot 11,0. Weliswaar bedraagt dit aantal in het landbouwconsulentschap Emmeloord 20,2 per 100 bedrijven van 3 ha en groter, maar daar staat tegenover dat dit gebied een zeer specifiek be- drijfstype kent. In vraag naar de Landbouwgids staan, met Zeeland, Westelijk Noord-Brabant en Limburgse Peel vooraan. Het grootste aantal Landbouwgidsen vindt men op het eiland Noord-Beveland. Hier bedraagt het aantal 28,2 per 100 bedrijven van 3 ha en groter. Een percentage dat verder in ons land nauwelijks wordt bereikt. Maar ook overig Zeeland mag er zijn. De Landbouwgids wordt in onze provincie dus al vrij algemeen gebruikt. Men zal dit jaar de Landbouwgids 1958 bij de secretarissen van de af delingen kunnen bestellen. (Advértentie.) i i—i i Aantal loden Jaar Verzekerd kapitaal 20 1923 f90.000 1500 1933 f4.300.000 6400 1943 f 20.000.009 22000 1956 hebben deze cijfers betekenis! Zij stellen de groei voor in ruim 30 jaar van het ledental van het Sephialaan 2 Leeuwarden _i

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 10