ER BLIJVEN NOG PROBLEMEN Landelijke bietenrooidemonstratie te IJzendijke V Zie verder volgende pagina VOORUITLOPENDE op het later verschijnend officieel verslag geven wij hierbij de in drukken weer van de heer J. G. van Liere over de op woensdag 30 oktober te IJzendijke gehou den landelijke bietenrooidemon- stratie. Tussen de dag van be oordeling en de demonstratiedag viel enige regen. De prestaties van sommige machines kwamen daardoor iets anders te liggen, zodat het niet uitgesloten is, dat bepaalde, hier naar voren ge brachte meningen af zullen wij ken van die van de beoordelings commissie. VOOR de tweede maal dit jaar werd in Zeeuwsch- Vlaanderen een landelijke demonstratie gehou den met machines voor de bietencultuur. Na de deze zomer uitstekend geslaagde demonstratie met bietendunmachines, volgde afgelopen woensdag een niet minder goed geslaagde demonstratie onder gun stige weersomstandigheden. De grondige vooi±>erei- ding en de uitstekende organisatie hebben ook een belangrijk aandeel in het welslagen van deze de monstratie gehad. En zoals altijd trof ook nu weer de bijzondere medewerking van de zijde van de boeren en handelaren. Immers, het beschikbaar stel len van het materiaal in de vorm van de vele trek kers, wagens en mensen vraagt altijd wel, maar in dit zeer moeilijke najaar toch zeker, vooral van de boeren een extra offer. Het aantal deelnemende machines was, evenals de belangstelling, groot. Vooral het laatste wijst erop, dat het probleem van de bietenoogst nog niet is opgelost. En dat is 't ook door deze demonstratie nog niet. Maar wel heeft men kunnen constateren dat er, vooral in vergelijking met enkele jaren terug, een belangrijke vooruitgang valt op te merken. Niet alleen doordat het aantal grote rooimachines groter is geworden, maar vooral doordat de toen reeds voorkomende machines op verschillende punten be langrijke verbeteringen hebben ondergaan. Daarbij speelt de opgedane ervaring van de mensen die de machines moeten bedienen ook een belangrijke rol. En dat alles bij elkaar is toch hoopgevend voor de toekomst, in die zin, dat nog meer vorderingen wor den gemaakt, waardoor het bietenoogst-probleem steeds minder dringend zal worden. .Verschillende bewerkingen. \J ANAF de normale biet in de grond tot op de verlaadstations naar de fabriek moet de biet verschillende bewerkingen ondergaan, nl. gekopt, gerooid, gereinigd en vertransporteerd. Na het handwerk is het lichten wel de een voudigste manier. Voor paardentractie doet de een- rijige scharenlichter nog steeds het meeste opgeld. Bij trekkerlichters is de pennenlichter verreweg fa voriet, waarbij zelfs al een 6-rijige lichter op de demonstratie te zien was. Het koppen, reinigen en vervoeren moet echter na het lichten nog plaats vinden. De rooimachines doen het koppen, rooien en rei nigen in één werkgang. Toch moet men deze hande lingen apart blijven bezien. Bij het koppen kan de diepte van koppen wel voldoende naar ieders wens worden afgesteld. Moei lijker en belangrijker is de snelheid en reactie van de taster bij het aftasten van hoge naar lage bieten en ook omgekeerd. Vooral bij grotere snelheden geeft dit nog wel eens moeilijkheden. Daarbij wordt bij bieten van onregelmatige grootte veel van het materiaal gevergd. Vooral in gebieden waar het loof als veevoer wordt gebruikt, is het van groot belang dat het loof schoon wordt gewonnen. Te dikwijls wordt dit nog over het hoofd gezien. De opmerking dat aan de voederwaarde van het loof niet al te veel waarde moet worden gehecht, is zeker niet op zijn plaats en zal de veehouders dan ook vreemd in de oren hebben geklonken. Voor het rooien worden pennen-, scharen- of vleugellichters gebruikt. Van belang is hierbij dat de grond zo weinig mogelijk wordt losgemaakt, op dat zo min mogelijk grond met de bieten in de ma chine terecht komt. Uit hoofde daarvan komen pennenlichters bij de grotere machines weinig voor. Hoofdzakelijk worden scharenlichters gebruikt. De vraag doet zich voor of de vrij zware trekkers, die voor de machines nodig zijn, niet door lichtere kunnen worden vervangen. Wanneer het zware licht werk zou kunnen worden vervangen door lichter, zou dat misschien mogelijk zijn. Misschien kunnen in de toekomst bewegende, dus draaiende lichtpen nen hier een oplossing brengen. Het reinigen is eveneens een probleem op ziqh- zelf. Goed reinigen zonder te veel beschadigen is uitermate moeilijk. Dit blijkt ook wel uit het feit dat op diverse manieren getracht wordt een goede reiniging te verkrijgen. De ene machine is uitgerust met een draaiende korf, de andere met een centri fugaal reiniger en weer andere met kettingen. Theoretisch zijn alle problemen wel opgelost en kunnen alle machines prima werk leveren. In de praktijk komt het er echter op neer dat vele andere factoren daarby een grote rol spelen. Grondsoort, weersomstandigheden, het bietenras, regelmaat van stand, regelmatige grootte, afstand tussen de ryen, trekkerbandenmaat, vakkundige afstelling enz. enz. zijn factoren die men lang niet allemaal in de hand heeft. Het transport van de bieten nadat ze de reiniging zijn gepasseerd is zeer verschillend. Langs- of dwarszwaden, transport in een bunker of direct op een wagen zijn mogelijkheden die alle haar voor- en nadelen hebben. We hopen in een volgend artikel hierop terug te komen. Rooiers en lichters. OLSTAAN zal hier worden met enkele opmer kingen over de volgende machines: DE BILLIAERT ET DE BRUYNE van de Fa. Billiaert et de Bruyne te Bergues (Frankrijk). Deze machine, die in ons land niet te koop is, kopt en rooit dezelfde rij. Het loof gaat verloren. Het kop- werk was goed. Door een rijenpoetser werd na het koppen de te rooien rij schoongepoetst. De machine is uitgerust met vleugellichters, die zelfzoekend zijn aangebracht. Zij zoeken over een breedte van 5 tot 7 cm de bieten op. De grond werd vrij diep los gemaakt. Het tarra-% was redelijk tot goed, dank zij de centrifugaal reiniger, die door de gebruiker op de machine is gemonteerd. De machine is op de trekker gebouwd en wordt door 1 man bediend. Boven de trekker is een bunker gebouwd, waarin de bieten worden verzameld. Het kippen van de bunker boven de wagen gaat hy draulisch. Dat ging gemakkelijk, vlug en goed. Het zicht op het werk is door de bunker minder goed. Het geheel vormt een goed bruikbare machine. DE STOLL BRS2K van de Fa. H. J. Hoegen Dijkhof te Doetinchem. Het loof en de bieten werden bij deze machine in langszwaden op het land gebracht. Het kopwerk De „Kleine" van het Centraal Bureau kopt en rooit dezelf de rij. De trekker rijdt daarbij buiten de bietenrijen. (Foto R.L.V.D. Axel) Belangstelling voor de Billiaert et de Bruyne-machl- ne met centrifugaal reiniging. Eén man kan met deze machine de oogst doen. (Foto R.L.V.D. Axel) was behoorlijk goed. Via transporteurs wordt het loof afgevoerd. In het algemeen kan gezegd worden dat bij langszwaden de kwaliteit van het loof belangrijk achteruit gaat. Worden bovendien de bieten op een meerijdende wagen gedeponeerd, dan kan het loof voor veevoer als waardeloos worden beschouwd. De dubbele rijenpoetser voldoet zeer goed. Door de vleugellichters wordt de grond weinig losgemaakt. Het punt verlies was niet hoog. Geholpen door een draaiend rad komen de bieten in een draaiende reinigingskorf en via de achterzijde hiervan op een transportketting die ze verder afvoert. Er was een matige beschadiging. Deze machine, die in de praktijk vrij veel in gebruik is, voldoet onder de gegeven omstandig heden redelijk tot goed. Hetzelfde kan gezegd worden van de twee andere Stoll rooiers "van dezelfde firma, nl. de STOLL BRS2L en de STOLL BItS2N. Bij de eerste is een draaibare zij afvoer trans porteur aangebracht die 6 rijen bieten op 1 langs- zwad op het land deponeert. Ook was maar een enkele poetser aanwezig. De tweede machine is de in de praktijk bekende machine die de bieten en het loof in dwarszwaden op het land brengt. DE SALMON van de Fa. van Driel en Van Dorsten te Hoofddorp. Het kopwerk van deze rooier was matig. Het loof werd in langszwaden afgevoerd en door de meerijdende wagen kapotgereden. De rijenpoetser was goed. De reiniging tussen kettingen was zeer intensief. De bieten werden door een vlakliggende transporteur goed op de wagen gebracht. De ma chine is compact gebouwd en van enigszins afwij kend en eenvoudiger type dan de meeste anderen. Zij leverde redelijk goed werk. DE KEMLI van J. J. de Lignie te Herkingen. Van deze machine van Nederlands fabrikaat is, na nogal wat rumoer in de laatste jaren, de eerste serie in gebruik genomen. De kopper was te dun afgesteld, terwijl de poetser minder goed werk le verde. Dit is belangrijk omdat toch wel gebleken is dat een goede rijenpoetser de minder goed gekopte bieten toch nog aardig schoon kan vegen. De afvoer van het loof was vrij goed. Een enkele keer kwam een verstopping voor. De lichtscharen zijn zelf zoekend aangebracht, doch hadden wat beter af gesteld kunnen zijn. De reinigingsinstallatie bestaat uit een draaiende korf met daar tegenin draaiende spiraal. De korf (Foto R.L.V.D. Axel) De „Kemli", een Ne derlandse machine, die haar weg wel zal vinden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 3