AARDAPPELEXPORT, BIETENPRIJS EN TARWEPRIJS IN DE KNEL ZATERDAG 2 NOVEMBER 1957 waarin opgenomen DE BOERENfEUGD Zorgen in de Zeeuwse Akkerbouw Zitdagen Boekhoud- bureau verzicfit No. 2401. Frankering bij abonnementTerneuzen 45e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD «xronrirt /-»»-*kï n.» Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIT de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND IN de novembermaand gaat op het akkerbouwbedrijf in ons gewest de laatste phase van de oogst in, ter wijl tevens de eerste voorbereidingen voor de volgende oogst gemaakt zijn of gemaakt worden. De kringloop van het jaar loopt naar het einde en langzaam maar zeker kan de boer de balans opmaken. ONGUNSTIGE UITKOMSTEN. Het staat bij het begin van deze maand reeds vast, dat vele bedrijven er in het jaar 1957 niet goed afko men. Leken tot de maand augustus de omstandigheden nog redelijk, van dat ogenblik af wierp het weer roet in het eten. En wel op een manier, zoals in jaren niet meer voorkwam. De aardappeloogst kan men wel als voor een groot deel mislukt beschouwen. Nu weten wij zeer goed, dat dit in de letterlijke zin van het woord gesproken, overdreven voorge- setld is, maar gezien de gehele loop, gezien het feit, dat er begin novem ber, ondanks de mechanisatie en de verbeterde arbeidsmethoden, nog vele aardappelen in de grond zitten, gezien vooral ook het feit, dat er vele aardappelen in de grond blijven zitten, achten wij het woord mislukt toch op zijn plaats. Daar komt tenslotte, wat de aard appelen betreft, nog bij, dat de ex port van de kiei-aardappelen alles te wensen overlaat. Wij willen in het midden laten, aan welke factoren dit allemaal ligt. Zeker is, dat een vlotte export van Zeeuwse klei-aard- appelen op dit ogenblik de ernstige financiële strop voor vele telers nog wat zou verlichten. Er wordt op het ogenblik nog steeds onderhandeld tussen het Landbouwschap en de Minister over een prijsgarantieregeling voor con sumptie-aardappelen op 2/3 van de kostprijs. Zoals bij alles in Neder land, duren deze onderhandelingen reeds maanden. Zij zijn bovendien op dit ogenblik van weinig nut. HULST: Maandag 4 nov. in hotel „De Graanbeurs". WISSEKERKE: Woensdag 6 nov. in hotel „De Kroon". TERNEUZEN: Woensdag 6 nov. in hotel „Des Pays Bas". KOUDEKERKE: Woensdag 6 nov. in hotel „Nieuw Walcheren" van 9.0Ö tot 1.30 uur. OOSTBURG: Woensdag 6 nov. in café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 7 nov. in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 7 nov. in café „De Eendracht". Een praktisch beleid zou echter zijn thans de uitvoer van klei-aardappelen zoveel mogelijk te bevorderen, omdat daarmede de teler direct gediend is. Deze laatste moet namelijk snel een deel van zijn goede aardappelen kun nen afzetten omdat hij in de eerste plaats geld nodig heeft en hij in de tweede plaats vóórdat er vorst kan komen, zijn voorraad tot een bewaar- bare hoeveelheid moet hebben terug gebracht. ER ZIJN VOLDOENDE AARDAPPELEN. De manier, waarop de export van klei-aardappelen verloopt, doet het vermoeden rijzen, dat er andere factoren in het spel zijn, dan al leen de kwestie van de kwaliteit. De Nederlandse regering doet al het mogelijke om in de komende maan den het loonpeil stabiel te houden. Loonsverhogingen moeten, koste wat het kost, worden voorkomen. Dit is door verschillende ministers her haaldelijk beklem toond. Het loonpeil is afgestemd op het dukten, goederen en prijzen voor die pro- mengesteld uit de Dit nu is weer sa- levensonderhoud. indexcijfer voor het diensten, die noodzakelijk zijn voor ieder gezin. De prijzen van de voe dingsmiddelen spelen vanzelfspre kend een belangrijke rol in de hoog te van dit indexcijfer. De laatste weken vertoont dit cijfer weer de neiging om te stijgen. Een stijging van de prijs voor aardapelen zou een verhoging in de hand werken. De Minister van Landbouw is daar om meer nog dan in andere jaren nieuwsgierig naar de hoeveelheden aardappelen, die er in ons land zijn. Hij heeft aan de Voedselcommissa- rissen in de provincies opgedragen hem nauwkeurig op de hoogte te houden inzake de voorraden. Uit door deze verrichte tellingen en schattingen is kortelings gebleken, dat er wel iets minder aardappelen zijn dan het vorige jaar, maar voor een eventueel tekort behoeft onzes inziens geen vrees te bestaan. Juist omdat dit jaar de kwaliteit van de zandaardaooelen goed is, is de vraag naar de Zeeuwse kleiaardappelen uiterst gering. Wij willen de Minister en tevens het Landbouwschap met de grootste klem erop wijzen, dat slechts bevorde ring van de export aan de in grote zorgen verkerende aardappeltelers enig soelaas kan bieden. De Z. L. M. heeft hierop trouwens vorige week in een *elegram aan Zijne Excellentie gewezen en aldus getoond in deze kwestie de belangen van de Zeeuwse landbouw op het juis te moment te behartigen. De kwaliteit van de gerooide aardappelen loopt uiteen van goed tot zeer slecht. Vooral bij de bewaring van de matige tot slechte partyen is extra zorg geen overbodige luxe. Over een goede aardappelbewaarplaats beschikt niet iedereen. Maar ook over de opslag in de kuil kan men op pagina 668 meer lezen. Het is voor de boeren onaanvaard baar, dat zij in een jaar als dit, nog eens extra de dupe worden van de indexpolitiek. Wij waren van de zomer op een grote protestbetoging van de Belgi sche Boerenbond in Roeselaere. Ook daar speelde het boven omschreven pro bleem. De Belgische regering had terwil- le van het indexcij fer een maximum prijs voor aardappe len ingevoerd. Grote spreekkoren riepen daar: „Sterven voor de in dex? Nooit Deze leuze is tekenend voor deze tijd. TWEEPRIJZENSTELSEL BIETEN. U ET tweede punt, dat de Zeeuwse AJ- akkerbouwer beroert, is het feit, dat het door 't Landbouwschap aan vaardde tweeprijzenstelsel voor de suikerbieten, volkomen averechts uit gaat vallen. Het wordt een steun van o.a. Zeeuwse boeren met lage kg-op- brengsten en zeer lage gehaltes aan suiker aan voornamelijk de Gronin ger boeren, die hogere opbrengsten hebben en ook een hoger gehalte. Het gemiddelde gehalte van de bij de coöperatieve fabrieken te Sas van Gent en van de V.C.S. aangevoerde bieten ligt behoorlijk lager dan bij de Fries-Groningse. Desondanks moe ten de boeren in zuid-west Neder land ongeveer 0,60 per ton afstaan opdat men in het noorden ongeveer ƒ4,meer ontvangt. Indertijd reeds hebben wij ons uit gesproken tegen een tweeprijzenstel sel om allerlei redenen. Het Bestuur van de Z. L. M. nam nooit een an der standpunt in. De vertegenwoor diger van de Z.L. M. in de Hoofdaf deling Akkerbouw van het Land bouwschap, de heer J. B. Becu, vocht tegen aanvaarding van dit stelsel wat hij kon, doch bleef alleen staan. Naast alle argumenten die er zijn tegen de toepassing van een twee prijzenstelsel in ecu klein land als het onze en die in den treure zyn aan gevoerd, komt daar thans iiog de situatie van dit iaar bij om daarmede als het ware de dwaasheid van het besluit van het Landbouwschap nog eens extra en in de praktijk aan to tonen. Onzes inziens heeft het Landl>ouw- schap hier een slechte beurt ge maakt, die het zich geen tweede keer kan veroorloven. Men schaffe dit sys teem dan ook onmiddellijk af! TARWEPRIJS. HTENSLOTTE is het weer de tijd A voor het zaaien van de winter tarwe. Zoals elk jaar is de prijs voor dit produkt door de Minister weer niet op tijd vastgesteld. Zijne Excel lentie houdt zich zeer druk bezig met internationale zaken en met de structuurverbetering van de Neder landse landbouw. Zaken, die zeker uitermate belangrijk zijn. Maar de belangstelling voor dit alles zal hij bij de praktijk pas kunnen verwach ten, wanneer de dagelijkse zorgen van de boer zijn verminderd. De tar- weprijs is een belangrijke prijs. De tarwe kan en moet in het bouwplan van de akkerbouwer een voorname plaats innemen. Het is een levensbe lang voor ons gehele volk, dat er in eigen land een behoorlijk kwantum broodgraan wordt verbouwd. De tijden, waarin wij leven zyn spannend en vol onzekerheid. Nie mand kan een jaar vooruitzien en het zou van wijs staatsmanschap getui gen, indien men de broodgraanposi tie zo veilig mogelijk stelde. Deson danks verzuimt Minister Mansholt ieder jaar opnieuw de voorwaarde voor een dergelijk beleid te vervullen door tijdig de prijs voor de nieuwe oogst bekend te maken. Hiermede vergroot hij niet alleen de zorgen voor de boer, maar ook de zorgen voor ons volk, al is dit zich hiervan niet bewust. Het is wel een zware verantwoordelijkheid, die hU hier mede op zijn schouders neemt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 1