1*50 MIL NIEUWE UITGAVEN Nü Nü Nü VEENMAN'S AGRARISCHE WINKLER PRINS. hebt U meer tijd Nü is de prijs lager I voorkomt U het risico van slecht ZATERDAG 19 OKTOBER 1957 <641 In de rubriek tweetallen ooien, geboren in 1955 of vroeger, kwamen een vijftal koppels uit. De fraaie groep van B. A. v. d. Slikke, waarin de res.-kam- pioene uit Goes was opgenomen', verwierf een la- prijs. De groep van R. C. Jansen, die kwalitatief, minder was, doch iets uniformer, kreeg een lb- prijs. De 2a-prijs was voor een stel goede ooien van A. J. E. Temmerman, de 2b en 3e prijs voor ooien van P. J. Risseeuw. Iets grover en wat minder typisch. Bij de enkelingen ooien, geboren in 1956, werd een fikse strijd gevoerd om de ereplaats. Uiteindelijk was deze voor de mooie, typische ooi 8597 van Jac. de Feijter, gevolgd door de eveneens fraaie, diepe, doch achter iets vernauwende ooi 3869 van Geor. de Milliano (lb). Een 2e prijs werd toegekend aan ooi 3864 van de Feijter. Van de tweetallen ooien, geboren in 1956, kreeg het voldoende uniforme koppel van A. J. E. Tem merman een eerste prijs. Er waren een viertal enkelingen ooilammeren aangevoerd. Hiervan kreeg het wat beknopte, doch fraai gelijnde ooilam 4372 met een prima vacht en mooie kop van I. J. Risseeuw een eerste prijs. Haar volle zuster no. 4371 kreeg een 2a-prijs. Iets minder typisch. De 2b en 2c prijs waren voor lammeren van resp.' R. C. Jansen en P. J. Risseeuw. Tenslotte nog een tweetal ooilammeren van P. J. Risseeuw, welke wegens hun goede ontwikkeling, gepaard met voldoende type en behoorlijke uni formiteit, een eerste prijs kregen. Voor de kampioenskeuring van de ooien werden een zestal ooien naar voren gebracht. Het was de ooi Z 3298 van B. A. v. d. Slikke, die met de eer ging strijken. Een best ontwikkelde, fraai gelijnde ooi. Res.-kampioen werd de reeds eerder genoemde ooi 8597 van Jac. de Feijter. FOKVARKENS Als fok varkens waren een vijftal dekberen aan gevoerd. Cat. no. 278 van R. C. Jansen kreeg hier van de la-prijs. Een sterk gebouwde beer met beste bovenlijn en brede lendenen. Werd daardoor tevens kampioen. Zijn naaste concurrent, cat. no. 268 van Th. v. d. Abeele, kreeg een lb-prijs en werd res.- kampioen. Een beer met een goed type en prima achterhand. In de lendenen iets minder gespierd dan eerstgenoemde. Een 2a en 2b prijs waren voor de cat. no.'s 280 en 281 van R. C. Jansen. De eerste iets rond in het achterstel, diepe ham, doch wat vlakke rib. De tweede was een beer met fraaie lijnen, doch wat vrouwelijk. Cat. no. 269 van Th. v. d. Abeele kreeg een 3e prijs. Wat hellend in het kruis en vrij grof beenwerk. Wel een vaderdier, doch iets minder fraai afgewerkt. M. NIEUWENHUYSE, Hoofd-Ass. R.V.C. ELLEWOUTSDHK. Vanaf 3 t/m 17 oktober 1957, heeft ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage gelegen het plan van uitbreiding, in hoofdzaak en in onder delen, met bijbehorende bebouwingsvoorschriften. Gedurende zes weken na afloop van genoemde termijn kunnen belanghebbenden die zich met be zwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, be zwaren indienen bij Gedeputeerde Staten. HOOFDPLAAT. Vanaf 24 sept t/m 7 okt. 1957, heeft ter gemeen te-secretaris voor een ieder ter inzage gelegen het bij raadsbesluit vastgestelde plan tot herziening van het plan van uitbreiding, met bijbehorende bebouwingsvoorschriften. Gedurende zes weken na afloop van genoemde termijn kunnen belanghebbenden die zich met be zwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, be zwaren indienen bij Gedeputeerde Staten. NIEUWVLIET. Vanaf 3 oktober 1957, gedurende vier weken, ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage het ontwerp tot herziening van het plan van uit breiding voor die gemeente, met bijbehorende be bouwingsvoorschriften. Gedurende genoemde termijn kunnen belang hebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indienen. O. EN W.-SOUBURG. Een herziening van het uitbreidingsplan voor de gemeente Oost- en West-Souburg is in voor bereiding. ZIERIKZEE. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het bij raadsbesluit vastgestelde plan tot herziening van het plan van uitbreiding in onderdelen met bijbe horende bebouwingsvoorschriften. Het goedgekeurde plan ligt voor een ieder ter inzage. Binnen een maand na 8 oktober 1957, kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. Het derde deel van deze encyclopedie voor de landbouw, tuinbouw en bosbouw is evenals de reeds verschenen delen goed verzorgd. De redactie van de agrarische W. P. staat borg voor de inhoud. Met veel zorg heeft men deze zo objectief mogelijk gehouden zodat vermeden werd dat de indruk van „reclame" werd gevestigd. Het gevolg hiervan is dat het niet mogelijk was om dieper in te gaan op de bijzondere hoedanig heden van bepaalde fabrikaten, materialen enz. De rubriek „Bedrijfsinformaties" vooziet echter in deze moeilijkheid. Achterin de uitgave hebben de bedrijven de gelegenheid gekregen mededelin gen over hun werkzaamheden te plaatsen. Dit laatste deel, beginnende met de letter M en eindigende na behandeling van de onderwerpen onder de letter Z, besluit met een uitgebreide lite ratuurlijst. Vele goede foto's en tekeningen ver duidelijken de tekst waardoor ingewikkelde on derwerpen door schematisering aan duidelijkheid winnen. Dit standaardwerk is gedrukt op de persen van de firma H. Veenman Zonen te Wageningen. Het omslag en het bandontwerp zijn van J. F. Doeve. Deze encyclopedie zal o.i. node gemist kunnen worden op agrarische onderzoekingsinstituten, instellingen en plattelands)bibliotheken. Spe ciaal voor redacties van dag- en weekbladen lijkt zij ons onmisbaar. Een standaardwerk dat de om vang, de problemen en het belang van de land bouw in het algemeen, onderstreept. (Uitgave H. Veenman Zonen, Wageningen, Elsevier, Am- sterdame Brussel. Prijs geb. 35, Kennis van de grond, door S. Terpstra De ontwikkeling van de landbouwwetenschap en de cultuurtechniek maakten het nodig dat de twaalf de druk van dit goed uitgevoerde boek, met zorg werd herzien. Vooral het hoofdstuk grondbewer king en grondverbetering onderging een belang rijke uitbreiding. Van een ruilverkaveling werd een gekleurde kaart opgenomen. Het boekje is in een prettige stijl geschreven. (Uitgave Tjeenk Willink, Zwolle. Prijs 2,75). Tuinbouwtechniek II, door ir. H. J. M. Krijnen en J. P. van der Have. In dit tweede deeltje van de serie „Tuinbouwtechniek" zijn de belang rijkste materialen en hulpstoffen behandeld die verband houden met de bouw, het gebruik en het onderhoud van de voornaamste tuinbouwtechni- sche hulpmiddelen. Achtereenvolgens worden de metalen en metaallegeringen, de pakkingmate rialen, de brandstoffen en de smeeroliën en smeervetten behandeld. Veel aandacht wordt be steed aan de bouwmaterialen terwijl ook het technisch tekenen, de constructies en de gereed schappen onder de loupe worden genomen. De afbeeldingen zijn duidelijk, de druk is goed ver zorgd. (Uitgave Tjeenk Willink, Zwolle. Prijs 7,45.) Paardrijden Leidraad voor hen die het paard rijden willen gaan beoefenen, door W. Slob. In een zestal hoofdstukjes worden praktisch alle be langrijkste grondbeginselen van het paardrijden besproken. Toegerust met een aantal leerzame tekeningetjes en foto's wordt het beschrevene duidelijk gemaakt. Veel aandacht wordt besteed aan het dressuurrijden. Voor de beginnende rui ter en de belangstellende leek leerzame lectuur. (N.V. Uitgevers Mij. Kosmos, Amsterdam). Landbouwwerktuigkunde, door ir. J. D. Berlijn l.i. Bijna vijfhonderd bladzijden, voorzien van vele duidelijke tekeningen, zijn besteed aan het vak van deze tijdde mechanisatie. In deze druk is, meer dan voorheen het geval was, aandacht besteed aan de weidewerktuigen. Door zwart-wit kleuring van de pagina's kan men daardoor dui delijk een splitsing maken tussen akkerbouw- en weidewerktuigen-beschrijvingen. Zowel indeling als vele tekeningen zijn nieuw. Het boek ziet er keurig uit. (Uitgave Tjeenk Willink, Zwolle. Prijs ing. ƒ9,30, geb. ƒ11,—). Scheikunde voor het lager land- en .tuinbouw- onderwijs, door C. Th. M. v. Schaik. In kort bestek (ruim 50 pagina's) wordt er naar gestreefd een en ander van deze moeilijke stof op eenvou dige en begrijpelijke wijze duidelijk te maken. De tekeningen zowel als de onder- en bijschrif- en kunnen wij niet altijd waarderen; de verdien ste van deze uitgave is er echter niet minder om. (Uitgave N.V. W. J. Thieme en Cie, Zutphen. Prijs ing. ƒ1,90.) Rekenen voor Lagere Tuinbouwscholen, door A. Mulder. In de tweede druk van dit in han dig formaat uitgevoerde rekenboekje is in te genstelling tot de eerste druk wat meer aan dacht besteed aan berekeningen in verband met ziektebestrijding en bemesting. Het boekje zal daardoor nog aan bruikbaarheid hebben gewon nen. (Uitgave Tjeenk Willink, Zwolle. Prijs 2,65. Antwoorden 1, Handvaardigheid voor het land- en tuinbouwon- derwijs en op de boerderij, door K. J. Moltmaker. De beschrijvingen in dit boekje, dat een leid raad wil zijn, zijn zo veel mogelijk algemeen ge houden. Doordat de gesproken woorden tijdens de lessen in handvaardigheid snel verloren gaan, kan dit boekje een bijdrage vormen om het be sprokene nog eens rustig te overdenken. De stof is daarbij zo behandeld dat er ook voor hen die de lessen niet kunnen volgen, vele praktische tips te vinden zijn. Behalve aan metselen, beton, leer en werktekeningen wordt ruime aandacht besteed aan bevestigingsmiddelen, hout en gereed- schappen en hun gebruik. Vele tekeningen en fo to's verduidelijken de tekst. Een boekje dat aan dacht verdient. (Uitgave N.V. W. J. Thieme en Cie, Zutphen. Prijs ing. 4,50.) (Advertentie) - maakt U het grasland èn d^winitfrq'rVnè'n beter bestand tegen Het Landbouwkundig Bureau voor Thomasslakkenmeel. Hamelakkerlaan 40. Wageningen verstrekt gaarne alle mogelijke inlichtingen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 9