De varkens te Middelburg en de schapen te Oostburg 640 Reintje 39 B won in 1956 te Domburg voor de lste maal een wisselbeker (3 x nodig voor definitief). De rangorde was verder: 2a Lieneke 2 met Ella, Sophie en Koos van L. J. Bierens, 2b Aaltje (met 2 dochters en een stiertje) van J. v. Sluys, 3de Ade- ma's Adèle van J. Lorier. Bij de rubriek fokgroepen van één eigenaar (5 stuks) vulde de ring zich met niet minder dan 12 groepen. Na serieuze arbeid van de Jury werden 2 groepen met enige voorsprong op hun concurrenten met eerste prijzen bekroond, la de fokgroep van het Voorbeeldbedrijf Walcheren. Een mooie collectie uniforme dieren met beste melktekenen, iets weinig massa; lb die van Wed. M. Lorier Zn., eveneens prima melkkoeien met voldoende adel, als groep iets minder eenvormig. De bedrijfsgroepen van 3 stuks moesten gesplitst worden. Bij de 3-tallen vaarzen ging de groep van L. J. Bierens correct en uniform aan het hoofd (eerste prijs), gevolgd door 4 groepen met een 2de prijs en 3 met een dérde. Bij de 3-tallen koeien was het gedrang in de kopgroep nogal groot. Uitslag: la een uitstekende collectie (typische en passende melkkoeien) van J. S. Matthijsse; lb 2 koeien en 1 kalfvaars van J. A. Wisse, beste dieren met leeftijds verschil iets in het nadeel; lc J. van Sluys, een groep met goede adel en uniformiteit, dieren in details iets onregelmatiger. Vervolgens 3 tweede en 2 derde prijzen. Om één beker moest gekampt worden tussen de hoogst geplaatste 3-tallen; winnaar J. S. Mat thijsse. Rest nog te melden dat in de rubriek bedrijfsgroepen van min stens 5 stuks vrouwelijk vee oe stol van Js. Vos niet was te slaan en met een eerste prijs'naar huis ging. Een collectie zeer edeie melkkoeien (Rotterda Syke 47, Jonge Janke 7, Boukje 88, Agatha 28 en Treesje 5), waarvan de laatste, hoewel als zodanig een uitstekende koe, in type wat af week. De Walcherse veefokkers heb ben op deze mooie fokveedag, waarbij het ook aan belangstel ling niet ontbrak, een heel goede prestatie geleverd. Een mijlpaal op de weg naar verdere verede ling door doelmatige teeltkeus. Ir. W. L. HARMSEN. Reserve-kampioene van de op 26 september j.l. in Middelburg ge houden fokveedag werd Jopie 332 402 K. S.J, geboren op 28 maart 1951 eigenaresse Wed. M. Lorier en Zn, West-Souburg. DE VARKENS TE MIDDELBURG VENALS vorig jaar, waren ook nu weer t.g.v. •*-J de rundveefokdag op Walcheren een aantal fokvarkens aangevoerd. In verband met de vele regenval was het praktisch onmogelijk om de hok ken op te slaan op het weiland, gelegen bij de vei lingsvereniging Walcheren. Dank zij de medewer king van de directie van de veilingsvereniging, konden de hokken worden opgezet in de veilinghal, wat zeer goed voldaan heeft. Met name voor nog betrekkelijk jonge biggen is het demonstreren in een grote hal een zeker voordeel. Van de vier aangevoerde beren, allen eigendom van de varkensfokvereniging Walcheren, kwam no. 732 van stal Vos op de eerste plaats met een la-prijs. Een beste, behangen beer met sterke bo venbouw en goed type. No. 735 van stal Polderman werd lb. Eveneens een goede beer, doch iets min der ontwikkeld. Beste voorhand. Deze twee beren werden later aangewezen als kampioen en reserve kampioen. Een tweede prijs was voor no. 708 van stal Vos. Een varken met een zware achterhand, iets ge knepen lendenen en minder fraai type. Een derde prijs kreeg no. 683 van stal Polderman. Een beer met wat ondiepe ham. Van de kennelijk drachtige zeugen, geboren in 1955, behaalde no. 3923 van W. Cevaal, Karnemelks- hoek, Ritthem een le prijs. Afgezien van een iets vlakke rib, een goede zeug.-No. 3953 van L. Ver- hage, Koudekerke kreeg een 3e prijs. Matig typisch en wat zwak in de koot. In de rubriek jongere, kennelijk drachtige zeu gen, kwam no. 71590, een uit Gelderland ingevoer de zeug van N. Tramper te St. Laurens, aan de kop. Een goedgebouwde zeug met voldoende type, die iets langer kon zijn. De nummers 8708, 8770 en 8768, allen van L. Verhage te Koudekerke, behaal den resp. een 2a, 2b en 3e prijs. Zeugen met iets minder fraai type en meer of minder gebreken in onderdelen. In de klasse zeugen, geboren in 1955, verkreeg no. 3955 van het voorbeeldbedrijf ,,'t Hof Zwager man" te Grijpskerke een tweede prijs. Weinig soor- tige zeug met steile schouder, wel zware achter hand. In de rubriek jonge vrouwelijke loopvarkens kwam no. 9270 van Iz. de Buck te Grijpskerke met een la-prijs aan kop. Een soortige zeug met best achterstel, doch van voren iets zwaar. Een lb-prijs was voor no. 9365 van J. v. d. Bosse te St. Laurens. Eveneens een goedsoortig zeugje met voldoende breedte in de achterhand. Van dezelfde eigenaar kregen de nummers 9366, 9367, 9364, 9368 en 9369 resp. een 2a, 2b, 2c, 3b en 3c prijs. Behoorlijke zeug jes met kleine afwijkingen in onderdelen. De Sa- prijs was voor no. 9254 van L. Koole te St. Laurens. Een zeugje met een beste achterhand, doch een losse, steile, voorlijk geplaatste schouder. In de rubriek zeugen met biggen, voor de eerste keer gebigd, behaalde no. 8745 van H. A. Vos te Middelburg vlot een eerste prijs. Een zeug met goede lengte, beste achterhand en een vrij uniform koppel biggen. De klasse zeugen met biggen, voor de tweede of meerdere keren gebigd, was van goed gehalte. On danks het feit, dat ze in een sobere conditie ver keerde, kwam de typische zeug no. 3974 van Iz. de Buck te Grijpskerke aan de kop met een la-prijs. Een soortig varken met goed gewelfde ribben en een toom voldoende uniforme biggen. Een lb-prijs was voor de zware van voren wat stugge zeug no. 3977 van L. Koole te St. Laurens. Beste diepe achterhand, doch in 't geheel iets minder fraai van type dan vde eerstgeplaatste zeug. De biggen waren vrij goed en voldoende uniform. Deze beide zeugen werden later kampioene, resp. reserve-kampioene. No. 3952 van P. Koole te Souburg kreeg een twee de prijs. Een zeug met wat zware voorhand en iets rond in de achterhand. De biggen waren matig uniform. Het algemene beeld van deze demonstratie heeft ongetwijfeld bewezen, dat er op Walcheren nog %een aantal enthousiaste varkensfokkers zijn. Door 'een juiste selectie of aankoop van goed materiaal zijn deze kleine groep fokkers er in geslaagd een goed varken te tonen. Moge dit een aansporing zijn voor velen om dit goede voorbeeld te volgen. Vele Walcherse bedrijven bieden hiertoe goede moge lijkheden. De Hoofd-Ass. b/d Rijksveeteelt- voorlichtingsdienst, M. NIEUWENHUYSE. DE SCHAPEN TE OOSTBURG De belangstelling van de schapenfokkers in West Zeeuws-Vlaanderen voor deze inmiddels traditioneel geworden fokveedag neemt gaandeweg toe. Een 40- tal schapen waren aangevoerd. Wanneer we echter weten, dat dit gebied rond 30 leden telt van het Schapenstamboek voor Zeeland, dan zult U het met me eens zijn dat deze aanvoer nog aanmerkelijk op gevoerd kan worden. Waarbij we terloops nog op merken, dat de regelings-commissie van deze ten toonstelling dan voor voldoende hokruimte e.d. dient te zorgen. DE RAMMEN In de klasse rammen van één jaar en ouder wa ren een viertal dieren aangevoerd, waaronder een paar beste kopnummers. De strijd om de eerste plaats ging tussen ram no. Z 343 van P. J. Risseeuw te Breskens en ram Z 387 van Jac. de Feyter te Schoondijke. Laatstgenoemde was de dag tevoren kampioen geworden op de centrale fokveedag te Goes. Nu werd de ram van de heer Risseeuw op de kop geplaatst met en la-prijs, waardoor hij te vens kampioen werd, terwijl de ram van de heer de Feyter lb werd geplaatst en daardoor res.- kampipoen werd. Beide beste rammen, met goed type, de kampioen iets meer formaat, met sterke bouw. Ram Z 347 van Gebr. de Milliano met correcte bouw, doch minder fraaie kop, kreeg een 2a-prijs. No. Z 279 van R. C. Jansen, een wat oudere ram die enige slijtage gaat vertonen, kreeg een 3e prijs toegekend. Van de twee aangevoerde ramlammeren kreeg die van P. J. Risseeuw een 2a-prijs, behoorlijk type, doch een bleke neus. Het wat smalle ramlam van v. d. Slikke kreeg een 2e prijs. DE OOIEN De rubriek enkelingen ooien, geboren in 1955 of vroeger, was een goede klasse met enkele beste kopnummers. Een la-prijs kreeg hier de zeer fraaie en typische, doch iets beknopte ooi 3471 van A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat. Ze werd gevolgd met een lb-prijs door de eveneens fraaie ooi 3306 van Gebr. de Milliano. De derde le prijs (lc) was voor ooi 3469 A. J. E. Temmerman. Goed ontwikkeld met vol doende type. Er werden drie tweede prijzen toege kend aan ooien van resp. de heren Gebr. de Milliano (2a), B. A. v. d. Slikke (2b) en Gebr. de Milliano (2c). Alle drie goede ooien, doch iets minder fraai en typisch dan de eerste prijswinnaars. Derde prij zen behaalden de ooien 2989 van I. J. Risseeuw (3a), 2613 (3b) en 2767 (3c), beide van Gebr. de Milliano. Zie verder volgende pagina Tosca van de Belt (343 304 K.S.), geboren op 20 mei 1952 eige naar A. E. de Milliano te Oost burg de kampioene van de op 18 september j.l. in Oostburg gehouden fokveedag.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 8