B1ETEN00GST DEMONSTRATIES IIET UITSPLITSEN VAN DE KOSTEN 636 Het platteland leest ZEEUWS LANDBOUWBLAD LANDELIJKE DEMONSTRATIE. JN ZEEUWS-VLA AN DEREN. Bij de mechanisatie van de bieten oogst gaat het er niet alleen om, dat de bieten machinaal worden gerooid, maar ook dat de daarna volgende werk zaamheden, zoals 't laden en het transport, zo goed mogelijk aan de machinale rooimethode aan pas sen. De werkzaamheden moeten zo goed mogelijk op elkaar worden afgestemd om uiteindelijk zo ra tioneel mogelijk te kunen werken. Hierbij moet voorop staan, dat de risicofactor van het niet tijdig klaarkomen met de werkzaamheden zoveel moge lijk moet worden vermeden. De totale kosten spe len hierbij natuurlijk ook een grote rol. De opzet van de landelijke demonstratie in Zeeuws-Vlaanderen, die gehouden zal worden op woensdag 30 oktober, is er op gericht om te tonen op welke manieren het oogsten kan worden geme chaniseerd. Hierbij zal tegelijkertijd aandacht aan de machines worden geschonken. Op een perceel van ongeveer 8 ha (30 32 afslibbaar) zullen met 8 rooimachines. vier oogst- methoden worden gedemonstreerd, nl.: •fa Het rooien van dwarszwaden, waarna de bieten met een laadapparaat op de aanhangwagens worden geladen. ic Het rooien op de langszwaden, waarna het op laden geschiedt met behulp van een langszwad- lader. if Het direkt rooien op een meerijdende aanhang wagen. if Het rooien in een bunker, die op de trekker is gemonteerd. Hierbij worden de bieten op de wendakker op een aanhangwagen gestort. Per oogstmethode zullen twee machines demon streren. On dit Derceel zal tevens het overladen worden gedemonstreerd van de bieten van de aan hangwagens op ae vracntauio s door middel van een hijsinstallatie. Op een apart perceel zullen enkele pennenlichters en een vleugellichter worden gedemonstreerd in on- gekopte bieten. Op een perceel van 42 44 afslibbaar zullen de machines afzonderlijk werken. Hierbij zal voor al de kwaliteit van het rooien kunnen worden be zien. Tot nu toe waren er reeds 9 machines voor deelname aangemeld. De gerooide bieten zullen door twee-wielige aanhangwagens worden afge voerd. Vanaf de aanhangwagens worden de bieten door middel van een stationnaire bietentranspor teur op vradntauto's geladen. Op een verhard terrein zullen 1012 dagen vóór de demonstratie bieten op een hoop worden gestort. Deze bieten zullen op de demonstratiedag worden geladen. Tevens zal dit met vers gerooide bieten worden gedemonstreerd. Hetzelfde zal worden gedemonstreerd op een niet-verharde ondergrond en wel op hetzelfde per ceel waar de oogstmethoden op worden gedemon streerd. Het doel van dit gedeelte van de demon stratie is niet alleen om na te gaan, hoe de appara ten de bieten verwerken, maar ook om de reini gende werking te demqnstreren en om zoveel moge- JIOEWEL het voor velen in deze drukke li tijd niet doenlijk zal zijn om de ver schillende demonstraties hij te wonen, wil len wij er toch melding van maken omdat ook hieruit blijkt, dat de mechanisatie voort gang vindt. In een volgend nummer hopen wXj nader S op de demonstraties vooral waar het de machines voor kleinere bedrijven betreft in te gaan. RED. lijk grond en andere verontreinigingen kwijt te ra ken. Voor de beoordeling van de verschillende werk methoden, machines en laadapparaten zal een groot aantal monsters worden genomen. De demonstratie wordt gehouden op woensdag 30 oktober van 10.00 tot 16.00 uur op de bedrijven van de heren Lievens en Van Oers te IJzendijke, gele gen aan de weg OostburgIJzendijke. Om 12.30 uur zal door de heer Ir. P. W. Bakker Arkema, Rijkslandbouwconsulent voor landbouwwerktuigen, een korte beschouwing worden gehouden over de beoordeling van de machines. Hierna geeft de heer Ir. J. Jorritsma van het Instituut voor Rationele Suikerproduktie te Bergen op Zoom zijn visie op de verwachten ontwikkeling van de bietenoogstmetho- den. Bezoekers voor de demonstratie komende uit de richting Bergen op Zoom kunnen zowel oversteken met het veer KruiningenPerkpolder als met het veer VlissingenBreskens. Men kan ook de route via AntwerpenHulstAxelPhilippineIJzendij ke nemen. Vanaf de belangrijkste toegangswegen zijn richt- tingsborden geplaatst. Mocht de demonstratie door slechte weersom standigheden geen doorgang kunnen vinden, dan zal dit op 30 oktober via het Agrarisch Radiobulle tin om 5.40 uur en 6.45 uur worden bekend ge maakt. In twijfelgevallen kan men bellen K. 1155-— 633. Deze demonstratie wordt georganiseerd door de Landbouwstudieclubs in Zeeuws-Vlaanderen, de Werktuigencommissie West Zeeuws-Vlaanderen, de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, het Instituut voor Rationele Suikerproduktie, het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie en het Land bouwschap. DEMONSTRATIE TE BAARLAND. Oudelande Door de Streekverbeteringscommissie voor de Zak van Zuid-Beveland en de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst te Goes zal op 23 oktober 1957 om 13.30 uur, op het bedrijf van de heer M. Rijk „Parelvisserij" te Baarland, een demonstratie met bietenoogstmachines worden georganiseerd. De volgende werktuigen zullen in het werk te zien zijn: Volautomatische bietenrooimaehine „Stoll". Der_ gelijke machines, die veel arbeidsbesparing geven, passen in hoofdzaak op de grotere bedrijven en voor de loonwerkers. Meerrij-ige pennenlichter, bevestigd aan de hefin- richting van een trekker. Hoewel deze lichter min der arbeidsbesparing geeft dan de eerstgenoemde machine, is hij voor de middelgrote bedrijven zeer geschikt. Door de bieten 8 a 10 dagen vóór het kop pen uit te rijden, kan een belangrijke stijging van het suikergehalte verkregen worden. Tevens biedt deze lichter mogelijkheden om tot toolbar en culti vator te worden omgebouwd. Weha-lichter gecombineerd met kopapparaat. Ook hier een belangrijke arbeidsbesparing in de bieten- oogst. Bij deze lichter komt evenals bij alle andere lichters het zware werk te vervallen. Deze methode is vooral geschikt voor die bedrijven, die niet over motortractie beschikken. Weha-lichter gecombineerd met kopschoffel. Even als de vorige combinatie is deze het meest geschikt voor de kleinere bedrijven. Hierbij moet niet uit het oog worden verloren, dat de winning van de koppen en het *blad zindelijk is. Dit is vooral van belang voor de winning van zuiver kuilvoer. Na het kop pen moeten de bieten om het verlies aan suiker te beperken direct gelicht worden. Deze demonstratie is bedoeld om aan te tonen, dat zowel op het kleine als het grote bedrijf door doelmatige arbeidsmethoden een aanmerkelijke ar beidsbesparing en verlichting van het werk verkre gen kan worden. De Assistent A. bij de R. L. V. D. Ph. J. v. d. WEELE. Dat op het platteland wel degelijk wordt gele zen blijkt uit de cijfers die de heer A. van Uxem te Zwolle gaf tijdens zijn radiopraatje op maan dag 14 oktober. De vraag of het platteland leest beantwoordde spreker door een vergelijking te trekken tussen het aantal in Amsterdam uitge leende boeken en het aantal in de provincie Overijssel door de Centrale Plattelandsbibliotheek uitgeleende boeken. De Openbare Leeszaal te Amsterdam stond in 1956 ten dienste aan ongeveer 870.000 Amsterdam mers en leende hieraan 1.060.040 boeken uit. Dit is per 100 inwoners 122 boeken. De Centrale Plat telandsbibliotheek voor Overijssel met een werk gebied van 320.000 plattelandsbewoners leende in dat jaar 374.094 boeken uit. Dit is per 100 platte landers 117 boeken. De percentages studieboeken, jeugdboeken en romans waren in Amsterdam resp. 31 32 en 37 in Overijssel resp. 14 51 en 35 Vooral de jeugd op het platteland blijkt dus graag te lezen. Niet in alle delen van ons land heeft men echter de gelegenheid om lectuur in handen te krijgen omdat de afstand naar de ste den te groot is en plaatselijke bibliotheken ont breken. BEDRIJFSECONOMIE (LI) Kosten DE VASTE EN VARIABELE KOSTEN (c) ALS we op het totaal van de kosten letten, blijkt er een groot verschil te bestaan in de mate waarin zij op veranderingen in de bedrijfsdrukte reageren. Sommige kosten schijnen vrijwel onge voelig voor de omvang van de produktie, andere houden er ongeveer gelijke tred mee. Dit verschil drukken we uit door de eerste groep met de naam vaste of constante kosten aan te geven, de tweede groep met veranderlijke of variabele kosten. Dit kan de schijn wekken alsof d?? eerste groep onge voelig zou zijn voor de produktieomvang, terwijl de tweede groep er volkomen afhankelijk van zou zijn. Dit is evenwel geen werkelijkheid. Wij willen beginnen met op te merken dat er wel verschil tussen beide kostengroepen bestaat, maar dat dit geen principieel, maar slechts een gradueel verschil is. De benaming constante kosten is mede schuldig fian de misvatting als zou bij deze groep de produk tie-omvang geen rol spelen. Constante kosten in die strakke zin bestaan niet. Immers indien dit kwantitatief al mogelijk zou zijn en b.v. steeds pre cies eenzelfde hoeveelheid grondstof voor een be paald produkt worden gebruikt, dan nog zouden de prijsverschillen een beletsel vormen voor constant zijn in absolute zin. Deze kosten zijn niet ongevoe lig voor de produktie-omvang en bedrijfsdrukte maar minder gevoelig. Binnen bepaalde grenzen heeft de omvang der produktie op deze kosten geen invloed, terwijl de variabele kosten hierop onmiddellijk reageren. Een eenvoudig voorbeeld zal dit nog nader toelichten. Als de produktie wordt uitgebreid van 100 tot 200 eenheden zullen de benodigde grondstoffen, als ®lle andere omstandigheden gelijk blijven, ook ver dubbelen. Deze grondstoffenkosien zijn dus varia bel (veranderlijk). Het is evenwel zeer goed moge lijk dat het loon voor toezicht in het geheel niet verandert. De kostenfactor loon is in dit geval dus constant (vast). Zou nu evenwel de produktie stijgen tot 300 een heden en dus weer toenemen met 50 dan stijgen de variabele kosten ook weer met 50 maar het is zeer wel mogelijk dat nu een tweede persoon met het toezicht moet worden belast en dus deze tweede produktieverhoging van 50 een stijging van 100 voor het loon van toezichthoudend perso neel meebrengt. In een dergelijk geval blijkt dus, dat deze kosten ook niet constant zijn, maar eveneens veranderen. Vaktermologisch zegt men wel dat de variabele kosten continu (doorlopend) veranderen en de con stante kosten discontinu (sprongsgewijze). In onderstaande figuur is dit kostenverloop gra fisch uitgebeeld. De variabele kosten zijn aangegeven door de rech te lijn lopende van O. tot A„ de vaste kosten door de trapsgewijze curve van O. tot A. Terwijl dus bij een variatie in de produktie tussen b.v. 30 en 40 eenheden de variabele kosten recht evenredig stijgen, maken de constante kosten al leen een sprong naar boven, telkens als de produk- tiestijging 10 eenheden bedraagt. De situatie als uitgebeeld in deze figuur is zui ver theoretisch. In de praktijk zullen veelal afwij kingen voorkomen en zal de rechte lijn, niet zo recht en de curve niet zo regelmatig zijn. Hierop zullen wij bij de bespreking van de andere kosten- indelingen nog volop gelegenheid hebben terug te komen. Als wij tot slot van deze schets voor beide kosten soorten een definitie geven kunnen we zeggen 10 9 8 7 6 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100 Hoeveelheden De grafische voorstelling van het verloop van de vaste en variabele kosten. Horizontaal zijn de kostenhoeveelheden, verticaal de kostenbedragen weergegeven. a. variabele kosten zijn die kosten die variëren met de omvang van de produktie; b. constante kosten zijn die kosten die bij veran dering van de produktie-omvang tijdelijk onver anderd blijven om bij een bepaald punt sprongs gewijze te veranderen. Deze kostenindeling is voor het bedrijf van zeer groot belang en een scherpe waarneming van deze kostensoorten durven we gerust onmisbaar noe- men* B. MEIJERS, Directeur Boekhoudbureau Z. L. M.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 4