Landbouwbegroting en Deltawet Volksvertegenwoordiging aan het werk: Zitdagen Boekhoud- bureau Het Dagelijks Bestuur besprak de aardappelsituatie No. 2399 Frankering bij abonnement: Terneuaen ZATERDAG 19 OKTOBER 1957 45e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ en de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND O TJET Parlementaire jaar is deze tl week paS goed begonnen. De Tweede Kamer hield namelijk de al gemene politieke beschouwingen, waarin de leiders van de verschillen de fracties hun visie gaven op het regeringsprogramma en het rege ringsbeleid, zoals dat in de door de Koningin uitgesproken Troonrede is neergelegd. Er werden geen dingen gezegd, die direct op de landbouw betrekking hadden en wij kunnen dus volstaan met het vermelden van het feit. Tussen nu en Kerstmis heeft onze volksvertegenwoordiging het druk meyt het behandelen van de verschillende begrotingshoofdstuk ken, waaronder ook dat van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Er zullen dan ongetwij feld voor ons blad be-' langrijke zaken aan de orde komen, waarvan wij alsdan hopen te ge wagen. Deltawet. Tussen deze bedrijven door komt nog de Deltawet aan de orde en wel aan het einde van deze maand. Het heeft vrij lang geduurd vóór dit ont werp van wet, dat voor het zuid-wes telijk deel van Nederland van meer dan buitengewone betekenis moet worden geacht, in openbare behan deling kon komen. Hoewel de wet een zogenaamde Raamwet is, waarin dus geen enkel detail wordt geregeld en slechts de grote lijnen worden aangegeven, zijn de gevolgen van de paar artikelen, waaruit de wet be staat, zeer groot. Wij herinneren maar aan de rede, waarmede de Voorzitter van de Zeeuwse Polder en Waterschapsbond, de heer P. J. J. Dekker, de jaarvergadering open de. Het stemt onzes inziens tot ver heugenis, dat de georganiseerde landbouw door middel van de Delta commissie van het Landbouwschap de belangen van de landbouw onder de aandacht van Regering en Kamerleden heeft gebracht. Dat dit TERNEUZENWoensdag 23 okto ber in hotel „Des Pays-Bas". OOSTBURG: Woensdag 23 oktober in café „De Windt". ZIERIKZEEDonderdag 24 oktober in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 24 ok tober in café „De Eendracht". KORTGENEDonderdag 24 oktober in hotel „De Korenbeurs". SEROOSKERKE: Vrijdag 25 okto ber in café „Huysse" van 9.— tot 1.30 uur. IJZENDIJKE: Zaterdag: 26 oktober in hotel „Lievense". standpunt van deze commissie wat betreft de financiële gevolgen over eenkomt met dat van de Unie van Waterschapsbonden, behoeft geen verwondering te wekken. Het feit, dat een goed gedocumenteerde brief aan alle Kamerleden over deze zeer ingewikkelde kwestie kon worden ge zonden, bewijst weer eens hpe nodig het is, dat de boerenstand over een apparaat beschikt met geschoolde medewerkers. Een ieder is ervan overtuigd, dat het ontwerp Delta-wet zal worden aanvaard. Daarmede zal voor Zuid- West Nederland een nieuw tijdperk worden ingeluid. Over de mogelijk heden, die voor Zeeland zullen ont staan, is veel gesproken en geschre ven. Het is te hopen, dat deze gevolgen voor de gehele bevolking zegenrijk zullen zijn. Want dat is onzes in ziens het belangrijkste. Prijzen en lonen. Het is bekend, dat de regering in het kader van de bestedingsbeper king met kracht streeft naar het in rust houden, naar stabilisatie dus, van prijzen en lonen. Een dringend beroep is gedaan op werkgevers en werknemers om hieraan in het komende jaar mede te werken. In middels, wordt dit streven doorkruist door de ontwikkeling van de prijzen. Van sommige belangrijke producten, behorende tot de eerste levensbe hoeften, vertonen de prijzen een stijgende tendenz. Enkele daarvan liggen in de landbouwsector. Het zijn, zoals men wel denken kan, de aardappelen en het fruit. Wij hoor den deze week een bericht door de radio, volgens welk de kosten, die voor de producten liggen tussen pro ducent en consument, de kosten van de tussenhandel dus, in Nederland het laagst liggen. Dit doet ietwat wonderlijk aan, wanneer men weet, wat de boer voor zijn aardappelen krijgt en tevens hoort dat een kg aardappelen in de stad tussen 20 en 30 cent kost. Een feit is, dat er ach ter de schermen alweer gezocht wordt naar middelen om de span ning tussen prijzen en lonen op te vangen. Wij lazen al iets over ver hoging van de kinderbijslag. Dit achten wij een eerste begin van een druk op de lonen en het zal ons be nieuwen of de regering haar voor nemens ten aanzien van een stabiel loon- en prijsbeleid zal kunnen door voeren. Wij hopen het, omdat rust in deze sector ons land ten goede kan komen. Maar als de spanning tussen -prijzen en lonen blijft voort duren, zien wij het somber in. Voor de landbouwsector vragen wij ons wel eens af, waarom de regering zo zelden bereid is de spanning tussen kosten en inkomsten op te heffen. Dat deze er in grote mate is, behoe ven wij met deze aardappel- en bie- tenoogst zeker niet nader aan te tonen. S. Het dagelijks bestuur van de Z. L. M. verwacht, dat van de Zeeuwse aardappeloogst 1957 40 of meer als verloren moet worden beschouwd. Kort verslag van de vergadering op 14 oktober 1957 De Voorzitter, ir. M. A. Geuze, opent de vergadering en heet alle aanwezigen van harte welkom. Een bijzonder woord van welkom richt spreker tot de heren ir. I. B. War- menhoven en N. Sickenga, die voor de eerste maal een vergadering van het Dagelijks Bestuur medemaken. De heer Warmenhoven is reeds eni ge tijd werkzaam bij het Boekhoud- bureau der Z.L.M. en is aldaar be last met bedrijfseconomische onder zoekingen. De Voorzitter wenst de heer Sickenga als adjunct-secretaris, speciaal belast met de redactie van het Landbouwblad, een vruchtbare tijd in Zeeland toe. MEDEDELINGEN. Aardappelen. De vergadering bespreekt vervol gens uitvoerig de aardappelsituatie in onze provincie. De Voorzitter vraagt aan de vertegenwoordigers uit de Kringen hoe het bij hen staat met het percentage dat nog gerooid moet worden en met de kwaliteit van de gerooide aardappelen. Het blijkt dat vaak de opbrengst in kilo grammen hoger is dan verleden jaar en ook hoger dan normaal. Het uitvalpercentage, vooral gevormd door zieke aardappelen, is echter zeer aanzienlijk hoger. In verschil lende Kringen schat men dit op 50 tot 70 van de oogst, inbegrepen de ha, die niet meer gerooid worden, hetgeen dan overeen zou komen met ongeveer 40 o van een normale oogst. Vooral het ras Bintje heeft zwaar te lijden gehad, doch ook andere rassen vertonen lang geen opwekkend beeld. Over het alge meen kan gezegd worden dat de toestand nog erg onoverzichtelijk is. Dit houdt mede verband met het vele „glas" dat in de aardappelen voorkomt, en waarvan nog niet vast staat welke invloed dit zal heb ben op de uiteindelijke kwaliteit van vele-reeds gerooide aardappelen. Ge constateerd wordt dat sedert 1927 een dergelijk slecht jaar niet meer is voorgekomen. De vergadering stelt zich de vraag, of het huidige rassensor ti ment nog wel beantwoordt aan de oogstzekerheid die gewenst wordt. Ten aanzien van een eventuele ex port van klei-consumptieaardappe- len op grotere schaal meent het Da gelijks Bestuur dat juist gezien de onoverzichtelijke situatie op dit ogenblik nog geen definitief stand punt kan worden ingenomen. Beslo ten wordt dat de exportbelangen op de volgende vergadering, mede naar aanleiding van de dan beschikbare gegevens, opnieuw onder het oog zullen worden gezien. Wel kan reeds geconstateerd worden dat de con sumptie in de grote steden in eigen land zich op de zandaardappelen aan het richten is. Indien deze ten denz zich voortzet zou export van klei-aardappelen zeker noodzakelijk geacht worden. Arbeidsvoorziening:. De weersomstandigheden in sep tember hebben een achterstand in het werk veroorzaakt van 3 4 we ken. De arbeidsbezetting op de mees te bedrijven waar nog veel aardap pelen gerooid moeten worden is te gen deze achterstand niet opgewas sen. Medegedeeld wordt, dat van de zijde van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap alle pogingen in het werk zijn gesteld om tijdelijk arbeiders aan te trekken. Hiertoe is o.a. in België contact opgenomen met de Belgische instanties, waar door ook een aantal Belgen op het ogenblik in Zeeland aardappelen rooien. Ten tijde van de vergadering waren uit de verschillende distric ten aanvragen om hulp op het Se cretariaat van het Landbouwschap ontvangen voor 767 ha. Hiervoor wa ren 295 arbeiders beschikbaar. Ai het mogelijke wordt gedaan om dit aantal nog verder op te voeren, waarbij een grote handicap is dat Zié verder volgende pagina

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 1