Wenken RADIO HET SQRTEREN VAN FRUIT Korte W 643 ZATERDAG 19 OKTOBER 1957 "C^EN der voornaamste werkzaamheden in de fruitteelt is toch altijd nog het sorteren der vruchten. Na de zeer vele handelingen, die de vruchten reeds hebben ondergaan, komt dan ten slotte het sorteren op kwaliteit en grootte. Voor vele telers een werkzaamheid die vele uren in be slag neemt. De eisen, die heden ten dage aan het fruit gesteld worden, zijn naar vroeger gere kend heel wat hoger geworden. Daar staat ech ter tegenover, dat de hulpmiddelen, die ons mo menteel ten dienste staan, ook bijzonder zijn ver beterd. Moest men voordien alles verwerken zon der goede sorteermachines, tegenwoordig staan tal van typen goede machines ter beschikking. Ook de veilingen hebben hun taak in deze ver staan en bieden de telers volop medewerking in hun sorteer- en pakstations. Ook hier brachten de verschillende modellen sorteermachines een flinke verlichting in de werkzaamheden. Het is dan ook zo, dat de sorteer- en pakstations er ieder jaar klanten bijkrijgen. De telers zien in, dat deze werkzaamheden uiteindelijk 't best en voordeligst via de veilingen kunnen geschieden. Toch is het momenteel zó, dat er ook nog een grote groep telers is, die het sorteren en verpakken zelf ver zorgen. Zij menen, dat het sorteren van de vruch ten met het eigen personeel een goede werkver deling in het bedrijf is geworden. Wanneer het b.v. 's morgens te nat is om te plukken kunnen deze uren goed besteed worden met deze bezigheid. Wij willen hierop verder niet ingaan. Iedere teler is gelukkig hierin nog vrij om te doen wat hij wil en het beste oordeelt. IJ IJ willen echter deze week wel eens even stil staan bij een sorteermachine die mo menteel veel opgang maakt. Vele telers zullen hem zeker al wel kennen, aangezien in talrijke be drijven deze machine zijn goede diensten al heeft bewezen. Het ligt allerminst in de be doeling van uw lantaarnman om eenzijdige reclame te maken voor een zekere sorteermachine. In de praktijk heeft deze fruitsorteer- machine echter al zo veel goeds laten zien, dat wij gaarne onze 'mening hierover ook nog eens willen zeggen onder het -licht van de tuinbóuwlantaarn. Van de fabrikant hebben wij enkele gegevens ontvangen van de machines die hij momenteel in de handel brengt. Ik bedoel dan n.l. de „Gree Fa" A 1 en „Gree Fa" A 2 fruit- sorteermachine. Zonder beschadiging kunnen hiermede worden gesorteerdappels, peren, toma ten, perziken, pruimen, sinaasappelen en soortge lijke vruchten. Dat kan van vele andere sorteer machines niet gezegd worden. De meeste zijn ge schikt voor enkel appels of peren. Ik moet hier echter direct aan toevoegen, dat ook genoemde machine bij het sorteren van enkele langwerpige perenrassen (zoals Conference) bezwaren met zich medebrengt. Maar dit is met een beetje op lettendheid wel te voorkomen. De Gree Fa type A 1 is een kleine machine met een capaciteit van 1500 kg per uur en een stroom verbruik van 22 cent per dag. De machine weegt totaal 107 kg. De lengte is 2.30 m, de breedte 1.60 m, de hoogte 1.15 m. De motorsterkte is 14 pk. De type A 2 is groter, heeft dezelfde capaciteit, motorsterkte, breedte en hoogte, maar is 3.15 m lang en weegt 145 kg. Het systeem van sorteren berust op de middelpuntvliedende kracht. '"TYPE A 1 is een kleine ronde machine. Voor -1- veel bedrijven voldoet deze uitstekend en be tekent dan ook een enorme arbeidsbesparing. Wat ik er zelf van gezien heb in de praktijk is niets anders dan goeds en er werd door alle telers volmondig lof over gesproken. Het is bij deze machine volkomen overbodig om de vruchten in een bepaalde houding op de band te leggen. De middelpuntvliedende krachten zor gen voor het verkrijgen en behouden van de goede meethouding. Alle fruitsoorten worden op dwarsdoorsnede gemeten. Bij de machine wordt een opbrengtafel gele verd, zodat het ook mogelijk is een volle kist fruit gelijk op te brengen. Aan de opbrengtafel is een zeildoek bevestigd, dat vóór het kantelen over de kist wordt getrokken, om het vallen van de vruch ten te voorkomen. De invoer is zo opgebouwd, dat de vruchten in een enkele rij op de kegelvormige schijf komen. De kegel kan naar wens meer of minder schuin gesteld worden, want langwerpige vruchten heb ben een steilere helling nodig dan ronde vruch ten. Door de draaiende schijf wordt het fruit langs de doorlaatopeningen voortbewogen, die trapsgewijs boven de omtrekrand van de kegel gevormd zijn. De vruchten passeren eerst de kleinste en daar na grotere openingen en rollen van de kegel, zo dra de opening groot genoeg is om ze er door te la ten en komen dan op de afleestafels. Daar wordt het fruit afgeraapt en in de kisten gelegd. Aan de bovenzijde worden de doorlaatopeningen be grensd door de onderkant van gemakkelijk ver stelbare maatvelgen, waardoor het mogelijk is om elke gewenste maat te verkrijgen, die direct op de maatlatjes afgelezen kan worden. De snelheid van deze machine is traploos regel baar. Door het instellen van de snelheid en de ONDER DE TUINBÓUWLANTAARN schuinte van de kegel is het mogelijk om prak tisch elke vruchtenvorm te sorteren. Het verstel len van de schuinte van de kegel, alsook het ver stellen van de maatvelgen is zeer eenvoudig en in een ogenblik gebeurd. Ook wordt bij deze machine een borstel gele verd om tijdens het sorteren het stof en e.t. schimmel op de vruchten te verwijderen. Alle de len van de machine, die met het fruit in aanra king komen, zijn bekleed met cellenrubber. Zelfs de teerste rassen worden niet beschadigd. Yellow Transparant en James Grieve kunnen b.v. zon der bezwaar met deze machine gesorteerd wor den. Een voordeel is ook dat de machine praktisch geen slijtende delen bezit. Hij is altijd direct ge bruiksklaar. Gemakkelijk te vervoeren, op te ber gen en binnen enkele minuten weer op te bou wen. Buiten gebruik neemt de machine slechts 1 vierkante meter plaatsruimte in. In bedrijf ko men er aan 3 zijden 65 cm bij. De kroetafvoer en nog zes vakken kunnen op elke gewenste maat afgesteld worden. Voor hen, die over weinig ruim te beschikken om te Sorteren is deze machine zeer aan te bevelen. |AE Gree Fa A 2 is ideaal voor hen, die het fruit uit de kisten rapen. Het kan dan op het daarom aangebouwde transportbandje neer gelegd worden. Een dubbele rij op deze band ge legd is niet bezwaarlijk, omdat de overgang van de band op de kegel zo gebouwd is, dat de vruch ten niet kunnen botsen, maar direkt over de ke gel worden verspreid. Het sorteersysteem en de capaciteit zijn het zelfde als bij type A 1, maar men bereikt het re sultaat met minder moeite. In plaats van het tijd rovend opleggen in een bepaalde houding, kan men de vruchten willekeurig op de band leggen, omdat de machine zelf de gewen ste houding bevordert. De sorteer- elementen zorgen zelf voor de goe de ligging van de vruchten en daardoor voor de goede meting. Type A 2 is ook een kleine han dige machine, die in verschillende bedrijven uit stekend voldoet vanwege zijn zuivere sortering, enorme capaciteit en het uitermate geschikt zijn voor de meest kwetsbare soorten. IA E genoemde machines kunnen wij iedere teler die zelf zijn fruit nog sorteert ten volle aanbevelen. De tijd dat men het fruit nog uit de kist op het*oog en met de hand sorteert is toch wel uit de tijd nietwaar? Daarbij komt nog dat vele rassen per 5 mm moeten worden gesor teerd. Ieder die deze werkzaamheden moet ver richten, zal toe moeten geven, dat in de tegen woordige tijd met de vele machinale mogelijkhe den ook de fruitsorteermachine zijn plaats dub bel en dwars verdient. Wel moet men er rekening mee houden dat de fruitsorteer-machine alleen maatsortering ver richt zodat de kwaliteitsortering altijd nog door mensenhanden en ogen moet worden verricht. Misschien zal dit in de toekomst ook nog wel mo gelijk worden, maar momenteel moeten wij het zelf nog doen. Bij de meeste kleinere machines moet dit gebeuren bij het oprapen van de leesta fels in de kisten, nadat ze enkel op maat zijn ge sorteerd. De opraper moet dus terdege de kwa liteitsortering vakkundig uitvoeren. Bij de gro tere machines gaat de kwaliteitsortering vooraf. Voor grote bedrijven, waar een sorteermachine voor verschillende kwaliteiten wordt verlangd, b.v. standaard Huishoud- en Keukenkwaliteit, is 't mogelijk, dat meerdere kleine „Gree Fa's" een voudig gecombineerd worden tot één grote machi ne, met 2, 3 of 4 sorteerschijven. Hiermede wordt een capaciteit bereikt van 3000 tot 5000 kg per uur. Een machine voor twee kwaliteiten wordt ver kregen door een rechtswerkende en een linkswer- kende „Gree Fa" (type A 2) tegen elkander te plaatsen. De opbrengtafel sluit dan aan op het begin van de aanvoerbanden. Deze twee machi nes worden aan het zware einde op wieltjes ge maakt. Het voordeel van deze combinatie is, dat de twee helften ook afzonderlijk te gebruiken zijn en gebruiksklaar blijven, want het omstellen duurt slechts enkele minuten en is dan door één persoon gemakkelijk uit te voeren. Wij hebben met bovengenoemde gegevens laten zien, dat met de fruitsorteer-machine van De Greef's wagen-, carrosserie- en machinebouw, ge' vestigd te Tricht-Geldermalsen, veel is te berei ken. Iedere fruitteler, die momenteel nog zelf zijn fruit sorteert zonder goede machine, zal moeten toegeven dat hij niet met de tijd meegaat en hij zal dit zo ook niet kunnen blijven doen. Wij kun nen dan ook tenvolle aanraden eens na te gaan welke fruitsorteërmachine voor uw bedrijf past. Naast de genoemde machines zijn er nog talrij ke andere modellen. Vooral voor de kleinere be drijven zijn de kleinere machines een ware uit komst. Vraagt eens een demonstratie aan bij een fabrikant of vertegenwoordiger, of ga eens bij een collega op bezoek die al over 'n sorteermachine be schikt. Ook hij zal op dit gebied willen helpen bij uw keuze voor aanschaffing van een goede fruit sorteermachine die in uw bedrijf zijn groot nut zal bewijzen. Behoort u ook tot de zwaar gedupeerde groep, die hun aardappelen niet behoeven te rooien we gens het voorkomen van rotte knollen? Maak deze schadepost niet groter door deze percelen direct op wintervoor te ploegen. Breng de aardappelen eerst met een schijveneg of werpradrooier boven de grond, zodat de gezonde knollen bevriezen. Hierdoor voorkomt u opslag in het volgende jaar. Granen diep zaaien is verkeerd. Toch koopt nie mand duur zaaizaad om dit op te laten eten door kraaien of duiven. Vogelschade is te voorkomen door het zaaizaad te behandelen met een vogel afweermiddel. Vooral in de buurt van dorpskernen of wanneer een perceel later gezaaid wordt dan die in de om geving, is behandeling van het zaaizaad dubbel noodzakelijk. Door de koeien te scheren, vóórdat ze opgestald worden, blijven de dieren in de winter rustiger, de verzorging vraagt minder arbeid en het winnen van zindelijke melk gaat gemakkelijker. Het scheren moet direkt na het opstallen gebeu ren. Aangedroogde mest moet men een dag voor het scheren door wassen verwijderen. Zorg, dat de zwaardere kleigronden tijdens droog weer worden geploegd. Laat de ploegvoren goed aansluiten. Lichte zavelgronden ploegt men zo laat mogelijk. Zouden deze zavelgronden tijdens de winter maanden toch dichtslempen, trek dan in het voor jaar na een nachtvorst met de kultivator de voren open..Op deze wijze werken, geeft een beter te verkruimelen zaaibed in het voorjaar. Deze winter zullen weer verschillende cursussen worden georganiseerd. Stuur uw zoon of knecht er heen; hij kan daar zeker heel wat opsteken. Be denk, dat het onverantwoord is, om uw personeel m,et het dure materiaal op stap te sturen, wanneer zij niet over voldoende vakkennis beschikken. Op verschillende percelen, die aangetast zijn door bietencystenaaltje is de opbrengst lager dan door bieteneysfenaalt.ies, is de opbrengst lager dan en laat voor zover dit nog niet is gebeurd onver wijld grondmonsters onderzoeken van die percelen, waar volgend jaar bieten worden verbouwd. Voor een goede produktie is het van belang dat ook op stal goed wordt gevoerd. Dat „goed be tekent niet te veel maar ook niet te weinig. Eiwit en zetmeelwaarde moeten in de juiste verhouding gegeven worden. Bovendien moet het voer ook niet te duur worden. Geef volgens een berekend rantsoen en weeg zo nu en dan het voer eens na om te zien of wel de juiste hoeveelheden worden verstrekt. Een hard werkend paard heeft flink voer nodig. Geef de grote porties krachtvoer liefst 's avonds na het werk. Laat de dieren op tijd hun dorst les sen maar pas op dat een bezweet paard niet teveel koud water ineens drinkt. Zondags als de dieren rust hebben vooral niet te veel krachtvoer geven. Geef de dieren wat beweging, dat voorkomt de be ruchte maandagziekte. Wanneer u nu opgeeft hoeveel grondmonsters u wilt laten nemen, krijgt u de uitslag nog dit of begin volgend jaar, zodat met de bemesting daar rekening mee gehouden kan worden. Stel uw op gave aan de assistenten niet uit maar doet het nu Maandag 21 oktober. In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening zal van 19.4520.00 uur over de zender Hilversum II een reportage worden uitgezonden onder de titel „Nogmaals onze varkens". Aan deze uitzending zal o.m. worden medegewerkt door ir Y. Kroes, Rijksveeteeltconsulent voor de varkens fokkerij. Nadien spreekt ir L. J. P. Kupers, Rijkslandbouw- consulent voor Noord-Brabant over het onderwerp „Aandacht voor uw suikerbieten". Aan het einde van de uitzending zal ir S. F. Kui pers, Rijkslandbouwconsulent voor Bodem en Be mestingsvraagstukken spreken onder het motto: „Nu al zorgen voor volgend jaar". Donderdag 24 oktober. In de rubriek „Uit het Bedrijfsleven" zal de heer W. H. Kwaker-naak, Secretaris van de Commissie Griend- en Rietcul tuur van het Landbouwschap te Den Haag spreken over^het onderwerp: „Tussen land en water: een causerie over grind en riet". (Hilv. II 298 m; 12.50—13.00 uur.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 11