GEWIJZIGD ARBEIDSBESLUIT RADIO FLAMINGO uit een aeftct'm Weekboek BRAMuitdI van SLIKHOEIt AANSCHAF VAN MELKMACHINES ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 Gezondheid en veiligheid van jeugdige personen en vrouwen in de landbouw. \70RIG jaar kwam de landbouwarbeid onder de Arbeidswet te vallen. Het Arbeidsbesluit werd daarmede automatisch van toepassing op land bouwarbeid. Dit besluit bevat op grond van artikel 10 van de Arbeidswet bepalingen in het belang van de ge zondheid en de veiligheid van jeugdige personen en van vrouwen. Het was echter niet op landbouw arbeid afgestemd en moest daarom worden gewij zigd. Nadat o.a. met het Landbouwschap en het Bosschap overleg is gepleegd, is dat nu gebeurd. De nieuwe bepalingen die op 1 februari in wer king treden, zijn onlangs bekend gemaakt. Is er in het navolgende overzicht van de voor de landbouw belangrijkste artikelen sprake van jeugdige personen (zonder nadere toevoeging) dan worden bedoeld: jongens en meisjes beneden 18 jaar. Een aantal werkzaamheden is echter slechts vei boden voor beneden 15-jarigen of beneden 16- jarigen. Dat is dan uitdrukkelijk vermeld. Wan neer bepaalde arbeid wordt verboden beneden een bepaalde leeftijd, geldt dit verbod vanzelfsprekend ook voor de kinderen van 12 jaar en ouder, die op het ouderlijk bedrijf lichte arbeid mogen verrich ten. Is er sprake van „de Arbeidsinspectie" dan wordt bedoeld: het districtshoofd van de arbeids inspectie. Het land is verdeeld in 10 districten. Voor het aanvragen van vergunningen en ontheffingen dient men zich te wenden tot het hoofd van het distict, waarin het bedrijf is gelegen. De bepalin gen gelden voor alle jeugdige personen en vrou wen, die arbeid in de landbouw verrichten, dus ook voor eigen kinderen en ongeacht of er loon wordt betaald. Uitgezonderd zijn de patroon en zijn echtgenote. Voor alle in het bedrijf werkzame jeugdige per sonen (niet-leerplichtige jongens van 14 jaar en ouder en meisjes van 15 jaar en ouder) en gehuw de vrouwen moet de patroon in het bezit zijn van een arbeidskaart. De arbeidskaart wordt kosteloos afgegeven door het gemeentehuis, waar de betref fende persoon staat ingeschreven. De patroon moet deze kaart op verzoek aan politie of bevoegde con trolerende ambtenaren tonen. De belangrijkste artikelen. Artikel 1 verbiedt aan jeugdige personen en vrouwen het op enigerlei wijze verplaatsen van lasten wanneer dit kennelijk of naar het oordeel van de Arbeidsinspectie te grote krachtsinspan ning eist of wanneer om enige andere reden ten gevolge van dat werk een gevaar voor de gezond heid ontstaat. Artikel 3 verbiedt aan jeugdige personen: aibëid aan elektrische hoogspanningsinstallaties (uitgezonderd is het verplaatsen van schrikdraden, die niet onder stroom staan)het bedienen of rei nigen van acetyleenontwikkelaars; het bedienen van lieren en kranen; het werken met cirkelzagen zonder vergunning van de Arbeidsinspectie; het aanslingeren van motoren met een vermogen van meer dan 3 pk wanneer deze niet zijn voorzien van automatische na-ontsteking of van een automati sche ontkopeling bij terugslag van de slinger; het stoken van stoomketels (16- en 17-jarigen mogen dit wel bij aanwezigheid en onder behoorlijk toe zicht van een vakkundige van tenminste 20 jaar). Artikel 4 verbiedt personen beneden 16 jaar het berijden van bakfietsen of fietsen met aanhangwa gens. Toegestaan is melkvervoer per fiets met aan- hangwagentje, waarvan de belasting in totaal ten hoogste 100 kg bedraagt. Dit artikel verbiedt ook voor personen beneden 16 jaar arbeid bij het doden van dieren. Artikel 5 verbiedt personen beneden 15 jaar ar beid te verrichten op stellingen, daken, dakgoten en ladders, als ze daarbij gevaar lopen meer dan 4 m naar beneden te vallen. Zij mogen ook geen putten en sleuven maken dieper dan 1.50 m. Zij mogen zonder toestemming van de Arbeidsinspec tie niet in tariefloon werken. Deze toestemming is niet vereist voor lichte oogstwerkzaamheden gedu rende ten hoogste 30 dagen per jaar en ten hoogste 8 uur per dag. Artikel 9 verbiedt arbeid van jeugdige personen en vrouwen in werkruimten, waarin naar het oor deel van de Arbeidsinspectie onvoldoende maat regelen zijn getroffen tegen vocht, stank, dampen, gassen en stof. Artikel 10 verbiedt arbeid van jeugdige personen en vrouwen in zeer warme ruimten, behalve wan neer deze arbeid telkens gedurende zeer korte tijd wordt verricht. Artikel 11 verbiedt arbeid door jeugdige perso nen of vrouwen in ruimten met metalen wanden of met pannen- of metalen dak, wanneer deze ruim ten niet tot ten minste 4 m vanaf de vloer met hout zijn beschoten. Uitzondering is gemaakt voor stallen, schuren en werktuigloodsen, die in hoofd zaak worden gebruikt voor het stallen van vee en voor opslag van landbouwprodukten en landbouw werktuigen. Het verbod geldt verder niet, wan neer de aard van het bedrijf zich tegen beschieten verzet, wanneer meer dan Ve van het wandopper- vlak open is of wanneer de wanden van hout of steen en ten minste 3.50 m hoog zijn. De Arbeidsinspectie kan voor arbeid, die aan een bepaalde plaats is gebonden, een houten vloer of rooster eisen en voor bepaalde werkzaamheden een Bij algemene maatregel van bestuur wordt voorgeschreven, dat bepaalde soorten van arbeid, of arbeid onder bepaalde omstandig heden door jeugdige personen of door vrou wen op grond van gevaar voor de gezond heid, de zedelijkheid of het leven niet mogen worden verricht of slechts mogen worden verricht onder de bij of krachtens die alge mene maatregel gestelde voorwaarden, aldus artikel 10 van de arbeidswet 1919. Maar om dat dit artikel niet op de landbouw was afgestemd, is op 27 sept. jl. de wijziging in het arbeidsbesluit afgekondigd. Daardoor zijn nu verscheidene werkzaamheden in de land bouw voor jongens, meisjes en vrouwen ver boden. tegen weersinvloeden afgesloten ruimte. Artikel 67a verbiedt aan personen beneden 16 jaar: arbeid aan dorsmachines, stro- en hooipersen, strobinders, hakzelmachines, inkuilmachines, rij dende oogstmachines en transporteurs; het bestu ren (mennen) van een door paarden getrokken wagen met korte of kromme dissel, behalve wan neer deze is voorzien van een deugdelijke zitplaats of rem; het aankoppelen van wagens en werktui gen aan de trekker; het overpompen of óverschen ken van benzine; het reinigen van gierkelders; het met de hand uitzaaien van kunstmest uit een zaai- vat of zaaikleed, behalve wanneer dit bij wijze van uitzondering geschiedt om zich in het uitzaaien te bekwamen en zich beperkt tot een hoeveelheid kunstmest van ten hoogste 5 kg; het hanteren of vervoeren van zeis, zicht, trekzaag, of bijl; het met de hand trekken van vlas of aardappelloof; het klimmen in bomen om tuien en dergelijke vast te maken of top- of takhout te kappen of te zagen. Artikel 67b bevat een aantal zeer belangrijke en ingrijpende bepalingen. Bestrijdingsmiddelen. Het werken met giftige of bijtende stoffen is voor jeugdige personen dus tot 18 jaar ver boden. Zelfs het vervoeren van deze stoffen is ver boden. Uitgezonderd is het vervoer in volledig gesloten fabrieksverpakking door personen van 16 en 17 jaar. Ook het verblijven in de nabijheid van een plaats waar giftige of bijtende stoffen worden ver neveld, verspoten of verstoven is aan beneden 18- jarigen verboden. Verder bevat dit artikel bepalingen over het be sturen van trekkers. Zoals bekend verbiedt het Wegenverkeersregle ment personen beneden 18 jaar trekkers te bestu ren op de openbare weg. Het Arbeidsbesluit ver biedt thans beneden 16-jarigen met trekkers op het veld te werken en op niet-openbare wegen te rijden (16- en 17-jarigen mogen dit alleen overdag, tus sen uur voor zonsopgang tot Vt. uur na zons ondergang). In het donker mogen trekkers derhal ve uitsluitend door personen van 18 jaar of ouder worden bestuurd. Tenslotte verbiedt dit artikel aan jeugdige per sonen: arbeid aan motorisch aangedreven machi nes voor het bewerken, verwerken en verplaatsen van grond, walsen, frontladers, locomobielen, loco motieven en motorkettingzagen (uitgezonderd is arbeid met kleine frezen (max. motorvermogen 3 pk) door personen van 16 en 17 jaar onder toe zicht van een vakbekwaam persoon van ten minste 21 jaar); het verrichten van werkzaamheden als machinist of als insteker aas of bij een dorsma chine; het machinaal schillen van paalhout en teen; het geleiden van hengsten en stieren en het ver zorgen van deze dieren, behalve wanneer ze op stal deugdelijk zijn vastgezet; het vellen van bo men (uitgezonderd is het vellen van bomen met een middellijn van ten hoogste 15 cm (op borst hoogte gemeten) onder rechtstreeks toezicht van een vakkundig persoon van 21 jaar of ouder)het laden en lossen van bomen met een middellijn van meer dan 15 cm, gemeten op 1.30 m van het dikste eind. Artikel 67d verbiedt jeugdige personen en vrou wen arbeid te verrichten, waarbij voortdurend veel water wordt gebruikt, zonder voorzien te zijn van doelmatige waterdichte overkleding en laarzen. Artikel 67e verbiedt jeugdige personen en vrou wen landarbeid te verrichten, die weinig lichaams beweging vergt, in een ruimte waar de temperatuur niet ten minste 10° C is of zoveel meer als de Ar beidsinspectie eist, behalve wanneer de aard van het bedrijf zich hiertegen verzet of de blootstelling aan een lagere temperatuur slechts zeer korte tijd duurt. Dit artikel verbiedt tevens aan jeugdige perso nen aibeid te verrichten in een koelruimte waarin de temperatuur lager is dan 7" C. Artikel 67f schrijft voor, dat op bedrijven, waar jeugdige personen en vrouwen in of nabij bedrijfs gebouwen werken, voor hen een behoorlijk bereik baar privaat beschikbaar moet zijn.. Artikel 67g bepaalt, dat de Arbeidsinspectie voor bepaalde werkzaamheden van jeugdige personen of vrouwen, stoelen of banken kan eisen. De eerste levering bieten is weg en toen de eerste gehalte-kaarten thuiskwamen is de klap pas goed aangekomen. Een lagere opbrengst en nog eens een laag gehalte doet van twee kan ten de suikerbietenrekening tegenvallen. Buurman Willem was met zijn vrouw bij ons en het was hem ook bar tegengevallen. „Ik bir. noe veertig jaer boer, maer zó minne tjes eb ik et nog nooit mee emaekt, 't is gewoon droevig. We adden der gin oge verwachtingen van, maer zó erg ad ik et toch niet edocht. De opbriengst was vuuf duzend kilo per bunder min der dan vlie jaer, maer 't gehalte was even veertiene. Van m'n ele leven nog nooit zo'n laeg gehalte thuusgekregen. Der motten nog gehaltes an de febriek genomen wezen van even over de elf percent; reken noe zellef maer uut. We bin wee maer naer de petatten egaen," zei hij, „want dat rooien van deze is nog urgenter dan de peeën. Der bin op de' natte plekken wel is een rotte, maer bie de zieke gaet et wel, dat loopt dan is mee." „Ik ad zo'n zinne in zo'n mooie olie-aerd", zei Plone, „daer ei je totael gin stof van in uus en dat is eel wat waerd. Maer noe ik ol die klaag liederen ore durf ik er bienae nie maer om te vraegen." „Een nieuwen olie-aerd, bel mens," zei Willem, „da ligt eel slecht an; as noe m'n Bintjes ol goudrinetten wassen, dan was die kanse vee gro ter ewist, maer noe, mens, waer mot ik et van- daen aelen? Je kunt uut de kranten lezen, dat vriend Ofstra der nie kommen kan en dat een ieder Nederlander een bitje elpen mag om dit tekort te dekken, 't Is geen best jaer oor, zeven en vuuftig, da weet ik daenig goed. Der is gin geld emaekt van 't jaer en vele zun moeite èn om de endjes an mekaeren te knopen. „Nou," zei Plone, „ik bluve toch hopen oor, misschiens volt het nog is een keer mee, jie eit wel een oop geld uutgegeven voe zo'n nieuwe pee- en meschien, dat gaet voor „Jae, netuurlik," zei Willem, „oe adden. we an ders klaer moeten kommen? We bin drie weken achter en noe, mie goed weer,, doet die meschiene de peeën uut en wulder doen de aerpels uut, dan achter en noe, mie goed weer doet die meschiene werkt bie droog weer best, daer volt niks op an te merken. As noe 't weer maer droge bluuft, dan kan olies nog terecht kommen. We bluven toch optimisten Reeds in 1950 is met verschillende importeurs van melkmachines een overeenkomst gesloten, waarbij de verplichtingen, die voor de handel uit deze overeenkomst voortvloeien, zijn vastgelegd in het „Reglement voor verkoop, levering en nazorg van melkmachine-installaties". De importeurs, die dit reglement hebben ondertekend, worden door het Landbouwschap „erkend". Koop daarom een melkmachine van een merk, dat op deze lijst voorkomt. Men heeft dan de be trekkelijke zekerheid, dat de installatie goed wordt aangelegd, dat het inmelken volgens de gestelde regels plaats vindt en dat voor het onderhoud van de installatie en de onderdelenvoorziening op de handelaar kan worden gerekend. Wenst men nadere inlichtingen over de mogelijk heden van het machinaal melken dan wende men zich tot het rijkszuivelconsulentschap. In radiorubriek van het Ministerie van Land bouw zal op maandag 14 oktober van 19.4520 uur over de zender Hilversum II (298 m) een reportage worden uitgezonden over „Hoe staat het met onze aardappelen". Hier wordt o.m. aan medegewerkt door ir L. J. P. Kupers, Rijkslandbouwconsulent voor West-Noord-Brabant. De uitzending wordt be sloten met een voorbeschouwing over de Zuid- Larense paardenmarkt door ir. K. Reinders, Rijks landbouwconsulent voor Oost-Drente. Maandag 14 oktober zal in de serie „Voor het Platteland" spreken de heer A. van Uxem te Zwol le over „Leest het platteland?". (Hilversum II (298 m); 12.33—12.43 uur.) (Advertentie) Een stevige witzadige win tertarwe met hoge zaad- en stro-opbrengsten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 9