Het brandt in Zeeland Lijfrente met voortgezette premierestitutie 623 Voor zaaizaadontsmetting [LANDBOUWBUREAU WIERSUM ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 VERZEKERINGS ZAKEN. Na enkele jaren van betrekkelijk weinig brand schade in Zeeland, vertoont het jaar 1957 tot nu toe een schrikwekkend beeld van zeer grote boerderij- branden. In onze kleine provincie is thans in acht maanden tijds voor ruim een miljoen gulden schade toegebracht aan hofsteden met inhoud, een kapi taalsvernietiging zonder meer. Ook al staat bij het nieuwsbericht in Uw krant het steriotiepe zinnetje „verzekering dekt de schade", zo dient U daarbij toch te bedenken dat een derge lijke uitgave voor vervanging, een verliespost is voor de gehele gemeenschap, immers is onze nationale economie daarbij in haar geheel geschaad. Het heeft dan ook zeker zin dat ieder zich realiseert dat pre ventieve brandbestrijding nuttig en nodig is. Het is niet voldoende er zich van af te maken met de redenering dat brandbestrijding de taak van de overheid is, zodat de Gemeente dus maar voor een goede Brandweer moet zorgen. Voorkomen is beter dan genezen De meeste schade-oorzaken zijn rechtstreeks te wijten aan onvoorzichtigheid en het is dit punt dat Uw bijzondere aandacht verdient, omdat dergelijke schaden vobrkomen kunnen worden. Spelen met vuur door kinderen, afvalverbran ding, pijp en sigaret, het onoordeelkundig omgaan met benzine (vullen van tank van auto en tractor), karweitjes opknappen die feitelijk overgelaten moe ten worden aan de vakman, het zijn allemaal oor zaken van brand, waarvan later de dader moet toegeven onverstandig te hebben gehandeld. Staat het vast dat bij U thuis de kinderen niet aan lucifers kunnen komen, dan wel dat zij op het gevaar daarvan worden gewezen Neemt U steeds de nodige voorzorgen in acht bij karweitjes, waaraan vuur of lichtontvlambare stoffen te pas komen Bedenk toch dat gewoonte het gevaar in zich houdt dat een zekere onverschil ligheid wordt aangekweekt. Realiseert U zich dus bij dergelijke bezigheden wat U doet en wijs vooral ook Uw personeel hier steeds op. Is het niet veelzeggend dat in de oorlogsjaren en de direct daarop volgende jaren de aantallen schade gering waren, doch daarna weer sterk opliepen. Toen was het voor iedereen een ramp indien men een welhaast onvervangbaar bezit kwijt raakte, doch al is een en ander nu weer gemakkelijk te koop, het verlies voor de gemeenschap blijft hetzelfde. Het bovengenoemde enorme bedrag aan schade is voornamelijk te wijten aan met vuur spelende kinderen, doch evengoed de onachtzaamheid van volwassenen veroorzaakte vele en grote schaden. Is trouwens dat spelen met vuur in vele gevallen niet terug te brengen tot onachtzaamheid van de ouders -Zij toch zullen zo verstandig moeten zijn het spel der kinderen in zulke banen te leiden dat het gevaar van brandstichting goeddeels nihil is. Een verbod tot spelen in de schuur is wellicht niet door te voeren, doch er zal dan toch op gelet moeten worden dat het indiaantje of huismoedertje niet al te realistisch te werk gaat. Vader en moeder mogen het dan druk hebben met hun dagelijks werk, ook de opvoeding en het toezicht behoort tot hun taak. Schiet men trouwens iets op met werken, in dien een grote schade daarna komt Wij moeten op deze plaats dan ook een beroep op Uw medewerking doen in huis en hof diè zorg vuldigheid in acht te nemen welke nodig is tot het terugdringen van de werking van de Rode Haan in Zeeland. Het werken met brandblus-apparaten Aangezien er op vele hofsteden brandblus-appa raten aanwezig zijn, willen wij ook hierop nog eens de aandacht vestigen, te meer omdat het in de praktijk wel gebleken is dat niet iedereen op de hoogte is met de juiste werking daarvan. In de eerste plaats wijzen we erop dat de nog wel voorkomende mening, als zou zo'n apparaat toch feitelijk maar van gering praktisch nut zijn, onjuist is. Bij een juist gebruik en doortastend op treden is in vele gevallen het succes frappant, doch men moet dan uiteraard de moed hebben erop af te gaan. Hierbij komt dan het noodzakelijke begrip voor de werking van dergelijke apparaten. De meeste op hofsteden aanwezige apparaten zijn z.g. schuim- of half schuimblussers. De diverse in de handel zijnde apparaten hebben (wij zouden haast zeggen helaas) een verschillende wijze van behan deling, doch het meest voorkomende type is toch het z.g. afslag-apparaat. Een pen moet door een stoot op dp grond naar binnen gedrukt worden, waardoor deze pen een in het apparaat aanwezig flesje vernielt, welks inhoud zich vermengt roet v*-. overige inhoud. Hierdoor ontstaat schuim, dat met grote kracht door het mondstuk spuit. Men lette nu bij het afslaan van het apparaat (inslaan van de pen) goed op. Bij sommige appa raten zit deze pen onderaan het apparaat, zodat dit in zijn normale stand gehouden kan worden. Vele andere apparaten hebben de afslagpen echter boven op, waarbij het voor een goede werking beslist noodzakelijk is dat het apparaat, na met de kop naar beneden afgeslagen te zijn, ook in die stand gehou den wordt. Een vergelijking is moeilijk te maken, omdat elke brand zich in het beginstadium anders laat aanzien, doch het schuim moet door spreiding a.h.w. een tapijt over de brandende oppervlakte leggen, waar door het vuur verstikt wordt. Het is dus zaak de Belangrijke gevolgen voor de aftrek inkomstenbelasting. Voor een zeer belangrijke kwestie vragen wij de bijzondere aandacht van de lezers in verband met hun lopende verzekeringen van lijfrente met pre mie-restitutie bij overlijden, ook na ingang van de verzekerde lijfrente. Besparing op de inkomstenbelasting. Deze kwestie betreft de gevolgen van de verze kering voor de aangifte Inkomstenbelasting. Bij het sluiten van de verzekering is door de verzeke raars opgave verstrekt van het deel der betaalde premie, dat de betrokkenen op hun inkomen in mindering kunnen brengen. Hierdoor levert de ver zekering, zolang daarvoor premie wordt betaald, een belangrijke besparing aan Inkomstenbelasting op. Dit aftrekbaar deel der premie is door alle levensverzekeringsmaatschappijen berekend op een wijze, die naar hun inzicht geheel in overeenstem ming is met de fiscale voorschriften. Wordt deze besparing bedreigd? Op 12 december 1956 en 11 september 1957 is echter door de Hoge Raad (het hoogste rechtscol lege ook voor belastingzaken) een uitspraak ge daan inzake deze soort verzekeringen, waardoor het aftrekbare deel der premie op een geheel an dere wijze moet worden berekend. De gevolgen van deze uitspraken kunnen als volgt worden samengevat: a. De aftrek, die volgens het standpunt van de Hoge Raad mag worden toegepast, is slechts een klein gedeelte van de aftrek volgens de opgaaf van de levensverzekeringsmaatschappij. b. Tegenover deze lagere aftrek staat, dat vol gens het standpunt van de Hoge Raad de rente, die te zijner tijd zal worden uitgekeerd, niet of vrijwel niet als inkomen behoeft te worden aangegeven, zolang nog een uitkering bij over lijden mogelijk is. Volgens de opvatting van de levensverkerings- maatschappijen zou de rente te zijner tijd ge heel als inkomen belast worden. Hoe wordt de besparing behouden? Namens de gezamenlijke verzekeringsmaatschap pijen is terstond na het bekend worden van eerst- vermelde uitspraak contact opgenomen met de Mi nister van Financiën onder wie immers de be lastingsdienst ressorteert om te trachten een voor de verzekerden gunstige overgangsregeling te verkrijgen. Tot ons groot genoegen kunnen wij mededelen, dat de Minister van Financiën op 25 april j.l. een resolutie uitgevaardigd heeft (gepubliceerd in Vak studie-Nieuws 1957 blz. 354/5) op grond waarvan het mogelijk is door een wijziging van de verzeke ring vóór 1 januari 1958 te bereiken, dat de gun stige gevolgen van de verzekering voor de Inkom stenbelasting niet alleen voor de toekomstige jaren maar ook voor de reeds verstreken jaren volledig behouden blijven. Zulks dus ondanks de bovenvermelde uitspraak van de Hoge Raad. Welke mogelijkheden zijn er? In het onderstaande trachten wij op de vraag welke mogelijkheden er zijn een duidelijk antwoord te geven, zonder door verzekeringstechnische en straal door korte afzwaaiende bewegingen en een geleidelijk vooruitgaan, over die oppervlakte te verdelen, waardoor dat tapijt (om deze uitdrukking nogmaals te gebruiken) gelegd wordt. Het is welhaast onmogelijk zich te wagen aan een verdergaande uiteenzetting van de werking der apparaten. Eenmaal aan het blussen, zal de ge moedsgesteldheid van de ene of andere persoon, zijn durf en inzicht, zodanig kunnen verschillen dat bij gelijke brand verschijnselen het resultaat hemels breed zal kunnen verschillen. Vast staat echter wel dat de capaciteit der apparaten zodanig is, dat een begin van brand snel geblust kan worden, terwijl, indien men maar om de reeds genoemde spreiding en snelheid denkt, zelfs verdergaand vuur nog ge smoord kan worden. Gaarne hopen wij dat onze lezers nooit met de noodzaak van ingrijpen geconfronteerd zullen wor den, doch mocht zich dit onverhoopt voordoen, aar zel dan geen seconde, bedenkend dat de eerste slag hier meer dan een daalder waard is. fiscale bijzonderheden de kwestie al te ingewikkeld te maken. De bestaande mogelijkheden zijn: a. De verzekering geheel ongewijzigd laten voort bestaan. b. De premiebetaling voor de verzekering beëin digen (prerryevrijmaking of afkoop van de ver zekering). c. De verzekering omzetten overeenkomstig de door de resolutie van de Minister van Finan ciën geschapen gunstige mogelijkheid. Wanneer de betrokkene nu niets doet en de ver- zekering geheel ongewijzigd voortzet, treden de gevolgen van de uitspraak van de Hoge Raad in werking. Dit betekent -zoals reeds werd opge merkt dat te zijner tijd een belangrijk deel van de rente-uitkering onbelast zal zijn voor de Inkom stenbelasting. Doch een belangrijk nadeel zal ont staan, doordat in het vervolg nog slechts een klein gedeelte van de betaalde premie op het inkomen voor de Inkomstenbelasting in mindering kan wor den gebracht. Bovendien bestaat hierbij de moge lijkheid, dat een navordering door de Belasting dienst zal plaatshebben omdat over vorige jaren bij de aangifte Inkomstenbelasting met een te hoog bedrag als aftrek rekening is gehouden. Deze fiscale gevolgen zijn o.i. niet aantrekkelijk. Slechts indien de rente reeds spoedig zou ingaan, zou deze mogelijkheid misschien aantrekkelijk zijn. Indien navordering mogelijk is, kan dit echter nog een groot bezwaar zijn. Wat moet men beslist niet doen? De nadelen, verbonden aan het beëindigen van de premiebetaling van de verzekering zijn van zo danige aard, dat wij deze mogelijkheid ten sterkste afraden. In de eerste plaats zou hierdoor het doel, waar voor indertijd de verzekering werd gesloten, in het geheel niet worden bereikt. Ten tweede kan dan in de toekomst uit hoofde van deze verzekering geen enkele aftrek voor de Inkomstenbelasting worden toegepast. En tenslotte kan in deze gevallen o.i. een navordering plaatshebben over de voorgaande jaren, waardoor bij afkoop tezamen met de hef fing van Inkomstenbelasting terzake van de afkoop zelf een belangrijke heffing van Inkomstenbe lasting het gevolg zal zijn. Denkt aan de consequentie's: De moeilijkheden met de onderhavige verzeke» ringsvormen liggen in de restitutiemogelijkheden bij overlijden, nadat de verzekerde rente (pensioen), is ingegaan. Bij omzetting van Uw polis in welke verzeke ringsvorm ook, vervalt deze gunstige mogelijkheid. Bij het niet wijzigen van Uw polis blijkt, dat U slechts een zeer klein deel van uw betaalde pre mie's op het inkomen voor de inkomstenbelasting in mindering mag brengen. Bovendien bestaat daarbij de mogelijkheid dat een navordering door de Belastingsdienst over de laatste vijf jaar kan plaats hebl-n. Wij willen er met nadruk op wijzen, dat het hand haven van uw huidige polis, ondanks bovenver melde bezwaren, in vele gevallen toch de voorkeur kan verdienen. Het handhaven van een verzekeringsvorm, die voor U en uw gezin het beste is, heeft de voorkeur boven belastingbesparing. Immers de verzekerings vorm staat op de eerste plaats, de fiscale voor delen op de tweede. Een juiste beoordeling daarvan moet in ieder gezin afzonderlijk geschieden. Het blijft zonder meer „maatwerk". Het is daarom dat wij U met klem adviseren, eerst terdege de voor- en nadelen van uw te wij zigen polissen onder de loupe te nemen. Het hand haven van uw polis brengt consequenties mee, het wijzigen van de verzekeringsvorm eveneens. Laat U zich deskundig voorlichten door uw eigen organisatie. Ons voorlichtingsinstituut zal U daar bij gaarne behulpzaam zijn. Een briefje aan de Stichting „Z.V.V." Landbouw- huis te Goes, en onze adviseur zal U met een objec tief advies terzijde staan. f Advertentie.) Vraagt Uw leverancier of GRONINGEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 7