DRAINAGE, voorwaarde voor mechanisatie Gestoomde of rauwe aardappelen inkuilen 622 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Een volhydraulische draineermachine op volrupsen in graafstand. Het graafwiel met de grondlossing, de visierinrichting voor controle van de juiste diepte zijn duidelijk zichtbaar. Baten maken de kosten ruimschoots goed. De krantenlezer, die zich niet beperkt tot het nieuws alleen, maar ook kennis neemt van de be schouwingen daarover, zal zich bewust zijn van de geweldige ontwikkeling op allerlei gebied, wel ke zich momenteel bezig is te voltrekken. De industriële produktie breidt zich voortdu rend uit en wordt geperfectioneerd door automa tisering. Het verkeer blijft zich ontwikkelen en vermindert de afstanden. Onderontwikkelde gebieden worden ontwikkeld. Perfectionering van atoomcentrales zal industrie vestiging onafhankelijk van bestaande energie bronnen mogelijk maken. De gevolgen van een en ander worden op sociaal en politiek terrein nog moeilijk verwerkt, doch ook hier is ontwikke ling gaande, getuige de jongste verdragen voor Europese samenwerking. Men behoeft geen pro feet te zijn om te voorspellen dat deze ontwikke ling zich voort zal zetten en dat ieder mens, iedere producent en iedere gemeenschap zich in de toekomst meer en meer geconfronteerd zal zien met een grotere omgeving, ja met de gehele we reld. Ook de landbouw, speciaal de Nederlandse landbouw, zal naar middelen dienen om te zien om zich in het raam van een grotere gemeen schap en van toenemende concurrentie te hand haven. De ter beschikking staande middelen van rationalisatie en mechanisatie zullen hiervoor ten volle benut moeten worden. Mechanisatie is geen zaak van machines alleen. Nog al te vaak beschouwt men de mechanisatie als een zaak van machines alleen. Dit is zij ech ter niet, want bij de overwegingen van aanschaf fing van machines, dient men tevens zijn aan dacht te wijden aan de voorwaarden, waaronder deze efficiënt werken. Aanleg van goede landbouwwegen, vorming van rationele kavels en een goede bodem-toestand voor de machine zijn hier van groot belang. Zij vormen het fundament, waarop de machine moet werken en zonder goed fundament kan geen machine zijn werk goed verrichten. Deze overwegingen tellen steeds zwaarder als men ze beschouwt in het perspectief van de toekomst, zoals die boven uiteengezet werd en die zal leiden tot toepassing van zwaardere machines en ver voer in grotere massa. Bezwaren van wateroverlast. Naast de juiste afmetingen van de percelen voor efficiënte bewerking met machines speelt de begaanbaarheid een grote rol, in het najaar bij de oogst van aardappelen en bieten, in het voorjaar bij de grondbewerking. Overmaat van water vermindert de draag kracht van de grond en verslechtert de voorwaar den voor goede krachtoverbrenging van de trek- kerwielen. Juist als men door spoorvorming veel trekkracht nodig heeft, is de trekker het minst in staat zijn volle trekkracht uit te oefenen. Deze verminderde draagkracht leidt tot kleinere vrachten en dus duurder transport, in het uiter ste geval zelfs tot totale onbegaanbaarheid van het terrein, zoals velen deze natte nazomer zeer tot hun schade bij de aardappeloogst ondervin den. Ook om andere redenen is wateroverlast in het perceel schadelijk. Niet alleen zijn natte percelen meer gevoelig voor uitvriezen, ze zijn ook kouder en kunnen in het voorjaar later bewerkt en inge zaaid worden, hetgeen bezwaren van onkruidbe- strijding en vergroting van risico's medebrengt. De plantenwortel vindt in dergelijke percelen n.l. niet tijdig het gewenste volume, waarin wa ter en lucht in de juiste verhouding voor een goede groei aanwezig zijn. Opheffing van wateroverlast. Een moderne bedrijfsvoering zal er op gericht zijn deze nadelen van wateroverlast zoveel moge lijk op te heffen en te zorgen voor een goede af watering, waardoor een voldoende laag slootpeil gehandhaafd kan worden. Voor een vlotte afvoer van het water is ook het tijdig reinigen van de sloten noodzakelijk. Niet minder gewenst is een vlotte waterafvoer uit het perceel zelf naar de sloot, door het aanbrengen van drainages. Greppels zijn als verouderd te beschouwen, niet alleen omdat zij deze functie minder efficiënt verrichten, doch bovenal omdat zij het land te zeer in stroken delen, die een efficiënt gebruik van machines verhinderen. Bovendien veroorza ken ze nodeloos landverlies en bevorderen de groei en verspreiding van onkruid. Door aanleg van goede buizendrainages zijn bovendien per ceelsvergrotingen toe te passen, waardoor beter gebruik van machines mogelijk wordt. We dienen deze drainages dan ook volledig in het licht van de maatregelen te zien, die nodig zijn voor de doorvoering van de zo noodzakelijke mechanisatie van de landbouw, ter handhaving van onze concurrentiepositie in de grotere ge meenschappen, waarin wij als klein land ons meer en meer gaan oplossen. Taak van de ondernemer. Vele gebieden van Nederland zijn probleemge bieden. Ingrijpende maatregelen zijn er nodig, die veel geld kosten. De middelen die daarvoor ter beschikking staan, zijn beperkt in verhouding tot de behoefte, zodat er tientallen jaren zullen verstrijken aleer de speci fieke moeilijkheden van die gebieden door uitvoe ring van werken en sane ring opgeheven zijn. In vele gevallen zijn de voor waarden echter gunstig, zodat de boer zelf verbete ringen kan aanbrengen, die rendabel zijn. Geluk kig geschiedt dit ook. In de kleigebieden van Groningen, Noord-Hol land, West-Brabant, de Zuidhollandse eilanden en Zeeuws-Vlaanderen wor den b.v. jaarlijks in op dracht van de individuele boer grote oppervlakten door de N.V. „Grontmij", Grondverbetering- en Ont ginningmaatschappij te De Bilt gedraineerd, in sa menwerking met construc teurs, die op grond van ervaring, die zij op wer ken van die maatschappij konden opdoen, speciale machines ontwikkelden. Dit Nederlandse initiatief en de grondigheid, waarmee dit geschied is, zijn in het buitenland niet onopgemerkt gebleven en de verwachting is niet te stout, dat deze activiteiten straks in het buitenland naar Nederlands voorbeeld meer toe passing gaan yinden. De volledige mechanisering van drainagewerk zaamheden maken de uitvoering ervan in korte tijd mogelijk, ook in de wintertijd en onder de huidige natte omstandigheden. De bestaande Ne derlandse machines vervangen de arbeid van cir ca 25 man geschoolde draineerders. Het werk ge schiedt met een nauwkeurigheid, die het hand werk evennaart of voorbijstreeft. Uitvoering van drainage is in de cultuurtech niek een wel zeer sprekend voorbeeld van per fecte mechanisatie. Mede hierdoor wordt thans in Nederland dan ook het overgrote deel van de drainagewerkzaam heden uitgevoerd zonder financiële bijdrage van de overheid. Deze werkzaamheden, die een eerste voorwaarde zijn voor de verdere mechanisatie van de Nederlandse landbouw, in het bijzonder voor de akkerbouw, behoren momenteel dan ook volledig tot de verantwoordelijkheden van de in dividuele ondernemer. De ervaringen in de afgelopen jaren hebben overtuigend bewezen, dat de baten ruimschoots tegen de kosten opwegen. Dit artikel moge voor vele grondgebruikers aan leiding zijn om de toestand op hun bedrijf nog eens te beschouwen in het licht van de mogelijk heden van nu en de noodzakelijkheden van de toekomst. Ir. G. C. v. d. BLINK, Inspecteur der N.V. „Grontmij", De Bilt. Van verschillende zijden komen er vragen over het conserveren van aardappelen, die meer of min der door phytopthora zijn aangetast. Hiervan kan nog een goed veevoer gemaakt worden als zo snel mogelijk een goede conservering wordt toegepast door öf te stomen öf rauw.in te kuilen. Voor het conserveren moeten natrotte knollen en grond verwijderd worden. In vele gevallen zal dit neerkomen op uitzoeken en wassen van de aard appelen. Natrotte knollen en grond beïnvloeden de voederwaarde en de houdbaarheid van de kuil- aardappelen zeer ongunstig. Rauw conserveren. Deze methode kan alleen toegepast worden wan neer er weinig zieke knollen in voorkomen, daar anders zowel smaak als houdbaarheid slecht zijn. De aardappelen moeten niet te grof gehakseld worden. Goed aantrappen is noodzakelijk. Afdek ken met een gronddek van 80 cm dikte. Over het algemeen levert deze manier van kuilen geen goed resultaat op. De verliezen aan voedende bestand delen zijn vrij groot. De aardappelen mengen met bietenkoppen en -bladeren half om half levert een goed produkt. De aardappelen moeten niet te dicht aan de buite*- kant van de kuil komen. De kuil moet snel afge werkt worden en het gronddek dient wat zwaarder te zijn dan normaal voor bietenloof genomen wordt. Stomen van de aardappelen. Mits het produkt schoon is, levert het stomen altijd een prima voer. Het stomen kan op de be kende manier in ketels; daarna fijn maken en aan trappen. Afdekken met zakken en een flink grond dek. Deze manier vraagt veel arbeid. De laatste jaren is er een nieuwe methode voor stomen ontwikkeld, die weinig arbeid vraagt. De aardappelen worden in de kuil gestoomd. Er wordt door een raamwerk van geperforeerde buizen stoom in de kuil gebracht. Wel moet er voor ge zorgd worden, dat de stoom niet uit de kuil kan ontwijken. Het stomen kan in ronde en in lange silo's en in grondkuilen. Bij grondkuilen is een geschikte maatdiepte 1 meter; indien het grondwater dit toe laat; bovenbreedte 1.50 m, onderbreedte 1.20 m en de lengte naar behoefte. Er moet met een opzet- stuk ter hoogte van de halve silo of kuildiepte ge rekend worden. Bij een grondkuil kunnen hiervoor stropakken dienst doen. Na het stomen zakken de aardappelen ongeveer op 2/z van de oorspronkelijke hoogte. Aan de binnenzijde van het opzetstuk moeten papieren zakken aangebracht worden, terwijl de aardappelen met papieren zakken afgedekt moe ten worden, waarop 25 cm grond. Wanneer de lengte van de kuil groter is dan 13 m dan moet deze om de 13 m een scheiding krijgen van papieren 'zakken. In één keer stomen kan niet meer dan 13 m bereikt worden. De zakken moeten goed aange sloten zijn om verlies van stoom te voorkomen. Zodra de aardappelen gestoomd zijn,-dient het gronddek verhoogd te worden tot 50 cm. Door de druk van de grond moeten de aardappelen in el kaar zakken en de lucht uitgedreven worden. Na het stomen moet het mogelijk zijn het con- denswater af te laten stromen. Het aardappelstoombedrijf van de heer Nic. Von ken te Beek, dat deze methode ook in Zeeland toe past, vraagt naar gelang van het te stomen kwan tum van 8,50 tot 12,50 per ton. De apparatuur is op een vrachtauto gemonteerd. Resumerende: Laat de aardappelen dus niet verder bederven maar conserveer zo spoedig mogelijk op de juiste manier. Stomen geeft de beste resultaten en spaart voederwaarde. De Hoofassistent voor Weide- en Voederbouw bij de R. L. V.D. F. DE RONDE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 6