Van Russische kunstkoe tot Europese aardappel Wintervoeding van vee 621 op Schouwen en Duiveland TOEGELATEN TOT R. M. L. S. TE SCHOONDIJKE ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 Hoewel Ruslands aspiraties, sedert zaterdagmor gen de eerste aardsatelliet is afgeschoten, ver boven onze hoofden ergens in het heelal rondom de aarde cirkelen, blijkt het meer aardse Rusland toch maar al te graag de boeren de rekening van een en ander te presenteren. Volgens de ,„Neue Zürcher Zeitung", aangehaald door „De Nieuwe Veldbode", heeft Kameraad Chroestjev zijn oude plannen om van de Russische boer een eerste klas staatsproletariër te maken, nog steeds niet laten varen. Dit betekent, dat niet alleen de staatsbedrijven moeten worden samengevoegd tot landbouwsteden, maar ook dat de boeren het weinige land en vee dat nog hun eigendom was, zullen verliezen. Of met de al dan niet gedwongen ontginningen en deze onteigeningen echter de voortdurende land bouwcrisis zal worden overwonnen, moet worden afgewacht. Erg hoopvol lijkt het niet. Hoewel de ontsluiting van nieuw land en het stimuleren van de graanproduktie niet geheel zonder uitwerking bleven, mislukte toch de katoencampagne en de stimulering van de maisteelt omdat men niet vol doende rekening had gehouden met de klimatolo gische en economische factoren. De uitbreidingen van de graancultuur ging bo vendien weer ten koste van de veeteelt. Een nieuw landbouwprogramma voorziet echter in deze moeilijkheid. De veeteelt- produktie zal onder meer moeten toenemen door uitbreiding van de staatsveeteeltbedrijven. Als doel stelt men zich voor, de Ver enigde Staten ten aanzien van de produktie van vlees, melk en boter per hoofd van de bevol king in te halen. Gaat men daarbij echter uit van de door Chroestjev in mei j.l. genoemde cijfers, dan betekent dit dat de vleesproduktie in de komende vier jaar met min stens 250 moet toenemen. Lyssenko aan vergetelheid ontrukt. De bekende Russische geleerde Lyssenko, die dank zij zijn communistische theorieën en zijn prak tische resultaten op veredelingsgebied als een kunstmaan om het Kremlin cirkelt, is er. volgens de Prawda, tijdens jarenlange proefnemingen in geslaagd, een rundveeras te fokken dat minder voer gebruikt en toch meer melk en vlees produ ceert. De dieren van „zijn nieuwe klasse" zouden bij een geboorte gewicht van 30 kg een levend gewicht van 600 kg kunnen bereiken. De jaarlijk se melkproduktie zou 4 tot 6000 liter bedragen met meer dan 6 vet. Door beïnvloeding van het embryo tijdens de drachticrheid van de koeien zou een combinatie van eigenschappen in het dier verkregen worden die erfelijk is. Een verschijnsel dat wonderwel in de Russische leer past. Het is echter niet uitgesloten dat Chroestjevs veronderstelling om de veeteeltproduktie sterk te kunnen vergroten, gebaseerd is op de resultaten van Lyssenko's onderzoekingen. Verhuizingen. Het samensmelten van twee verschillende Mos- kouse ministeries heeft er toe geleid, dat de nieuwe leiding duizenden landbouwspecialisten naar het platteland stuurde. De collectieve en staatsboerde rijen worden nu, evenals de machine en trekker stations door hen voorgelicht. Bovendien zijn tien duizenden partijgenoten naar het platteland gezon den om onder de bevolking idiologisch en organi satorisch werk te verrichten. Door 350.000 vrijwilligers was in korte tijd een oppervlakte van 35 miljoen ha in cultuur gebracht. Deze nieuwe landbouwstreken, voornamelijk in Kazachstan, Siberië, de Oeral en het Wolgabekken gelegen, hebben er toe bijgedragen dat de bruto graanopbrengst in 1956 anderhalf maal zo groot was als in 1953. Ook van andere gewassen nam de opbrengst aanzienlijk toe. Suikerbieten met 36 vlas met 28 I Het nieuwe beleid. Het nieuwe Russische landbouwbeleid richt zich in het bijzonder, volgens een artikel in de Prawda, op een meer efficiënte organisatie en voorlichting van de bedrijven. De arbeidsproduktiviteit zal moeten worden opgevoerd door onder andere ge bruik te maken van moderne wetenschappelijke landbouwmethoden, door een rationeel gebruik van technische hulpmiddelen en door een inten sievere bewerking van de bodem. De bureaucratie kan onder andere door over plaatsing van technische arbeidskrachten van de steden naar het land, worden bestreden. Aan de andere kant kan de particuliere landbouw en vee teelt onder de leden van de staatsbedrijven worden gestimuleerd door onder meer wijzigingen in het belastingstelsel aan te brengen. Het is echter de vraag, zo besluit „De Nieuwe Veldbode" of het Chroestjev zal lukken om de boeren in het communistische gareel te spannen. Ook Stalin is dat niet gelukt. Bij dit alles dient niet te worden vergeten dat de communisten van eertijds bloeiende en welvarende midden-Europese landen, totaal verarmde staten hebben gemaakt. Een door prof. Schiller van de Duitse ambassade te Moskou opgezette berekening meldt bovendien dat het jaarinkomen van de Russische kolchosen- boer 650,per man bedraagt. Dat van de in dustrie-arbeider daarentegen 1400, Duits bier. Geschat wordt dat de West-Duitse brouwindu- strie in het nieuwe seizoen in totaal 1,2 miljoen ton brouwgerst nodig zal hebben, aldus het pers overzicht van het Hoofdproduktschap voor Akker- bouyvprodukten. Door de toeneming van het ver bruik rekent men namelijk op een vraag van 45 miljoen hl bier, waardoor de aanvullingsbehoefte aan brouwgerst wordt geschat op 300.000 tot 350.000 ton. Volgens de president van de Deut- scher Bauernbund op de vierde Duitse boerendag te München is er dit jaar in West-Duitsland 1,9 miljoen ton zomergerst geoogst. De doorwas in de gerst in Neder- Beieren heeft tot gevolg gehad dat ongeveer 25.000 ton gerst niet meer als brouwgerst gebruikt kan worden. Hoewel de West-Duitse brouw- gerstproduktie reeds in hoge mate is gestabiliseerd, is nog geen vergelijking mogelijk met de produktie in landen als Ne derland, Denemarken en Enge land, aldus president Pfülf. Dank zij een sijstima- tische grondverbetering en een voortdurend door gevoerde rassenkeuze ligt in deze landen de op- brengst per ha gemiddeld hoger dan in de Bonds republiek. Europese aardappels. Niet alleen in ons land heeft het droge weer van de voor-zomer en de natte herfst de aardappel- verbouw parten gespeeld. Het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten meldt dat ook in Dene marken het rooien van de aardappelen door de aanhoudende regenbuien is vertraagd. De oogst- verwachtingen waren echter enige tijd geleden nog goed. Anders is dit in België. Daar viel ten gevolge van de aardappelziekte geen verbetering in de markttoestand te bespeuren. Relatief gunstig lijkt de oogst in West-Duitsland waar men dit jaar een oogst van 25,5 tot 26,5 mil joen ton verwacht. De beteelde oppervlakte lieo weliswaar met 1,3 ten opzichte van het vorige jaar terug, maar de oogst is toch nog een half miljoen ton groter dan het gemiddelde over de jaren 1952 tot 1956. Europa rond. Over het algemeen liep het Europese aardappel areaal terug in vergelijking met 1956. Toch wor den geen grote verschuivingen in de normale om vang van de omzetten op de internationale aard- appelmarkten verwacht. Uit Zweden wordt gemeld dat. ondanks een ge ringe vermindering van de met aardappelen be teelde oppervlakte, de oogst in geen geval slecht uitviel. In bepaalde kringen spreekt men zelfs van een overproduktie. De kwaliteit van de Zweedse consumptie-aardappel schijnt bij het pu bliek echter nogal wat kritiek te ontmoeten. Tot 1956 importeerde Zweden aanzienlijke hoeveel heden consumptie-aardappelen. In Denemarken gaven de afzet en de prijsvor ming in 1956/'57 moeilijkheden waardoor het areaal met 11 werd ingekrompen. In Groot-Brit- tannië had men eveneens moeilijkheden met de afzet. In het Verenigd Koninkrijk verminderde de beteelde oppervlakte mede daardoor met 11 Daarbij komt nog dat de ongunstige weersgesteld heid bevorderlijk geweest is voor het optreden van ziekten. Er bestaat bij onze overburen dan ook enige bezorgdheid over mogelijke spanningen die op de aardappelmarkt zouden kunnen optreden. Ook in de Ierse Republiek heeft de droge voor- zómer de ontwikkeling van de aardappelen be- invloed. Of ditzelfde evenzo het geval is in Frank rijk is niet bekend. Wel heeft de inkrimping van het areaal en de vermindering van de opbrengst per ha tot gevolg gehad dat 17 minder werd geoogst dan in 1956. In Zwitserland tenslotte is het areaal na een hevige opleving in 1956 weer tot normale omvang teruggebracht terwijl ook uit Italië geen bijzonder-* heden worden gemeld. Nu de stalperiode weer voor de deur staat, heeft iedere veehouder zich ongetwijfeld afgevraagd: „Wat en hoeveel moet ik mijn vee deze winter voeren om mijn jongvee zo goed mogelijk in con ditie te krijgen, maar pok om van het melkvee zoveel mogelijk melk met een hoog vetgehalte te krijgen, zonder dat het in conditie achteruitgaat. En tenslotte om de te produceren hoeveelheid vlees zo hoog mogelijk en van goede kwaliteit te doen zijn. En dit alles voor een zo laag mogelijk kosten- cyfer. De voeding speelt in deze kostenfactor een grote rol. Bekend is, dat vorig jaar een kern van bedrij ven werd opgericht, die intensief voorgelicht wer den op het gebied van de veevoeding. Het doel daarvan is dat de deelnemende veehouder met de assistent van de voorlichtingsdienst het veevoe derprobleem trachten op te lossen. Dus om zo rationeel mogelijk te voeren, d.w.z. om de midde len (in dit geval de voedermiddelen) die er zijn, zo produktief mogelijk te gebruiken. Ook nu kan men zich weer opgëven om mee te doen met de kern van deze bedrijven. Alle vee houders op Schouwen en Duiveland, (op het ogen blik 700) ontvangen een circulaire, waaraan be vestigd is een strook die afgeknipt kan worden. Op de strook zet men zijn handtekening. Doet de kaart vervolgens, zonder postzegel, op de post. Dat is alles wat er extra gedaan behoeft te wor den. De rest doet de assistent. Wat gaat de assistent nu doen? De assistent komt minstens vier keer op Uw bedrijf en wenst U nog meerdere keren omdat U moeilijkheden hebt, dan is hij daartoe gaarne be reid. Die vier bezoeken vallen in de perioden: 1 okt.nov. Opname van de voedervoorraad, om daar een voederbalans van te kun nen samenstellen. 2 nov.dec. Bespreking voederbalans met de vee houder. 3 jan.febr. Eén of tweemaal nawegen van de geadviseerde rantsoenen. 4 maart Bespreking voeder- en weideplan voor de komende zomer en winter. Denkt vooral niet dat éénmaal meedoen vol doende is. De omstandigheden liggen ieder jaar anders. Dat wijzen de analyses van genomen ruw- voedermonsters wel uit. Het bij te voeren kracht- voeder varieert dan ieder jaar, wat financieel veel uitmaakt. De deelname kost: Voor een veebeslag tot 10 stuks grootvee 10. per bedrijf en voor een veebeslag boven 10 stuks grootvee 15,per bedrijf. Dit is slechts een klein deel van de totale kos ten. En dan te bedenken dat deze contributie op vele bedrijven tien maal en zelfs meer teruggeko men is door betere voedermethoden! Aarzel dus niet en doe mee. Zet uw handteke ning op het formulier. J. C. VAN BERGEIJK. Secretaris. Na gehouden toelatingsexamen werden tot de Rijks Middelbare Landbouwschool te Schoondijke de volgende 29 leerlingen toegelaten. Afgewezen werden drie candidaten. F. van Belleghem, Eede; H. Beije, Biervliet; O. Buijsse, Oostburg; F. Buijze, Axel; A. van Cadzand, Sluiskil; T. Cammaert, Schoondijke; F. van Dam me, IJzendijke; K. Dekker, Zaamslag; K. Diele- man, Hoek; A. Doens, IJzendijke; A. de Groote, Biervliet; F. Haverbeke, IJzendijke; J. Herweijer, Nieuwvliet; C. de Jonge, Terneuzen; J. Lako, Breskens; P. Leenhouts, Groede; P. Lippens, Aar. denburg; P. Luteijn, Zuidzande; P. de Nood, Water landkerkje; U. Pieters, Waterlandkerkje; I. Pois- sonnier, Retranchement; B. van de Ree, Groede; J. Remijn, Oostburg; D. Scheele, Aardenburg; C. van der Sluis, Biervliet; J. van der Sluis, Retran chement; J. Rosseel, Aardenburg; R. Waverijn, Biervliet en R. van 't Westeinde, Groede.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 5