618 ALGEMENE LEDENVERGADERING „CENTRALE LAND- EN TUINBOUW- ONDERLINGE" UIT DE INHOUD Zitdagen Boekhoud bureau Ook Uw zaaizaad via de coöperatie ZEEUWS LANDBOUWBLAD veelheid, zodat hier eigenlijk van een indirecte teeltbeperking sprake is. De garantie is wederom gebaseerd op de kostprijs van deze soort aard appelen en is beper' tot een kwan tum van 200.000 ton aardappelmeel, hetgeen overeenkomt met een hoe veelheid aardappelen van 17 miljoen hl veldgewicht. Al met al hanteert de regering door de prijsgaranties aan de zeer karige kant te houden, een indirect systeem van teeltbeperking, hetgeen goed gaat zolang de prijzen voor die produkten, waarvoor geen enkele garantie bestaat, nog dragelijk zijn. De boer vlucht nog niet in de gega randeerde produkten. Wie het prijs verloop van deze vrye produkten de laatste paar jaar gadeslaat, vraagt zich echter wel met enige vrees af, of de huidige toestand ook in dit opzicht niet verder verslechtert. Veredelde produkten. De situatie ligt anders bij de zoge naamde veredelde produkten. In de veehouderij- en de zuivelsector zit ten wij hoogstwaarschijnlijk dichter bij de produktieregelingen dan in de akkerbouw. Wij zijn hier veel afhan kelijker van de wereldmarkt, omdat wij op die wereldmarkt juist met onze veredelde produkten moeten concurreren. Vooral de pluimvee- en de varkensteelt heeft in het achter ons liggende jaar moeilijke ogen blikken beleefd en het is zeer de vraag of produktiebeperking hier kan uitblijven, wil men tenminste de prijsgaranties handhaven. Dit laatste nu is welhaast noodzakelijk, omdat een groot deel van de Neder landse boerenstand gemengde zand- bedrijven) het van deze prijsgaran ties moet hebben. Wil men deze ge zinnen nog een inkomen verschaf fen, dan moet men de prijzen van b.v. het varkensvlees (bacon) wel op een bepaald peil houden. Men voelt algemeen echter aan, dat hier het ogenblik alweer gekomen is, dat men onmogelijk elke produktie ga randeren kan. Hier is men dus aan geland op het punt „ergens", waar wij het in het begin over hadden. Produktieregeling slechts in uiterste noodzaak. De Minister is zich dit alles ter dege bewust. Hij schrijft in de Me morie van Toelichting dat er als het ware steeds een conflict is tussen de wenselijkheid enerzijds de land bouw een bepaalde inkomens-basis te waarborgen en het gevaar ander zijds, dat de produktie zich zou gaan ontwikkelen in een richting, die geen relatie meer zou hebben met- de mogelijkheden van de markt en evenmin met het economisch meest verantwoorde produktiepatroon op de bedrijven. Deze interne tegen strijdigheid leidt tot het bijzonder moeilijk oplosbare probleem de pro duktie nu het prijsmechanisme min of meer door het garantiebeleid wordt uitgeschakeld op andere wijze te beïnvloeden en dan liefst zodanig, dat geen diep in de indivi duele bedrijfsvoering ingrijpende maatregelen noodzakelijk zijn. Wat dit laatste betreft, merkt de bewinds man op, slechts indien niet anders mogelijk te zullen overgaan tot een stelsel van produktieregeling door middel van toewijzingen of ver gunningen per bedrijf. Hierdoor im mers kan de individuele verantwoor delijkheid van het bedrijfshoofd in ernstige mate worden aangetast, ter wijl tevens in onvoldoende mate re kening zou kunnen worden gehou den met de zeer verschillende pro- duktieomstandigheden op de diverse bedrijven. Ook om praktische rede nen acht hij een stelsel van bijv. zeugentoewijzingen en aanhoud- vergunningen voor varkens en pluimvee weinig aanlokkelijk, zowel voor de boeren, die aan vele admini stratieve voorschriften zouden wor den gebonden als voor 't overheids apparaat dat de administratie zou moeten voeren. Hij is dan ook van mening, dat zo enigszins mogelijk, de gewenste prikkel tot aanpassing van de produktie aan de marktont wikkeling moet worden verkregen door middel van globale maatrege len. Het verheugt hem, dat ook bij de georganiseerde landbouw hiervoor in het algemeen begrip bestaat. Monopolieheffingen. Er zit in het garantiebeleid voor de voergranen nog een lelijk adder tje onder het gras. Het stelsel van monopolieheffin gen op de voeder granen is een der belangrijkste elementen van het landbouwprijzenbeleid, doch langza- merhand is de vrees groeiende dat deze hoeksteen wel eens zou kunnen blijken een steen des aanstoots te worden met name voor het veehou derijbedrijf, vooral wanneer het prijsverschil dat met deze heffingen zou moeten worden overbrugd aan zienlijk zou toenemen. De minister heeft dan ook begrip voor de bij de meerderheid van de georganiseerde landbouw levende wens de monopolieheffingen niet te hoog op te voeren, temeer omdat het systeem van restituties bij ex port aan de veehouderij voor de ver hoogde voederprijzen geen volledige compensatie kan geven. Hij betreurt het dan ook, dat de toestand van 's lands financiën het voorshands niet mogelijk zal maken voor het op kostprijsbasis brengen van de prijs der in het binnenland geteelde voe- dergranen een oplossing te vinden, waarbij de hoogte der monopoliehef- fingen binnen bepaalde grenzen blijft. Zoals men weet heeft het Landbouwschap verzocht een sy steem van een toeslag per H.A. toe te gaan passen. Hij is er zich van be wust, dat dit feit voor de veehoude rij en de pluimveehouderij moeilijk heden medebrengt. Tezamen met de betrokken produktschappen en het Landbouwschap wordt thans bestu deerd, op welke wijze aan de bezwa ren zoveel mogelijk tegemoet kan worden gekomen. Uitgangspunt is hierbij, dat de binnenlandse consu ment voor de in het binnenland voortgebrachte voedselprodukten de kostprijs zal betalen, welke mede ge baseerd is op de prijs van het bin nenlandse voergraan. Overheid, wat nu? In het algemeen kunnen wij con stateren, dat er in he$ garantieprijs- beleid principieel geen wijziging be oogd wordt. Maar tevens blijkt uit alles, dat de zorgen om dit beleid in de praktijk uit te voeren, toenemen. De goede tijd ligt voor de landbouw al weer ver achter ons en het is als met de bestedingsbeperking van de overheid een grote vraag voor iedere boer hoe hij de eindjes aan elkaar zal moeten knopen. Er zit iets wanhopigs in het land bouwbeleid. Terwijl aan de ene kant door middel van een stuk op de voorgrond geplaatst structuurbeleid gestreefd wordt de kostprijzen to verlagen, zien wij steeds weer, dat alle andere omstandigheden de kost prijzen omhoog stuwen. Dit ge schiedt juist door factoren, waar de boer weinig of niets aan doen kan. Ook de boer zelve doet pogingen om zijn kosten te verminderen, maar hij kan dit, vooral op de grotere be drijven slechts voor het grootste deel doen in de sector arbeidsloon. De mechanisatie, die hij in de plaats van de menselijke arbeids kracht moet stellen, kost echter gro te kapitalen, die hij uiteindelijk ver dienen moet. Met de huidige mini mumprijzen is dat niet mogelijk en zo draaien wij in een cirkel rond. Wanneer wij daar dan de schade nog bijvoegen, die het weer kan be rokkenen, dan zijn er jaren, waarin dat alles nog eens extra doorkruist wordt. Nu reeds staat het vast, dat de enorme hoeveelheden regen van de laatste maanden welke door de overheid als normaal oogstrisico worden beschouwd het jaar 1957 gemaakt hebben tot een jaar, waar in zeker de gelden, benodigd voor het bijhouden van en het uitbreiden van het machinepark in vele gevallen niet verdiend worden. Grote hoeveel heden van de winsten van vorige, betere jaren zijn door de overheid gulzig opgeslokt. Is het niet te be grijpen, dat velen zich afvragen, waarheen gaat gij, overheid? Uwe theorieën zijn prachtig sluitend. De beloften, die erin schuilen zijn aller minst vervuld. S. Op maandag 21 oktober zal om 11.30 uur in de „Prins van Oranje", Nieuwstraat 14 te Goes de algemene ledenvergadering van de Onderafdeling Zeeland van de Centrale Land- en Tuinbouw Onder linge gehouden worden. De volgende punten zullen worden behandeld: 1. Vaststelling van de notulen van de Alg. leden vergadering, gehouden op 17 oktober 1956 2. Mededelingen 3. Vaststelling van het verslag en het financiëel overzicht over het boekjaar 1956. 4. Bespreking van de agenda voor de Algemene ledenvergadering van de Centrale Land- en Tuinbouw Onderlinge. 5. Wat verder ter tafel komt. De leden zijn hartelijk welkom. Antwoord op een artikel. Overzicht. Zitdagen Z. V. V. Verzekeringszaken der Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. Z. L. M. Adviesbureau voor Oorlogs- en rampschade. Provinciale ploegwedstrijd 1957. Tankdepót Coöp. Zeeland klaar. Boerderij en Organisatie. Allerhande. Wintervoeding vee op Schouwen-Duiveland. Drainage, voorwaarde voor mechanisatie. Gestoomde of rauwe aardappelen inkuilen? Verzekeringszaken. De 20e fokveedag te Oostburg. Gewijzigd arbeidsbesluit. Bram uit de Slikhoek Radio Aan schaf van ftielkmachines. Onder de tuinbouwlantaarn. Korte wenken. De Boerenjeugd. Marktberichten. Let op de uitbreidingsplannen. Begroting Landbouwschap. Bij het opstallen van het vee is het nodig dat de dieren, en speciaal het melkvee, zo spoedig moge lijk worden geknipt. Hierna kunnen ze worden ge borsteld en de staarten worden opgebonden. OOSTBURG: Woensdag 16 oktober in café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 17 oktober in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 17 oktober in café „De Eendracht". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 17 oktober in hotel „Hof van Holland". (Advertentie.) Bison C.B. voederbiet geeft de hoogste drogestof- opbrengst per ha ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z. V.V.) GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. OOSTBURG: Woensdag 16 oktober hotel „De Vuyst", 1416 uur (de heer Cevaal). MIDDELBURG: Donderdag 17 oktober hotel ,.De Eendracht", 14—16 uur (de heer Cevaal). Laat uw polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. VERZEKERINGSINSTELLINGEN DER Z.L.M. HULST: Maandag 7 okt. hotel „De Graan beurs" 2.304 uur (de heer De Lange). GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. 0(ÖSTBURG: Woensdag 16 oktober hotel „De Vuyst", 1416 uur (de heer De Lange). ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 17 oktober, hotel „Hof van Holland", 10.3012.30 uur (de heer De Lange). Komt hier met uw vragen op het gebied van Landbouw-Risico, motorvoertuigenverzekering etc. Alle gewenste inlichtingen worden gratis ver strekt. ADVIESORGAAN VOOR OORLOGS- EN RA3IPSCHADE Donderdag 17 oktober van 10 tot 13 uur te Zie- rikzee in het Café van het „Huis van Nassau". Getroffenen uit deze provincie, die ernstige moei lijkheden hebben met betrekking tot de regeling van de door hen geleden oorlogs- en/of watersnood- schade, kunnen zich, wanneer een bezoek aan voor melde zitting te Zierikzee voor hen bezwaarlijk is gelet op de afstand, welke zv' van die plaats woon achtig zijn, mondeling of schriftelijk tot het Advies orgaan wenden en wel via het Secretariaat van de Gewestelijke Raad Zeeland voor het Landbouw schap, Grote Markt 2Sa, Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 2