1 ""«ra* ANTWOORD verzicRt DE BOERENJEUGD op een artikel No. 2398 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 12 OCTOBER 1957 45e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND In het dagblad „Trouw'' van 4 okt. j.l. komt een hoofdartikel voor, ge titeld „Schoolstrijd op Tholen", waar in de Z. L. M. wordt aangevallen om dat men, nadat de gemeenteraad van St. Annaland met een 43 meer derheid een z.g.n. bereidstellingsver- klaring voor een Christelijke huis houdschool aan de C. B. T. B. had afgegeven, als Z. L. M van de ge meenteraad van St.Maartensdijk eveneens een zodanige verklaring wist te verkrijgen. Het blad stelt dat bij de Maatschappij nooit de ge dachte opgekomen zou zijn naast de bestaande Z. L. M.-landbouwhuishoud- school in Tholen elders op het eiland nog een Christelijke school te stich ten en vindt dit een hoogst bedenke lijke en afkeurenswaardige taktiek ook van de voorzitter van de Z. L. M. die het blad aan de kaak wenst te stellen. Het artikel heeft verder kennelijk een politieke strekking, ook al gezien het noemen van namen, doch we laten gaarne een dergelijke manoeuvre aan het oordeel van onze leden over. Wij kunnen en wensen daarop niet te antwoorden, omdat wij in onze or ganisatie geen partijpolitiek bedrij ven. Dit is één van de beginselen, welke als grondslag voor onze arbeid vooropstaan, t.w.: onafhankelijkheid van enige gods dienstige of staatkundige groepering, terwijl nog als grondslag daaraan voorafgaat: aanvaarding van de be- gihséièrTvan het Christendom. Deze beginselen hebben ons de aanhang bezorgd van meer dan twee derde van de georganiseerde Zeeuw se boerenstand. Wij laten ons daar op niet voorstaan, maar het heeft ons steeds gesterkt in onze overtui ging dat niemand zich om des ge wetens wille buiten onze gelederen zou behoeven te scharen. De voorlichting, die „Trouw" op deze wijze meent te moeten geven, is onjuist. Wij zullen daartoe de feiten laten spreken. Van enige wetenschap van -een komend verzoek van de C. B. T. B. te St. Annaland was geen sprake. Twee dagen voor de behandeling van dit verzoek in de Raad werden daarom trent geruchten vernomen. De avond tevoren i§ onzerzijds aan B. en W. om opheldering gevraagd. Dit betrof echter niet eens inmen ging in een andermans zaak; de kwestie ligt namelijk geheel anders om als wordt voorgesteld. Op 26 juni j.l. werd in de Kring bestuursvergadering van de Z. L. M. de kwestie van een tweede huishoud school in Tholen aan de orde gesteld. Men achtte daartoe de tijd gekomen omdat een ongekende toeloop van 91 meisjes voor de nieuwe eerste klasse van de school in Tholen liefst tot 5 parallelklassen ging leiden. Als plaats van vestiging kwamen in aan merking St. Maartensdijk of St. An naland. Omdat het beginsel van de Z. L. M. meebrengt, dat de ouders leden bepalend zijn voor de vorm van onderwijs, was het Bestuur van mening, gezien de verhoudingen op het eiland, dat een eventuele nieuwe school een Prot.-Christelijke zou moe ten zijn. De Vice-Voorzitter van de Kring heeft kort daarop een bezoek ge bracht aan de burgemeester van St. Annaland om over deze voornemens en mogelijkheden te spreken. Van een voornemen van C. B. T. B.-zijde is hem toen, noch later, niets geble ken. Ook wij waren van een derge lijk voornemen niet op de hoogte. Wij kunnen de bovenaangevoerde feiten bewijzen. En waar komen dan de beweringen van „Trouw" van daan? Bovendien, waar haalt „Trouw", afgezien van deze feiten, het recht vandaan te zeggen, dat wij niet aan een Prot.-Chr. school op Tholen ge dacht zouden hebben. De feitelijke situatie op Schouwen en Duiveland en op Walcheren, waar te Haamstede en te Oostkapelle Prot.-Chr. land- bouwhuishoudscholen, uitgaande van de Z. L. M. bestaan, is volkomen in strijd met deze beweringen. Wij laten andermaal het oordeel aan onze leden-lezers over. Wat wij daarom hoogst bedenke lijk en afkeurenswaardig achten, is de voorlichting van „Trouw", die op onjuiste gegevens berust. Doch ook verder is de voorlichting eenzijdig. Uitvoerig wordt de verhouding van de stemming in de gemeenteraad te St. Annaland weergegeven; over St. Maartensdijk spreekt men slechts over een linkse meerderheid en ver zwijgt dat daar het besluit ten gunste van de Z. L. M. met algemene stem men, dus ook der 3 rechtse leden, werd genomen. De vermelding dat alle raadsleden van St. Annaland vooraf door de Z. L. M. individueel werden benaderd, is onjuist. Door de Z. L. M. is te St. Annaland geen bereidstellingsverzoek ingediend. Ten slotte deugt de titel van het artikel niet. Schoolstrijd suggereert in Nederland de strijd om openbare en Christelijke school. Het gaat hier alleen om Christelijke scholen, waar van „Trouw" vindt dat de C. B. T. B. het monopolie moet hebben. Wij mis sen hier niet alleen, zoals wij destijds in de brochure „Algemene of Con fessionele orga- catie" schreven, de eerbiediging van een anders overtui ging, doch wij vragen ons af of dit een Christelijk standpunt is. Van dit geschrift schreef hetzelfde „Trouw" destijds ons archief is door de watersnood verward geraakt en wij citeren uit het hoofd dat het een hoogstaande brochure was, waarop bezinning wel mocht plaats vinden. Wij missen deze bezuiniging thans wel. M. A. GEUZE. Op 5 oktober werd in de Wilhelminapolder de vierde proving ciale Zeeuwse ploegwedstrijd gehouden. Winnaar van de 9 deel nemende organisaties werd de heer C. de Jager uit Wolphaarts- dijk, die de beker uit handen van de heer F. de Groene, te Wilhelminadorp, ontving. Wij hebben enige weken gedeelten van het door Minister Mansholt te voeren landbouwbeleid besproken, zoals dat is neergelegd in de Memo rie van Toelichting op de landbouw begroting 1957. Prijsgaranties en Produktie. Als slot willen wij thans nog iets zeggen over de prijsgaranties en de daarmede samenhangende omvang van de produktie. Onze lezers zullen zich misschien nog herinneren, dat enige jaren geleden de wereldsuiker prijs een flink stuk lag onder de prijs, die de Nederlandse regering aan de suikerfabrieken betaalde. Er werden juist in die periode veel bie ten geteeld, gevolg van het beleid, dat de Minister enige jaren tevoren voerde en dat gericht was op een zo groot mogelijk bietenareaal. Dit be leid was weer het gevolg van de toen malige deviezenschaarste van ons land. Toen de regering de suiker in het buitenland goedkoper kon krijgen, vreesde zij een ogenblik, dat er een overschot aan duurdere binnenland se suiker zou ontstaan en wij her inneren ons nog zeer goed, dat toen het woord produktie- of teeltbeper king om de hoek kwam kijken. Er is door de latere ontwikkeling niets van gekomen, maar men dient zich steeds te realiseren, dat prijs garantie voor een bepaald produkt ergens verbonden is met produktie- beperking. Dat „ergens" ligt bij het punt of tijdstip, dat de eigen pro duktie tot een overproduktie dreigt te komen, door bepaalde prijsver houdingen tussen de verschillende produkten, die worden voortge bracht. De ouderen weten dit nog wel uit de dertiger jaren. Nu kunnen wij rustig stellen, dat op het gebied van de akkerbouw op dit ogenblik deze toestand nog niet is ingetreden. Hoe wel bijvoorbeeld de prijs van de bin nenlandse voedergranen via mono polieheffingen op een hoger peil wordt gehouden dan de wereld marktprijs, is er nog geen sprake van, dat de akkerbouwboer verhou dingsgewijze te veel voergranen teelt. Zijn bouwplan blijft nog normaal en dit zit hem natuurlijk in de verhou ding van de prijzen van de akker- bouwprodukten. Een produktierege- ling van het een of andere akker- bouwprodukt is dus geenszins nodig, al weten wij niet hoe de verhoudin gen in de toekomst zullen komen te liggen. Consumptie- en fabrieks aardappelen. Toch is er voor dit niet nodig zijn nog een andere oorzaak en wel het feit, dat de prijsgaranties voor ver schillende akkerbouwprodukten op of beneden de kostprijs liggen. Zo lang de boer met redelijke kans op succes andere produkten kan ver bouwen in de hoop daarvoor ten minste de kostprijs of meer te krij gen, bestaat er voor hem weinig aan leiding een te groot areaal van de eerstbedoelde produkten te telen. Wij zien, dat voor de voedergranen gerst en haver de kostprijs wordt gegarandeerd, hetgeen in de prak tijk erop neerkomt, dat heel wat boe* ren deze kostprijs niet eens hele maal halen. Zodra de opbrengst of de kwaliteit tegenvalt zit men al aan de verkeerde kant. Nog sterker spreekt ^dit bij de prijs garantie, die de regering wil geven voor de consumptie-aardappelen. Hier blijft zij een stuk onder de kostprijs, zodat deze prijsgarantie slechts ten doel heeft al te grote verliezen te voorkomen. De prijsga rantie voor de fabrieksaardappelen geldt slechts voor een bepaalde hoe-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 1