Demonstratie met de spadenploeg. ONDERWIJS Ploegwedstrijd nabij Sasput. HET HOOFDBESTUUR VAN HET K. N. L. C. BESPRAK OPLEIDING AKTE LANDBOUW L. O. VAKOPLEIDING MELK- EN ZUIVELHANDELAAR. Z ATEKD AG 28 SEPTEMBER 1957 591 Na de oorlog hebben we de overgang meege maakt van de getrokken ploeg naar de gedragen ploeg of wel aanhangploeg. Die aanhangploeg was een grote verbetering, maar aan het principe van ploegen zoals dat al eeuwen lang gebeurd was veranderde het niets. Nog altijd werd er „iets" door de grond gesleurd om deze te doen keren, ook al is dat „iets" per fecter en doeltreffender dan het stuk hout, hetwelk onze voorvaderen gebruikten. En nu vanmiddag hebt U kunnen zien, hebt U als één der eersten kunnen zien, hoe dat principe is doorbroken, en hoe we aan het begin staan van een ommekeer, de overgang van de getrokken ploeg naar de aangedreven ploeg. Aldus werd de nabeschouwing ingeleid, welke werd gehouden na afloop van de demonstratie die de spadenploeg, een nieuwe Nederlandse uitvinding op het gebied van grondbewerking, had gegeven. Alle begin is moeilijk, we weten dat veelal uit eigen ondervinding. Daarom was het zo goed dat Ir. Van Hulst bij het begin der demonstratie erop wees dat het hier een prototype betrof, wel zover uit geprobeerd dat ze met groot succes op diverse gron den heeft gewerkt, maar toch een machine waar nog altijd aan geschaafd en getimmerd wordt. Het is Er is in vele kranten, door verschillende per sonen, geschreven over de zilveren Nationale. Ook in dit blad is hierover door de heer Colenbrander uitvoerig gerapporteerd, en in het bijzonder over de Zeeuwse successen. Maar ook over de organisatie van het geheel heeft de heer Colenbrander zijn me ning weergegeven. Een mening, die voor de orga nisatoren, met, in het bijzonder de secretaris, de heer Oomen, alle lof betekende. In zoverre zou ik dus dit onderwerp niet op nieuw te berde behoeven te brengen. Er is voor mij echter een speciale reden om dit toch te doen. Im mers, in één van mijn vorige artikeltjes heb ik mij wel eens pessimistisch uitgelaten over het vlot af werken van het „volle" middagprogramma van de tweede dag van deze tentoonstelling. Ik sprak toen de hoop uit dat het waarschijnlijk toch wel voor elkaar zou komen, omdat het bestuur van de K.V. N.T. wel eens meer met het tentoonstellingsbijltje had gehakt. Welnu, deze heren hebben op 11 september be wezen dat ze het inderdaad kunnen. Ze hebben dat „bijltje" op een zeer deskundige manier gehanteerd. Het is moeilijk uit te drukken wat me meer ge troffen heeft: of het rijk gevarieerde, goed verzorgde programma, dan wel het zeer vlot afwerken hier van. Daarbij komt nog, dat het voor de organisa toren, door het zeer gewaardeerde bezoek van H.M. de Koningin, zeker niet eenvoudiger werd een en ander op tijd af te werken. Het is echter niettemin alles prachtig geslaagd. Werd het voorbrengen van de bekroonde paar den op een vlotte manier afgewerkt, opvallend goed was het perfecte optreden van de plattelandsjeugd. Dit was naar beide zijden goed; uitstekend van ge halte en bovendien zeer veel vaart. Het was een fleurig geheel, waarvoor ik hier volgaarne mijn bij zondere waardering uitspreek. Wat mij betreft mag dit zeker herhaald worden. Dat ik hierin niet alleen sta, bleek mij uit de reacties rondom mij op de tribune. Na een afwisseling door het voorbrengen van de vierspannen, Hongaarse post, ö.d., alles met veel deskundigheid uitgevoerd, werd deze geslaagde mid dag besloten met het optreden van de Kon. Militaire Kapel. Het was een genot dit elitekorps te horen en te zien. Wat is het een schitterend gezicht deze heren in hun gala-uniform te zien marcheren. Ondanks al deze goede dingen, heb ik me toch rog geërgerd. Door de zeer geroutineerde en ge waardeerde microfonist op deze middag werd nl. beleefd verzocht het terrein niet te verlaten, al vorens H.M. de Koningin dit had gedaan. Het bleek me echter, dat met name tijdens het optreden van ae Kon. Militaire Kapel vrij veel mensen op de zij tribunes het terrein verlieten. Ik weet voor deze manier* van handelen eigenlijk maar één goed woord: „misselijk". Ondanks de aanwezigheid van H.M. de Koningin, een vriendelijk verzoek van Mr. Bax en het optreden van een elitekorps, waarvoor men maar zelden de gelegenheid krijgt dit te horen, gingen deze mensen toch heen. Ik kan me moeilijk voorstellen dat al deze lieden nu persé op een be paald uur weg moesten. Natuurlijk zijn die er wel geweest, maar toch niet zoveel dat het opvallend wordt. Jammer, dat we dit moesten signaleren. Gelukkig kan hieraan toegevoegd worden, dat het tentoon- stellingsbestuur in dezen geen blaam treft, integen deel zelfs. Wij besluiten met het bestuur van de K.V.N.T. te complimenteren met deze best geslaagde zilveren tentoonstelling. ROSSINANT. dan ook zeker niet zo dat dit werktuig nu al op de markt zal verschijnen. Het verder uitproberen en de verdere ontwikkeling zullen nog geruime tijd vergen en deze demonstratie moet dan ook opgevat worden als het laten zien van een geheel ander beginsel van grondbewerking aldus zette Ir. Van Hulst namens Mulder N.V. uiteen, in welk licht deze demonstratie gezien moest worden. Ondanks dit nuchter geluid, hetwelk blijk geeft van een goed zakelijk inzicht vrij van zelfoverschat ting, viel de prestatie niet tegen. Zeker, de grondlegging bij het spitten in de Lu- cernestoppel was slecht, bij het spitten in voor bewerkt erwtenland was ze echter uitstekend. Belangrijker dan de grondlegging (want die kan verbeterd worden) was echter de methode van werken, de geringe trekkracht bij een grote werk- breedte, het volledig ontbreken van wielslip, het hoge eigen gewicht, het beginsel van werken. Dat beginsel was goed, en wordt dit verder ge perfectioneerd, dan wordt deze spadenploeg het wapen tegen de grootste vijand van onze landbbuw- gronden, het structuurbederf. Dit feit alleen al maakte het zien van deze demonstratie, ondanks het bar slechte weer, meer dan waard. Zij opent nieuwe perspectieven en kon digt een nieuwe wijze van mechanische grondbe werking aan. Volledigheidshalve laten we hierbij nog enige technische gegevens volgen: werkbreedte 2,10 m, welke ontstaat doordat een aantal spitlichamen naast elkaar op een roterende as is bevestigd, die haaks op de rij-inrichting werkt. Ieder spitlichaam bestaat uit 3 spaden ten op zichte van elkander gemonteerd onder een hoek van plm. 120°. Iedere spade is 35 cm breed, doch kunnen kleiner worden genomen. In dit laatste geval wordt de onderlinge afstand tussen de spitlichamen kleiner, en dus ook de totale werkbreedte. Direct nadat de spade een spit grond heeft ge stoken, wordt deze automatisch gedraaid. Dit draai- moment is binnen bepaalde grenzen instelbaar. Het totale gewicht is plm. 450 kg. Op het lucerne- perceel werd 12 cm diep gespit en op het erwtenland 18 a 20 cm. In beide gevallen was de trekker het zelfde, d.w.z. max. 22 pk. Wielslip trad niet op. A. H. Het zat de deelnemers van de ploegwedstrijd voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen en de ruim 2500 toeschouwers niet mee. Vlak voor de wedstrijd werd het land overspoeld door talrijke stortbuien en ook tijdens de wedstrijd was het weer niet alles. Dit drukte natuurlijk op de wedstrijd als geheel, doch vooral op de deelnemers, die zwaar ingespannen waren. De 3-schaarploegen werden dan ook al spoe dig omgebouwd op 2-schaar en ook dan nog kostte het moeite en veel slip. Desondanks werd goed ploegwerk geleverd, ga ven de ploegers elkaar maar weinig toe en werd er hard gewerkt; de jury, die bestond uit de heren Scheele, van Liere en de Rijk, stond dan ook voor een moeilijke taak. De opgave was niet zo eenvoudig, vooral ook omdat het te ploegen perceel ger-end toe liep en de wijze van afgeren aan de ploegers zelf werd overgelaten. De organisatie was goed verzorgd en alles ver liep vlot. Halverwege de wedstrijd werd deze even onderbroken voor de demonstratie van de spaden ploeg, waarvan elders een verslag. Na deze demonstratie werd de strijd verder door gezet en om ongeveer 6 uur kon de voorzitter van de Vereniging van Oud-leerlingen de werkelijk prachtige prijzen, welke voor een groot deel waren geschonken door diverse firma's, uitreiken.. Dat het bestuur met het organiseren van deze middag succes heeft gehad, bewees het buitengewoon groot aantal bezoekers. Proficiat, en ga zo door De uitslag van de wedstrijd was als volgt (de namen achter de prijzen geven de firma's aan die de prijzen beschikbaar stelden): 1. M. Quaak, IJzendijke; wisselbeker, doos dop- sleutels (Esso), 1 paar zilveren manchetknoppen (Shell). 2. H. Goethals, Waterlandkerkje; zilveren Ierse drinkkelk (Veedol), hydraulische crick (C. Ver meulen). 3. W. Cappon, Cadzand; beker (R.M.L.S.), vetspuit (Centraal Bureau). 4. A. Vercuijsse, Schoondijke; beker (Pladdet), vet spuit (Groosman). 5. J. Haak, Biervliet; beker (P. Dhont), 1 paar zil veren manchetknopen (Shell). 6. E. Buijck, Waterlandkerkje; medaille (Fa. van Hoorn), 1 stel steeksleutels (Fa. Beghein). 7. W. de Hamer, Schoondijke; 1 trechter (Fa. Leen- houts). 8. A. de Bruijne, Cadzand; 1 bacho-sleutel (Fa. Schrijver), 1 boekje (Shell). 9. A. de Feijter, Cadzand, 1 boekje (Shell). 10. R. Thomaes, Hoofdplaat, 1 boekje (Shell). 11. H. v. d. Vijver, Sluis, 1 boekje (Shell). 12. J. Cappon, Zuidzande, 1 boekje (Shell). Verder werd aan iedere deelnemer nog een ball point verstrekt door de Esso. A. H. Ontwerp-begroting K. N. L. C. 1958. Een uitvoerige bespreking werd gewijd aan de ontwerp-begroting van het K. N. L. C. voor het jaar 1958. Een verhoging van de contributie, die in de zes afgelopen jaren geen wijziging onderging, moet onvermijdelijk worden geacht om tegemoet te komen aan de stijging voor de uitgaven. Naast de normale kostenverhogingen moet rekening worden gehouden met de noodzaak van het aanvatten van nieuwe werkzaamheden, die met name verband houden met internationale aangelegenheden en public relations. De definitieve vaststelling van het ontwerp zal in de volgende vergadering plaats hebben. Expositie „De Nationale Landbouw". Bij de nabespreking van organisatie en resultaat van de onlangs gehouden Nationale Landbouwten toonstelling kwam de wenselijkheid naar voren, dat de georganiseerde landbouw en de coöperaties in ruimere mate deelnemen aan deze tentoonstel ling. Ook de voorbereiding zal vroegtijdiger en doelmatiger moeten plaatshebben. Varkensbeleid. Naar aanleiding van de gang van zaken bij het overleg tussen Overheid en georganiseerde land bouw over het toekomstige varkensbeleid werd na drukkelijk het standpunt ingenomen, dat de door de Overheid toegepaste middelen ter verwezenlij king van een garantiebeleid voor varkensvlees dui delijk dienen te doem blijken, dat de'garantie be trekking heeft op een mede met het belang van de export rekening houdende verantwoorde om vang van de varkensstapel. Werkclassificatie in akkerbouw en veehouderij. Het Landbouwschap zal op korte termijn een rap port over de invoering van de werkclassificatie bij de loonvorming in akkerbouw en veehouderij aan de organisaties moeten doen toekomen, opdat deze zich hierover degelijk kunnen beraden. Er zal voorts dienen te worden gezorgd, dat de praktijk over deze aangelegenheid goed wordt voorgelicht. Enkele onderdelen, waaronder de bijzondere positie van de vaste veehouderij-arbeider, hebben de volle aan dacht van de Afdeling Werkgevers&elangen. Mantelcontracten Land- en Tuinbouw 19581959. Op advies van de Afdeling Werkgeversbelargen werd besloten af te zien van het indienen van wij zigingsvoorstellen. Verwacht mag worden, dat de contracten spoedig tot stand zullen komen, zodat het overleg in de provincies over de nieuwe C. A. Q. tijdig kan beginnen. Half-oktober zal in Goes een cursus voor de op leiding akte landbouw 1. o. beginnen. Deelnemers kunnen zich alsnog aanmelden: voor de eilanden: bij de heer ir. J. Versteeg, direk- teur R. M. L. S. te Goes; voor Zeeuvvs-VIaandcren: bij de heer ir. J. Roest, direkteur R. M. L. S. te Schoondijke. Bij voldoende deelname zal begin oktober in de plaatsen Zierikzee, Goes, Middelburg, Schoondijke en Axel gestart worden met een vakcursus ter op leiding van het vestigingsdiploma melk- en zuivel handelaar. De cursussen worden gehouden in de landbouwscholen. De opleiding duurt een vol jaar. Éénmaal per week wordt 2lk uur les gegeven. Het cursusgeld bedraagt voor de opleiding vakdiploma melkhandelaar 110,In het cursusgeld zijn alle kosten begrepen, n.l. leerstof, examengeld, enz. Bij vele cursussen moet naast het cursusgeld ook nog examengeld gestort worden. Dit is bij deze oplei ding niet het geval. Nu het voor de jonge boerenzoons steeds moei lijker wordt een bestaan te vinden in de landbouw, schakelt men wel over op het beroep van melk- en zuivelhandelaar. Zo zitten er in de steden Amster dam, Rotterdam en andere grote plaatsen verschil lende Zeeuwse boerenzoons, die het daar uitstekend maken en zich een goed bestaan veroverd hebben. Uiterlijk 5 oktober moeten de aanmeldingen bij onderstaande adressen binnen zijn: a. Gew. Adviseur Vakonderwijs Melk- en Zuivel- detailhandel, Londense Kaai 27, Middelburg; b. D. Boone, gew. secr. bedrijfschap detailhandel in melk en melk- en zuivelprodukten, Oude Vlissingseweg 2, Middelburg; c. Zeeuwse Melkfederatie, Londense Kaai 27, Middelburg. Op bovenstaande adressen kan men alle gewenste inlichtingen inzake de vakopleiding voor de melk en zuivcldetailhandel bekomen/ STICHTING VAKOPLEIDING MELK- EN ZUIVELDETAILHANDEL.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 7