Van Boerderij en Organisatie :Sk3 m *t)e vets/iapeu'rttf. van ctemslê 2mp. 590 ZEFUWS LANDBOUWBLAD THOLEN EN ST. PHILEPSLAND. 21 september. Het rooien van de aardappelen, waar mee men hier alom doende is, vordert zeer langzaam vanwege de slechte weersomstandigheden en door het hiel en daar in vrij ernstige mate optreden van phytophthora. Door de plotselinge en bovendien zeer sterke aantasting door het kwaad zijn velen verrast. In het begin van de zomer werd nergens enig kwaad gezien, het weer was droog en niet broeierig, dus dacht men wat te verdienen met maar even te wachten met de koper- bespuiting, met het gevolg dat we net iets te iang hebben geaarzeld om te spuiten, waai van we thans de schade lijke gevolgen constateren. Over alle jaren genomen, menen wij dat we beter een paar keer teveel kun nen sproeien zonder kwaad, dan dat men na een paar jaren „geluk", eens een keer de tol van één keer te weinig spuiten moet betalen. Heelt men een maal kwaad in zijn knollen, dan is 25 mud zieke aardappels per ha niets. De prjjs van de aardappels is niet slecht, vooral niet voor de goede par tijen. Deze moet men echter met een nachtkaarsje gaan zoeken. Er komt heel veel doorwas voor, met de nadelige gevolgen van poppigheid, spruitvorming met nieuwe knollen en het voorkomen van flessen. Tevens kiaagt men hier al gemeen over verglaasde knollen. Wel licht ook een gevolg van doorwas en de hoge temperaturen, die we in de maan den juni en juli hebben gehad. Het mechanisch rooien gaat al slecht vanwege het overtollige vocht en de structuur van de grond heeft ook veel geieden. Het rooien in de zak gaat nu helemaal niet; de grond werkt niet vol doende, zodat deze er niet uitgezëefd kan worden. De op de tol of op de ruiter staande bonen krijgen het ook zwaar te verdu ren, het percentage piksel neemt met elke buit toe, vooral wanneer ze een hele dag en nacht niet droog worden. We zien hier veel mensen, vooral wan neer het maar een klein stukje betreft, een kapje van stro of riet er op zetten. Dit is een goed werk, het kost wel wat extra werk, maar onder deze omstandig heden zal dit zeker goed betaald wor den. De bietencampagne staat ook weer al voor de deur, het -zal ons benieuwen hoe de resultaten zullen zijn. Alom komt heel veel vergelingsziekte voor. Zonder schadelijke gevolgen zal deze zeker niet zijn. De bladeren functio neren niet normaal, zodat er minder suiker en andere stoffen gevormd kun nen worden. Daar komt nog bij dat de biet nieuwe bladeren gaat vormen in de kop, hetgeen weer ten koste gaat van de suiker-. De voederwaarde van de bladeren lijdt ook onder deze virus ziekte. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 23 september. Het wras een goede gedachte om de ploegwedstr\jd om het kampioenschap van deze streek te combineren met de demonstratie van de spadenploeg. De ploegwedstrüd kon zich hierdoor ook op een grote belangstelling verheu gen, hetgeen de ploegers zeker verdiend hebben, want het was een zware mid dag voor de deelnemers. Vooral de ge trokken ploegen veroorzaakten aan merkelijk meer slip dan de aanbouw- ploegen zonder steunwielen. Een diffe rentieel slot is onder dergelijke om standigheden onmisbaar, omdat niet het aantal p.k.'s beslist, maar het percen tage slip, of er al of niet vlot gewerkt kan worden. Toch is er goed werk ge leverd door de deelnemers, vooral door diegenen, die ook aan de voorafgaande selectiewedstrijden hadden deelge nomen. De grootste belangstelling ging even wel uit naar de spadenploeg met welke gedurende de ploegwedstrijd eveneens gedemonstreerd werd. We konden, evenals dat bij de maai dorser^ de zakkenrooiers, de volauto matische bietenrooiers enz., het •'eval was toen deze machines hun intrede op onze bedrijven deden, direct een groep vurige enthousiasten onderscheiden met daarnaast de teleurgestelden en een grote groep afwachtenden daar tussenin. We moeten echter voorop stellen, dat hier een machine aan het werk was, welke nog in ontwikkeling is, en waar mee juist door praktijkproeven de te kortkomingen opgeheven kunnen wor den. Enkele positieve voordelen boven de thans gebruikelijke grondbewerkings werktuigen zijn toch wel: le. de grote werkbreedte van 2 m; 2e. de geringe trekkracht, van were de aftakas-aandrijving en de speciale constructie der spit-elementen; 3e. geen structuurbederf door wielslip in de voor, wat vooral in een nat seizoen een bijzonder groot voordeel is op zware of slempige grond. Juist dit jaar blijkt weer, dat de meeste zieke aardappels voorkomen op de natte plekken met ondoorlatende lagen of slechte structuur. We zijn eerst van de getrokken werk tuigen overgestapt op de aanbouw- werktuigen. Wanneer we deze nu ook nog via de aftakas kunnen aandrijven, zoals de aangedreven wagen, dan kan met een s^erk gereduceerd aantal p.k.'s beter en langer gewerkt worden. Het werk van de spadenploeg was nog niet ideaal, maar het voornaamste is, dat het principe er is. Op zichzelf verd;ent dit reeds een woord van lof aan het adres van de ontwerpers. WALCHEREN. 23 september. Hoewel de kalender thans eind sep tember aanwijst, zit het grootste deel van de aardappelen thans nog in de grond, terwijl bovendien de bietenoogst voor de deur staat. Onder deze natte omstandigheden is de weroradrooier nog het meest geschikt, terwijl de voor- raadrooier minder goed werk kan leve ren om van de zakkenrooier maar hele maal niet. te spreken. De opbrengsten lonen sterk uiteen, ev°nals het percentage zieke knollen. D;t iaar komt het wel bijzonder sterk uit. wie een goede ziektebestrijding heeft toegenast en wie niet. Sommige niet gesnoten percelen zi.in het rooien niet waard vanwege de zieke knollen. De goed behandelde percelen leveren, ondanks de enorme doorwas, een zeer go^d» onbrengst, terwiil de prijs op een rede1"k niveau ligt. De hoge bestrij- d'ngskosten komen er dubbel en dwars uit. De geringe oppervlakte stambonen be looft een zeer goede kg-opbrengst, maar de kwaliteit zal door de vele regen wel met meevallen, evenals vorig jaar het geval was. De slechte ervaringen van vorig jaar hebben ertoe geleid, dat de oppervlakte in 1957 tot de helft van het areaal in 1956 werd teruggebracht. Mogelnk zul len de lage erwtenprijzen van '57 hier verandering in brengen. Waartoe onze huidige landbouwwerk tuigen in staat zijn, hebben we vorige weken in Vrouwenpolder kunnen zien. Te Oranjezon ligt n.l. .ongeveer 10 ha zandgrond, welke in sterke mate ver droogt. Op 1 m. diepte, tot ongeveer 1.40 1,50 m. diep, lmt er een kalkrijke zavellaag. Eerst werd de bovenliggen de zandlaag gelijk geschoven, zodat het zanddek overal even dik werd. Daarna werd het gehele perceel gediepploegd tot juist onder het kleidek. De benodig de trekkracht bedroeg 3 rupstrekkers met samen ongeveer 340 pk. Velen hebben het perceel bezocht en het ploegen leverde een machtige aan blik. Er werd prima werk geleverd en met recht kon men hier zeggen: „Ver drogend zand werd vruchtbaar land NOORD-BEVELAND. 23 september. Zelfs binnen een klein gebied, als Noord-Beveland, blijken er dit jaar grote verschillen te bestaan in de netto opbrengst van aardappelen, waarbij wij onder netto-opbrengst dan verstaan de leverbare opbrengst, dus zonder kriel, bonken en zieke knollen. Dit wel erg grote verschil is tot verschillende oor zaken terug te voeren. Allereerst is er deze zomer aan de oostkant van het eiland beduidend eer der regen gevallen dan aan de west zijde, iets wat wij bijna elk jaar kun nen waarnemen. De groei van de aard appels aan de oostzijde van het eiland was dan ook heel wat voorspoediger dan in de Kamperlandse hoek, waar bovendien voor het merendeel Noord- Bevelands' zware polders liggen, die juist in de maanden mei en juni zo zeer regen behoeven voor een vlotte begin- groei. Zo kreeg dus het gedeelte van Noord-Beveland, dat het meeste water nodig had, het minst. Nu er over het gehele eiland een be gin is gemaakt met het rooien, is er dan ook een vrij groot verschil in bru to-, dus gegroeide, opbrengst ten on gunste van de zware polders, waarbij nog komt het groter percentage mis vormde en kwade knollen, terwijl tot overmaat van ramp op de zwaardere gronden d~ kwaliteit van de aardappels belangrijk slechter is. omdat het gewas daar in een jeudiger sladium moest worden doodgespoten. Waar de op brengst aan de oostkant van het eiland aan het schier ongelooflijke grenst, is deze rond Kampe-land over het gehele maar matig, hoewel er uitzonderingen zijn, vooral op, lichtere percelen met een goed kleihoudend profiel. Het valt dit. jaar ook op, dat voor- kiemen gunstig heeft gewerkt, behalve op de zwa»*e grond, waar de spruiten het merendeels tegen de langdurige droogte hebben moeten afleggen. Het bezit van een luchtgekoelde be waarplaats is dit jaar weer dubbel en dwars lonend, nu er nog al phythoph- tora in de knol voorkomt en velen zich genoodzaakt zien onder vochtiger om standigheden te rooien dan zij wel wen sten uit een oogount van gevaar voor- uitbreiding van kwaad in de partij. In zulke gevallen de aardappels zo spoedig als het maar enigszins moeelijk is zien droog te draien, kan veel kwaad voor komen. Het duurt niet lang meer, dan is de Coöperatieve bewaarplaats te Kamper land geheel voltooid. Er kan dan voort aan vier millioen kilo in worden gebor gen. wat dus overeenkomt met een ge middelde opbrengst van 130 ha. Hoewel de investering hoog is, ge^dt ook hier, dat gezamenlijk dragen licht dragen is. Gisteren, maandag, zijn velen met bietenrooien begonnen. Op het aard appelland was het te nat, daar was in een paar da?en tijds een slordige 30 mm water op gevallen. We hebben van heel wat percelen de bieten bekeken, soms viel het mee, maar vaker viel de grootte tegen. Hoewel de toestand op Noord-Beve land nog niet zo erg is als in enkele (Advertentie) o>m Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel gebieden van Nederland, waar de wateroverlast catastrophale afmetingen heeft aangenomen, dreigt de boel op zo'n manier hier ook wel in het hon derd te lopen, want volgens recht zou over een week de bietenoogst alles moe ten opeisen en dan te weten dat op het ogenblik meer dan van de aard appels nog moet worden gerooid! Wèl heeft de Almanak het over een zonnige oktobermaand, maar de Almanak is im mers ook maar een leugenzak. ZUID-BEVELAND. 24 september. Toen het vorige week enkele dagen aaneen droog bleef, kwamen de aard appelrooiers in het land. Het ging elke dag beter en we kregen moed, dat er nog veel gedaan zou kunnen worden vóór de bietenoogst een aanvang zou nemen. Helaas heeft het de laatste dagen weer zóveel geregend, dat het werk weer stagnéert. Nu zal voor velen de aardappel- en bietenoogst samen vallen. Hierdoor zullen moeilijkheden bij de arbeidsvoorziening niet uitblijven. Het percentage zieke knollen loopt van perceel tot perceel veel uiteen. Er zijn percelen, ja zelfs polders, waar spo radisch zieke knollen voorkomen. Daar tegenover staat, dat in bepaalde streken de aantasting door phytophthora in de knol ernstige vormen heeft aange nomen. Soms is het zó erg, dat over wogen wordt of rooien nog wel zin heeft. Percelen, waar 50 van de knollen nu reeds zijn aangetast, zijn geen zeldzaamheid, waarbij het dan nog de vraag is of de aantasting de eerstvolgende weken nog niet zal toe nemen. Natrotte knollen komen vrijwel steeds voor. Deze zijn niet direkt het gevolg van het natte weer. De oorzaak hier van moet veeleer in het doorgroeien worden gezocht. De eerstgevormde knollen hebben dikwijls als moederknol dienst gedaan. Op zichzelf is het niet zo ernstig dat deze knollen rotten, daar zij anders de kwaliteit ongunstig be- invloeden. We kunnen ons afvragen of het tijdig doodspuiten dit jaar goede resultaten ten opzichte van zieke knollen tot ge volg heeft gehad. Voorzover we dit thans kunnen nagaan is dit niet steeds het geval geweest. Was er tijdens het doodspuiten reeds blad door de phy- tophthora-zwam aangetast, dan blijkt het zich in de knol zeker niet minder te zijn, dan dat men het gewas natuur lijk heeft laten afsterven. Daar, waar men echter het „kwaad" uit het loof heeft weten te houden door dikwijls met koper te spuiten en er op later tijdstip al of niet is doodgespoten, is de aantasting in de knol veel geringer of zelfs vrijwel afwezig. Bij dit alles spreekt echter de grondsoort een grote rol. De netto-opbrengst zal als gevolg van bovenstaande veel uiteenlopen. Op brengsten van 40.000 kg per ha zullen voorkomen, anderen zullen met een op brengst van 10.000 kg per ha genoegen moeten nemen, terwijl zelfs nihil niet uitgesloten is. Nu staat de suikerbietenoogst voor de deur. Nog meer dan vorig jaar zal er van lichters gebruik gemaakt worden, terwijl ook de oppervlakte die volledig mechanisch geoogst wordt, zal toe nemen. Wanneer door de late aard appeloogst er een grote achterstand in het werk dreigt te ontstaan, zal men, wanneer het weer en de grond dit toe laten, niet moeten aarzelen om een ge deelte van de bieten volautomatisch t€ laten rooien. Het ploegen op zaailand voor winter tarwe is intussen op gang gekomen. Ook zagen we hier en daar reeds op wintervoor ploegan. Het aantal rassen dat van wintertarwe zal worden uitge zaaid, zal er niet minder op worden, hetgeen niet wil zeggen dat er zich geen verschuivingen zullen voordoen. Ras sen als Dippes, Triumph en Flamingo zullen ongetwijfeld meer belangstelling krijgen, terwijl de Heine VII en de Alba nu vrijwel geheel van het toneel zullen verdwijnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 6