Chemische onkruidbestrijding 588 UITBREIDINGSPLANNEN in GRASLAND WINTERTARWE OP IN 1957 GEEGALISEERDE GRONDEN Als de grond een minder goede structuur heeft, kan men beter een zomergewas zaaien. ZEEUWS LANDBOUWBLAD (Vervolg van vorige pagina.) ■wet, regelende de bijdragen voor zee- en rivier waterkeringen zou worden ingediend waardoor in de toekomst de jaarlijkse kosten van de zee weringen niet zouden kunnen stijgen boven een bepaald plafond. Voorts dat het Deltaplan als een Nationaal werk door het Nederlandse volk was aanvaard en dat dientengevolge een Nationale bijdrage van 98°b in de lijn van de verwachtin gen moest liggen. Het is begrijpelijk, dat na het verschijnen van de Memorie van Antwoord men zich thans af vraagt: hoe zal de uiteindelijke financiële rege ling van Deltawerken worden en hoe zal het ont werp van wet, ter vervanging van de wet van 1870 er uitzien. De bezorgdheid hierover is duidelijk tot uiting gekomen op de vergadering van de polders en waterschappen op Zuid-Beveland op 9 september 1.1., in welke vergadering het ontwerp-reglement voor het nieuw op te richten waterschap Zuid- Beveland werd besproken, en besloten werd in het gemeenschappelijk bezwaarschrift aan de Provinciale Staten te verzoeken de beslissing over de voorstellen van Ged. Staten inzake de concentratie uit te stellen totdat voldoende waar borgen zijn verkregen, dat het nieuwe water schap niet te zwaar zal worden belast. Men realiseerde zich, dat het nieuwe water schap in de eerste jaren vele kleinere en grote problemen zal hebben op te lossen en dat een af wenteling van extra-kosten op het nieuwe water schap remmend zal werken op de nieuwe taken, die ervan worden verwacht. We kunnen de indruk niet van ons afzetten, dat bij het uitblijven van bevredigende finan ciële regelingen, dat er ongetwijfeld een grote mate van terughoudendheid te verwachten zal zijn bij al diegenen, die betrokken zijn bij het voorbereidende werk van de polderconcentraties en bij diegenen die daarvoor nog moeten worden aangezocht. Naar bekend gemaakt is, zal het ontwerp-Delta- wet op dinsdag 29 oktober a.s. in de Tweede Ka mer aan de orde worden gesteld. Het is in ver band met de bestedingsbeperking geen gunstig tijdstip. Met ernst en klem zouden we willen aandrin gen, dat de bestedingsbeperking niet van invloed zal zijn op de uiteindelijke financiële regeling van de Deltawerken en op de vaststelling van de Rijksbijdrageregeling voor zee- en rivierwaterke- xingen. Een tijdelijke terugslag op economisch gebied zou dan een blijvend ongunstige financiële rege ling tengevolge hebben. In verband met de geldschaarste op de kapi taalmarkt vragen we ons verder af op welke wijze in de naaste toekomst de polders en waterschap pen aan financiëringsmiddelen zouden moeten komen ten behoeve van werken, die uitgaan bo ven de normale waterschapszorg. We kunnen het niet anders zien, dat zulks alleen mogelijk zou zijn met de medewerking van de Minister. Het is mede om deze redenen, dat we het juister achten, dat de Deltawerken, voorzover deze uitgaan bo ven de normale waterschapszorg, door het Rijk worden gefinancierd. In het begin hebben we gezien, dat het ontbre ken van een goede organisatie voor de waterke ringen in het verleden geleid heeft tot te hoge, soms ondragelijk hoge lasten voor weinigen, we hopen en vertrouwen, dat het streven naar wa terschapsconcentratie niet gestraft zal worden met te hoge lasten voor velen". Wij zijn van mening, dat de heer Dekker hier levensvragen voor Zeeland heeft aangesneden en kunnen slechts hopen, dat de Tweede Kamer de Minister van Verkeer en Waterstaat tot een dui delijke bepbling van het regeringsstandpunt zal weten te krijgen, hetwelk de bestaande onrust zal wegnemen. S. 'S HEER ARENDSKERKE. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd de plannen tot herziening van de plannen van uitbrei ding voor de dorpen 's-Heer Hendrikskinderen, 's-Heer Arendskerke (dorp), Nieuwdorp en Lewe- dorp. De goedgekeurde plannen liggen voor een ieder ter inzage. Binnen een maand na 13 september 1957, kunnen belanghebbenden die zich met bezwaren tot de ge meenteraad hebben gewend, beroep instellen bij de Kroon. KORTGENE. Vanaf 14 september 1957, gedurende vier weken, ligt ter gemeente-secretarie voor een- ieder ter in zage het ontwerp van het plan tot herziening van het plan van uitbreiding. Gedurende genoemde termijn kunnen belang hebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indienen. In de graszaden die omstreeks augustus in de stoppel gezaaid worden, doet zich vaak een weli ge ontwikkeling van zaadonkruiden voor. Aan mechanische bestrijding komt men vaak niet toe. De vraag is dan met welke chemische middelen bestrijding van deze zaadonkruiden in het najaar mogelijk is. Ideale omstandigheden voor muur. Tegelijk met het klaarleggen van het zaaibed voor het graszaad worden ideale omstandigheden geschapen voor de kieming van verschillende zaadonkruiden, waar muur wel het belangrijkste van is. Temperatuur en vochtvoorziening zijn in september en oktober van dien aard, dat naast het gewas ook het onkruid zich snel kan ontwik kelen. Tegen de winter begint het een waar pro bleem te vormen. De onkruiden bestrijden als ze klein zijn. Ongetwijfeld liggen de omstandigheden voor de onkruidbestrijding niet zo eenvoudig als in het voorjaar. Toestand van weer en grond zijn vaak een belemmering voor een juiste uitvoering. Wanneer men, mede door de andere werkzaam heden, niet voor december aan de onkruidbestrij ding in het graszaad toe is, komt men tot de ont dekking, dat de onkruiden meestal te groot zijn om ze afdoende te bestrijden. Daarom kan er niet genoeg de nadruk op gelegd worden de onkruiden te bestrijden als ze klein zijn. Dat wil zeggen, dat dit indien enigszins mogelijk moet gebeuren als de onkruidplanten nog in het kiemplantstadium verkeren of maar iets groter zijn. Dit stadium is bereikt voor men er erg in heeft. Geregeld na gaan van het gewas na de opkomst is dan ook noodzakelijk. Mechanische bestrijding voorop gesteld. Niet alleen met het oog op de onkruidbestrij ding maar ook voor de luchttoetreding, is grond bewerking in het najaar in dit jonge gewas, van groot belang. De dagen waarop om deze tijd van het jaar weer en grond hiervoor geschikt blijken, zijn meestal schaars. Het bewerken met een schoffel machine vraagt echter betrekkelijk weinig tijd. Het verdient dan ook zeker overweging om deze gunstige dagen niet alleen uit te^ buiten voor aardappel- en bietenoogst maar ze ook te benut ten voor het schoffelen van het graszaad. Bij de chemische bestrijding heeft DNC de voorkeur. Het is gebleken, dat wanneer het jonge zaad onkruid chemisch bestreden wordt, DNC uitste kende resultaten kan geven. Zodra het gewas, dat er wel gezond voor moet staan, flink beworteld en ongeveer 6 a 8 cm hoog is, kan DNC toegepast worden. Aangeraden wordt om hiervan ongeveer de hoogste hoeveelheid te nemen die in granen gebruikt wordt of zelfs nog iets hoger (gewone DNC 56 kg, vernevelbare DNC 8 a 10 kg per hektare). Het graszaad lijdt hier meestal wel enigszins onder maar over het algemeen is het herstellingsvermogen van dien aard, dat van schade praktisch geen sprake is. Zeer belangrijk is de hoeveelheid water die ge bruikt worden. Bij minder water wordt het effect aanzienlijk minder. Toepassing van DNC laat in het seizoen moet worden afgeraden, aangezien de vorstgevoelig- heid bij die grassen die minder wintervast zijn, zoals Engels raaigras, door een behandeling toe neemt. Veiligheidshalve moet men hierin liever na 1 december geen DNC meer toepassen. Andere middelen. Kalkstikstof heeft ook in het najaar wel goede resultaten gegeven, maar de werking is om deze tijd van het jaar toch meer wisselvallig. Toepas sing in februari tegen muur geeft uitstekend re sultaat. Groeistoffen zijn in het najaar op hun plaats in die gevallen waar wortelonkruiden voorkomen. Dit zal vooral het geval zijn in graszaad, dat dit voorjaar onder dek vrucht gezaaid werd. Toepassing in het najaar is dan te prefereren boven die in het voorjaar. De gevoeligheid voor groeistoffen is in het voorjaar veel groter en voor verschillende grassen niet zonder groot risico. Vermeldenswaard is nog dat een groeistof, spe ciaal in de handel voor de bestrijding van klein hoefblad (2, 4, 5 TP), in verschillende proeven goede resultaten gegeven heeft. Niet alleen op wortelonkruiden maar ook op diverse zaadonkrui den zoals muur en kamille. Natriumarsenieten zijn niet goedgekeurd voor onkruidbestrijding en zolang niet meer bekend is aanbevolen worden. Men passé ze alleen in nood gevallen toe. Samenvatting': 1. Vooral de in de nazomer gezaaide graszaden vertonen vaak in het najaar nog een sterke bezetting met zaadonkruiden. 2. Vaak wordt te lang gewacht met deze te be strijden en zijn ze te groot voor een doelma tige bestrijding. Ook deze onkruiden moet men bestrijden als ze klein zijn. 3. Zowel voor de luchtvoorziening als voor de onkruidbestrijding is schoffelen in het najaar aan te bevelen. 4. Van de verschillende chemische middelen verdient DNC de voorkeur. De specialisten-planteziekten bij de R.L.V.D., P. VERHAGE, Goes. R. C. C. DE BRUYCKERE, Axel. Door een egalisatie heeft een structuur veel te lijden. Het maakt een groot verschil of de werk zaamheden in een natte of een droge tijd worden uitgevoerd, of de drainage onder gunstige of on gunstige omstandigheden wordt gelegd of men op afgegraven of opgehoogde grond komt. Op vele plaatsen komt dan ook de eerste jaren piasvorming voor, omdat de structuur in de boven ste laag veel heeft geleden en de stroombanen nog niet zijn gevormd voor afvoer van het overtollige water naar de drainbuizen. Het is dus na de egalisatie zaak. de structuur zo vlug mogelijk in orde te brengen, dit kan gebeu ren door: le. op kalkarme slempige grond te bekalken door middel van schuimaarde of andere kalksoorten. 2e. de grond de nodige rust te geven, dit betekent zo weinig mogelijk bewerken en bovendien on der droge omstandigheden 3e. een intensieve groen- en of stalbemesting toe te passen. Hierdoor verhoogt men het organi sche stofgehalte van de grond en tevens geeft men bij groenbemesting de grond rust 4e. door op de slechte plekken een lichte gipsgift te geven 5e. door wanneer men piasvorming constateert, onmiddellijk d.m.v. een geul dit water af te laten. Daar waar gedurende enige tijd plassen op het land staan, kan er vanzelfsprekend geen lucht tot de grond toetreden en treedt reductie op, dit kan men constateren aan de blauwe kleur van de grond, die men soms reeds op een diepte van enige centi meters vindt. In deze zogenaamde reductielaag kan geen plantewortel doordringen, de planten blijven daar dan ook meestal in groei achter, doordat het wortelstelsel zich niet of slecht kan ontwikkelen. Op de vraag of de uitzaai van wintertarwe op in 1957 geëgaliseerde gronden verantwoord is, willen wij u adviseren hiermee de grootste voorzichtigheid in acht te nemen. Door de grote regenval van de laatste weken is de structuur vooral van de toen nog niet gedraineerde gronden zeer slecht gewor den, zodat op vele plaatsen piasvorming voorkomt of kwam. Bovendien kan men daar gereduceerde grond aantreffen. Voor u overgaat voor genoemde percelen zaai zaad van wintertarwe te bestellen, dient u eerst goed na te gaan, hoe het staat met de structuur van uw grond. In de winter heeft men onder nor male omstandigheden meer last van te veel water dan in de zomer. Het risico van wintergewassen is dus groter dan van zomergewassen. De kans op verrotte plekken in wintertarwe is dus groot. Twij felt u over de mogelijkheden van inzaai, neem dan eens contact op met de assistent van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst. De Assistent A bij de R. L. V. D. J. MARKUSSE. St. Maartensdijk, sept. '57.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 4