JEUGD, PLOEGT VOORT! ctyoudt 26 October vrij ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Overpeinzingen achter het stuurwiel ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 597 Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Eindredactie en Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. Telef. 01100—2345 PLOEG WEDSTRIJD ZUID-BEVELAND 1957. Na een week uitstel, bonden 10 ploe gers uit Zuid-Beveland op zaterdag 21 sept. de strijd aan. Deze selectie-wed strijd werd gehouden te 's-Heer Arendskerke op een perceel bouwland van de heer Lindenberg. De deelname was wel niet zo groot, maar het ge leverde werk was volgens de voorzitter van de jury, de heer F. de Ronde, van behoorlijke kwaliteit. De weersomstandigheden waren niet ideaal en tegen het einde gooide een plensbui bijna roet in het ploegen en de meesten hadden dan ook al vroeg een prijs nl. een nat pak. De publieke belangstelling was niet bijzonder groot en misschien zou het wel nuttig zijn om ook bij dergelijke ge legenheden een fee uit te nodigen. Na enige berekeningen kwam de jury met de volgende uitslag voor de dag: le pr. en kampioen C. de Jager, Wol- faartsdijk, wisselbeker en medaille be schikbaar gesteld door de organiserende verenigingen 146% punt. Verder waren de prijzen ingedeeld in drie categorieën en wel: Categorie A tractorwentelploegen. le pr. M. C. Wisse, Kattendijke, lau wertak en medaille, 133% punt. 2e pr. C. op 't Hof, 's-Heerenhoek, medaille 120% punt. 3e pr. A. v. d. Dries, 's Heerenhoek, 116 punten. Categorie B rondgaande tractorploegen. le pr. C. de Jager, Wolfaartsdijk. (Zie hierboven.) 2e pr. M. van Damme, 's Heer Arends kerke, medaille en een prijs van de fa. Sukkel, 134% punten. 3e pr. J. P. Nijsse, Nisse, 131% punt. 4e pr. J. Blok, Nieuwdorp, 125% pnt. 5e pr. A. v. d. Hoeve, Vlake, 114% p. Categorie C paardenploegen. le pr. G. Rijk, 's Heer Abtskerke, medaille, 134% punt. 2e pr. H. van Liere, Goes, 119% punt. Eén paardenploeger liet verstek gaan. Deze wedstrijd werd georganiseerd door de L. J. G. in nauwe samenwer king met andere landbouworganisaties, met als doel afvaardiging naar de prov,- wedstrijden en beter ploegen op onze landbouwbedrijven. PROV. PLOEG WEDSTRIJD. I Nog enkele aanvullende mededelingen: a. De Regelingscommissie heeft het recht wijzigingen in reglement en voorwaarden aan te brengen. b. Er zal geploegd worden op een diepte van 1218 cm. De afslibbaarheid van de betrokken grond is 35 d. Het tijdstip en datum zullen defini tief zijn: 5 oktober a.s. Aanvang 13 uur. Alle inlichtingen terzake worden Ihaag verstrekt door de voorzitter van de Provinciale Regelingscommissie, de keer L. I. van der Linde, Hoofdstraat 103 te Kortgene, Tel. 01108—387. Zeeuws-Vlaanderen, en vooral het westelijk deel daarvan, is, verhoudings gewijs, een van de sterkst gemechani seerde delen van Nederland. Dat dit geen toevalligheid is, bewees de ploegwedstrijd met de daaraan ver bonden demonstratie van de spaden- ploeg, welke zaterdagmiddag nabij Sas- put is gehouden, en werd georganiseerd door de Vereniging van Oud-leerlingen der Rijks Middelbare Landbouwschool te Schoondijke in samenwerking met de 3 gewestelijke jeugdorganisaties. Hier werd niet alleen de kundigheid en het vakmanschap van Zeeuws-Vlaam- sche boerenjeugd gedemonstreerd. Men kon ook zien een verbondenheid, een realiteitsbesef en een toekomstvisie, die regelrecht aangeven waarom Zeeuws- Vlaanderen mee aan de kop gaat van de mechanisatie in de Nederlandse landbouw. Verbondenheid, omdat de Vereniging van Oud-leerlingen hier fungeerde als overkoepelend lichaam van de 3 jeugd organisaties. Hier werd samengewerkt, samen de vreugde van de arbeid beleefd, hier stond men tegenover elkaar in eerlijke gezonde wedijver. Realiteitsbesef en toekomstvisie wer den bewezen door het feit, een ploeg wedstrijd te durven organiseren, die laat zien: zó doen wij het, zo hebben wij het altijd gedaan en om je dan als het ware met de neus op een ander werktuig te drukken met de woorden: Zó gaat het worden Als men dan heeft gezien hoe het worden gaat, het in zich heeft laten doorwerken, dan besef men ineens, dat die toekomstvisie, die men heeft gezien, tevens het einde kan betekenen van ploegwedstrijden in deze vorm. In die toekomst zijn rechte voren, goed uit splitten en netjes afwerken niet meer van betekenis. Ook hier vervangt de machine dan het vakmanschap en wordt er een streep gehaald door een belang rijk stuk „romantiek" van het boeren leven. De jeugdige organisatoren hebben met het naast elkaar stellen van deze twee evenementen, die toekomst ech ter aan vaart en daarmee bewezen dat ze haar aandurven. Dit is juist, want de jeugd moet de toekomst aandurven. Maar toch ook laten ze proberen vast te houden die verbondenheid, het reali teitsbesef, dat vooruit durven kijken. De plattelandsjeugd en vooral de daaropvolgende generatie zal een harde strijd moeten strijden voor het behou den van bepaalde waarden die stuk voor stuk dreigen onder te gaan in een steeds verder gaande rationalisatie, mechanisatie en staks een automatisa- tie, die dichter b\j is dan menigeen beseft. Alle deugden zullen ze dan hard no dig hebben om zich staande te houden, om niet onder te gaan in een lichtzinnig vermaak en een genotzucht die onher roepelijk de gezel is van de uren die dan niet meer door arbeid gevuld zullen zijn. Ploeg daarom voort op de weg die gij hebt ingeslagen, een vrijetijdsbeste ding in verbondenheid met een gezond wedstrijd element. Blijf stimuleren het vakmanschap dat tijdens de wedstrijd werd gedemon streerd, blijf aanwakkeren de geest drift hiervoor. We zullen ze straks hard nodig hebben. A. H. Zodra iemand achter het stuurwiel van een auto of een trekker plaats neemt wordt hij een ander mens Hij krijgt verschrikkelijk veel haast, doet soms „stoer" en rijdt er met ge weld op los, hij krijgt „het" te pakken, het ondefinieerbare gevoel dat iedereen bevangt die met machines in aanraking komt. Het is het gevoel van bravour, van macht, dat van bedaarde nuchtere men sen snelheidsmaniakken maakt. Iedere trekkerbestuurder overkomt vroeger of later een zelfde gevoel. Het begint meestal met waagstukjes uithalen. PLO EG WEDSTRIJ D THOLEN. Onder zeer slechte weersomstandigheden en op een doorweekt terrein dat verre van ideaal was, werd zaterdag 21 sept. de selectie-ploegwedstrijd voor Tho- len en St. Philipsland gehouden. Enkele ploegen lieten verstek gaan, maar degenen die gekomen waren hebben, de zware regen ten spijt, zich tot het uiterste ingespannen om er iets goeds van te maken, waarvoor vanaf deze plaats onze welgemeende hulde. De jury had een zeer moeilijke taak, omdat onder deze omstandigheden met meer dan normale factoren gerekend moest worden, en de heer Kosten, spreken de namens de jury, merkte in zijn toelichting op de uitslag dan ook op, dat men met dit weer op dit terrein gemakkelijk een onjuist beeld kan krijgen van de werkelijke capaciteiten van de ploegers. De volledige uitslag is dan als volgt: o c C m w> c c cö 1. en kampioen van Tholen en S Adri Breure 7 9 2. I. C. Hage* 7% 7% 3. W. Kloet* 7 6% 4. W. v. Putten 6% 9 5. L. C. Groenewege** 8 7 6. M. Punt** 7 8% 7. A. Ooms 5 7 8. J. N. Noom 7 5 9. A. Kramer 3 4 9 9 7% 7% 7 8 9 7% 7 a *1 O. c <D W O 18 16 15 15 12 13 16 12 14 Dekking stoppel Eindvoor Inzetten uitlichten 6 16 7% 8 17 7 8 16 7 8 13 8 8 15 7% 8 13 7 7 10 8 7% 12 7 7 10 8 3 -n .s ti 8 8 8 7% 7% 7 7 6% 7 _cö 80% 80 75 74% 72 71% 69 64% 60 Wentelploeg. Rondgaand. A. Breure ontving de wisselbeker (fa. Rijstenbil) voor de wentelploegen en W. v. Putten de wisselbeker (fa Rombouts) voor de rondgaande ploegen. De andere prijzen bestonden uit bekers en gereedschappen beschikbaar gesteld door P. W. A. Mees, J. Ampt, A. P. Hommel en A. Deurloo te Oud-Vossemeer; A. C. v. Heusden, Scherpenisse; P. L. v. d. Zande, Tholen, L. Heijboer, St. Maar tensdijk en de C.A.V. „Eiland Tholen" te, St Annaland. Te dicht langs slootkanten rijden, in boomgaarden onder lage takken door- scheren, te snel over de weg rijden met aanhangwagens, met volle vaart door een damhek of over een gammele brug rijden, op- en afspringen terwijl de trekker rijdt enz. enz. Later ontaardt het in een mishande ling van de trekker; te veel gas geven, te snel optrekken, plotseling remmen, zeer korte draaicirkels maken, werken in een veel te hoge versnelling, enz. Opmerkelijk is, 'dat een zekere ver ruwing en vervlakking steeds hiermede samengaan. Men heeft geen oog meer voor het mooie van het vak, voor de natuur, voor alles wat groeit en bloeit. Een regenbui wordt verwenst want daardoor kan de trekker gaan slippen, een volbeladen tak met mooie vruchten wordt met de zaag bedreigd, want de trekker kan er niet meer onderdoor, bij het maaien wordt alle aandacht be steed aan de maaibalk, maar er schiet geen blik meer over voor het gewas. Het wordt „werken op de klok" want we weten al precies wat we kunnen doen in de tweede of derde versnelling per uur of per dag. Het wonderlijke is, dat deze machine koorts het meeste de jonge mensen aantast, en dat de ouderen er vaak veel beter tegen bestand zijn. Het wonder lijke is óók, dat al dit haasten eigenlijk maar weinig invloed heeft op de ar beidsprestaties, zoals de praktijk duide lijk aantoont. Integendeel: iemand die 's morgens voor het wegrijden eerst zorgvuldig zijn trekker inspecteert en daarna kalm wegrijdt, presteert uiteindelijk meer dan al die „jakkeraars". Want om een trekker goed te bestu ren heeft men meer nodig dan een voet om op de koppeling te trappen, en een paar handen om het stuur te draaien, daar komen ook hersenen bij te pas, er moet bij nagedacht worden. Allereerst om een gecompliceerde machine goed te bedienen, zodat deze niet overmatig slijt. Maar vee] meer nog om door middel van die machine het landwerk beter te doen. Zie verder pagina 599.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 13