Tuinbouwlantaarn Wenken TUINBOUW. Korte 595 AANBESTEDING DOOR HET COOP. BOUWBUREAU VOOR DE LANDBOUW IN ZEELAND. GEEN STEUNREGELING VOOR DE DOOR NACHTVORSTSCHADE GETROFFEN FRUITTELERS. .Wel bijzondere regeling bij terugbetaling van kredieten Borgstellingsfonds ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 ONDER de De fruitweek Waar zouden we deze week het licht van onze tuinbouwlantaarn beter op kunnen laten schijnen dan op de fruitweek en het fruitcorso, dat we vorige week in Goes hebben gehad. Uw lantaarnman heeft dat allemaal meegemaakt. Hij heeft gelezen van alles wat de provinciale pers heeft geschreven over het Zeeuwse fruit. Hij heeft gelezen en soms ook wel zelf gehoord hoe de loftrompet hierover is ge stoken en hij moet eerlijk zeggen dat het zijn fruit- kwekershart goed heeft gedaan en hij hoopt van harte dat met hem alle Zeeuwse fruitkwekers toch wel een tikkeltje trots zijn geweest toen ze lazen, zagen en hoorden over al dat fraais dat verband houdt met hun schone vak. Nu wij echter over deze dingen schrijven, moeten ons enkele opmerkingen van het hart en daar is toch wel geen geschikter gelegenheid voor dan deze tuinbouwlantaarn. Niet te overmoedig Allereerst moet ons van het hart dat we een ogenblik toch wel een beetje wrange smaak hebben gekregen toen we in onze krant lazen van de uit bundige lof welke het Zeeuwse fruit is toegezwaaid tijdens de bijeenkomst in de Goese veiling op vorige week dinsdag, toen daar de fruitfee voor het forum van de handel kwam en de veiling gedeeltelijk bij woonde. Toen zijn daar vele goede woorden ge sproken. Vooral de veilingvoorzitter Lenshoek heeft de kern van de zaak geraakt in zijn welkomstwoord en er waren meer goede dingen op deze feestelijke bijeenkomst, maar ons moet toch van het hart dat we vonden dat er ook wel te veel de loftrompet is gezwaaid over het Zeeuwse fruit en dat er eigenlijk een beetje in afkeurenswaardige zin werd gesproken over de andere fruitcentra van ons land. We vinden dat jammer, want de andere fruitcentra verdienen dat toch zeer beslist niet. Er is overal in ons land goed fruit en Zeeland mag dan op dit terrein een goede beurt maken, we menen toch dat we als Zeeuwse fruitkwekers ervoor op moeten passen dat we onszelf op de bdrst gaan slaan en zeggen: „Hier staan we, wie doet ons wat, we hebben het toch maar heerlijk ver gebracht in ons vak!'. We zijn ervan overtuigd dat bij velen deze gedachte niet leeft, maar we kregen toch de indruk dat men wel een tikkeltje in die richting dacht tijdens de bijeen komst in de Goese veiling. We hebben dit jaar in Zeeland een goede oogst, maar dat is toch beslist geen verdienste van ons als kwekers die het zo goed voor elkaar hadden. We kunnen daar enkel blij om zijn en bovenal er dankbaar voor zijn, maar Uw lantaarnman wil toch waarschuwen voor over moed in dezen. Juist als fruitkwekers, die zo sterk afhankelijk zijn van klimatologische omstandighe den, weten we maar al te goed hoe vlug iets kan veranderen. Daarom meenden we deze week toch even dit waarschuwende geluid te moeten laten horen. Een geslaagd fruitcorso Hierbij willen we het echter niet laten. We willen het ook hebben over datgene wat Goes heeft ge bracht tijdens de fruitweek en speciaal met het fruitcorso. Daarbij gaat het ons niet om de details, die hebt U wel kunnen lezen in Uw krant. Het gaat ons ook niet om het feit dat het zo bijzonder jammer was dat de regen voor een deel als spelbreker fun geerde, maar het gaat ons erom, hier onder het licht van de tuinbouwlantaarn onze waardering uit te spreken voor datgene wat Goes vorige week heeft gepresteerd. Duizenden mensen hebben het corso gezien. Uw lantaarnman heeft met die duizenden in de rij ge staan om te genieten van al dat fraais dat aan zijn oog voorbijtrok en hij mag U gerust vertellen dat hij er trots op was, zoals we hopen dat elke fruit kweker trots was op hetgeen daar werd getoond met zijn kostelijke produkten. We hadden hoge verwachtingen van dit corso, Uitslag openbare aanbesteding voor het bouwen van een boerderij (Werkno. 309 van ons Bureau) bestaande ui,t landbouwschuur met veestallingen, bijgebouwen en woning in de Weihoek te Poortvliet, in opdracht van de Dienst Herverkaveling „Eiland Tholen" te St. Maartensdijk. F. Vertmrg, Villa Novastraat 13, Wolfaartsdijk, ƒ68.200,—; J. Vos, Tholen, ƒ73.962,— Fa. P. Hop- penbrouwers, Bergen op Zoom, 75.100,J. Wal raven, St. Laurens, ƒ75.400,—; P. de Raat, St. Phi- lipsland, ƒ75.940,--; Joh. Bayens, Kapelle, 75.989,-; H. L. J. Raats, Wouw, 76.000,A. C. de Bruyn, De Heen (N.-Br.), ƒ77.100,A. MullerFrancke, St. Maartensdijk, 78.500,Zwaluwse Bouwcom binatie, Moerdijk, 78.600,M. C. Braat, Roosen- daal, ƒ78.600,J. Burgersden Engelsman, St. Annaland, 79.100,—; Fa. J. C. Soeters Zoon, St. Annaland, 79.865,Van Dijke, St. Annaland, ƒ81.300,K. J. de Winter's Aann. bedrijf, Rotter- dam, 83.600,—. omdat we de twee vorige ook hadden gezien, en die waren toen ook af, maar we moeten eerlijk be kennen dat onze stoutste verwachtingen zaterdag werden overtroffen. Wij hadden niet gedacht dat het zo mooi zou kunnen zijn. Nu is wel een bekend gezegde „Lest heugt het best" en dat kan ook bij ons wel zo zijn, maar toch menen we dat dit wel het best verzorgde fruitcorso is dat we tot dusver in Goes hebben gehad. Ondanks het dure fruit was er iets goeds van gemaakt. Wat vooral opviel was het groter wordende percentage fruitpraalwagens. We kunnen niet anders zeggen dan dat de Goese evenementencommissie in de roos heeft geschoten, toen zij enkele jaren geleden op het idee kwam om een fruitcorso te organiseren. Zij heeft bereikt dat er weer duizenden op de been zijn geweest om te zien wat er in Goes werd gebracht. Er is de laatste tijd nogal eens gesproken over de vraag <>f het fruitcorso niet helemaal moet uit gaan van de fruitkwekers en of het niet goed zou zijn dat het mede gefinancierd werd door organi saties van fruitkwekers. Het ligt niet aan ons om te beoordelen of dit kan en of dit wenselijk is. Als een paal staat boven water dat het een evenement voor Goes is geworden. Allerwegen hebben we grote waardering gehoord voor datgene wat werd getoond en daarom kunnen we ook slechts hopen dat de Goese evenementencommissie en de fruitcorsocom- missie door zal blijven gaan met deze organisatie en dat we ook in volgende jaren weer een corso zullen krijgen. Goes heeft tenslotte al vele keren getoond dat zij tot iets goeds in staat is. Dat men weet heeft van organiseren. Het zou verleidelijk zijn om r>o«* moo- ven over dit corso, maar Uw lantaarnman wil het niet doen. Hij heeft zaterdagmiddag genoten over datgene wat in Goes werd gebracht. Hij vernam dat er met name in Tiel ook plannen zijn om tot iets dergelijks te komen. Dat is allemaai mooi en het kan slechts de bekendheid van het Zeeuwse en het Betuwse fruit ten goede komen. Waakt over de kwaliteit Laten we als fruitkwekers er blij mee zijn dat onze produkten de propaganda, welke ervoor wordt gemaakt, ook werkelijk waard zijn en laten we er voor zorgen d^t dit ook zo bliift. Dat we steeds iets hebben aan te bieden dat de toets der kritiek op de wereldmarkt kan doorstaan. Dit jaar is het niet moeilijk om fruitkweker te zijn als men een be hoorlijke oogst heeft, maar er kunnen ook weer andere jaren komen. Laten we als kwekers nooit vergeten dat onze handelwijze van nu mede de af zetmogelijkheden in de toekomst zal bepalen. Wan- nee- we dit neerschrijven, dan spelen ons door het hoofd enkele klachten welke we de laatste tijd ver namen over geknoei met kwaliteit. Gelukkig zijn dergelijke klachten zeer sporadisch en wordt er op de veilingen terdege op gelet. Willen we onze plaats in de fruitteelt behouden, dan zal het boven alles noodzakelijk zijn dat we instaan voor de kwaliteit welke we aanvoeren. En als er dan nog beunhazen voorkomen, dan dient hiertegen wel zeer scherp te worden opgetreden. Als er in deze tijd op onze veilingen wordt ge constateerd dat er is geknoeid met de kwaliteit, dan zouden we eigenlijk maar één goede maatregel kennen, en wel: de hele partij doodeenvoudig ver beurd verklaren. Laat men de namen van de knoei ers gerust openbaar maken in de mededelingen van de veilingen. Dat is straf geredeneerd, maar het lijkt ons toch wel nodig dat er ook werkelijk flink wordt opgetreden tegen hen die moedwillig de zaak ver knoeien. We weten dat het gelukkig slechts zeer sporadisch voorkomt op onze Zeeuwse veilingen, maar als het gebeurt, dan volgens Uw lantaarnman ook de zwaarst mogelijke straf toepassen. Ziektebestrijding Tenslotte zouden we onze tuinbouwlantaarn van deze week nog willen laten schijnen op enkele fa cetten van de ziektebestrijding, welke ondanks alles moet blijven plaats vinden. We vestigen dan aller eerst de aandacht op de late schurft, welke nog heel wat schade kan doen, en daarom zouden we alle telers toch wel dringend willen aanraden om door te blijven gaan met het spuiten van het fruit, en dan speciaal het bewaarfruit. Al te dikwijls hebben we gezien hoe groot de schade van de late schurft kan zijn. Voor deze bespuitingen gebruiken we vanzelf sprekend de zachte middelen zoals TMTD en Captan. Verder hebben de leden van de vaktechnische organisaties ook een waarschuwing gekregen voor de pereknopkever. Na hetgeen we hierover de vorige week hebben geschreven, behoeven we er thans niet veel meer over te zeggen. Alleen dit: Besteedt er de nodige zorg aan". i Dat soms ook aan de zuringbladwesp aandacht moet worden besteed, hebben we reeds eerder uit voerig uiteengezet. Doél van de herinnering van deze week was enkel het wijzen op de noodzakelijk heid van een en ander. We hopen met deze lantaarn stof tot nadenken en handelen genoeg te hebben gegeven en daarom doven we voor deze week het licht van de tuin bouwlantaarn. Fruittelers, die tengevolge van de nachtvorst- schade in financiële moeilijkheden verkeren, kun nen voor het verkrijgen van krediet tegen normale voorwaarden de medewerking vragen van het Borgstellingsfonds voor de Landbouw, aldus deelt Minister Mansholt mee in een brief aan het Land bouwschap. Het bestuur van het fonds zal bevor deren, dat voor de terugbetaling van de wegens nachtvorstschade opgenomen gelden een bijzon dere regeling wordt getroffen, waarbij met de fi nanciële positie van de kredietnemer rekening zal worden gehouden. De minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening deelt in zijn brief verder mee, dat hij geen gevolg kan geven aan het verzoek van het Landbouwschap de door nachtvorstschade getrof fen fruittelers hulp te bieden door het van over heidswege verlenen van bedrijfskrediet tegen lage rente. De door de nachtvorst in de fruitteelt ver oorzaakte schade ihoet worden beschouwd als een normaal bedrijfsrisico, waarin de overheid de telers niet door een steunmaatregel als hoedanig het verlenen van krediet tegen verlaagde rente toch moet worden gezien tegemoet kan komen. Nu het kouder wordt trekt ieder een dikkere jas aan en zoekt 't bij kille avonden dicht bij de warme haard. Voor het vee verdient het aanbeveling om nu naast de kalveren ook de koeien des nachts op te stallen. Is dit niet mogelijk hang dan de dieren een waterdicht dek om. Bij langer gebruik wordt een dek van jute vanzelf waterdicht. Wil een boer via een loonwerker machinaal bie ten rooien, dan moet hij met deze tijdig afspreken. Maar ook de loonwerker moet zorgen, dat niet door nalatigheid het werk stagneert. Het niet bij de hand hebben van een reservemes voor het kopappa- raat heeft in het verleden reeds meermalen het werk onnodig vertraagd. Moeilijkheden moet men niet uit de weg gaan, maar men moet ze ook niet onnodig maken. Rooi daarom in de maand oktober een flinke oppervlakte bieten. De dagen zijn in deze maand nog behoorlijk lang, de grond is minder nat, zodat het werk beter vlot en het land minder kapot wordt gereden. Hoe later in de herfst, hoe ongunstiger dikwijls de oogstom- standigheden worden. Goed ploegen is de eerste stap naar een goede oogst. Het is daarom toe te juichen, dat door diver se verenigingen ploegwedstrijden worden georgani seerd. Het is zeker belangrijk, dat boerenzoons en landarbeiders hieraan deelnemen. Misschien is het nog belangrijker, dat U als vader of werkgever Uw belangstelling toont, door deze wedstrijden te bezoe ken. Op percelen weiland waar nog laat met N be mest is, zien we als gevolg van de vele regen een geile grasgroei. Dit gras bevat naar verhouding veel eiwit en weinig zetmeel. Hierdoor kan weidediarhee optre den. Bijvoeren van gedroogde pulp, goed stroo of een ander zetmeelrijk droog produkt is gewenst. Blijkens een onderzoek van de N.A.K. in Zee land in samenwerking met de R.L.U.D. bleek, dat nog veel zaaizaad van slechte kwaliteit en onont- smet wordt uitgezaaid. Een goede opkomst is slechts gewaarborgd, in dien ontsmet zaaizaad van goede kwaliteit wordt gebruikt. Denkt hier nog eens ernstig over na vóórdat U het eerste zaaizaad voor oogst 1958 (de wintertar we) aan de aarde toevertrouwd. Op diverse bedrijven ziet men de jonge kalve ren nog buiten lopen. Met dit natte koude weer gaan ze vlug hoesten. Bedenkt dat dit hoesten, hetgeen veelal een gevolg is van longjacht, ruineu- se gevolgen kan hebben voor deze jonge dieren. Haal ze daarom tijdig naar binnen. Het is gewenst om de aardappelen droog aan de hoop te rijden om een verdere aanstasting door de aardappelziekte in de kuil tegen te gaan. Afdekken met aardappelloof zal vooral onder de huidige omstandigheden funest zijn. Een goede stoppelbewerking is zeer belangrijk omdat daarmee de onkruidbestrijding op een goedkope en eenvoudige wijze kan plaatsvinden. Speciaal voor lastige wortelonkruiden is bestrij ding in de stoppel de enige juiste oplossing.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 11