Tuinbouwlantaarn Wenken 563 Korte Qok Uw zaaizaad via de coöperatie ONDER de FRUITWEEK IN GOES. Volgende week krijgen we dan weer de fruit- week in Goes. Weer zal een week lang het fruit in het centrum der belangstelling staan. Weer zal er in Goes een fruitfee zijn. Voor de derde keer zal er een fruitcorso worden gehouden. Ondanks verschillende moeilijkheden, niet in het minst door de geringe fruitoogst, is men toch weer zo ver dat het fruitcorso door de straten van Goes zal kunnen rijden. Uw lantaarnman hoopt ook volgende week zaterdag weer in Goes te zijn om te zien naar datgene wat fruitkwekers, organisa ties en handel naar voren brengen en hij twijfelt er niet aan of duizenden zullen met hem dit plan hebben. Het vorig jaar hebben wij onder deze tuinbouw lantaarn vrij uitvoerig onze mening weergegeven over het fruitcorso. Wij hebben toen gewezen-op de goede dingen welke er zitten in deze fruitweek. We hebben ook onze teleurstelling uitgesproken over het feit dat er het vorig jaar twee fruitfees- ten werden gehouden in twee Zuidbevelandse plaatsen welke slechts op enkele kilometers af stand van elkaar liggen, n.l. Goes en Kapelle. Twee plaatsen met initiatief en doorzettingsver mogen welke echter elkaar niet bleken te kunnen vinden bij een dergelijk iets. Dit jaar leek het er naar dat we weer in september twee fruitfeesten zouden krijgen want reeds vroeg werden medede lingen gedaan over voorgenomen feesten in Ka pelle. Ondertussen hebben we daar echter niets meer van vernomen en bij informatie werd ons verteld dat er dit jaar te weinig fruit is en dat alles te duur is om het goed en groots op te kun nen zetten. Nog steeds echter heeft men in deze gemeente plannen om ook te komen tot een jaar lijks weerkerend'fruitfeest. Ook hier is het even als in Goes: het gaat uit van de plaatselijke mid denstand. Deze is in feite de promotor van een en ander. Wij kunnen deze aktiviteit waarderen. Toch hopen we dat er eens een tijd zal komen dat de Zeeuwse fruitkwekers deze zaak in eigen handen zullen nemen. Niet omdat het nu niet goed gaat, integendeel, wat we nu reeds twee jaar in Goes hebben gezien, was zeer goed en we twij felen er niet aan of ook dit jaar zal het weer zo zijn, maar het is toch in feite een zaak welke door de fruitkwekers zelf dient te worden aangepakt. Overigens willen wij er nu niet dieper op ingaan. Oe tijd zal leren of de huidige gang van zaken wel de goede is. Wij geloven het niet. Overigens hopen we van harte dat het komende fruitfeest in Goes met het fruitcorso als hoogtepunt, volle dig mag slagen en een groot succes mag worden. De aktieve evenementen-commissie en fruitcorso- commissie heeft dat zeker wel verdiend. En tenslotte wat het fruitcorso betreft hopen wij dat volgende week alle lezers van deze tuin bouwlantaarn er van zullen kunnen genieten en er daarbij ook een beetje trots op zijn dat met hun mooie en goede fruit iets dergelijks tentoon gesteld kan worden. ZIEKTEBESTRIJDING BIJ FRUIT. De zuringbladwesp. Van het fruitcorso en het fruitfeest naar de zuringbladwesp is een hele sprong, maar we ken nen deze nu eenmaal in ons vak. Uw lantaarn man maakt deze week deze grote sprong omdat het fruitcorso belangrijk is als middel om eens een keer uit de alledaagse sleur en gewone gang te komen, terwijl de zuringbladwesp juist iets is dat met deze alledaagse gang heeft te maken. Reeds enkele keren is in publicaties van de Bison C.B. voederbiet geeft de hoogste drogestof- opbrengst per ha (Adv.' waarschuwingsdienst van de kring Zeeland der N.F.O., RijkstuinbouwvoorlichtingSdienst en Plan- tenziektenkundige dienst gewezen op dit insect dat soms vrij grote schade teweeg kan brengen in de boomgaarden aan het aan de bomen hangen de en soms zelfs ook in het reeds geplukte fruit. Op sommige bedrijven werd in voorgaande jaren vrij aanzienlijke schade door deze insecten toegebracht. De bastaardrupsen van de zuring bladwesp worden waargenomen op het onkruid onder de bomen. In de maanden september en oktober, dit jaar zelfs al in augustus, zoekèn ze hun winterschuilplaatsen op en vele rupsen boren zich dan in de vruchten. Meestal wordt een rechte, ondiepe, vrij wijde gang gemaakt, maar er komen ook wel gangen voor tot in het klokhuis en ook wel kromme gan gen. De beschadiging is duidelijk te onderschei den van die welke door larven van het fruitmotje óf van bladrollers wordt veroorzaakt. Aangetaste vruchten lopen zeer sterk in kwaliteit terug. Ze kunnen niet meer worden bewaard en ze kunnen zeer snel over gaan tot rotting. Als in een boomgaard alle nodige zorg wordt besteed aan de onlcruidbestrijding dan zal over het algemeen de beschadiging van de zuringblad- wesprups, weinig voorkomen. In dit verband moet worden opgemerkt dat het ook aanbeveling ver dient om tussen half augustus en half sentember de graskanten, greppels en ondergroei liefst meer malen te maaien. Nu moeten we er direct aan toevoegen dat dit juist een werk is dat niet vlug gebeurt. Meestal heeft mener geen tijd voor. Het is echter ook mogelijk de bastaardrupsen te doden in graskanten, greppels en onkruid onder de bomen door deze te spuiten met een insecten- dodend middel. Dit moet geschieden wanneer de eitjes zijn uitgekomen en voordat de larven hun overwinteringsplaats gaan opzoeken, wat zoals gezegd het meest gebeurt omstreeks half septem ber. Ten aanzien van de middelen ter bestrijding van dit op sommige bedrijven soms lastige in sect, verwijzen wij u naar de mededelingen welke hierover zijn gedaan door de waarschuwings dienst voor fruitkwekers in Zeeland. ZORG GOED VOOR KLEINFRUIT. Er zou over de ziektebestrijding in de fruit teelt nog heel wat meer zijn te vertellen maar we hopen bij een volgende gelegenheid hierop nog wel nader terug te komen omdat we voor deze week toch ook graag de aandacht wilden vestigen op enkele werkzaamheden welke de kleinfruitkweker in de komende tijd beslist dient uit te voeren of eigenlijk al gedaan moet hebben. Allereerst denken we dan aan de frambozen- kwekers. Toen we dezer dagen verschillende fram- bozenpercelen in de omgeving van Kapelle be zochten zagen we heel wat percelen welke er keurig bij lagen. Ze waren gesnoeid, het onkruid was verwijderd en zelfs had men de draden reeds verwijderd, waardoor er gedurende de winter maanden voor de stengels geen gevaar bestond van beschadiging. Dat waren de beste percelen welke we zagen. Er waren echter ook percelen welke er beslist treurig bij lagen. Het onkruid stond soms hoger dan de frambozen. Denkt men ooit hiervan het volgend jaar een maximum- oogst te kunnen halen? Het kan wel heel druk zijn maar door dergelijke dingen te verwaarlozen bederft men het voor 't volgend jaar. Toen we zo verschillende percelen frambozen zagen kwam bij ons de gedachte op „dit produkt heeft toch wel een beter lot verdiend, gezien de opbrengst in het afgelopen jaar". Voor een goede gang van zaken is het beslist nodig dat de frambozen thans reeds zijn ont daan van het oude hout en ook is het ten zeerste aan te bevelen om de draden waarmede ze waren vastgebonden, te verwijderen of op een zodanige hoogte te brengen dat de stengels er niet de ge hele winter tegen kunnen slaan. Als dit nog niet gebeurd is, dient het zeker te gebeuren in de eerst volgende dagen. Ten aanzien van de aardbeien zouden we wil len opmerken dat het ook bij dit produkt van belang is dat de grond vrij is van onkruid. We weten wel dat de weersomstandigheden niet mee werken om dit te bereiken en grote drukte vormt ook dikwijls een beletsel, maar dat neemt niet weg dat het toch ook een werk is dat moet ge beuren en liefst zo spoedig mogelijk. De aard beien welke deze zomer zijn geplant, staan er over het algemeen goed voor. De weersomstan digheden waren wel zeer gunstig voor zomerbe- planting. Juist voor deze aardbeien is het ook van groot belang dat men losse en onkruid-vrije grond heeft. Daarom is dikwijls schoffelen een eerste vereiste voor een goede groei. Op percelen waar men last heeft van meeldauw kan het aan beveling verdienen om de aardbeien hiertegen te spuiten. Dit kan men doen door te spuiten met 0,3 spuitzwavel. Ook tegen de bladvlekkenziekte bij aardbeien kan men nu ook goed spuiten en wel met Va koperoxychloride. Voor het inzaaien van grasland is het ten hoogste tijd. Om onnodige risico te vermijden moet het jonge gras voldoende stevig de winter ingaan. Het verdient aanbeveling een lichte fosfaatgift te ge ven. Dit bevordert de ontwikkeling van het wor« telstelsel. t Een door de aardappelziekte aangetast gewas dient doodgespoten te worden om de uitbreiding van de ziekte in het loof en de aantasting van de knollen tegen te gaan. Het moeilijke punt is echten het „juiste tijdstip". Dit hangt af van de weers omstandigheden, grondsoort en aardappelras. In kritieke periodes is dus regelmatige controle nood» zakelijk. j Vooral aardappelen waarin veel doorwas voorw komt, zijn moeilijk in één keer geheel dood te spui ten. Arsenicumhoudende middelen zijn het goed koopst. Bedenk echter, dat arsenicum een giftige nawerking kan geven aan het volgende gewas. Moet een perceel 2 keer gespoten worden neenK dan de laatste keer een ander middel. Vooral lichte gronden zijn gevoelig voor de nawerking van arse- nicumbevattende middelen. Binnenkort worden de meeste aardappelkoelhui zen weer gevuld. Om een goed resultaat te hebben moeten we bij de aanvang van het koelen geen fou ten maken. Zeer belangrijk is het om de aardappe len op gelijke storthoogte te brengen vóór dat men met koelen begint. Wanneer gras, dat bestemd is voor zaadwinning, in het najaar sterk ontwikkelt, wordt het half sep tember wel afgemaaid. Dit afgemaaide gras moet van het land worden verwijderd. Blijft het liggen, dan overwintert in dit dode materaal een mijt, die die het volgend jaar de beruchte witte loze aren veroorzaakt. j Koprotaantasting in uien na rooien is grotendeels te voorkomen door de uien snel te laten drogen. De uien kunnen ruim een week na het optrekken in een koelhuis worden gebracht. Hierna wordt ver warmde lucht van 25 tot 30° C door de opgeslagen partij geblazen. Zodra in de bovenlaag de tempe ratuur oploopt, stopt men met warme luchttoevoer en wordt 24 uur buitenlucht doorgeblazen. 1 Uit proeven is gebleken, dat de opbrengst van Veldbeemd graszaad daalt, wanneer in het najaar het perceel wordt afgegraasd. Beter kan het nagras half september worden afgemaaid. Later maaien is niet zonder gevaar omdat het gewas een hand breed hoog de winter in moet kunnen gaan. Nog maals, het gemaaide gras moet verwijderd worden, Aardappelen machinaal rooien gaat snel, maar is per ha niet goedkoop. Het is daarom zaak, dat zowel de machine als de benodigde arbeidskrach ten door kunnen werken. Zorg dus, dat de kopein- den van de percelen niet alleen tijdig worden ge rooid, maar dat deze ook voldoende breed zijn. De machine kan dan goed worden ingezet, zodat geen. aardappelen worden beschadigd. J Aardappelen, die dood gespoten zijn, omdat ze worden aangetast door phytophthora kunnen bij regenweer nog besmet worden in de knol. Vooral tijdens nat weer rooien is funest. Kunt U met rooien niet wachten in verband met de werkverde ling dan moeten deze aardappelen na het rooien direkt in een koelhuis droog geblazen worden. u Bent U nog niet overtuigd, dat het maaien van lucerne in een natte periode fout is? Kijk dan eens naar de nagroei van de lucerne die onder te natte omstandigheden werd gemaaid. Geeft het weer geen kans voor het maaien von de derde snede, laat het gewas dan staan. Beter met een ruig ge was lucerne de winter in, dan een goed gewas kapot rijden. Niet alleen de vatbaarheid voor gele roest be paalt de rassenkeuze bij wintertarwe. Winter vast heid, gevoeligheid voor voetziekte, stijfheid van stro, gevoeligheid voor schot en dergelijke zijn eveneens belangrijke punten. Raadpleeg de rassen- lijst of vraag eerst deskundig advies. Door vele proefnemingen is het gelukt machines te construeren, die de bieten op bevredigende wijze machinaal rooien. Deze machines zijn echter inge steld op suikerbieten en niet op het rooien van harde doorgeschoten bieten. Deze laatsten kunnen veel stagnatie geven voor het kopapparaat. Ver wijder deze doorschieters vóór het rooien van het perceel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 11