HOOFDPRIJS TREKPAARD PRIJSVRAAG ZILVEREN NATIONALE" DE PRIJZEN en de 99 Landbouwprijsindexcijfers juli 1957 REORGANISATIE BEDRIJFSVERENIGING VOOR HET AGRARISCH BEDRIJF (B. V. A. B.) 542 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Het was te verwachten, dat onze Prijsvraag „Wie wordt Kampioen?" èn door de waardevolle hoofdprijzen èn bij gelegenheid van de zilveren Jubileum-tentoonstelling, nog meer belangstel ling zou trekken, dan in vorige jaren. Dat echter deze belangstelling zó overweldi gend zou zijn als nu blijkt, had niemand kunnen denken. Bij elke post stroomden de stapels op lossingen binnen, waardoor een ware lawine van antwoorden ontstond, die inmiddels tot een kolos sale papieren berg vol met kansen op de hoofd prijzen is uitgegroeid. Afgezien van deze mooie prijzen en de kansen daarop, mag die enorme deelname en interesse óók een gelukkig en verheugend verschijnsel wor den genoemd, omdat hieruit duidelijk blijkt, hoe zéér onze nationale trekpaardfokkerij leeft in het hart van vele rechtgeaarde boeren en fokkers èn omdat, mede naar aanleiding van deze grote deel neming verwacht mag worden, dat de belangstel ling voor de a.s. Jubileum-tentoonstelling daar aan evenredig, dus wel bijzonder groot zal zijn. Intussen wordt aan deze stapels .ingekomen oplossingen van de prijsvraag reeds met man en macht gewerkt, gesorteerd en ingedeeld in diver se groepen, waardoor vanzelfsprekend de serie mogelijke prijswinnaars weer hoe langer hoe klei ner wordt. En wie tenslotte als winnaar van de hoofdprijs te voorschijn zal komen? Het is nog onbekend en dat zal het blijven tot nè, de Kampioenskeurin gen. Wat echter wèl bekend is, dat is de hoofd prijs zelve, die gij thans op de foto hier voor U ziet. Deze foto toont U namelijk De driejarige Keurstamboek- en Premiemerrie; ZIT A VAN ALEX K. 54891, als eerste hoofdprijs van de prijsvraag „Wie wordt Kampioen?" Dank zij de royale steun van heng stenhouders, verenigingen, fokkers en diverse instellingen kon deze prachtige hoofdprijs alsook de vele andere schitterende prijzen worden uitgeloofd. Zita van Alex K. 54891 is een bestsoortige, fraai gelijnde, soliede en correct gebeende bruinschim- mel merrie, geboren op 1 juni 1954 op het bedrijf van de fokker F. J. van Eekeren. te Maasbommel, waarvan zij als lVa-jarige, hoogbekroond op de fokpaardendag te Oss, werd aangekocht door de heren A. Termote te IJzendijke en A. J. E. Tem merman te Hoofdplaat. Tijdens haar verblijf in Zeeuws-Vlaanderen werd zij eveneens verschillende malen hoog be kroond, waarvan wij slechts vermelden, dat zij dit jaar nog op de premiekeuring te IJzendijke een 2e premie behaalde, evennis in 1956 toen zij met een 2A premie werd bekroond. De vader van Zita is de Brabantse kampioen- hengst Alex van Heille K 2281, zoon resp. klein zoon van de bekende stamvaders Urbain van Cer tain K 2169 en Certain van Lamsw/aarde K 1429. Haar moeder is de premie-merrie Jetje van de Aakant K 48687, dochter van Carlo van de Nieuw- hof K 1970 en daardoor kleindochter van Carlo de l'Hostée K 1522. Uit deze zeer beknopte stamgegevens blijkt wel, dat onze hoofdprijs van uitstekende origine is. Hierboven ziet ge Zita nog op het bedrijf van de eigenaar de heer A. J. E. TemmermanDael- man, stal „d'Amice" te Hoofdplaat (Zeeuws- Vlaanderen). Op 11 september a.s. zult ge haar in levende lijve terugzien in Den Bosch. Op de tweede dag van de Nationale, en voor de grote tribune op het demonstratieterrein, als het lang verwachte ogenblik daar is, dat zij aan de geluk kige winnaar zal worden overgedragen. Tevens zullen dan ook de winnaars van de andere hoofd prijzen die hieronder volgen en waarin sinds vorige week nog enige wijzigingen zijn gekomen worden bekend gemaakt. De Redactie rekent er op, dat alle hoofdprijzen de éérste tijdens en de overige direct na de demonstraties aan de rechtmatige winnaars, of een door hen daartoe gemachtigde, kunnen viorden uitgereikt. DEN BOSCH EN DE JUBILEUM-TENTOON STEELING WACHTEN U! Het doel van deze prijsvraag is er toe bij te dra gen, dat de belangstelling voor paard en paarden fokkerij levend blijft en zo mogelijk nog wordt vergroot. De enorme deelname bewijst alreeds, dat de prijsvraag, in dit opzicht, aan haar doel beant woord heeft. Over enkele dagen echter zal dit nog duidelijker blijken, als de goede stad Den Bosch geheel in het teken van het trekpaard en zijn Jubileum-tentoonstelling zal staan. Als op dinsdag 10 september o.m. de keuringen plaats vinden van 30 rubrieken hengsten, mer- riën en fokgroepen. Als op woensdag 11 septem ber, de tweede dag van „De Nationale", de Heng sten met afstammëlingen worden voorgebracht, de vierspannen in de ring verschijnen en het on vergetelijke ogenblik daar is van het uitroepen der Nationale Kampioenen. Als, tenslotte, in de namiddag van deze tweede dag de indrukwekkende show zal worden gehou- le 2e 3e 4e 5e prijs: prijs: prijs: prijs: prijs: 6e prijs: 7e 8e 9e pr\js prijs: prijs: 10e prjjs: 11e 12e 13e 14e 15e 16e prijs: prijs: PrÜs: prijs: prijs: prijs Een Driejarige Keurstamboek- en Premiemerrie. Een Schotel-Kunstmeststrooier met geëmailleerde schotels, (strooibreedte 2.20 m). Fabrikaat: Landbouwmachinefabriek P. J. Zweegers Zonen te Geldrop. „Philips"-Radiotoestel. Paarden-schoffelmachine; aangeboden door de C. I. V. te R'dam. Schilderij (voorstellende trekpaarden)aangeboden door het Veemarktbedrijf 's-Hertogenbosch. Cambridge-Wals, driedelig. Werkbreedte 2.20 m)aangeboden door Centraal Bureau te Rotterdam. Electrische Wasmachine; Fa. J. Dodemont te 's-Hertogenbosch. Paarden-ploegFa. Jos. Imants te Reusel. Dames- of Herenrijwiel; aangeboden door het Dagblad „De Maasbode". Tien balen (1000 kg) Kalkammonsalpeter; aangeboden door de Cie. Néerlandaise de l'Azöte te Sluiskil. „Erres" Stofzuiger; Fa. J. Dodemont te 's-Hertogenbosch. Membraanpomp op tweewielig onderstel; Landbouwmachine- fabriek P. J. Zweegers Zonen te Geldrop. Wit-buffellederen Monstertuig; Zadelmakerij B. P. Parée te 's-Heerenhoek. „Koltec"-Schrikdraadapparaat; aangeboden Koltec te Breda. door de N.V. 17e prijs: 18e 19e 20e prijs: prijs: prijs: KeukenuitzetFa. J. Dodemont te 's-Hertogenbosch. Electrische „STRIX"-Veereiniger (tevens stofzuiger) met drie borstels; Fa. Nolco te Eindhoven. Een stel Eggen (tweevelds); Landbouwmachinefabriek P. Hees- sters Zn. te Haaren. Eetservies. Hoofdstel met koper en gareelriem. Luxe Assortimentskist Sigaren. Totaal aantal prijzen 40 stuks. den. Het défilé, met ereronden en prijsuitreiking afgewisseld, bij gelegenheid van het zilveren feest, o.m. door een feestelijke demonstratie door de Plattelandsjeugd van Nederland; het rijden van „Hongaarse Post" door de Noord-Oost-Polder; het wonderschone schouwspel van in massa aandra vende vier-, acht- en zestienspannen, met als in termezzo: de uitreiking van de hoofdprijzen van deze wedstrijd „Wie wordt Kampioen?" en ten be sluite de beroemde Koninklijke Militaire Kapel uit Den Haag, in ceremoniëel tenue, onder lei ding van kapelmeester majoor Rocus van Yperen, een parade en taptoe zal geven, als hulde aan de jubilerende trekpaardfokkers. Dan zal een massaal publiek met grote belang stelling en laaiend enthousiasme, méér nog wel licht dan voorheen, duidelijk tonen hoezéér de paardenfokkerij in het middelpunt der belang stelling staat en hoezéér het werk der fokkers in stamboekverband, gedemonstreerd op deze 25ste Nationale Tentoonstelling, alom in binnen- en buitenland hogelijk wordt gewaardeerd. Tot ziens dus in Den Bosch! enwie weet, mogen wij U daar tevens feliciteren als winnaar van een der hoofdprijzen van onze prijsvraag: Wie wordt Kampioen?" Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het algemeen landbouwprijsindexcijfer (basis 1949/'501952/'53 100) in juli 103 tegen 101 in juni (+2) en 107 in juli van het vorig jaar (—4). Het groepsindexcijfer voor de akkerbouwpro- dukten bleef ongewijzigd (108); vergeleken met juli 1956 (120) is het met 12 punten teruggelopen. Het groepsindexcijfer voor de veehouderijpro- dukten bedroeg 102 tegen 100 in juni 2). Deze stijging werd verkregen doordat tegenover de ge daalde prijzen voor rundvlees, schapen en melk hogere prijzen golden voor de overige veehou- derijprodukten. Vergeleken met juli 1956 (103) vertoont het groepsindexcijfer een daling met 1 punt. Het indexcijfer voor het totaal der kostenfac toren onderging een geringe stijging; het liep op van 126 tot 127 1in juli 1956 bedroeg het groepsindexcijfer 121 6). Met ingang van 1 januari 1957 hebben de afde lingen van de Bedrijfsvereniging voor het Agra risch Bedrijf, waaronder de „Boeren- en Tuinders- onderlinge (B. T. O.)" te Tilburg, de „Centrale Land- en Tuinbouw Onderlinge" „Het Platteland" te Gouda als zodanig opgehouden te bestaan. De werkzaamheden, verbonden aan de uitvoering van de Kinderbijslagwet, de Ziektewet, de Werkloos heidswet en de Land- en Tuinbouw-Ongevallenwet 1922 voor werknemers in het agrarisch bedrijf in de provincie Zeeland, zullen per 1 oktober a.s. ge heel worden overgedragen aan het Gewestelijk Kantoor Zeeland van de Bedrijfs vereniging voor het Agrarisch Bedrijf, Frans den Hollanderlaan 20, Postbus 68, Goes. Vooruitlopend op deze overdracht zullen per 1 september 1957 alle lopende en nieuwe aanvragen om uitkering ingevolge de Werkloosheidswet en alle nieuwe ziekte- en ongevalsaangiften van agra rische werknemers in het voormalige „Pl-attelands"- gebied in deze provincie door het nieuwe kantoor worden behandeld. Dit gebied omvat de gemeenten: Aardenburg, Axel, Baarland, Biervliet, Borssele, Breskens, Cadzand, Driewegen, Ellewoutsdijk, Groede, 's-Heer Arendskerke, 's-Heerenhoek, Hein- kenszand, Hoek, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Oostburg, Oudelande, Overslag, Ovezande, Philippine, Re- tranchement, Sas van Gent, Schoondijke, Sluis, Terneuzen, Waterlandkerkje, Westdorpe, IJzendij ke, Zaamslag, Zuiddorpe, Zuidzande. Met ingang van 1 oktober a.s. zullen deze werk zaamheden ook in het resterende deel van de pro vincie Zeeland worden overgenomen. De uitkeringen ingevolge de Kinderbijslagwet over het 3e kwartaal 1957 aan de agrarische werk nemers in onze provincie, zullen reeds door het nieuwe kantoor worden verzorgd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 6