KUNSTMESTSTROOIERS DEMONSTRATIES MET TE WISSEKERKE ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 539 Bij een wat meer vochtig produkt zal dat in minde re mate het geval zijn. Door de fabrikanten wordt geadviseerd de poeder- en korrelvormige meststof fen 10 k 12 dagen voor het uitstrooien te mengen. Er waren wezig n.l. slechts 2 centrifugaalstrooiers aan- vrijdag 30 augustus werd op het bedrijf van de heer S. J. de Regt te Wissekerke een demonstratie met kunstmeststrooiers gehouden. Het initiatief hiertoe werd genomen door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Noord-Beveland", met de bedoeling om naast de alge meen bekende strooiers van het schotelsysteem ook de nieuwere typen van het centrifugaal- en pendeltype voor het publiek te demonstreren. Helaas moest de Rijkslandbouwconsulent, dr. ir. C. W. C. van Beekom, in zijn openingswoord meedelen, dat het pendelsysteem wegens technische storingen niet kon deelnemen. Voor velen betekende dit een grote teleurstelling, omdat naast de centrifugaalstrooiers de belangstel ling speciaal naar de pendelstrooier uitging. Een van de eisen, die aan een goede kunstmest strooier gesteld moet worden, is, dat de kunst mest in elke gewenste hoeveelheid en goed verdeeld over het land wordt gestrooid. Om de preciese hoe veelheid van elke machine op een demonstratie als deze vast te stellen, is een onmogelijkheid. Om een indruk te krijgen over de verdeling waren op het veld zakken uitgelegd. Ook hierop was het niet eenvoudig een werkelijk goed beeld te krijgen. In de praktijk geldt, dat men ever een strooier tevre den kan zijn, als er in de groeiende gewassen geen strepen te zien zijn. SCHOTELSTROOIERS. De schotelstrooiers hebben op dit punt de laatste jaren goed werk laten zien. Zij hebben echter het nadeel dat vooral de bredere typen minder gemak kelijk te transporteren en duur in aanschaf zijn. De capaciteit blijft beperkt tot de breedte van de ma chine. Met alle machines werd kali en super afzon derlijk en gemengd uitgestrooid tegen hoeveel heden van 250 kg kali 60 en 500 kg super per ha. De kali was poedervormig en droog; de super kor- relvormig. Bij alle machines bleek kali meer moei lijkheden op te leveren, dan alleen super of super en kali gemengd. De volgende 3 schotelstrooiers namen aan de demonstratie deel: 1. ,,Wilmo" met een werkbreedte van 5.40 m van de heer J. C.' v. d. Berg te Wissekerke. Deze brede zware machine is draaibaar op een onderstel uitgerust met 2 luchtbanden. Door mid del van een crick kan dit type op een eenvoudige manier langs of dwars ten opzichte van de rij richting worden gesteld. De wielen staan hierbij vrij dicht bij elkaar, wat vooral op ongelijk land van invloed kan zijn op de verdeling van de kunst mest. Misschien dat hierin de oorzaak moet worden gezocht, dat de verdeling van de kali minder goed leek te zijn. Ook de insporing kan op los land, b,v, in het voorjaar bezwaar opleveren, wat voor sommigen aanleiding is geweest om dubbel lucht te monteren. Hiervoor worden bijpassende banden gebruikt van werktuigen b.v. wagens, die in die tijd van het jaar niet worden gebruikt. De aandrijving geschiedt door middel van kettingen vanaf de wielen, die elk een helft van het strooimechanisme aandrijven. De strooibreedte kan dus zonodig tot op de helft wor den gereduceerd. De verdeling van de super en de gemengde mest-stoffen was goed. 2. „Wilmo" met een werkbreedte van 2.70 m van de heer C. A. Bakker te Wissekerke. In tegenstelling tot de vorige is deze machine op verplaatsbare wielen gemonteerd. Het verstellen van transport op werkstand of omgekeerd is wat minder eenvoudig. Een voordeel is echter, dat tij dens het strooien de wielen ver van elkaar staan, wat waarschijnlijk de verdeling ten goede komt. De verdeling van de kali was dan ook beter dan met de brede Wilmo. De machine kan zowel door een trekker als door paarden worden getrokken. Een oud voorstel van een graanmaaier was name lijk voor de strooier als ondersteunings- en trek- punt gemonteerd. De verdeling van super en gemengd was goed. Anonymus schotelstrooier aan de hefinrichting van de trekker. 3. „Anonymus" op lift met een werkbreedte van 2.10 m van de wed. M. v. d. Weele te Colijns- plaat. Deze machine heeft geen wielen en maakt dus geen sporen. Zij is opgehangen aan de driepunts bevestiging van de hefinrichting. Op zichzelf bete kent dit geen tijdsbesparing ten opzichte van het zonder meer aankoppelen van een getrokken mo del. Daar komt nog bij, dat de aandrijving, die in dit geval vanaf het achterwiel van de trekker door middel van een ketting plaatsvindt, extra moet worden gemonteerd. Ook bij verandering van de strooihoeveelheden moet een extra voorziening worden getroffen. Het werk was goed en kan gelijk gesteld worden met de Wilmo van 2.70 m. KETTINGSTROOIER. 4. „Fricke" kettingstrooier van de heer H. J. Doeleman te Wissekerke. Naast de schotelstrooiers is hier en daar ook nog de kettingstrooier in gebruik, redenen waarom ook deze machine op de demonstratie aanwezig was. In de voorraadbak bevindt zich een roerinrichting, die de kunstmest via een vernauwde doorvoer naai de bodem toevoert. Over deze bodem strijken schuin naar een zijde wijzende vingers, die aan een ketting zijn bevestigd. De vingers wrijven de kunstmest naar buiten. Eventueel aanwezige kluitjes worden door de vingers stukgewreven. De ketting loopt van links naar rechts, dus van het ene wiel naar het andere. Dit heeft tot gevolg, dat aan die zijde, waar de ketting met vingérs weer op de bodem van de voorraadbak komt, het even duurt voordat de kunstmest begint te vallen. Bij het overlappen moet hiermee rekening gehouden worden. In dit geval moest over het linkerspoor verder overge- spoord worden dan over het rechter. De strooihoeveelheid wordt geregeld door het sneller of langzamer laten lopen van de ketting door middel van een tandwielkast. De kali werd in grove vlokken regelmatig ver deeld. Na de middag wanneer spijkerplanken ge monteerd, wat de verdeling ten goede kwam. Super en gemengd werden goed verstrooid. Als bezwaar van de kettingstrooier wordt wel eens de snelle slijtage van de ketting aangevoerd. Bij deze machine kwam dit riet tot uiting. Zij is reeds 9 jaar bij de eigenaar in gebruik en ziet er nog uitstekend uit. zonder dat er ooit enige kosten aan gemaakt zijn. Een goed onderhoud en na ge bruik goed schoonmaken is daartoe een eerste ver eiste, wat overigens voor alle machines geldt. CENTRIFUGAALSTROOIERS. Dit type is al sinds vele jaren bekend. De con structie en de werking waren echter -van dien aard dat zij voor het strooien van, kunstmest vrijwel riet in gebruik zijn genomen. Door verandering en ver betering zijn ze sinds een jaar weer in het middel punt van de belangstelling komen te staan. De oorzaken hiervan zijn hoofdzakelijk: de eenvoudige constructie, de grote canaciteit, gemakkelijker transport en de aantrekkelijke prijs. Wat betreft de kwaliteit van het werk overtreffen zij zeer zeker niet de schotelstrooiers. Wel kan dit werk geëvenaard worden, maar dif te bereiken is veel moeilijker. Met korrelmeststoffen valt dit nog wel wat mee, doch met poeder- vormige meststoffen worden veel moeilijkheden ondervonden. Ten eerste oefent de wind een grote invloed op het werk uit. Men zal dan ook met de windrichting, zowel als met de verschillende windsterkten terdege rekening moeten houden en de werkbreed te daaraan aanpassen. Ten tweede stagneert, vooral bij poedervormige en wat kleve rige meststoffen de toevoer van uit de voorraadbak vrij gauw, wat öf een totale verstopping öf een onregelmatige verdeling tot gevolg heeft. Aan een goede roer inrichting zal dan ook de uiterste zorg moeten worden besteed. Ten derde is de rijrichting moeilijk te bepalen. Het gebruik van bakens moet daarbij toch wel als eis gesteld worden. Ten vierde viel het op, dat bij een gemengd produkt van poeder en korrelvormige kunstmest, een ontmenging optrad, dat wil dus zeggen, dat de korrels verder wer den weggesmeten dan het poeder. 1. N. M. centrifugaalstrooier van de Coöp. Landbouwvereniging „Noord-Beveland". Vanuit de voorraadbak, met een inhoud van 250^* 325 of 400 kg, stroomt de kunstmest via een roer inrichting en toevoerspleet naar een zich daaron der bevindende toevoerschotel. Van daaruit wordt zij via een verdeelschijf op de strooischijf gebracht. Op deze strooischijf bevinden zich twee verstelbare schoepen. De aandrijving van de strooischijf vindt plaats door de aftakas. Het aantal verstellingsmogelijkheden voor de hoe veelheidsregeling is groot. Zó groot zelfs, dat het gevaar bestaat dat het geheel voor sommigen te ingewikkeld wordt, daar zij geen keus kunnen maken uit het aantal mogelijkheden. Bij de kali gaf de toevoer moeilijkheden, zodat een onregelmatige verdeling ontstond. Tevens was hierbij de strooibreedte niet te bepalen. De verdeling van de super was veel beter. De strooibreedte varieerde van 814 m. Belangrijk is ook de hoogte van de strooischijf. Hoe lager deze is, hoe beter. Bij de N. M. bedroeg deze 60 cm. De prijs van deze machine bedraagt 675,725,of 740,voor resp. 250325 of 400 kg bakinhoud. Ferguson centrifugaalstrooier. 2. „Ferguson" van de N. V. Nimag te Leidschen- dam (dealer fa. J. Sukkel te Middelburg). Bovenin de voorraadbak, die een inhoud heeft van ruim 200 kg, is een stang gemonteerd met daarop een zeer scherp driehoekig plaatje. Dit heeft tot doel de papieren zakken, terwijl ze in de bak worden gestort, open te snijden. Onder in de bak zit een roerinrichting. De toe voeropening naar de strooischijf is met een handle te openen of af te sluiten. Door een moer en con- tramosr kan op zeer eenvoudige wijze de toevoer spleet in 10 verschillende standen worden 'Te- plaatst. De strooischijf bevindt zich direct onder de voorraadbak en wordt aangedreven door de aftak as. Het toerental van de strooischijf bedraagt mees tal 14001500 per minuut. De machine is eenvoudig geconstrueerd en eenvoudig te bedienen. Het geheel is bevestigd aan de driepuntsophan ging van de trekker. Onder de strooier zijn twee steunplaten bevestigd, waarop de machine op de grond neergezet kan worden. In het begin deden zich enkele moeilijkheden met de toevoer van de kali voor. Door de grotere snelheid waarmee gere den werd, was dit later beter. Afgezien van enige ontmenging bij de gemengde meststof, evenals bij de N. M., was het werk goed. De super werd goed verdeeld. De hoogte van de strooischijf bedroeg 75 cm. Deze kan echter wat lager zijn. De prijs bedraagt ƒ625,voor het trek kertype F. E. 35 en 640,— voor het trekkertype T. E. 20. Na de demonstratie bracht Ir. P. W. Bakker Ar- kema op de hem eigen wijze verslag uit van de be vindingen van de beoordelingscommissie. Een en ander hiervan is reeds in dit korte verslag ver werkt. In zijn slotwoord betreurde de voorzitter van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Noord-Beve land", de heer S. J. van Langeraad, het dat er voor deze demonstratie weinig belangstelling was. Het feit, dat na een natte periode juist op deze dag weer aan de graanoogst gewerkt kon worden, zal daar wel niet vreemd aan zijn geweest. De Hoofdassistent voor Landbouwwerktuigen bij de R. L. V. D. I. G. VAN HERE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 3