verzicfit Zitdagen-' Boekhoud- bureau „De OLVEH sluit U zorgen uit" DE OLVEH VAN 1879 So. 2393 Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 45e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHA* ZEELAND September is in het land en deze maand heeft zich met overvloedige hoeveelheden regen aange meld. Het is te hopen, dat mede in verband met de nog belangrijke oogstwerkzaamheden die uit gevoerd moeten worden aan de aardappelen en de bieten, deze herfstmaand een droger aanzien zal krijgen. LANDBOUWONDERWIJS. Inmiddels zijn de vakanties van de kinderen weer voorbij en beginnen de scholen het grootste deel van de tijd van de jeugd op te eisen. Ook de scholen, uitgaande van de Z.L. M., hebben hunne poorten heropend en een nieuw jaar van arbeid staat voor leerkrachten en leerlingen voor de boeg. Landbouwscholen en landbouwhuishoud- scholen in alle delen van onze provincie zullen een nieuwe jaargang leerlingen opleiden, opdat deze straks hun taken op het platteland beter zullen kunnen uitoefenen. Dit onderwijs, dat in de laatste jaren een steeds grotere vlucht neemt, is voor dit platteland van groot belang en daar om is dit onderdeel van het Z. L. M.-werk een van de mooiste en een van de nuttigste. Een onder deel, dat al ongeveer 50 jaar geleden werd begon nen en thans is uitgegroeid tot zes jongens landbouwscholen en negen meisjeslandbouwhuis- houdscholen, waaraan vele tientallen leerkrach ten werkzaam zijn, aldus bijdragende aan de ver heffing van het platteland. De landbouwscholen voor de jongens staan in de komende jaren hoogstwaarschijnlijk voor grote hervormingen. Het onderwijs, dat hier gegeven wordt zal meer aangepast worden aan de eisen, die in de toekomst aan de jonge boeren gesteld zullen worden en tevens aan de praktijk. Deze te verwachten ontwikkeling zal weer heel wat werk medebrengen, daar de bestaande schoolgebouwen met nieuwe lokalen uitgebreid zullen moeten worden. Wij hopen deze winter in dit blad aan onze landbouwscholen en de er om heen hangende vraagstukken extra aandacht te besteden. De landbouwhuishoudscholen voor meisjes voorzien in een grote behoefte. Juist deze week kon in Oostkapelle op Walcheren de negende Z. L. M.-landbouwhuishoudschool beginnen en het was verheugend, dat er zich voldoende meisjes hadden opgegeven voor een eerste klas. Wij zijn ervan overtuigd, dat ook deze school spoedig zal uitgroeien. VOLWAARDIG ONDERWIJS. Wij hoorden in Oostkapelle nog een wonderlijk iets. Er zouden in aangrenzende dorpen mensen zijn, die hun dochters liever naar de industrie school voor meisjes te Middelburg zenden, omdat TERNEUZEN: Woensdag 11 sept, in hotel „Des Pays Bas". OOSTBURG: Woensdag 11 sept, in café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 12 sept, in hotel „Huis van Nassau". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 12 sept, in hotel „Hof van Holland". MIDDELBURG: Donderdag 12 sept, in café „De Eendracht". in Oostkapelle maar Landbowwhuishoudonderwijs! gegeven wordt. In de eerste plaats willen wij hier nog wel eens stellen, dat het landbouwhuishoudonderwijs in geen enkel opzicht onderdoet voor het huishoud- onderwijs, dat aan stadsscholen gegeven wordt. Alle zelfde vakken worden behandeld door leer krachten met precies gelijke of gelijkwaardige op leiding. Bovendien krijgen de meisjes op de land bouwhuishoudscholen lessen in tuinbouw en de slacht; dus in feite meer. In de tweede plaats begrijpen wij deze gedach- tengang niet. Wil men als plattelandsbewoners het platteland meer bewoonbaar maken, dan moet men niet beginnen met de goede dingen, die daar gesticht worden te onderschatten. Integen deel, men dient door medewerking een dergelijke school de gelegenheid te geven zich te ontplooien. Hoe prachtig dit kan, bewijzen verschillende der Z. L. M.-scholen die in de loop der jaren zijn uit gegroeid tot ware opleidingscentra, niet alleen van toekómstige huisvrouwen, maar ook van as sistenten in de huishouding, in ziekenhuizen en tehuizen van ouden van dagen. Aldus zijn zij ge worden tot een zegening voor de streek en voor het platteland. Daarom verdienen zij ons aller steun, zeker in een provincie als Zeeland, die im mers voor het grootste deel uit platteland be staat. AKKERBOUW AANGELEGENIXEDEN. De Hoofdafdeling Akkerbouw van het Land bouwschap heeft opnieuw bij het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten aangedron gen op het treffen van een regeling waardoor wordt bevorderd, dat voor natuurdroge tarwe een toeslag wordt verleend, zoals ook een korting wordt toegepast bij de levering van tarwe met een hoger vochtgehalte dan 17 Dit zou via in levering bij het A.V. A. bereikt kunnen worden. Wij achten dit een billijk verzoek. Afgewacht zal moeten worden hoe het Produktschap op dit ver zoek reageert. De Hoofdafdeling Akkerbouw hield zich ook bezig met de situatie rond de vlasmarkt. Zoals bekend zijn er heel wat problemen, waarvoor de vlasnijverheid en de vlasteelt zijn gesteld. Na de oorlog vroegen velen zich af of de vlasvezel de concurrentie met andere vezels, waarbij vooral aan de kunstmatige vezels gedacht werd, zou kunnen blijven volhouden. Het is evenwel geble ken, dat tegen de aanvankelijke verwachtingen in de synthetische vezels niet zo'n groot deel van het vlasterrein voor zich hebben opgeëist als men had gedacht, terwijl de grondstoffenprijs van katoen zodanig veranderd is en gestegen, dat de verhoudingen in vele opzichten anders kwamen te ligen. Zo hebben wij kunnen constateren, dat in de eerste 10 jaren na de oorlog de consumptie van vlas eerder toe dan afnam. De teelt en de be werking van vlas steeg zelfs in West-Europa tot ongekende hoogte. RUSLAND DUMPT. De opbouw van de Westeuropese vlasnijverheid na de oorlog vond plaats onder constante be dreiging van het Russische vlas. Wij lazen in een nota over het vlasprobleem, dat dit laatste voor niemand onbekend is geweest, omdat men het verleden nog niet vergeten was en omdat men wist, dat na de oorlogsvernietigingen de Russi sche vlasproduktie snel was opgevoerd. Maar in plaats van zich voor eventuele gevaren te wape nen, bestreed men elkaar in West-Europa op leven en dood en gunde men elkander de tijde lijke welvaart nauwelijks. Ofschoon men de bedrijfstak naar buiten be hoorlijk had versterkt door verbetering van de vlasteelt, modernisatie van de vlasserijen en vlas spinnerijen en door een intensieve reclamecam- oagne voor het gebruik van linnen door landen als Ierland, Frankrijk, Italië, Duitsland en in mindere mate de kleinere landen, heeft men na gelaten zich oojc intern sterk te maken. Dit heeft tot gevolg, dat toen eenmaal de Russen terug kwamen op de markt met hun dumping-spel, West-Europa weerloos was, zelfs met zijn ver beterde teelt en produktie-methode. Want tegen over de Russische politiek blijkt het Westen niet bij machte een Westeuropese politiek te plaatsen. Dv Russen troffen de Belgen en Nederlanders aan in strijd met de Fransen terwijl de Engelsen zoch zorgvuldig afzijdig hielden van iedere sa menwerking met de Westeuropese landen. Dat Rusland dumpt bewijzen de volgende prij zen wel. Het Russische vlas doet in Rusland en in de landen achter het IJzeren Gordijn ongeveer 2,60 per kg. Maar in West-Duitsland wordt het aangeboden en verkocht voor 1,63 en Engelse en Ierse spinnerijen hebben zelfs ingekocht voor 1,40 tot ƒ1,60 per kg. Het is begrijpelijk, dat konkurrentie tegen een dergelijke methode onmogelijk is. De Hoofdafdeling Akkerbouw van het Land bouwschap is thans in overleg getreden met de Nederlandse Federatie van Vlassersverenigingen, met de Coöperatieve Vlasserij „Dinteloord" en met de vlashandel. Nagegaan wordt in hoeverre de moeilijke situatie het hoofd kan worden ge boden en verbetering kan worden verkregen ten aanzien van afzet en prijsvorming van vlas en vlasprodukten. Het ligt in de bedoeling een en ander met de minister van Landbouw te bespre ken. Het zal de vraag zijn of de overheid b.v. een vlastoeslag in overweging wil nemen. Een der gelijke toeslag wordt thans wel in Duitsland toe gekend, terwijl in Frankrijk reeds sindS jaren een premie op de teelt, verwerking en export wordt veileend. Wij zijn van mening, dat in ieder geval ernstige aandacht door Overheid en georganiseerd be drijfsleven geschonken moet worden om vlasteelt en vlasnijverheid voor ons land te behouden. Een stuk plattelandswelvaart zou anders verloren gaan met alle bijkomende moeilijkheden van werkgelegenheid. Vlas is ook voor de akkerbouwbedrijven een aangenaam en belangrijk gewas. Indien teelt en bewerking totaal oneconomisch zouden zijn, was dit alles nog anders. Maar nu het voornamelijk een bestrijding van dumpingsmethoden betreft van een land, dat zelve zijn importen volledig zegelt, zouden wij dit alleen al uit principe doen. Des te meer dus, nu het erom gaat een platte landswelvaartsbron te helpen. DE 25ste NATIONALE. Geheel overbodig willen wij toch gaarne nog even de aandacht vestigen op de Nationale Ten toonstelling van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", welke de volgende week weer in 's Hertogenbosch gehouden wordt. Het zal de 25ste worden in de geschiedenis van deze echte boerenvereniging. Wij schreven hierboven „overbodig", omdat wij weten dat vele Zeeuwse paardenliefhebbers de reis naar Den Bosch zullen maken. Maar er mocht zich eens iemand in de data vergissen. Het is dinsdag 10 en woensdag 11 september. La ten wij hopen op een mooie strijd om de begeerde titels en mooi weer en voorts: tot weerziens in Den Bosch S. (Advertentie) Wij geven U gaarne advies bij het afsluiten van een levensverzekering, lijfrente, studieverzeke ring etc. KORTENAERKADE 1 's-GRAVENHAGE POSTBUS 1879

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 1