DEBOERENJEUGD ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Markelo „Gouden Aren" 2de LUSTRUM P.J.G.N. ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 549 Redactie: C. J. van Damme, L. Hage, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Eindredactie en Redaqtie^adres: Landbouwhuis, Goes. Telef. 011002345 KAMPRINGRIJDERIJ SEROOSKERKE (W.) Bezoekt op zaterdag 21 september de Xampringrijderij te Serooskerke (W.). Aanvang 1.30 uur. Kamp om de wissel beker tussen de L.J.G. afdeling Seroos kerke en Omstreken en de L.J.G. afde ling Oostkapelle en Omstreken. HET BESTUUR. SELEKTIE PLOEG WEDSTRIJD Z. L. M. L. J. G. A. N. A. B. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. DOEL: a. Afvaardiging Pfov. kampioen schap. b. Afvaardiging Streekkampioen- schap. Inschrijfgeld 2, Opgaven vóór 18 september a.s. bü AXEL: J. Dieleman, Zeedijk M 1. HOEK: J. Haak Pz., Binnendijk F 24 (Pauwhof). ZAAMSLAG: J. Haak Pz. D 35A. L. J. G. AI D. SCHERPENISSE. Op 14 september a.s. des middags om 3 uur wordt een Sportdag georganiseerd op het sportterrein te Scherpenisse. Op het programma komen voor: korfbalwedstrijd tegen de Z. L. M. en Bond van Plattelandsvrouwen; 1500 m. hardlopen; estafette; eierenrijden en hoogspringen. Degene, die aan een van deze spelen deel wil nemen, kan zich hiervoor bij de secretaris van zijn eigen afdeling opge ven. De kosten per deelname aan een spel bedragen 0,50. EXCURSIE Z.P.M. De Afdeling St. Maartensdijk organi seert op 17 september a.s. een excursie naar Rotterdam. Vertrek dienstbus 7.05 uur van Stavenisse enz. Opgave vóór 13 september bij de afdelingsvoorzitster. Tel. Stavenisse 28. (Paaldijk D. 139, St. Maartensdijk.) ENGELSEN ENTHOUSIAST We weten allemaal wel, dat de En gelsen over het algemeen een zeer be heerst en weinig spontaan soort men sen zijn. Toch kunnen zij best enthousiast zijn. Alleen zijn ze dat bij bijzondere ge legenheden. Eén van die gelegenheden is ongetwij feld het sluitings-concert vanuit de Royal Albert Hall in Londen. Dit jaar valt dat op zaterdag 14 sep tember in de avonduren. Vorige jaren werd dit concert (gedeeltelijk) door de V. A. R. A. her-uitgezonden. .In ieder ge val komt het over het lichte program ma van de Engelse radio. In 't laatste geval is kennis van de Engelse taal wel gemakkelijk. Kijk eens in uw Radioblad. En luister eens naar die uitzending. Het is werke lijk de moeite waard K. Mij is gevraagd een en ander te schrij ven over hetgeen wij daar op de Land dag der P. J. G. N. hebben meegemaakt. Beginnend bij het begin, zeg ik u, dat wij na veel voorbereidingen in de pro vincie woensdagmorgen om 2.30 uur de eerste deelnemers ophaalden en wij met 34 personen, waaronder een Zwitsers meisje, om 11 uur in de morgen te Mar- kelo aankwamen. Leden van de Z. P. M. en L. J. G. uit Walcheren, Zuid-Beveland, Oost en West Zeeuws-Vlaanderen, een dans groep uit de afdeling Axel, deelnemers aan de landelijke wedstrijden en zij, die uit belangstelling meegingen. Een zeer prettige groep vol hartelijkheid en ple zier. 34 van de honderden L. J. G.-le- den in Zeeland. Geen grote groep, maar een goede representatieve gróep. Gereisd door Zeeland, Noord-Brabant, Gelderland en Overijsel, kwamen wij in de gemeente Markelo. Vlaggen en ver sieringen overal en in het dorp heerste een grote drukte. Een feestende ge meente met een grote hartelijkheid. Het feest- en het tentoonstellingserrein, ge legen aan de grote verkéersweg, was gauw gevonden. Geweldige tenten, duizenden bezoe kers, vee en landbouwwerktuigen, auto's en andere vervoermiddelen. Spe ciaal aangelegde toegangswegen en prachtig aangelegde lanen en bloemen perken. Een 16 ha groot terrein met daarin de rustieke boerderijen. De eer ste indruk was goed. Om 11 uur begonnen de wedstrijden. Veebeoordelingswedstrijd, waarbij W. v. d. Sluis uit Zoutelande zich als 5e plaatste. Een zeer goed resultaat in een landelijke wedstrijd. Ondertussen was de tentoonstelling in volle gang. Duizenden bezoekers wa ren op het terrein en duizenden ver drongen zich rondom het keuringster rein. Daar in die streek, waar de boer z'n grootste inkomsten moet hebben van zijn veestapel, zag men dan ook goede dieren met prima verzorging. Honderden in aantal, die zich kennelijk thuis gevoelden in hun rustige lommer rijke omgeving. Ondertussen werd alles bezichtigd, ons een gedachte makend van de levens wijze der plattelanders in het oosten van ons land. Eenvoudige hardwerken de mensen met vooruitziende leiders hebben daar coöperaties opgericht, die vooruitgang hebben gebracht in de streek. Een feestweek „Gouden Aren" werd georganiseerd ter gelegenheid van een jubileum. De trekkerbehendigheidswedstrijd werden gehouden waaraan J. de Putter en R. Murre uit Oost Zeeuws-Vlaande ren deelnamen. De meisjeswedstrijden hadden onder tussen een aanvang genomen, waaraan J. Dees en B. Schieman uit Oost Zeeuws- Vlaanderen deelnamen, en bij het bloe- menschikken mede tot de beste presta ties kwamen, welke in het landelijk ver band meetelden. Mej. J. de Nood uit Veere maakte leen slaatje dat genoemd werd te be thoren tot de 5 beste. Ziedaar het suc ces van Zeeland. Stralend weer en grote belangstelling was er bij het reiswaardig maken van de luchtballon met het opschrift „Gouden Aren" met daaraan bevestigd de natio nale vlag en oranje-wimpel, om onder leiding van het echtpaar Boesman in Twents costuum op te stijgen. Een prachtig gezicht die ballon tegen een met enige wolkenflarden bedekte he mel. Terwijl men staat te kijken bij een ra diografisch bestuurde trekker, zie je weer jonge Zeeuwen, die op eigen ge legenheid naar Markelo zijn gekomen. Verderop ontdekte men leden van de Landelijke Raad. Bekende nationale fi guren slaan met aandacht de repetities gade voor het P. J. G. N.-spel. Een mooie dag Vol nieuwe indrukken, teveel om op te noemen. In Haaksbergen zou worden over nacht. En daarheen reden wij met onze Cito-bus door de nacht over smalle en stille wegen. Velen van onze gastheren stonden reeds te wachten toen wij om half twaalf te Haaksbergen aankwa men. Hartelijk was de ontvangst maar kórt de nachtrust. De volgende morgen vroeg uit de ve ren en terug naar Markelo door een mooie omgeving, waar wij slechts 6 km van de Duitse grens verwijderd waren. Duizenden mensen trokken op naar Markelo om het 2de lustrum der P. J. G. N. te vieren. Voertuigen bij honderdtallen. Een tent, plaats biedend aan 9000 per sonen, stroomde spoedig vol, ja het werd overvol. De opening geschiedde door de Land dag-voorzitter, de heer Heilissig, ge volgd door een gloedvolle rede door de algemene voorzitter, de heer Roerink. En toen kwam het grote moment. Dui zenden rezen op toen H. M. de Koningin Juliana en H. K. H. Prinses Beatrix binnenkwamen. Een groots betoon van eerbied en hoogachting. Vereerd en blij, dat de Landsvrouwe belangstelling toonde voor het werk der plattelands jongeren. Een woord van Zijne Excellentie mi nister Mansholt, en een diepgaande rede door de heer J. v. d. Grient, met als onderwerp: „De toekomst is reeds be gonnen. Welek?" Grote aandacht voor de rede, welke op allen een diepe indruk maakte. De leden der Landelijke Raad werden daarna in de mooie Landbouwhuishoud- school aan onze Vorstin en Prinses Bea trix voorgesteld, waarna wij met de vorstelijke personen de lunch mochten gebruiken. Een prachtig en nimmer te vergeten moment. Een Vorstin temid den van plattelandsjongeren! Des middags: „Eenheid". Een groot buitenspel onder regie van de heer J. v. d. Bijl, waarvan 3 onderdelen: „Dans om de gouden aar", door internationale folkloristische dansgroepen. Dansers uit elf verschillende landen dansten daar in een stijl en rythme in prachtige cos- tuums, zodat na elke dans en demon stratie vanaf de tribune, waar de vor- telijke gasten temidden van de Landelij ke Raad, een daverend applaus weer klonk. „Spel naar de Eenheid" door leden der P. J. G. N.. waaraan voor Zeeland de dansgroep uit Axel deelnam met een zeer goede volksdans, welke was inge studeerd door mej. Chris de Feijter, die dan ook met 'n hartelijk en verdiend ap plaus werd beloond. Een goede zinne beeldige revue. Daarna volgde de „Dans naar de Eenheid", wederom door de folkloristi sche groepen. Toen kwamen de dansgroepen die H. M. de Koningin groetten, waarbij de Spanjaarden riepen „Leve Holland". Hoe indrukwekkend was dit alles. Honderden warm- en koudbloedpaar- den verschenen op het terrein rondom de kleurrijke dansgroepen en daar weer omheen het publiek. Een machtig mooi ogenblik. Het 2de lustrum werd besloten met een revue in de grote tent in aanwezig heid van de Commissaris der Koningin in Overijsel, de burgemeester van Mar kelo en vele andere autoriteiten. Toen gingen wij onze bus opzoeken voor de thuisrit, terug van het feest terrein dat overal werkelijk feëeriek verlicht was. Twee dagen hebben wij daar ver toefd. Wij als groep hebben elkander wat beter leren kennen en waarderen. Wij als Zeeuwen hebben de mensen uit het oosten van het land gadegeslagen. Hoe zij hun streek als boeren hebben opgebouwd. Hoe de jongeren het doen. Ouder in ervaring konden wij wat van hen leren. Maar als wij als landbouw- jongeren actief worden of blijven, zul len wij ongetwijfeld ook veel kunnen presteren. De dansgroep trad met suc ces op. Aan wedstrijden werd deelgeno men. Waarom waren wij daar niet met meerderen? De reiskosten voor twee lange dagen waren gering en de reis was mooi, terwijl de ontvangst allerhar telijkst was, en de bezienswaardigheden vele. Slechts enige indrukken heb ik kun nen neerschrijven, voor wat er was en hoe het was. Dit wil ik nog zeggen, waarschijnlijk sprekend namens onze groep, het was er goed! Burgemeester A. J. de Beaufort van Markelo schreef in zijn voorwoord in het programma voor de nationale Landdag:v,Enkele dagen slechts zullen jaren in beider herinnering voortleven indien ons samenspel slaagt, het resul taat van ons samenzijn niet uitsluitend wordt de som van.een aantal prestaties onzer- en een aantal indrukken uwer zijds, maar een geven en ontvangen van een geheel, een beleven van onszelf los van plaats en tijd. Moge zó deze week worden, een week van gelouterd en thousiasme en ongekende feestvreugde, als brengster van een geschenk gespro ten uit het verleden, de ware „Gouden Aren", de rijpe vruchten van het heden, die de kiem der toekomst in zich dragen. JO VERKRUIJSSE. STREEKBESTUURS VERG ADERING DER L. J. G. EN Z. P. M. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN gehouden op 8 aug. 1957 in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg. Aanwezig waren 20 leden. De verga dering werd door de voorzitter op de gebruikelijke manier geopend. Daarna werden de notulen voorgele zen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter feliciteerde die leden die op de Sportdag één dër prijzen heb ben gewonnen, alsmede de organisato ren en deelnemers van de behendig heidswedstrijd voor tractoren die een groot succes is geworden! Agenda. Ploegwedstrijden. Evenals voorafgaande jaren is het enthousiasme hiervoor niet bijster groot. Er is in ieder geval besloten een selectiewedstrijd te houden en opgaven hiervoor moeten vóór 24 augustus binnen zijn bij de voor zitter. Uitwisseling Engeland. Hierover viel niets bijzonders of belangrijks te zeg gen! Het woord is daarna aan het H. B^-lid, die namens de V. V. V. bekendheid wenst te geven aan een nieuwe tracto- renbehendigheidswedstrijd. Hieraan doen natuurlijk zoveel mogelijk L. J. G.- ers mee! Ook de inmiddels reeds plaats gevon den excursie naar Markelo werd even eens besproken. Rondvraag. Door de heer Dees werd gevraagd waarom er dit jaar geen Streek-excur- sie is gemaakt. Daar het tegenwoordige excursie-com missielid niet aanwezig was, werd deze vraag wijselijk in het midden gelaten. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring en wenste allen een „wèlthuis."

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 13