enken Tuinbouwlantaam W, Korte DE AFZET VAN HET FRUIT 547 ONDER de Wanneer wij deze dagen een bezoek aan de Zeeuwse veilingen brengen, dan krijgt men toch wel een beeld van de aanvoeren die zo dagelijks verwerkt worden. Dat deze aanvoeren niet overda dig groot waren dit seizoen was wel te verwachten. Toch kwam mij voor dat Zeeland er dit jaar met zijn fruitoogst nog goed af komt. De berichten in de diverse dagbladen hebben dit alom verkondigd. Toen ik zo eens rondwandelde in één der Zeeuw se veilingen en zo terloops eens contact opnam met enkele fruittelers, kwam ik toch wei enigs zins tot andere gedachten. Niet, dat het algemeen oordeel over de resultaten die behaald worden, nu direct door hen werd tegengesproken, maar het blijkt toch wel dat niet alles zo bijzonder gunstig afloopt als men zo oppervlakkig meent. De prijzen zijn bijzonder hoog. Dit zal ook niemand tegenspre ken. Deze liggen zelfs voor vele fruitrassen abnor maal hoog. Doch, wanneer wij de hoeveelheden van de aanvoer eens wat nader bekijken, dan blijkt hieruit toch wel duidelijk dat diverse rassen maar zeer spaarzaam worden aangevoerd. Ook uit de ge sprekken met diverse telers nam ik op, dat som mige rassen peren vooral verstek laten gaan dit seizoen. De Clapp's Favorite b.v. die in Zeeland in ons perensortiment een voorname plaats inneemt, heeft deze zomer geschitterd door afwezigheid. De prijzen kunnen dan wel abnormaal hoog zijn, maar voor vele telers van dit ras was het eindresultaat toch ver beneden normaal. Daar waren natuurlijk ook telers die geluk hadden, doordat hun bomen goed beladen waren. Deze profiteerden van deze hoge prijzen. Het overgrote deel der telers was echter niet zo gelukkig en konden zodoende niet optimistisch gestemd zijn, ondanks die hoge prijs noteringen. Ik meen dat het ook wel eens goed is om deze geluiden uit en in onze fruitwereld bekend te maken. Niet, dat ik nu direct meen dat het de fruittelers slecht, gaat in deze dagen, maar men oordeelt zo spoedig zonder eens na^te gaan of het inderdaad zo overdadig goed gaat als alom wordt verkondigd. Ik sprak ook een teler van pruimen die mij ver telde dat hij vorig jaar enkel van het ras Belle de Louvain 3000 kg kon aanvoeren. Dit seizoen be droeg de aanvoer van dit ras uit zijn bedrijf slechts 50 kg. Een bijzonder grote tegenstelling nietwaar? De hoge prijs van dit jaar kon dan ook zijn resul taten niet goed maken. Vooral de aanvoeren van de peren is zéér gering. Enkele rassen blonken wat uit, zoals de Précooe de Trévoux. Deze heeft een goede oogst gegeven, doch bij de andere vroege perenrassen was de aanvoer zéér gering en nog lager dan men algemeen verwachtte. Ook het resultaat bij de pruimen was aan de lage kant. Hoge prijzen bij kleine aanvoeren. Bij de appels is de uitkomst echter gelukkig geheel wat beter. Ook hiervan waren en zijn nog steeds de prijzen hoog en de aanvoeren zijn over het alge meen bevredigend. De zomerrassen werden in flin ke hoeveelheden aangevoerd en de vraag van de export en binnenlandse handel is steeds groot. Vooral de mindere kwaliteit moesappels worden bijzonder goed betaald. Zo bracht de Early Victoria het nog tot boven de 80 cent per kg. Voor dit ras toch wel uitermate hoog. Ook Codlin Keswick en Jacq. Lebel was steeds zeer gevraagd en bracht naar gelang de kwaliteit goede prijzen op. Vooral België was bij de afname van deze keu kenappels zéér geïnterreseerd. Bij de Mank's Codlin viel een schommeling te bespeuren. Begonnen werd met hoge prijzen. Een daling volgde hierop en later, toen de kleur steeds beter werd, steeg ook de prijs weer geleidelijk. Zijn vele telers ook hieraan weer niet enigszins schuldig, doordat zij wat te vroeg met de aanvoer zijn begonnen? Onrijp fruit geeft steeds teleurstel ling bij de consument. Dit is met zekerheid vast te stellen. Een. zelfde beeld vertoonde de handel met de James Grieve. Ik mocht u enkele weken geleden al reeds wijzen op de pluk van deze fijne handap pel. Het resultaat was ook dit seizoen weer duide lijk te zien in de veilingen. De handel is steeds schuw van de ongekleurde glazige James Grieve. Men is nu eenmaal bang van stipvorming bij dit ras. De kleinere maten brachten in verband hier mede een *hogere prijs op dan de grootste sorterin gen. De Zigeunerin was vooral voor export voort durend gevraagd en noteerde een hoge prijs. De kleur viel dit seizoen, ondanks de minder zonnige dagen niet tegen. Doorplukken is bij dit ras altijd rendabel en wordt dan ook door bijna alle telers gedaan. Waarom doen wij dat nu ook niet met die rassen die niet rood gekleurd worden, doch toch zeker voldoende gele tint behoren te hébben voor dat ze van de bomen geplukt moeten worden. De eisen worden gelukkig dienaangaande steeds stren ger. Kleur brengt smaak aan het fruit en dat be reikt men enkel wanneer men de vruchten laat uit groeien en voldoende kleuren aan de boom. De eerste aanvoeren van de Transparant de Croncel zijn er ook reeds geweest. Deze tere hand appel werd ook goed betaald. Wanneer men dit ras maar met de nodige zorg behandelt is zij heus zo min nog niet. De smaak is goed en dit is toch een voorname factor. Het verpakken van het fruit is dit seizoen ook zeer belangrijk. België vooral vraagt steeds naar verpakt fruit en betaalt hiervoor dan ook grif de meerdere kosten. Men ziet dan ook geregeld flinke partijen verpakt fruit aangevoerd in de neerzet- ruimten der veilingen. Dit geeft een fraai beeld, wanneer men zo nu en dan eens rondwandelt tussen de aanvoeren. De pakstations hebben hieraan een goede werkbeste- ding, want ook daar is het goed te zien dat wij een jaar hebben van een geringe oogst. Ze kunnen de werkzaamheden vlot aan. Het weer heeft ook bij de afzet van het fruit de laatste weken niet erg meegewerkt voor de telers. Tot tweemaal toe bracht de storm, die alom loei de, gevoelige schade toe aan de fruitgewassen. Vooral de peren, die toch al in zo gering aantal aan de bomen hingen, moesten het ontgelden. De eerste keer viel het nog al mee, maar de laatste storm, die bij tijden tot windkracht negen aan wakkerde, betekende voor vele telers een flinke schadepost. Het percentage is moeilijk vast te stel len. Deze ligt bij ieder bedrijf te ver uit elkaar. Men dient er zeker ook op te rekenen, dat de over gebleven vruchten aan de bomen ook flinke wind- beschadiging zullen hebben opgelopen. Vooral de teerschilïige rassen, zoals Br. Lebrun, Bonne Loui se en Doyenne du Cornice vertonen nu reeds flinke windbeschadiging op de vruchten. De windscher men om de bedrijven hebben ook nu hun doelma tigheid weer bewezen. Houdt ze in ere, fruittelers! De afgevallen appels en peren werden zo spoedig mogelijk opgeraapt en tegen hoge prijzen verkocht op de veilingen. De fabrieken kochten de val en kroetappels meestal voor prijzen die lagen boven de 30 cent per kg. Dit doet de prijzen van de storm schade wat verzachten, vindt u niet? Ook de val peren brachten een onverwachte goe de prijs op. Hieruit blijkt toch weer duidelijk dat de hoeveelheden peren in ons land zeer gering zijn, anders zou men voor een stoofpeer die gevallen is deze hoge prijzen niet betalen. Ik ontmoette bij mijn bezoek in één der veilingen ook nog een fruitteler, van wien ik reeds wist dat hij een groot gedeelte van zijn oogst in voorkoop al vroegtijdig had verkocht. Het was hem aan te zien en zeker uit zijn woorden te bemerken dat hij terdege spijt had van zijn wijze van te vroeg ver kopen. Wij mochten U reeds in het begin van het sei zoen waarschuwen tegen het verkopen van fruit op het hout. Ik weet wel, niemand kan in de toe komst zien, wat er op de fruitmarkt zoal zal ge beuren, doch het was toch wel te voorzien dat de fruitoogsten alom klein zouden zijn, ook buiten onze grenzen en dat daarom verwacht mocht worden dat vooral de peren een goede prijs zouden noteren. Het is voor mij dan ook onbegrijpelijk dat zovele fruittelers zo ondoordacht, lukraak, hun volledige oogst van de hand konden doen. Ook straks, als het bewaarfruit aan bod komt zal de kooplust ze ker oplaaien in ons gewest. Bezint eer gij begint, telers. Durft het nodige risico nemen. Laat u niet overtroeven met hoge prijsbiedingen. Wat is mo menteel hoog? De hoogste prijs ontvangt u door steeds uw fruit van goede kwaliteit dagelijks te verkopen. De praktijk heeft dat altijd nog bewezen. De bramentelers zit het dit seizoen goed mee. Na het zorgelijke jaar 1956 is hun produkt deze zomer zéér gewild. Gestart werd met een prima kwaliteits- produkt dat door de industrie in binnen- en buiten land steeds tegen hoge prijzen werd verhandeld. De kwantiteit is ook goed. De laatste weken deed de storm de kwaliteit belangrijk teruglopen, doch de prijs bleef gehandhaafd. De resultaten zullen dan ook zéér zeker wel bevredigend zijn aan het eind van het seizoen. Wanneer wij alles nog eens rustig overwegen na hetgeen in deze rubriek onder het licht van de tuin- bouwlantaarn reeds is gezegd komen wij tot de conclusie dat het met de afzet van ons fruit tot op heden goed en vlot verloopt. De aanvoeren zijn, zoals reeds eerder verwacht, niet groot. De prijzen zijn hoog, wat voor sommige telers tot ongekende resultaten zal leiden, maar voor verscheidene an dere telers door de schaarste van hun oogst, niet tot een goed slot kan voeren. Zo zal het echter steeds blijven in de fruitteelt. Het is en blijft een riskant, maar mooi vak. Gezien naar andere streken in ons land is Zee land echter nog in een bevoorrechte positie. Men heeft hier heus geen reden tot klagen. Wanneer men met een teler uit de Betuwe of uit Utrecht in één van onze bedrijven loopt, zal hij erg jaloers zijn op datgene wat wij nog hebben en hij in zijn bedrijf dit seizoen radicaal mist. Wees daarom tevreden en streef er naar om in uw eigen bedrijf aan uw fruit de hoogste zorg te besteden. Vergeet vooral niet de nodige ziektebestrijding toe te passen, ook wan neer uw bomen dit seizoen weinig of niet hebben gedragen. „Hoge bomen vangen veel wind", maar zaad- stekken in bieten vangen veel luizen. Hebt u ge zien, dat deze bieten zwart zagen van de luis? Door deze zaadstekken af te kappen slaat u twee vliegen in één klap. Er komen minder luizen in het perceel en bij tijdig omkappen verhouten de bieten niet, zodat ze nog afgeleverd kunnen wor den aan de fabriek. Een luchtband kan te snel spanning verliezen, terwijl u vergeefs zoekt naar een gaatje waar langs de lucht ontsnapt. Dit euvel is te verhelpen door een klein beetje melk of suikerwater in de binnenband te doen. Door het ventiel uit te draai en, kan de vloeistof er gemakkelijk worden inge goten. Niet alleen machines geven arbeidsbesparing. Ook een betere perceelsindeling of het zaaien van een en hetzelfde gewas op een perceel geeft ar beidsbesparing. Nu de oogst geleidelijk aan begint te ruimen kunnen overtollige sloten na het leg gen van een drainreeks worden gedicht. Op deze manier bespaart u arbeid en wint u land bij. Wanneer de buitenwerkzaamheden klaar geko men zijn zult u wel trachten de kleine vaste ar- beidskern ook in de wintermaanden aan te hou den. Hebt u zich al eens afgevraagd wat voor ren dabel werk deze mensen in de wintermaanden kunnen verrichten? Zo niet, dan is het de hoogste tijd om u zich dit eens te realiseren. De oogstdatum van de laatst te maaien snede lucerne is bepalend voor de sterkte van het gewas in het volgend oogstjaar. De 3e snede moet ge maaid worden vóór 10 september of anders dient men met oogsten te wachten tot de weersgesteld heid na het oogsten van de lucerne een nieuwe groei onmogelijk maakt. De reservestoffen mogen in het late najaar niet worden verbruikt. Dat door stalmest op grasland het gras door de dieren minder goed wordt opgenomen is een fa bel. Op kort gemaaide en afgegraasde percelen zal de grasopname door de aanwending van goed- verteerde stalmest geen moeilijkheden geven. De stalmestgift mag niet hoger zijn dan 20 ton per ha en moet regelmatig verdeeld worden over het perceel. Augustus is de beste maand van aan wending. Vooral de kosten van nieuwbouw en arbeid zijn op het landbouwbedrijf de laatste jaren sterk ge stegen. Wanneer u door omstandigheden moet bouwen, richt deze gebouwen dan zó in, dat in elk geval op loopafstanden bij bedrijfswerkzaamhe- den bezuinigd kan worden. Op deze manier kun nen de onrendabele bouwkosten die in onze tijd niet te vermijden zijn, worden gedrukt. Hebt u nog percelen die hoog nodig gedraineerd moeten worden? Doe het dan nuLange dagen en droge grond. Dit zijn twee voordelen die U in de winter meestal niet hebt. Ook voor machinale drai nage is het nu de juiste tijd. Vergeet vooral bij stoppelbewerkingen niet de kanten af te ploegen en deze eens een keer extra los te eggen. Vooral vanuit de slootkanten komen veel wortelonkruiden. De meest bekende zijn: kweekgras, veenwortel, akkerwinde en riet. Door deze onkruiden nu te verdelgen bespaart U zich volgend jaar werk en groeit ook de oogst langs deze kanten beter. De ontwikkeling van Uw graszaad in de herfst is bepalend voor de opbrengst in 't volgende oogst jaar. Een stikstofbemesting, vooral na een dek- vrucht van granen of vlas is onmisbaar. Zo dit nog niet is gebeurd, strooi dan nu direkt de stikstof uit. Is Uw koolzaad reeds boven de grond? Dan kan de eerste belager van dit gewas, de koolzaad-aard- vlo, ook aanwezig zijn. De eerste bespuiting tegen dit insekt moet dan plaats hebben zodra de plant jes 2 tot 4 blaadjes hebben gevormd. Na 10 a 14 dagen kan de bespuiting worden herhaald. Steeds meer boeren beseffen dat grasland voor stikstof dankbaar is en strooien dan ook tot half september stikstof na het omweiden. Elke veehou der kan in oktober dit laat gegroeide gras goed gebruiken. Tevens kan het voeren van bietenköp- pen in het weiland hierdoor achterwege blijven of in mindere mate noodzakelijk zijn, waardoor het stuktrappen van de zode wordt beperkt. Kalveren, die in percelen met weinig gras lopen moet wat extra krachtvoer worden toegediend. Op die manier wordt stagnatie in groei en ont wikkeling voorkomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 11