^7 S ver zie Ht DE BOERENJEUGD LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHA] Zitdagen- Boekhoud- bureau „De OLVEH sluit U zorgen uit" DE OLVEH VAN 1879 No. 2392 Frankering bij a/bonnement: Terneuzen ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1957 45e Jaargang: ZEEUWS LAHDBOUWBLAD waarin opgenomen II J&È ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ ZEELAND In onze provincie is de oogst van de meeste gewassen voor een groot deel achter de rug, waar bij natuurlijk bieten en aardappelen de normale uitzondering vormen, omdat deze pas later aan de beurt komen. VRIJ GUNSTIG VERLOOP. Al met al kan men stellen, dat het oogsten vrij gunstig is verlopen, vooral als wij een vergelij king maken met het vorige jaar. De laatste paar weken is het weer nog heel wat roet in het eten komen gooien, waardoor de afwerking van de oogst nog niet of moeilijk kon plaats vinden. Het valt bijvoorbeeld op, dat er nog heel wat erwten en tarwe buiten staat en men behoeft niet zo deskundig te zijn om te weten, dat regen en wind aan de kwaliteit van het nog te dorsen produkt geen goed heeft gedaan. Dit is dus een wat jam mer besluit van dit gedeelte van de zomer, waar in de werkzaamheden verder geen stagnatie heb ben vertoond. Mede dank zij de mechanisatie, die zich in de jaren na de oorlog in onze provin cie heeft voltrokken, is er van een tekort aan arbeidskrachten in de agrarische sector vrijwel geen sprake geweest. In dit opzicht heeft de akkerbouwsector van de landbouw zich aangepast aan de veranderde omstandigheden. Wie een vergelijking zou ma ken tussen bijvoorbeeld de grootte van de vaste kernen op de bedrijven van 12 jaar geleden en van thans, zou deze aanpassing in cijfers voor zich zien. Een ieder make deze vergelijking voor het eigen bedrijf maar eens. Het aantal in ge- bruikgenomen trekkers, combines en andere ma chines spreekt ook een zeer duidelijke taal. Bijna zou men van de industrialisatie van de akker bouw kunnen spreken. Het zou goed zijn gegevens over deze ontwikkeling te verzamelen en deze wereldkundig te maken daar, waar maar al te gauw gesproken en geschreven wordt over de ge ringe produktiviteit per man in onze landbouw. In de Zeeuwse akkerbouw, daar zijn wij van over tuigd, valt deze produktiviteit zeker mee. OPBRENGSTEN EN KWALITEIT. De tijd begint nu weer te naderen, dat men met belangstelling uitkijkt naar berichten over opbrengsten en kwaliteit van de geoogste produk- ten. Niet alleen in eigen omgeving zijn deze cij fers interessant, maar ook de landelijke cijfers en de gegevens uit andere landen kunnen van belang zijn voor de Zeeuwse boer. Vandaar dat wij, zodra betrouwbare berichten over opbreng sten en kwaliteit ons bereiken, weer met de ru briek „Allerhande" zullen starten, waarin onze lezers dit soort berichten kunnen aantreffen. Op het ogenblik zijn er nog praktisch geen contro leerbare gegevens voorhanden. Natuurlijk hoort men hier en daar wel cijfers noemen, maar deze lopen nog sterk uiteen. Zó sterk, dat wij naast zeer pessimistische geluiden ook tegenovergestelde klanken hoorden. Deze zeggen echter nog niets. In verschillende delen van Zeeland zijn de op brengsten van de granen tarwe en gerst niet on- HULSTMaandag 2 sept, in „De Graanbeurs". KOUDEKERKEWoensdag 4 sept, in hotel „Nieuw Walcheren", van 9.001.30 uur. QOSTBURGWoensdag 4 sept, in café „De :i Windt". WISSEKERKE: Woensdag 4 september hotel „De Kroon". ZIERIKZEE: Donderdag 5 sept, in hotel „Huis van Nassau", MIDDELBURG: Donderdag 5 sept, in café „De Eendracht". ST. PHILIPSLANDZaterdag 7 sept, in hotel „De Druiventros". THOLENZaterdag 7 sept, in hotel „Hof van Holland". bevredigend, terwijl de opbrengst van de erwten zeker hoger is dan verleden jaar. Maar, om eens een voorbeeld te noemen, in een deel van Wal cheren is door droogte de opbrengst bepaald te leurstellend. Men zal, alvorens een overzichtelijk geheel te krijgen, zijn geduld nog wel even op de proef moeten stellen. Vast staat, dat het slechte weer van de laatste paar weken geen goede invloed heeft uitgeoefend op de kwaliteit van de nog bui ten staande gewassen, zoals erwten. EERSTE VOORLOPIGE OOGSTRAMING. Overigens zijn het juist de erwten en andere peulvruchten, waarover de eerste betrouwbare berichten zijn binnengekomen. Zoals steeds in het midden van de maand augustus heeft ook dit jaar de Peulvruchten Studie Commissie haar eerste voorlopige oogstraming opgesteld. Het vorige jaar namen wij deze eerste voor lopige oogstraming op in ons blad van 15 septem ber. Om onze lezers een vergelijkingsmogelijkheid met de voornaamste cijfers van verleden jaar te geven, plaatsen wij thans de cijfers van 1956 tus sen haakjes onder de cijfers van dit jaar. De indruk is. dat er over het algemeen middel matige opbrengsten zullen worden gedorst. De zeer matige bodemstructuur, regens plusminus half maart, droogte en hiffce tijdens de bloei, als mede virusaantastingen zijn hier vooral debet aan. De beste gebieden zijn: Noordelijk Noord- Holland met plusminus 3300 kg ronde groene erw ten per ha, Zeeuws-Vlaanderen met 3600 kg per ha en N.O.P. met ca. 3300 kg per ha. De noorde lijke bouwstreek van Groningen staat op pl.m. 3000 kg per ha, wat voor dit gebied goed mag worden genoemd. Opbrengstramingen: -> Basis a. de voorlopige areaalcijfers van het C.B.S. b. ramingen per pl.m. 3 augustus van de P.S.C.- cor respondenten 1. Ronde groene erwten Areaal (voorlopig): 30.477 ha. Bruto opbrengst (ha-opbrengst ca. 3160 kg/ha) 96.300 ton Af voor groen-geoogste doperwten en andere 9 niet geoogste percelen 9.000 ton gebruik eigen bedrijf 2.000 ton zaaizaad 1958 6.000 ton 17.000 ton Resteert ruim 79.000 ton (1956 73.000 ton) boerenschoon produkt. 2. Schokkers Areaal (voorlopig): 5.123 ha. Bruto-opbrengst (ha-opbrengst ca 2.870 kg/ha) 14.700 ton Af voor zaaizaad 1958 1.100 ton Resteert 13.600 ton 195611.600 ton) boerenschoon produkt. 3. Kapucijners Areaal (ruw geschat): 1.600 ha. Bruto-opbrengst (ha-opbrengst ca 2.930 kg/ha) 4.700 ton Af voor zaaizaad 1958 400 ton Resteert 4.300 ton (1956: 4.500 ton) boerenschoon produkt. 4. Rozijnerwten Areaal (ruw geschat): 500 ha. Bruto-opbrengst (ha-opbrengst ca. 2.900 kg/ha) 1.450 ton Af voor zaaizaad 1958 100 ton Resteert 1.350 ton (1956: 1.000 ton) boerenschoon produkt. 5. Bruto produktie boerenschoon in enkele ba» langrijke provincies (afgerond) in tons ronde groene schokkers kapu rozijn- erwten cijners en*te« Zeeland 31.700 9.900 700 Zuidholand 13.400 3.800 700 100 Overijssel (N.O.P.) 12.800 300 Noordbrabant 11.900 300 100 Noordholland 11.000 500 1.800 1.100 Groningen 9.000 800 100 gering. Kwaliteitsraming: De grof te valt wel mee; er zijn gebieden, waar men de erwt aan de fijne kant vindt, doch in an dere acht men de grof te normaal. Door de regens in het laatste van juli is nogal wat schade ver oorzaakt aan de kleur. Er trad verbleking op, iets of wat vergeling en helaas ook vlekken. Uit de binnengekomen gegevens zou men kun nen opmaken, dat er uit alle teeltgebieden be hoorlijke quanta erwten van goede a vrij goede uiterlijke kwaliteit beschikbaar zullen komen. Daarnaast zal men dus veel partijen tegenkomen die, tegenvallen. De wormstekigheid valt tegende vlinders heb ben onder ideale weersomstandigheden gevlogen, zodat er veel rupsen tot ontwikkeling konden komen. Opmerkelijk is wel, dat de Haarlemmermeer, één der gebieden waar men een zeer intensieve chemische erwten-insecten-bestrijding toepast meldt, dat men zeer weinig wormstekigheid heeft. Wat de kwade harten betreft, dit wordt door de correspondenten niet als verontrustend gezien. Blijkbaar is er dus in de gebieden waar de schok kers, capucijners en rozijnerwen worden geteeld, op ruime schaal met mangaansulfaat gewerkt, want de droge zomer heeft anders het optreden van kwade harten sterk in de hand gewerkt. Tenslotte zij er met nadruk op gewezen, dat deze raming een zeer voorlopig karakter heeft, zodat men er zich hoogstens globaal op kan oriënteren. Wij wijzen met nadruk op de laatste alinea en voorts op het feit, dat de ramingen door de P.S.C.-correspondenten geschied zijn pl.m. 3 augustus, dus vóór het slechte weer van de laat ste weken. PRIJZEN. De laatste belangrijke factor, de prijzen die ge maakt kunnen worden, vertoont ook nog veel on zekere faktoren. Het stelsel van de monopolieheffingen werkt op volle kracht en het gevolg is zeker, dat de voergranen ongeveer aan de richtprijs komen. Maar juist het feit, dat de heffingen hoog zijn en dus bewijzen, dat de wereldmarktprijzen steeds maar laag blijven, geeft te denken. Wij lazen er gens dat Frankrijk schat weer ongeveer 1.100.000 ton gerst voor de export beschikbaar te hebben. Voor de Nederlandse boer blijft de kwestie van de verkoop een moeilijk probleem. Evengoed als men er het verstandigst aan doet een regelmatig bouwplan te handhaven, zo is ook een gespreide afzet te verkiezen boven te snelle verkoop of te langdurige speculatie. Voorts zal ieder zijn eigen inzicht hebben in deze zaken. Voor de deur staan nu nog de aardappelen en de bieten. Het is zeker te hopen, dat het rooien op regelmatige wijze zal kunnen geschieden en dat deze toch zo belangrijke gewassen voor de Zeeuwse boer een waardig sluitstuk moge vormen van het seizoen 1957. S. (Advertentie) Ook Uw zorgen kunt U afwentelen op „DE OLVEH VAN 1879" HET Onderlinge Genootschap voor het sluiten van levensverzekeringen, pensioenen, studie verzekeringen etc. KORTENAERKADE 1 - 's-GRAVENHAGE POSTBUS 1879

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 1