de Tuinbouwlantaarn 523 VRAGEN RONDOM DE FRUITPLUK II. ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 ONDER WELKE VOORDELEN BIEDT HET DOORPLUKKEN? Het doorplukken van ons hardfruit is de laatste jaren steeds meer als een noodzakelijke en onmis bare werkwijze naar voren gekomen. Toch is me nige fruitteler nog niet ten volle doordrongen van de grote voordelen die het doorplukken van vele appel- en perenrassen ons biedt. Zij zien enkel de meerdere kosten van het doorplukken en hebben nog nooit eens stilgestaan bij de grote voordelen die tegenover deze meerdere kosten staan. Het is toch begrijpelijk dat aan een rijkbeladen boom niet alle vruchten tegelijk rijp zijn. Vooral aan de zonzijde zal de plukrijpheid zeker enige dagen vroe ger zijn dan aan de schaduwzijde. Ook binnen in de bomen is de rijpheid aanmerkelijk later dan aan de buitenzijde van de bomen. En dan het kleuren van de vruchten. Wanneer men telkens de gekleur de vruchten van de bomen plukt, krijgen de over gebleven vruchten nog de volle gelegenheid om volledig uit te groeien en ook nog gedeeltelijk op kleur te komen. Vooral bij die rassen, waarbij de kleur een voorname rol speelt, is het doorplukken op kleur ten sterkste aan te bevelen. Neem b.v. eens Rode Zomer Perzikappel. Deze behoren en worden dikwijls wel 5 of 6 maal doorgeplukt. Het gevolg hiervan is dat men een goedgekeurde, niet overrijpe, smakelijke handappel kan aanbieden, die bijna doorlopend, tegen bijzondere hoge prijzen wordt verhandeld. Naast de kleur der vruchten door het goed doorplukken zou ik U tevens nog eens willen wijzen op het goed uitgroeien der vruchten. Doordat geregeld de grootste vruchten worden geplukt ^krijgen de overgebleven vruchten de volle voedingstoffen toegewezen en kunnen in enkele dagen verscheidene mm opgroeien. Ook in dit opzicht is het doorplukken zéér zeker aan te raden. Probeer het maar eens in uw eigen bedrijf en doe maar eens nametingen bij de vruchten die zijn blijven hangen. De kwaliteit van het fruit zal bij goed doorplukken ten zeerste worden opge voerd en verbeterd. Wij hopen dan ook dat iedere fruitteler dit ten volle zal begrijpen en in zijn bedrijf toe zal passen. Vooral dit seizoen is de ver leiding zo groot om door de hoge prijzen die be steed worden voor ons fruit alles tegelijk en zo spoedig mogelijk te plukken en te verkopen, zon der door te denken, dat men de consument zodoen de een minderwaardig produkt aanbiedt en men zelfs de produktie omlaag haalt, doordat de vruch ten niet ten volle uitgegroeid zijn. HOE DIENT MEN TE PLUKKEN? Ik ben mij er tenvolle van bewust dat U, als fruitteler zeker wel weet, hoe men het fruit van de bomen moet plukken. Toch wil ik hierover ook nog wel het één en ander opmerken. Het blijkt immers in de praktijk nog maar al te vaak, dat de vruchten in de veilingen, door de vele behandelingen die zij moeten ondergaan, soms zware butsen vertonen. Wij nemen aan dat deze beschadigingen niet altijd te wijten zijn aan een ruwe behandeling tijdens de pluk, maar toch wordt bij het plukken ook nog al eens gezondigd bij de behandeling der tere vruchten. Zij zijn soms duur der dan eieren, maar behandelt men ze zo zorg vuldig als eieren? Het moest toch eigenlijk wel, nietwaar? Hoevele stelen worden niet gebroken bij de pluk. Zie maar eens een kist met vruchten na in de veiling. Het percentage vruchten zonder of met gebroken steel is dikwijls nog fantastisch hoog. Dit kan toch voorkomen worden, nietwaar? Dit is toch wel een bewijs dat niet iedereen die fruit plukt, volkomen op de hoogte is hoe men dit dient te doen. Het is ook niet eenvoudig om dit volgens vastgestelde stelregels iedereen duidelijk te maken. Ook wij kunnen dit niet. Wij willen U er echter wel op wijzen dat het fruit geplukt dient te worden, niet getrokken, zoals het nog zo dik wijls gebeurt. Met de voHe hand de vruchten vast houden en dari met de wijsvinger tegen de steel duwen. Zo wordt de vrucht dan van de plaats waar zij vastgegroeid zit, afgedrukt. Gaat dit nog niet gemakkelijk dan is dit een teken dat de graad van plukrijpheid nog niet is bereikt. Men dient dan nog even geduld te hebben. Bij lage boomvorm is het aan te raden om gebruik te maken van een pluk- standaard. Men kan de vruchten dan regelrecht in de fruitkisten leggen. Bij hogere boomvorm is het gebruik van een ladder noodzakelijk en de vruch ten moeten dan in een plukmand gelegd worden. Deze dient aan de binnenkant goed bekleed te zijn om beschadiging te voorkomen. Wanneer de pluk mand vol is, deze overleggen in kisten. Niet over- storten. De kisten dienen ook nu reeds van een vol ledig interieur te zijn voorzien. Ook dit voorkomt beschadiging. Denk er ook vooral aan om bij slech te weersomstandigheden niet te plukken. Hoeveel wordt hiertegen gezondigd. Men plukt bij volop regenweer maar rustig door. Dit is echter volko men funest voor de kwaliteit van het fruit. Vooral bij appels is dit zéér spoedig te bespeuren. Buts- vorming is bij vochtig weer niet uit te sluiten. Men verknoeit in enkele uren dan meer dan men denkt. De keurmeesters der veilingen en de leiders van de pakstations ondervinden van deze foutieve han deling de nare gevolgen. De kwaliteit wordt meest al van standaard naar keuken gedegradeerd. Hou ALGEMEEN OVERZICHT. Granen. Dinsdag j.l. besloot het Produktschap voor Granen tot nadere order geen nieuwe aankopen van importeurs in gerst, haver en voertarwe ter fixatie met de geldende heffingen aan te nemen. Daar mais, rogge en milocorn e.d. niet onder deze regeling val len, ligt het voor de hand dat deze maatregel geno men is om de niet onmogelijke prijsverstorende Fran se graan-exportpolitiek, voortspruitende uit de over wegingen die tot de „koude" devaluatie van de franc leidden, op onze markt voor te zijn. Door middel van verhoging der heffingen is dit niet mogelijk, omdat deze steeds een neuslengte achter de gedane zaken aan zou komen, terwijl dit ook nog andere onge wenste consequenties zou meebrengen. Een verstan dige maatregel werd tijdig genomen. Tengevolge van deze maatregel namen de importzaken in deze gra nen een einde, omdat geen importeur het risico van onbekende heffingen wenst te lopen. Zodra de situa tie is opgeklaard, zal bovengenoemde, tijdelijke maat regel wel weer spoedig worden ingetrokken. In 't verleden heeft Marianne echter zo vaak gedemon streerd dat zij met het graan durft te smijten als ze het kwijt moet, dat handelskringen toch een gereser veerde houding in acht nemen. Daar de loco-voorraden van verschillende import- granen niet groot zijn, richtte de belangsteling zich ook op de inlandse voergranen, waardoor deze hun weg naar een wat beter en lonender prijspeil voor zichtig konden voortzetten, mede omdat de slechte weersomstandigheden een groot aanbod verhindert. Op de brouwgerstmarkt is het rustig. Lage Deense offertes geven op het ogenblik op de internationale markt de toon aan, doch ook hier vernemen wij wei nig zaken in. Van de Nederlandse industrie, die deze week nog weer wat opnam, gaat ook niet veel acti viteit uit, trouwens men zal zich inmiddels al wel voor een goed deel van prima grondstof hebben voor zien. PEULVRUCHTEN FIJNE ZADEN. Beslist niet door belangstelling van buiten kwam dinsdag de schokkermarkt en in sympathie hiermee de groene erwten in beweging. Toen donderdag de door de binnenlandse handel inmiddels op een hoger peil ingekochte boerenerwten op de tafels werden gebracht, bleek men niet bereid de hogere vraagprij zen te besteden. Wel waren enige bewerkingsbedrij- ven genegen geschikte partijen op te nemen. Met het gepraat en geschrijf over de Europese valuta's kreeg de speculatie naast het slechte weer een nog beter stokpaardje te berijden en bracht op haar beurt de markt fors omhoog. Later zal misschien weer blijken, wie zich beter buiten deze affaires had kunnen hou den en zich alleen maar suggereerde dat hij beleg gingsproblemen had. Op de zadenmafkt ging weinig om. Op prijshoudende basis kwamen enige zaken in karwijzaad tot stand, doch in maanzaad vrijwel niets, mede omdat het aanbod gering was. Koolzaad en ka nariezaad zijn verlaten artikelen geworden. Erwten sloten ca ƒ8,hoger; schokkers ca ƒ10,karwij zaad ca 1,— bij een onoverzichtelijke situatie. NOTERING ROTTERDAMSE KORENBEURS VAN MAANDAG 19 AUG. 1957. Pariteit af binnenland. Hefffingen: Gerst Haver Rogge en Milletzaad ƒ3,Mais ƒ2, en Milicorn e.d. 3,50. Tarwe. Geringe aanvoer, franco fabrieken basis 17 vocht rood 28,en wit 28,30. Kippengerst. Bij geringe aanvoer konden verko pers iets hogere prijzen bedingen tot 25,50 voor de allerbeste partijen. Brouwgerst. Op beperkte schaal was het C.B.K. koper op basis van 26,voor de Balder. Haver. Onder invloed van oogstbeschadiging der te velde staande percelen, vaste ondertoon. 5051 kg van 22,tot 23, De peulvruchtenmarkt stond niet meer zo onder invloed der speculatie. De vraagprijzen der boeren partijen werden over het algemeen niet meer inge willigd. Op monster van 30,tot 40,3 kwa liteit ca ƒ44, Schokkers. 3 kwaliteit 65 tot 66 per 100 kg. Karwijzaad. Door speculatieve aankopen trok de notering aan tot ca 72,50 voor de exportkwaliteit. Blauwmaanzaad. Matige belangstelling. Export- daar rekening mee in uw bedrijf bij de fruitpluk. Ook het vervoer uit de boomgaard naar de sor- teerplaatsen en veilingen dient goed te zijn. Geluk kig zien wij hierin steeds verbetering komen. Iedere fruitteler beschikt tegenwoordig over een goedverende wagen op luchtbanden. Bedenk steeds dat bij al de werkzaamheden rondom de pluk, iedere handeling de nodige beschadiging kan ver oorzaken. Alles dient dus zo zorgvuldig mogelijk te geschieden. Wij meenden daarom goed te doen om U nog eens op enkele dingen te wijzen tijdens de fruitpluk. Het is de voornaamste bezigheid voor de kweker. Geef daarom deze werkzaamheid Uw volle aan dacht. Het zal Uw eigen bedrijf ten goede komen en de consumente die wij nooit kunnen missen, zal tevreden zijn. kwal. sept-levering ƒ167,50; sept.-okt. ƒ165,— en okt-nov. 162,50. Koolzaad. Ca 47,af binnenland. MARKTBERICHTEN GOES VAN 20 AUG. 1957. Rode tarwe basis 17 vocht 26,25—26,50; Witte tarwe 26,50—27; Gerst 23,50—25; Kleine groene erwten ƒ32—ƒ41; Schokkers ƒ48—ƒ60; Karwijzaad ƒ67—ƒ69; Lijnzaad slag ƒ37—ƒ39; Koolzaad ƒ44. Alle prijzen gelden per 100 kg boerenschoon af boer derij. STROPPRIJZEN. Gerstestro, draadgeperst af bedrijf, ƒ26—ƒ30; Erwtenstro, idem, 55. VLAS. Er is practisch geen handel in vlas. Enkele slechte partijen worden verkocht voor 610 ct. per kg. AARDAPPELEN. Bintjes worden verkocht voor 10 ct. per kg veldge was. Levering direct en aan de sorteerinrichting. EIEREN. De eierprijs bedraagt deze week 1,94 per kg. FRUIT AFZET 14—20 AUGUSTUS 1957. Het meest in het oog lopende in deze week was de teruggang in de prijzen voor vooral de appels. Zigeu nerin bijvoorbeeld daalde vrij plotseling ruim 20 cent per kg. Niettemin bleven de noteringen op een hoog peil. Van deze appel werden regelmatig mooie par tijen geveild. Daarnaast waren de Mank's Codlin aan de markt. Met een begin van de James Grieve, deze komt nog slechts langzaam op kleur. Terecht wordt hiervoor door de afzetcommissie meer kleur verlangd, omdat dan pas de Grieve tot zijn recht komt. In de peren waren het restanten van Precoce, en in toenemende mate Clapp's, welke werden aangevoerd. Eerstgenoemde vertoonde rijp, en werd daarom niet meer voor export overzee aangeboden. De Clapp's blijkt overwegend grof te zijn, doch vertoont wel vrij veel een iets ruwe schil. De meeste partijen worden daarom op huishoud gesorteerd. Op dinsdag waren de prijzen: Zigeunerin verpakt: 101114; exp. grof: 92—100; exp. fijn 84—94; K. en F.: 50—70. Mank's Codlin verpakt: 86; exp. grof: 7376; exp. fijn: 63—66; K. en F.: 36—56. James Grieve exp. grof: 103106; exp. fijn: 97—101; K. en F.: 75—84. Precoce de Trevoux exp. grof: 9094; exp. fijn; 69—86; K. en F.: 43—66. Clapp's Favourite exp, grof: 9196; exp. fijn: 82— 84; K. en F.: 45—77. In de pruimen liep de aanvoer sterk terug. De kwa liteit leed erg door de vele regen en de wind. Slechts een klein gedeelte van de aanvoer was van een be hoorlijke kwaliteit. De prijzen waren op dinsdag: Witte Wijnpruimen I: 133; Belle de Louvain I: 130 —168; grof en fabriek 73—156; Victoria I: 148—168; grof en fabriek 91156. Bramen liepen sterk in kwaliteit terug door het ongunstige weer. De noteringen waren op dinsdag voor los in bakjes 138, in doosjes voor de verse markt deden de bramen van 170181 per kg. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal aan gevoerd 4960 dieren, zijnde 2610 vette koeien, ossen en gebruiksvee; 748 vette en graskalveren; 210 nuch tere kalveren; 706 varkens; 150 biggen; 87 paarden; 92 veulens; 319 schapen of lammeren; 38 bokken of geiten. De notering was als volgt: Vette koeien ƒ2,503,20; Vette kalveren (lew. gew.) 1,802,70; Varkens (lev. gew.) ƒ1,781,83; Slachtpaarden ƒ2,10ƒ2,50, alles per kg. Melk- en kalfkoeien 8001190; Vare koeien ƒ650—ƒ850; Vaarzen ƒ570—ƒ870; Pinken ƒ400— ƒ620; Graskalveren ƒ300ƒ500; Nuchtere kalveren

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 7