RADIO 518 LANDELIJKE DEMONSTRATIE MET SLOOTREINIGINGSMACHINES UIT DE INHOUD DEMONSTRATIE MET KUNSTMESTSTROOIERS Ook Uw zaaizaad via de coöperatie In een goed weidemengsel mogen de C.B.-graszaad selecties niet ontbreken DEMONSTRATIE STOPPEL- BE WERKIN GS WERKTUIGEN f*S||g> UIT EEN aefitim W^J/eeesoee vam^ ^IBRAMmitdéSLIKHOE^ ZEEUWS LANDBOUWBLAD dat dit wijken meestal een gevoelige declassering meebrengt. Sommigen krijgen vervangende grond in de nieuwe polders aangeboden, maar steeds onder bezwaarlijke voorwaarden. Voor de ge meentepachters is de overgang veelal zó moei lijk, dat hun bedrijven zich voortaan alleen nog maar door de meest ingespannen arbeid en ge zinsexploitatie staande kunnen houden. Velen menen, dat dit alles een gevolg is van de vooruitziende politiek, die in Nederland wordt gevoerd; wij menen echter, dat men toch nog niet ver genoeg vooruit ziet. De agrarische pro ductie zal immers nog aanmerkelijk moeten stij gen en daarom zullen vele landen zich beijveren om ongebruikt land te cultiveren en de opbrengst van cultuurgrond nog te verhogen. In een leer zame studie van de F.A.O. over de landbouw in de wereldeconomie is er onlangs op gewezen, dat de landbouw niet gelijk beloond wordt en dat dit zal moeten veranderen. Er kan geen geldend mo tief voor worden aangevoerd, als men het machtsmotief althans niet wil laten gelden!, dat de boer minder dan de stedeling van het nationaal inkomen zou moeten ontvangen. Het rapport constateert dan ook, dat de geringe ver goeding, die de boeren en de landarbeiders ont vingen, sterk heeft bijgedragen tot de trek van het platteland naar de stad. Tot eigen schade wordt in ons land onvoldoen de beseft, dat de landbouw niet zijn verdiende aandeel van het wereldinkomen ontvangt en niet dezelfde aandacht krijgt als de industrie, het geldwezen en de handel. Hoe steviger en gezon der de landbouw in de nationale economie inge schakeld is, hoe wijder het nationale perspectief wordt. Wij weten wel dat de factor „mensenge luk" geen plaats in de economie heeft; nochtans lijkt ons dat geluk het enige waarvoor men kan leven en werken. Door de consequenties van de huidige ontwik keling zeer eenzijdig ten koste van het agrarische volksdeel te laten komen, bevordert men echter noch het geluk van de boer, noch op de lange duur dat van de stedeling. En fouten, die in dit opzicht NU gemaakt worden, zal men in Neder land NIMMER kunnen herstellen. P." Dit artikel moge een bewijs te meer zijn voor onze stelling, dat de Zeeuwse georganiseerde land bouw op zijn tellen zal moeten passen. Beter te vroeg dan te laat zij men paraat. S. Op 24 september a.s. zal op het bedrijf van de heer C. van der Graaf Pzn te Lekkerkerk (Krim- penerwaard) een landelijke demonstratie met slootreinigingsmachines worden gehouden. Deze demonstratie wordt georganiseerd door het Landbouwschap, het Instituut voor Land bouwtechniek en Rationalisatie, de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst» en de Unie van Water schapsbonden. Nadere gegevens zullen te zijner tijd worden bekend gemaakt. DE LANDBOUW RUBRIEK OP 26 AUGUSTUS. In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw zal op maandag 26 augustus a.s. over de zender Hilversum I van 19.45—20.00 uur Ir. P. J. v. d. Bremer, rijkspluimveeteeltconsulent voor Noord-Brabant zijn derde praatje houden in de serie „Als de hennen aan de leg gaan". Daarna wordt in een reportage de bewaring van uien behandeld. Hieraan zal o.m. worden medegewerkt door de heer J. L. Koert van de Stichting Nederlandse Uien-Federatie te Middel- harnis. De uitzending zal worden besloten met een praatje van Ir. Th. Zwart van het Rijksveeteelt- consulentschap voor Zuid-Holland over het mon steren van vee. Overzicht Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. Landelijke demonstratie met slootreinigings machines Radio Demonstratie kunstmeststrooiers Demonstratie stoppel-bewerkingswerktuigen Bram uit de Slikhoek. Zitdagen Z. V. V. Z. V. B. en Verzekerings instellingen der Z. L. M. Prijsvraag wie wordt kampioen? Voor de vrouw van het platteland Onder de Tuinbouwlantaarn Marktberichten. Let op de uitbreidingsplannen. Gewerkt wordt met schotelketting en centrifugaalstrooiers. Op het punt van de bemesting spelen naast hoe veelheid, aard en vorm ervan, de regelmaat van uitstrooien alsmede de prestatie een belangrijke rol. Er is een tijd geweest dat men, met als richt lijn enkel eigen ervaring ging bemesten, waarbij de keuze uit de meststoffen niet groot was. Hoe gebrekkig, onvolledig, soms zelfs verkwis tend zulke bemestingen misschien geweest zijn, aan één ding ontbrak het in elk geval niet: name lijk de regelmaat van het uitstrooien. Wat dat betreft was het personeel geoefend, men had de juiste slag van het strooien. Maar met het verschijnen van de kunstmest strooiers is het er met die geoefendheid hard op achteruitgegaan, terwijl door verbeteringen en andere systemen het werk van de kunstmest strooiers daarentegen verbeterde. Zo zijn op het ogenblik de bedrijven, waar men niet de beschikking heeft over een kunstmest strooier, weinig in aantal meer. Omdat de prestatie per dag nu gebonden is aan één werktuig en niet meer aan de vrij ruime per soneelsbezetting van voorheen, is de capaciteit van de strooier, vooral op de grote bedrijven, zeer be langrijk. Men komt hieraan tegemoet door een brede kunstmeststrooier te nemen, samengestelde meststoffen te gebruiken of zelf zoveel mogelijk te mengen. Bij dit alles wordt de vereiste capaciteit nóg hoger door de omstandigheid, dat men niet té vroeg met de strooier op het land kan verschijnen, wil men structuurbederf door de wielen (van de trekker en de strooier) voorkomen. Ondanks de zeer goede regelmaat van uitstrooien, zijn er dus toch nog nadelen aan de strooiers ver bonden, waarom men dan ook andere typen heeft ontworpen (pendelstrooiers, centrifugaalstrooiers enz.) Bij deze laatste is sprake van hogere capaciteit, minder wielsporen op het land en vooral: lagere prijs. Naast deze reële voordelen stelt de boer zich de vraag hoe het hier is gesteld met de regelmaat van uitstrooien en of deze eventueel wordt beïn vloed door windkracht en -richting, of een onegale ligging van het perceel, terwijl men verder een vraag zou kunnen stellen hoe deze nieuwere typen het gedaan krijgen de randen van de percelen goed te strooien. Het is dan ook goed te noemen, dat de verschillende typen kunstmeststrooiers in de vorm van een demonstratie eens hun mogelijk heden kunnen tonen. Naast een drietal schotelstrooiers van verschil lende uitvoering (waaronder één met driepunts ophanging) en een brede kettingstrooier, zal wor den gedemonstreerd met een drie- of viertal van de nieuwere typen. Er zal korrelsuper en kalizout afzonderlijk en gemengd worden uitgestrooid, terwijl er voor zal worden gezorgd, dat het publiek zich een goed oordeel kan vormen omtrent de regelmaat van uitstrooien. De demonstratie zal worden gehouden op het bedrijf van de heer S. J. de Regt te Wissekerke op vrijdag 30 augustus a.s. en hoogstwaarschijnlijk aanvangen om 2 uur. Deze demonstratie wordt georganiseerd door de Technische Commissie van het Landbouwschap, de Landbouwvoorlichtingsdienst en de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Noord-Beveland". De Hoofdassistent bij de R. L. V. D., O. HOEKSTRA. Wissekerke, 21 aug. 1957. ■■HHBHIBIHIHBHi (Adv/ De demonstratie met stoppelbewerkingswerk- tuigen, welke op woensdag 21 augustus te West maas in de Hoekse Waard gehouden zou worden is wegens slechte weersomstandigheden uitgesteld tot woensdag 28 augustus a.s. De demonstratie zal van 13 tot 16.30 uur op dezelfde bedrijven plaats vinden. 20 aug. De laatste week is voor de graanoogst niet best geweest. De langdurige regenperioden, waardoor het graan geen tijd kreeg om op te drogen, hebben veel schade aangebracht. Er is op vele plaatsen in de haver, tarwe en ook in de erwten schot ge komen dat is voor consumptiegraan niet goed maar nog minder voor zaaigraan. We kunnen bij 't bin nenrijden of buiten dorsen zorgvuldig sorteren, wat in graan gemakkelijker gaat dan bij erwten, waarbij dit veel moeilijker gaat. Wanneer we ge- schelfd hebben, wat deze zomer weer een zeer nuttig werk bleek, hebben we alleen de kopscho- ven en een enkele uitgezakte schoof apart te hou den en de zaak is oké. Wat zien we toch nog veel Zeeuwse stuiken staan, vooral van haver, het is toch zo'n groot voor deel in een natte tijd om 12 stuks schoven onder in afdekken met 4 schoven. Deze staan stijf, waaien zelden om en de schade is ook altijd veel minder. Haver leent zich er niet voor om in schel ven te zetten, wel tarwe. Er is nu regen genoeg gevallen om te kunnen stoppelen. Vorige week gaf het erwtenland ploe gen nogal wat kluiten te zien maar nu valt het best. Het koolzaadzaaien is begonnen en door de vele regens gestaakt doch nu zagen we gisteren weer al een zaaimachine bezig en het land viel goed. De eerste oogst '58 wordt weeral gezaaid Het aardappelrooien is, nu de oogst wat te nat is, ook weer begonnen. Het doodspuiten ging van 't jaar verre van ideaal; de nieuwe groei bleek sterker dan de sproeimiddlen. Ook geklapte aardappels wilden niet dood, ook al waren ze nog nadien ge spoten. De door de droogte geremde groeikracht is nu door de regen losgekomen en de late aard appels, als Furore en Alpha's consumptie, groeien er nog lustig op los. Wanneer we ze goed onder de koper houden, worden ze zeer zeker nog goed van opbrengst. Het spuiten met het vliegtuig is nu met die vochtigheid een zeer mooi werk. We krijgen geen sporen, geen stukgereden rijen en kunnen altijd spuiten, wanneer we het goed achten. We zien dan ook al veel dat de eerste 2 keer met het eigen sproeistel wordt gespoten en de latere malen met het vliegtuig. Buurman Willem, die zeker niet over één dag ijs gaat, is er nu ook van overtuigd en laat nu, in deze gevaarlijke tijd voor de aardappelziekte, om de 10 dagen spuiten met 't vliegtuig „een êel nut tig, z'n eigen betaêlend werk", zei hij. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z. V. V.) GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. Laat uw polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzetverzekering controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe poster.. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING. (Z.V.B.) GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. ZIERIKZEEDonderdag 29 augustus hotel „Huis van Nassau" van 1113 uur (de heer Van Burg). Laat uw brandpolissen controleren en vraagt bemiddeling bij het afsluiten van nieuwe posten. VERZEKERINGSINSTELLINGEN DER Z. L. M. HULST: Maandag 26 augustus van 2.304 uur hotel „De Graanbeurs" (de heer De Lange). GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. ZIERIKZEE: Donderdag 29 augustus van 1113 uur, hotel „Huis van Nassau" (de heer De Lange). Komt hier met uw vragen op het gebied van Landtoouw-Risico, motorvoertuigenverzekering etc. Alle gewenste inlichtingen worden gratis ver strekt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 2