DE BOERENJEUGD Ogen en Oogst 513 ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Mogelijkheden de L. in en moeilijkheden J.G. (Vervolg) Mededeling OOGST ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 Redactie: A. C. Breure, C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M. Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle Het is de moeite waard om eens na te gaan hoe de ogen van verschillende mensen de oogst en de oogsttijd bezien. EEN PAAR DURE WOORDEN. In het algemeen geldt dit trouwens voor alle dingen. Daar is een groot deel van de moderne psychologie op ge grondvest. Deze gaat er namelijk van uit, dat er een z.g.n. objectieve ver schijningsvorm bestaat, maar dat de mens in 't algemeen te maken heeft met de wijze, waarop die of die persoon iets ziet. OOGSTARTIKELEN. V Wanneer wij dus in onze Boerenjeugd enkele artikelen over de oogsttijd gaan opnemen, dan zal het U wel blijken, dat datzelfde tijdsbeeld: „de oogst" door tal van mensen op een verschillende manier wordt waargenomen. En juist die verschillende zienswijzen naast of desnoods tegenover elkaar kunnen het onderwerp bijzonder levend en levendig maken. OOK BIJ DISCUSSIE WERK. Bij het discussiewerk gaan we trou wens van ditzelfde standpunt uit. Er wordt één onderwerp in z'n algemeen heid, dat wil dus zeggen objectief ge steld. En dan moeten de deelnemers aan zo'n discussiegroep elk kun eigen kijk op dat onderwerp geven. OBJECTIEVE INLEIDINGEN. Daarom moet een inleiding, aan de hand waarvan een discussie gehouden zal worden, altijd zo neutraal mogelijk gesteld worden. Als het goed is, moet die ook geen uitspraak doen, zoals: „dat is dus goed," of „dus is dat ver keerd." Integendeel, zo'n inleiding mag niet verder gaan, dan een zaak beschrijven zonder een eigen mening te hebben. EN NU: HET OOGSTBEELD. Want daar gaat dit artikel over. Een voorbeeld van wat hoger staat, vindt U dus al in het artikel van P. K. Het is een voorbeeld van een manier, waar op iemand het gebeuren van de oogst zien en beschrijven kan. Mogelijk is er hier en daar nog een L. J. G.'er of Z. P. M.'ster, die ook bp een dergelijke wijze zijn of haar indruk ken weer wil geven. ZINGEN, ZOALS JE GEBEKT BENT. Er komen nog meer oogstartikelen. Er komen er zelfs net zoveel als er redactieleden zijn. Tenminste: één min der, want een redactielid heeft al voor de P. K.-bijdrage gezorgd. Waar P. K. de lezers van „De Boerenjeugd" toch niet op weg helpt, zou het leuk en de moeite waard zijn om zelf eens uit te zoeken wie alzo die verschillende arti kelen zullen schrijven. Ik heb al een paar maal ervaren, hoe goed sommige L. J. G.'ers, en vooral sommige Z. P. M.' sters, zijn in het vertellen: „O, dat was van die of die." Die schrijvers mogen dan wel een pseudoniem gebruikt hebben: het helpt hun niets. HOE ZIEN DE OGEN? Hoe ziet een schilder de oogst? Hij bekijkt de combinatie van kleuren en vorm, zoals hij die bijvoorbeeld op een gemaaid korenveld ziet. En laat dat Vraag: Meent U, dat het voor ons, bestuursleden, van belang is te weten waar de belangstelling van onze leden naar uitgaat? Is Uw eigen belangstel ling dezelfde als die van het doorsnee lid? Leest U? Wat en hoeveel? Hoe vaak „luistert" U naar de radio en voornamelijk naar welke program ma's? Gaat U naar de „bioscoop" of naar 'n „film"? Geeft U aan toneel de voorkeur boven film? Houdt U van muziek? Van welke soort en waarom? Van welk soort niet en waarom? Hebt U wel eens gezien: a) een ballet; b) een schilderijententoonstelling; c.) een beeldententoonstelling? Hebt U wel eens gedichten gelezen zonder ertoe verplicht te zijn? Wat is voor U het schoonste dat de mensen voortbrach ten (-brengen)? Antwoord: Kunst. Belangstelling van de bestuursleden ligt volgens velen op hetzelfde niveau als die van de leden; volgens enkelen hoger, omdat men als bestuurslid nu eenmaal hoger moet mikken. Belangstelling van de leden komt volgens enkelen niet boven 't ni veau: film dans en feest uit. Er ligt ook een verschil in belangstelling tus sen oude en jonge leden. Een ideeën bus, prijzen voor goede ideeën en daar aan gewijde besprekingen kunnen het bestuur helpen de smaak van de leden te leren kennen. Over het algemeen is wel aan boeken te komen. Het aantal gelezen boeken per jaar ligt zeer verschillend en va rieert van ongeveer 3 tot ongeveer 50 per jaar. Vooral de weinig-lezers lezen bij voorkeur streekromans. Praktisch ieder leest Nederlandse boeken. Naar de radio luistert men voornamelijk naar weer- en bedrijfsberichten. Daarna hoorspelen en amusementsmuziek. Jazz en klassieke muziek worden slechts door enkelen op prijs gesteld. Toneel en film worden gelijkelijk gewaardeerd. Toch is er over het algemeen een gro tere animo voor de film, dan voor het toneel. Tevens zijn de gelegenheden om een film te gaan zien talrijker dan voor een toneelstuk. Vraag: Meent U, dat voorlichting in verband met het Delta- en Drie-eilan denplan een nuttig punt is voor de programma's van de L. J. G. Voor zo ver U van de inhoud van die plannen op de hoogte bent: zullen er in de Zeeuwse samenleving door de uitvoe- door tien schilders bekijken, dan krijgt U tien heel verschillende schilderstuk ken. Een dichter vertaalt dat korenveld in klanken en lettèrs. En ook hier weer: zoveel harten, zoveel zinnen. Een handelaar in granen bekijkt dat veld weer op een heel andere manier. En ga zo maar door. Een onkruidbe strijder; een wegenbouwer; een honge rige Chinees; een handelaar in land bouwwerktuigen MAAR U Hoe bekijkt U, als jonge boer of boerin dat veld, die oogst? Met trots? Zoals de Fransen dat noemen: „Met vreugde over het goed gedane werk." Met dankbaarheid? U weet immers, dat U niet méér kunt doen, dan de grond klaarmaken en goed verzorgen Laten groeien kunt U het niet. Met hoop? Immers: de ene oogst, waaruit toch weer het zaad voortkomt, belooft de volgende. SCHRIJF OOK EENS Ja, schrijf ook zelf eens iets over Uw oogstgedachten. U zit er immers midden in. Of maak eens een gedicht U kunt het veel beter dan U denkt. Wie weet, welke talenten er nog in onze L. J. G. schuilen I K. ring van die plannen grote veranderin gen optreden in onze samenleving? Hoe ziet U die veranderingen: als gunstig of ongunstig? Op welke gebie den zullen ze voornamelijk worden ge voeld? Zal daardoor de taak van de L. J. G. (als zij daarin een taak heeft) veranderen? Wanneer begint die ver andering? Antwoord: Voorlichting is nuttig, hoe wel alle overdrijving ook hier schaadt. Drie-eilande»plan is van direc ter belang dan Deltaplan. Veelal blijkt de voorlichting niet duidelijk genoeg; weinigen van ons weten naar eigen smaak voldoende over de toekomstplan nen met onze provincie. Het is wel dui delijk dat de toekomstige veranderin gen reeds optreden. Algemeen is men van oordeel, dat de L. J. G. hier zeker een taak heeft, om dat naast de visserij ook de landbouw sterk door de komende veranderingen zal worden beïnvloed. Vraag: Lijkt het U, dat de L. J. G. in het algemeen gesproken in de Zeeuwse samenleving een taak heeft die buiten de directe sfeer van de landbouwjonge- ren ligt (Hongaren; Stormramp 1953; Deltaplan; werkloosheid; beroepskeu ze; oudeliedenzorg; huwelijksvoorlich ting, enz.) Hoe zou zij zo'n taak kun nen uitoefenen en van wie krijgt de L. J. G. haar opdracht? Antwoord: Buiten eigen terrein heeft de L. J. G. ook taken. Bijvoorbeeld t.a.v. de beroepskeuzevoorlichting. In deze verbanden is samenwerking met de Z. L. M. en Bond van Plattelands vrouwen zeer aan te bevelen. Veelal echter zal de L. J. G. zich wat deze din gen betreft op nauwe samenwerking met de anderen moeten instellen, waar bij de L. J. G. als partner-met-een eigen-woord haar plaats dient in te ne men. Op 24 augustus a.s. verschijnt „De Boerenjeugd" niet! TOEZENDING BOERENJEUGD. In tegenstelling tot wat wij aanvan kelijk meenden, blijkt het nu niet meer nodig te zijn, dat de L. J. G.-ers, die „De Boerenjeugd" wensen te ontvan gen, een strookje insturen. Hoewel dit aanvankelijk verzocht was, kunnen wij nu, vooral dank zij de bijzonder welwillende medewerking van de Firma Van de Sande te Terneuzen, met een voor de leden eenvoudigere manier van werken volstaan. Wèl roepen wij aller medewerking en - geduld in, voornamelijk bij de uitwer king van de volgende richtlijnen en mededelingen a. De Firma Van de Sande heeft ons een complete lijst gezonden van alle adressen waaraan wekelijks het „Zeeuws Landbouwblad" omwille van „De Boerenjeugd" (daarin opgeno men) wordt gezonden. b. Deze adressen werden vergeleken met het ledenregister, zoals dat op het L. J. G. Provinciaal Secretariaat berust. c. Een aantal namen zijn omdat die niet meer in ons ledenregister voor kwamen van de adreslijst afge voerd. d. Voortaan zal dus „De Boerenjeugd" volgens de bijgewerkte lijst worden verzonden.- e. De datum waarop de nieuwe verzen ding zal worden begonnen, zal in ons blad worden medegedeeld. f. Indien U dus na die datum geen „Zeeuws Landbouwblad", waarin op genomen „De Boerenjeugd", meer zoudt ontvangen en U nochtans de toezending ervan zoudt willen doen bestendigen, wilt U dat dan aan ons Provinciaal Secretariaat mededelen? g. Indien U meent voor kosteloze toe zending of voor een uitwisselings abonnement of voor een aan het lid maatschap der L. J. G„ verbonden gratis abonnement in aanmerking te komen, wilt U dat dan vooral ver melden, zo nodig onder opgaaf van redenen? h. Zodra „De Boerenjeugd"-verzending op deze wijze „gesaneerd" zal zijn, zal ook de verzending van het P. J. G. N.-blad in orde gebracht worden. i. Gedurende deze omschakelings- en contröleperiode kunnen geen veran deringen in de toezending tot stand worden gebracht. Wanneer de onder e. genoemde datum bekend gemaakt zal zijn, kunt U weer veranderingen opgeven. K. SUBTIELE OVERPEINZINGEN AAN DE VOORAVOND VAN DE OOGST. Oogst is voor de landbouwjongeren een begrip. Augustus is de oogstmaand, dazende tractoren en transpiratie-over- schotten de oogsttijd. Oogst is een zuiver agrarisch begrip. Toch schijnt ook in meteorologische kringen de bezigheid als zodanig niet geheel vreemd te zijn. Het „wie wind zaait, zal storm oogsten", moge als enig en afdoend bewijs dienen. Behalve de alom bekende normale produkten,v is het ook mogelijk andere begrippen aan de opbrengst toe te voe gen. Ik denk hierbij aan „bijval", wat wij, persoonlijk gezien, te weinig oogsten. Hoe gaarne willen wij alle maal hiervan een rijke oogst binnen halen, of indien anderen de eer genie ten, een graantje meepikken. Dank zij de huidige wetenschappe lijke ontwikkeling, is het mogelijk ge worden de grond meer intensief te be werken. De hierdoor optredende ziek ten, kunnen ook weer door diezelfde wetenschappelijke ontwikkeling bestre den worden. De oude Grieken waren nog niet zo ver. Zij voerden een geestelijk aan sprakelijk figuur hiervoor ten tonele, in de vorm van de godin Demeter. Zij was beschermster van de landbouw en kwekerij, godin van bloemen, kruiden, koren en brood. Zij combineerden hun levensbehoefte (brood), de hiervoor be nodigde opbrengst (koren), de aange name verpozing (bloemen) en het her stel (kruiden) in één figuur. Ogen schijnlijk een listige combinatie, in wezen slechts getuigend van een goed begrip voor de realiteit. Zonder op brengst geen brood, zonder goede op brengst geen amusement en zonder te goed amusement is geen herstel nodig. Een weloverwogen samenvoeging van diverse functies in één wezen, geheel voldoend aan de faam, welke ook nu nog uitgaat van de Griekse wijsgeren. Deze denkers hechtten grote waarde aan de jeugd en haar opvoeding. Zij meenden, dat tijdens de jeugdjaren de essentiële vorming plaats vindt. Oogst is het rijpend gewas. Jeugd is als de oogst. De omstandigheden tij dens de groei zijn bepalend voor de uit eindelijke waarde. Maar welke waarde de oogst ook moge hebben, er is weer oogst. Het wonder is weer gebeurd. Opnieuw ver rast de natuur ons in al haar grootheid. Misschien zouden we dit met al de drukte kunnen vergeten. Dat zou be slist niet juist zijn. Laten we dankbaar en blij zijn. Oogstfeest. De gewassen groeien. De klok tikt. De aarde draait. Oogst. P. K.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 9