Tuinbouwlantaarn Firma P. J. VAN DE SANDE 511 UIT EEN geheim WEEKBOEK VAM BRAM y/r DESUKHQER VRAGEN RONDOM DE FRUITPLUK SCHATTING VAN DE APPEL- EN PERENOOGST IN NEDERLAND DEMONSTRATIE STOPPELBEWERKING ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 ONDER de De mooiste periode voor de fruitteler is wel de pluktijd. Vol verwachting wordt naar dit moment uitgezien. Al maanden voordien ziet men het pro- dukt, dat met zorg omringd is geweest, uitgroeien tot volwaardige vruchten. Het is dan ook zeer be grijpelijk dat iedere teler popelt van ongeduld om het rijpende fruit liefst zo spoedig mogelijk te gaan plukken. Rondom deze fruitpluk, die zeker wel als één van de voornaamste bezigheden van al het vele werk in de boomgaard moet worden beschouwd, liggen ver schillende vragen opgestapeld, die wij deze week eens wat nader onder de loupe willen nemen. Wij weten dat in de praktijk nog steeds veel fouten worden gemaakt bij de fruitpluk en daarom willen wij onder de lantaarn van de tuinbouw deze eens wat nader met elkaar bespreken. Dan beginnen wij allereerst maar met het begin van de pluk, de plukdatum. Dit is al een zéér be langrijke vraag voor iedere teler. Deze is bepalend voor de kwaliteit van het fruit wanneer het straks bij de consument terecht zal komen. Hoeveel fou ten worden rondom die plukdata nog steeds ge maakt. Hoeyeel klachten hoort men nog altijd over het onrijpe en daarom natuurlijk onsmakelijke fruit dat de consument wordt aangeboden. Bij wie ligt die schuld? Allereerst bij U, fruitteler. Gij zijt verantwoordelijk voor de vaststelling van de pluk data voor uw fruit. Gelukkig beschikken wij al en kele jaren over een provinciale afzetcommissie voor fruit, welke wekelijks in de pluktijd bijeen komt om de plukdata van het harde fruit te be spreken en vast te stellen. Toch moet iedere fruit teler in zijn eigen bedrijf deze plukdata zelf onder ogen zien en zodoende de beslissing nemen of het tijd is om met de pluk van het zekere ras appels of peren te beginnen. Bedenk dat het werk, dat deze afzetcommissie doet, maar hulpwerk is. Zij geeft zo goed mogelijk richtlijnen aan om te begin nen. Dit houdt zeker niet in dat deze richtdata voor ieder bedrijf passen om te gaan plukken. Verschil lende factoren spelen hierbij een rol. Zo kan het gebeuren dat men er op het ene bedrijf nog hele maal niet aan toe is om te gaan plukken, terwijl op een ander bedrijf de rijpheid al zo ver is ge vorderd, dat het noodzakelijk is om reeds voor de aanvoerdatum, welke is bekendgemaakt door de afzetcommissie, te gaan plukken. In zo'n geval als het laatste moet de teler zich tot de keurmeester der veiling richten om dispensatie te verkrijgen voor vervroegde aanvoer. Deze zal na overleg en controle dit verzoek ten allen tijde inwilligen. U ziet het dat het heus niet zo eenvoudig is rondom deze plukdatum. De voorbeelden uit de praktijk zijn zo machtig veel en er zijn al zoveel stukken gemaakt bij te vroeg geplukt fruit dat ik u niet ge noeg kan wijzen op deze zéér belangrijke en ver antwoordelijke taak. De afzetcommissie helpt u hierbij zeer zeker, doch het blijft helpen. Aan u is het laatste woord en de daad. Zo zal bij de plukdatum ook de onderstam een grote rol meespelen. Vooral bij de peren is deze zo erg belangrijk. De pluk van peren op zwak of sterke onderstam kan soms wel meer dan 10 dagen uit elkaar lopen. U kent dit zeker in uw eigen be drijf, dus dient hiermede grondig rekening te hou den. De grondsoort is ook erg belangrijk. Op de lichtere zandgronden is de rijping der vruchten zeker vroeger te verwachten dan op de zwaardere kleigronden. Ook de ligging van de percelen speelt parten bij de plukdatum. Verder is de bemesting nog te noemen en dan is het zéér zeker belangrijk of de boom zwaar of maar matig met vruchten is beladen. Vooral het laatste is tijdens dit seizoen erg verschillend. Het ene bedrijf moet b.v. de Clapp's aan de bomen werkelijk gaan zoeken, ter wijl er enkele gelukkigen zijn wier bomen rijke lijk beladen zijn met vruchten. Al deze genoemde factoren zijn erg belangrijk en dienen door elke goede fruitteler overwogen te worden om zodoende op grond van de eigen ervaring te komen tot een juiste plukdatum voor zijn edel produkt. Ook uw lantaarnman kan in dezen geen algemene richt lijnen aangeven. Vooral bij het vroege zomerfruit speelt de kleur tevens een grote rol. Bij te vroege pluk bereikt men nimmer een gezonde kleur op de vruchten. Ook hierbij zijn de voorbeelden bij de vleet te noemen. Wat is een ongekleurde Zigeune rin? Bij al zijn slechte eigenschappen is het enkel de kleur die het hem nog doet. Manks Codlin in grasgroene toestand geplukt kan wel geel worden bij de narijping, maar de stipvorming is dan zeker funest. En wat is uw mening over één onzer fijnste zomerhandappels, James Grieve? Wat is hiermede in het verleden al niet geknoeid en verknoeid met te vroege pluk. Men maakt van deze fijne hand appel door deze foutieve handeling rechtstreeks een moesappel en deze benaming komt haar toch zeker niet toe. Zie ze straks maar weer eens staan in de etalages in onze steden. Vol met stip en gla zig geel. Smakeloos en waardeloos. Niets te veel gezegd. Heus, telers, dit hoeft niet zo te zijn. Neemt de proef eens op de som. Laat er wat af vallen. Ook deze brengen nog geld op. Bespuit ze met de nodige voorzichtigheid met een groeistof. De val zal zeker minder zijn. Laat ze gezond kleuren aan de bomen. Plukt ze zéér zeker door. De resultaten van een goede doorpluk zijn ook erg belangrijk voor ver schillende rassen appels en peren. Hierover willen wij volgende week in onze rubriek nog eens onze mening doorgeven aan u. Aan de hand van de standcijfers, samengesteld door de rijkslandbouwconsulenten en op basis van de vruchtdragende oppervlakte, afgeleid van de uitkomsten van de land- en tuinbouwtelling van het Centraal Bureau voor de Statistiek, heeft de Direc tie van de Tuinbouw van het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening een schatting gemaakt van de omvang van de appel- en peren- produktie in het seizoen 1957-1958. Produktie appelen en peren in miljoen kg appelen peren 1949/50 385,9 193,9 1950/51 251,4 111,2 1951/52 323,4 89,5 1952/53 398,3 183,1 1953/54 312,3 127,9 1954/55 387,3 159,8 918 9 0=19 1956/57 (voorlopige cijfers) 315J) 10o!o 1957/58 (schatting) 124,0 31,0 13 augustus. De laatste dagen heeft Pluvius ons nogal rijk be dacht en de oogstwerkzaamheden wat doen stag neren. Donderdag a.s. is het halfoogst en wanneer het droog was gebleven zou de oogst ook half bin nen zijn geweest. Doch nu is het anders, de grootste helft is nog buiten. De gerst is grotendeels in zak ken of silo, de erwten en het vlas ook voor de grootste helft binnen. We zien de ploegen de erw tenstoppel weer al keren, om rond 15 augustus met het zaaien van koolzaad te kunnen beginnen. Het ene er af en het andere er weer in! Het ploegen ging vóór de regen niet best; de grond was te hard en dan krijgt men gauw onge lijk land, doch nu gaat het wat beter. De rassen Lembke en Hamburger worden het mees^ gezaaid. Lembke is wat wintervaster, doch Hamburger' geeft bij opene winters meer op brengst. Lembke is wat grover en hoger dan Ham burger. De prijs van 't koolzaad is nog niet zo denderend, het verlaten van de gouden standaard, de richtprijs, blijkt voor ons niet best te zijn. Koolzaad is in ons gewassenareaal wel een ge zien gewas. Vroeg geruimd, mooi land voor tarwe- inzaai, het kan nog flink bewerkt worden. Door de mechanisatie een gewas, dat heel wat minder kost dan voorheen, alleen een schaduwzijde, dat ze de perzikbladluis in de winter asyl verleent, die straks onze suikerbieten, de vergelingsziekte kan bezor gen. Het is dit jaar mooi te zien; de bietenakkers bij 't koolzaad zijn het eerst en het meest aangetast. Zouden we nu het koolzaad niet eerst moeten be spuiten om ze daar te doden, dan kunnen we met veel minder toe dan wanneer ze onze bietenvelden hebben bezet. Met het vliegtuig spuiten levert toch geen bezwaar op, doch onze voorlichtingsdienst heeft ons misschien nog wat beters te bieden. Zijn onderzoek deze zomer gehouden, zien we met be langstelling tegemoet. De aardappels, die weer jong opnieuw worden door de regen, hebben weer veel nieuwblad ge vormd en daarom moeten we weer vlug gaan spul ten. De aardappelziekte is in veel tuintjes reeds aanwezig daarom dubbel opgepast. Men kan beter een keer spuiten dan moeilijk rooien en nog moei lijker sorteren met zieke knollen er bij. De demonstratie met stoppelbewerkingswerk- tuigen, welke woensdag 14 augustus zou worden gehouden op de proefboerderij Mariënhof en het bedrijf van de firma Van Waasbergen en Stehou- wer te Westmaas in de Hoekse Waard is wegens ongunstige weersomstandigheden één week uitge steld. De demonstratie zal derhalve plaatsvinden op woensdag 21 augustus a.s. van 13.00 tot 16.30 uur op dezelfde bedrijven. (Advertentie.) Folders -fx Enveloppen ft Briefpapier ft Convocaties ft Adreskaarten ft Memorandums ft Rekeningen ft Leonstaten ft Loonzakjes ft Naamkaartjes ft Verlovingskaarten ft Geboortekaartjes ft Rouwcirculaires zéér belangrijk is de eerste indruk welke uw drukwerk maakt op uw cliëntèle. Het is daarom van groot belang, dat U uw drukwerk laat verzorgen door zaken welke hieraan grote aan dacht schenken. Laat ons uw drukwerk ver zorgen, dan is U er zeker van dat er de nodige aan dacht aan wordt geschon ken. Wij zijn altijd gaarne be reid U met alle mogelijke inlichtingen van dienst te zijn. BOEK-, COURANT- en HANDELSDRUKKERIJ TERNEUZEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 7