De AANSCHAF van een VERZAMELROOIER voor AARDAPPELEN W. SCHIPPER Zn N.V. Mietra» gecomll. Iiolll'llillld Irausperirur 507 STOPPELBEKALKING ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 Het is vaak van belang om de werkzaamheden in de landbouw in een zo kort mogelijke tijd te ver richten. Dit geldt ook voor het rooien van aard appelen. Op vel.e bedrijven worden de aardappelen ge rooid met behulp van een werpradrooier. Een klei ner aantal bedrijven maakt gebruik van een voor- raadrooier; in enkele gevallen heeft men een ver- zamelrooier. Laatstgenoemde machine bleek goed werk te kunnen leveren. Het feit, dat een verzamelrooier in ons gebied bruikbaar is, heeft de belangstelling voor deze machine dben toenemen. Voor landbouwers, die verder willen mechaniseren, is het daarom een pro bleem geworden of een voorraad- of een verzamel rooier moet worden aangeschaft. Alvorens een be slissing over de aanschaf te nemen verdient op stelling van een kostenberekening aanbeveling. Een dergelijke berekening is voor elk bedrijf ver schillend, maar zal in grote lijnen als volgt kunnen worden opgesteld. KOSTEN VAN DE MACHINES. a. voorraadrooier. Voor een éénrijige kettingrooier wordt bij aan schaf ƒ2500,betaald. Bij een te rooien opper vlakte van 10 ha per jaar zal deze rooier 8 jaar kunnen worden gebruikt. Wanneer de restwaarde 250,bedraagt is de volgende berekening op te stellen Kosten per jaar: Afschrijving in 8 jaar 12% van 2500 250) 281,25 Rente 4% van ƒ2500 250 61,88 Onderhoud en diversen voor 10 ha Totaal per jaar 949,10 Per ha te rooien aardappelen 95. Vergelijking machinekosten per ha: avoorraadrooier 54 b. verzamelrooier 95 Hogere kosten verzamelrooier 41 KOSTEN WELKE VERANDEREN DOOR HET GEBRUIK VAN DE MACHINES. Het aantal trekker- en manuren die nodig zijn voor het rooien zijn bij genoemde machines niet gelijk. De verschillen blijken uit het volgende staatje: Te werken uren per ha Trekker- Man uren voorraadrooier verzamelrooier meer trekkeruren bij verzamelrooier minder manuren bij verzamelrooier 10 12 uren 120 90 30 begonnen; dit voordeel is echter moeilijk in geld uit te drukken. Gemakshalve wordt voor de vergelijking daar om aangenomen, dat elk bespaard uur tijdens het aardappelrooien op 2,50 kan worden gesteld. Per ha bedraagt de besparing door het gebruik van een verzamelrooier dan 30 x 2,50 75. Vergelijking veranderde kosten per ha: Voordeel minder te werken uren bij gebruik verzamelrooier 75 Hogere trekkerkosten bij gebruik verzamel rooier 4 bij de verzamelrooier komt alleen dan per dag de opbrengst van een behoorlijke oppervlakte aard appelen in de zak. Mechanisatie van het aardappelrooien geeft een belangrijke tijdsbesparing per oppervlakteeenheid. Deze besparing bevordert verbouw van 'n zo groot mogelijke oppervlakte aardappelen en bieten, die meerdere jaren voor goede bedrijfsresultaten van belang bleken te zijn. Er kan daarom verwacht worden, dat aanschaf van een verzamelrooier verantwoord zal zijn, wan neer de in de berekening aangenomen oppervlakte met de machine kan worden gerooid. De Hoofdassistent voof het Econ. Onderzoek bij de R. L. V. D. L. NIEUWENHUIJSE. Goes. Voordeel gebruik verzamelrooier per ha RESULTATEN VAN DE MECHANISATIE. f 71 Na het opstellen van een kostenberekening kun nen de resultaten welke van de mechanisatie zijn te verwachten beter worden benaderd. Deze hangen immers mede al van rle lagere kosten en of de ho gere geldopbrengst. Wanneer de voorraad- en de verzamelrooier worden vergeleken kan het vol gende hierover worden opgemerkt: a. Kosten per ha: meer arbeidskosten meer machinekosten meer trekkerkosten Verzamel- Voorraad rooier rooier - 75 41 4 45 minder kosten verzamelrooier: 30 200,— Totaal per jaar 543,13 Per ha te rooien aardappelen 54. b. verzamelrooier. Van een verzamelrooier bedraagt de aanschaf fingsprijs 3600,Omdat deze machines nog slechts enkele jaren worden gebruikt, is de kans op veroudering in meerdere mate aanwezig. Daar om moet er veiligheidshalve rekening mee worden gehouden, dat na 6 jaar een nieuwe machine zal worden aangeschaft. Bij een restwaarde van 360,— ontstaan per jaar de volgende kosten: Afschrijving in 6 jaar 162/3 van (ƒ3600 360) 540,— Rente 4% van 3600 -f 360 89,10 2 Onderhoud en diversen voor 10 ha 320, b. Opbrengsten per ha. Hierover zijn onvoldoende praktijkeijfers bekend. Wel is het een feit, dat bij het gebruik van een ver zamelrooier rekening moet worden gehouden met een hoger percentage uitgesorteerde aardappelen, wat de oDbrengst niet ten goede komt. Anderzijds kan worden opgemerkt, dat onder gunstige om standigheden praktisch geen aardappelen op het land blijven liggen, wat gunstig is voor de op brengst. Het is dus mogelijk om zonder nader on derzoek de invloed op de opbrengst in een bere kening op te nemen. CONCLUSIE. Uit de gemaakte voorbeeldberekeningen blijkt, dat met de verzamelrooier goedkoper kan worden gewerkt. De voorraadrooier geeft 30 hogere kos ten per ha. Voor beide machines is uitgegaan van doelmatig gebruik onder gunstige omstandigheden. Speciaal Het aanwenden van kalkmeststoffen in de na zomer over de stoppel moet als de meest ideale wijze van bekalken worden beschouwd. De weers omstandigheden zijn dan vaak gunstig en de grond droog, welke voortvaarden van veel belang zijn om een bekalking tot zijn recht te laten komen. Bovendien behoeft men veelal geen aparte be werkingen uit te voeren omdat de uitgestrooide kalk door de stoppslbe werkingen goed door de grond wordt gemengd. De bodemtemperatuur is dan veelal hoog en bij gevolg de bacteriewerking groot, zodat snelle om zettingen plaats vinden. Van praktisch belang is ook dat men gemakkelijk met een kunstmeststrooier of stalmestverspreider over het land kan rijden zonder dat men hinderlijke sporen achterlaat. Uit bovenstaande blijkt dat het aanwenden van kalkmeststoffen in de nazomer grote voordelen biedt. Vooral waar het gaat over aanwending van grote hoeveelheden een z.g. „reparatiebekalking" is deze periode bij uitstek geschikt. In tegenstelling tot een „onderhoudsbekalking", waar regelmatig kleine hoeveelheden moeten wor den gegeven om de kalktoestand op peil te hou den, moeten bij een reparatiebekalking vaak grote hoeveelheden worden gestrooid. Uit het grondonderzoek blijkt, dat giften van b.v. 20 a 25 ton schuimaarde of ca. 6 ton kencica of do- lokal per ha geen uitzondering zijn. Het spreekt vanzelf dat aanwending van deze hoeveelheden over de stoppel grote voordelen biedt, vooral bij schuimaarde kan dan nog vóór het stoppelploegen een bewerking met een weidesleep of kettingeg plaats vinden. Een bekalking nü en op de juiste wijze aange wend is de eerste stap voor een goede oogst. Vergeet vooral ook uw kort geweid of gemaaid grasland niet. (Advertentie.) Wanneer een trekkeruur minder moet worden gewerkt, zal worden bespaard de brandstof en de smeermiddelen; ook kan rekening worden gehou den met een vermindering van de technische af schrijving en mogelijk het onderhoud. De totale besparing kan worden gesteld op ƒ2 per uur. Uit het bovenstaande volgt, dat voor elk uur dat meer wordt gewerkt door de trekker ook ƒ2 kos ten kan worden gerekend. Voor 2 uur of wel een ha te rooien aardappelen zal de verzamelrooier dus meer aan trekkerkosten vragen 2 x ƒ2 ƒ4. De minder te werken manuren zullen alleen be sparing op de arbeidskosten geven, wanneer deze door los personeel zouden moeten worden gewerkt. Wanneer het werk door het vaste personeel wordt verricht, ontstaat geen kostenbesparing. Wel kan de tijdsbesparing dan waarde hebben voor het be drijf. Er kan b.v. tijdig aan de suikerbieten worden U bereikt met de CC GEMAKKELIJK VLUG ECONOMISCH WERKEN. Geschikt voor: Gras, hooi, stro. pakken stro, combinepakjes, aardappelen, bie ten, zand, grint, enz. Vraagt nu reeds inlichtingen. GOBS Telef. 3244 ZIERIKZEE Telef, 727

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 3