E GALERU UITBREIDINGSPLANNEN UIT DE INHOUD OVER DE MAAND JULI 1957 GROOT LANDELIJK CONCOURS-HIPPIQUE TE ZEVENBERGEN PRIJSZETTING VOEDERGRANEN JUBILEUMTENTOONSTELLING NEDERLANDS TREKPAARD HET STROOIEN VAN KALKMESTSTOFFEN ZEEUWS LANDBOUWBLAD feruik door personen die hun hoofdberoep buiten de landbouw hebben, als nuttig beschouwd en daar om dikwijls bewust bevorderd. Een nieuw element bij deze toetsing t.a.v. de be- drijfsgrootte is dat de grondkamer ook als scha delijk voor het landbouwbelang mag aanmerken een pachtovereenkomst die leidt tot vergroting van een bedrijf waarvan uitbreiding voor de onderne mer niet van overwegende betekenis is, terwijl in de nabijheid een of meer kleine bedrijven uitbrei ding behoeven. De gedachte is duidelijk. De toe passing zal wel zeer beperkt blijven. Voorts zijn enkele formuleringen uitgebreid of uitzonderingsbepalingen opgenomen die overigens niet tot een andere praktijk bij de toetsing zullen leiden. Een nauwkeurige omschrijving van de landbouwkundige toetsing is van groot belang zo dat deze aanvullingen zijn toe te juichen. De toetsing in ruil- en herverkavelingsgebieden 5s, zoals reeds werd opgemerkt, scherper gesteld dan de normale toetsing. Het voorschrift luidt dat de grondkamer de pachtovereenkomst betreffende land dat begrepen is geweest in een ruil- of her verkaveling, goedkeurt, tenzij deze overeenkomst zou leiden tot: 1. een verkaveling of een ligging van het land ten opzichte van de bedrijfsgebouwen of van de woning, die minder doelmatig is dan de bestaande; 2. een geringere dan de bestaande bedrijfs- grootte. De bestaande, door ruil- of herverkaveling ver beterde, toestand wordt dus als uitgangspunt ge nomen. Een pachtovereenkomst zal op de genoem de punten geen verslechtering van de verbeterde toestand mogen veroorzaken. Een nauwkeurige vergelijking, geval voor geval, zal hierbij nood zakelijk zijn. Het is niet onmogelijk dat de voor ruil en herverkavelingsgebieden ingevoerde nieuwe toetsingsmethode die overigens niet anders is dan een scherp gestelde vorm van vergelijkende toesting tot belangrijke ervaringen leidt waar van op den duur de landbouwkundige toetsing in het algemeen alleen maar zal kunnen profiteren. Wanneer we tenslotte de regeling van de land bouwkundige toetsing overzien zoals deze nu bij de Pachtwet is getroffen, is enerzijds te consta teren dat de aanvankelijk voorgestelde regeling op veel punten is aangevuld en gedetailleerd; ander zijds is het niet gewaagd te veronderstellen dat de landbouwkundige toetsing nog in een beginstadium Van ontwikkeling verkeert. Dr. Ir. W. H. UBBINK. OP DE DRIEWEGEN. Vanaf 30 juli 1957, gedurende 4 weken, ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage het ontwerp van het plan tot herziening van het plan van uitbreiding. Gedurende genoemde termijn kunnen belang hebbenden bij de gemeenteraad bezwaren indienen. OOSTBURG. Vanaf 25 juli 1957, gedurende vier weken, ligt ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage een voorlopig goedgekeurd plan van onteigening. De onteigening wordt beoogd t.n.v. de gemeente Oost burg voor de uitvoering van het goedgekeurde uit breidingsplan. Gedurende twee weken na afloop van genoemde termijn kunnen belanghebbenden bij het gemeente bestuur bezwaren indienen. De nieuwe Pachtwet Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. Let op de uitbreidingsplannen. Weeroverzicht over de maand juli. Groot landelijk concours te Zevenbergen. Op de eregalerij Prijszetting voedergranen Jubileumtentoonstelling Nederlands trek paard. Zitdagen Verzekeringsinstellingen der Z. L. M. De aanschaf van een verzamelrooier voor aardappelen. Stoppelbekalking. Van Boerderij en Organisatie. Korte Wenken. Grepen uit de wordingsgeschiedenis der trek paardfokkerij Slot) Onder de Tuinbouwlantaarn. Schatting van de appel- en perenoogst in Nederland. Demonstratie stoppelbewerking. Bram uit de Slikhoek. De Boerenjeugd. Marktberichten. Pulpafzet en -prijzen voor de campagne 1957. De maand als geheel gaf een belangrijk over schot aan neerslag, een temperatuurgemiddelde, dat iets boven de normale waarde lag en een aan tal uren zonneschijn, dat iets kleiner was dan het veeljarig gemiddelde. De eerste decade was de warmste, in het zuid oosten van het land werden 8 zomerse dagen ge noteerd (maximum temperatuur boven 25° C), in het midden van het land kwamen 6 zomerse dagen voor, in het noorden 5. Tegen het einde van de eerste decade werd het iets koeler, de maximum temperaturen bleven daar na tot het einde van de maand vrijwel op het voor de tijd van het jaar normale niveau. In De Bilt werd als gemiddelde etmaaltempera- tuur voor de gehele maand 16.7° C berekend, d.i. 0.4° boven de normale waarde. De nachten waren naar verhouding warmer dan de dagen, het gemiddelde van de mi ff),,,,,. nimum temperatuur bedroeg voor fnjj T r, De Bilt nJ. 13.6° C tegen 12.7° Vr *r JJost normaal, de gemiddelde maxi- 1 mum temperatuur bedroeg 22.5° tegen 22.6° normaal. De minste neerslag viel in de eerste decade, voor al in het zuidwesten en in het uiterste zuidoosten was het droog. Vlissingen bijv. noteerde als totaal over de eerste tien dagen van de maand een neer slaghoe veelheid van 8 mm, Gilze-Rijen noteerde slechts 0.6 mm. In Beek (Zd L.) viel 3 mm. In het midden en noorden van het land viel in de eerste decade van juli circa 20 mm. De tweede decade was belangrijk natter dan normaal, vele stations meldden 40 mm en meer. Ook de derde decade bracht een meer dan normale hoeveelheid neerslag. Het maandtotaal kwam daarmee voor verscheidene stations boven de 100 mm. Zo tapte men op het vliegveld bij Leeuwarden 114 mm af, in Gronin gen viel 184, in De Bilt 107 en in Ypenburg 104, om enkele voorbeelden te geven. De verdeling van de neerslag was, zoals zo vaak in juli onregelmatig. De normale hoeveelheid neerslag voor de maand juli varieert van 60 tot 80 mm, behalve in de kop van Noord-Holland en op de Waddeneilanden was ze in de afgelopen maand echter belangrijk hoger. Wat de zonneschijn betreft vermeldden wij reeds dat juli ditmaal het normale aantal uren niet haal de. De eerste decade was de zonnigste met in De Bilt 94 uren zon. De tweede en derde decade waren veel somberder, met resp. 54 en 47 uren. Dank zij de zonnige eerste decade werd het totaal van de maand 195 uren, 11 minder dan normaal. Het is nog wel wat vroeg om al een balans van Traditie getrouw zal op woensdag 28 augustus a.s. te Zevenbergen het centrum van Brabants Westhoek weer het concours-hippique plaats vinden, in de voormiddag voorafgegaan door de dressuurwedstrijden. Een en ander wordt georganiseerd door de „ver eniging tot bevordering van de warmbloedfokkerij in West-Brabant". Andere jaren werd ook de fokdag dier vereniging tegelijkertijd gehouden, doch omdat het program ma hierdoor te overladen werd, heeft dit evene ment reeds eerder plaats gevonden. Men krijgt tijd en ruimte vrij, waardoor het concours zo mogelijk nog in waarde wint, en door uitbreiding van het programma nog aantrekkelijker is geworden. Tevens wordt in de morgenuren nog de bekende Zevenbergse paardenmarkt gehouden, terwijl ook de jaarlijkse kermis op 28 augustus aanvangt. Die augustus-week gonst het in Zevenbergen als in een bijenkorf. Van heinde en verre komt het pu bliek ontspanning zoeken en steeds meer blijkt, dat Zevenbergen het centrale punt in de Noord-West hoek van Noord-Brabant is. Organisatoren van verenigingen op alle gebied vinden in Zevenbergen dan ook een dankbaar ter rein. Een sterke, gezonde en actieve middenstand met prachtige winkelpanden en ruime keuze, belang stellende landbouwers en industriëlen en een zeer geïnteresseerde bevolkingsgroep van werknemers waarborgen bij voorbaat succes. De aansluiting van Zevenbergen aan goede we gen en aan een frequent spoorwegnet stempelt Zevenbergen vanzelf tot een centraal punt. Vanuit Zuid-Holland is het de entree tot de Westhoek. Last but not least worden donderdags (2e ker misdag) nog de bekende landbouwbeurs en de sterk groeiende weekmarkt gehouden. Al met al in deze week dus een goed gevuld pro gramma! Wie ontspanning zoekt, doet in die dagen daarom zeker Zevenbergen aan! Zevenbergen biedt dan „elck-wat-wils"! Neemt reeds thans het besluit op 28 augustus een bezoek aan Zevenbergen te brengen, ge zult er geen spijt van hebben! het groeiseizoen op te maken, de belangrijkste fase, de oogst is nog niet achter de rug, maar de voorlopige rekening stelt in grote lijnen niet te leur. Hierbij moeten wij natuurlijk een belangrijke groep, de fruittelers buiten beschouwing laten. Ook voor de aardappeltelers in Drente geldt de rekening niet, voor zover het het gebied betreft, waar kort na de langste dag nog grote schade door nachtvorst werd aangericht. Wij denken in de aller eerste plaats aan de hooibouw, die onder bijkans ideale weersomstandigheden kon worden beëin digd, de regens daarna zorgden voor een flinke hergroei van het gras. De oogst van diverse granen en van de erwten kon vroeg beginnen en vooral in het zuiden van het land kon men volop profiteren van de zonnige en droge eerste decade. Aardappel ziekte trad zeer laat op dit jaar, tot na 15 juli was de aantasting nog van weinig betekenis, na de voor de ontwikkeling van de schimmel gunstige 18e en vooral de 25e en 26e juli werd uitbreiding van be tekenis gevonden. Lr Op dinsdag 13 augustus j.l. was het 25 jaar ge leden dat de heer F. van Dr on gelen in dienst trad op het bedrijf van de heer J. de Putter te Zaamslag. Wij wensen hem, alsmede zijn werkgever, van harte geluk met dit jubileum. De prijszetting op de binnenlandse graanmarkt is op het ogenblik zodanig dat de voor oogst 1957 vastgestelde basisprijzen voor de voedergranen ge middeld door de telers niet worden gehaald. Naar aanleiding hiervan heeft het Landbouw schap tot de minister van Landbouw het verzoek gericht zodanige maatregelen te treffen, dat de vastgestelde basisprijzen op korte termijn kunnen worden gerealiseerd. De Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" zal dinsdag 10 en woensdag 11 septem ber haar vijfentwinstigste nationale trekpaarden- tentoonstelling houden te 's-Hertogennbosch. Z. K. H. Prins Bernhard heeft zich bereid ver klaard het voorzitterschap van het erecomité bij gelegenheid van deze jubileumtentoonstelling te zullen aanvaarden. Het is noodzakelijk dat kalkmeststoffen zo goed mogelijk, dus machinaal worden uitgestrooid. Bij de fijnere kalksoorten moet dan ook steeds gebruik worden gemaakt van een kunstmeststrooier. Bij schuimaarde is het gebruik van een stalmestver- spreider of een centrifugaatstrooier zeer aan te bevelen. De Engelse machine, de „Spreadall", die helaas niet in alle gebieden werkt, levert met dit produkt uitstekend werk. Een paar dagen nadat de schuimaarde is uitge strooid is een 1 of 2 matige bewerking met een wei- desleep of kettingeg zeer aan te bevelen. VERZEKERINGSINSTELLINGEN DER Z.L.M. WISSEKERKE: Woensdag 21 augustus a.s. van 1113 uur op de beurs (de heer De Lange). MIDDELBURG: Donderdag 22 augustus a.s. van 1416 uur in café „De Eendracht" (de heer De Lange). GOES: Iedere dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met uw vragen op het gebied van Landbouw-Risico, motorvoertuigenverzekering etc. Alle gewenste inlichtingen worden gratis ver strekt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 2