De FOKPAARDENDAG te Hulst ZATERDAG 27 JULI 1957 473 't beenwerk heelt uitdrukking, best in voeten en met vrijwel correcte, zeer vlotte gangen. Oudere hengsten, grote maat. 1. Nico van Paula, d. Nico van Beek, van Jos. de Waal, Hulst. Gestopt en soortig, benen goed, voet wat smal, in hals wat zwaar, gangen goed en in prima conditie voor gebracht. Oudere hengsten, kleine maat. 1. Jaap v. Berken- hol, d. Leonard van Nico, van Al. Serrarens, Osse- nisse. Goedsoortig, vlot gaand dienstpaard met weinig tekortkomingen. Gustaaf werd kampioen en men had daarvoor, wat ons betrelt, Elegant of desnoods Nico van Paula kunnen nemen. Getoond werden nog de oud-kampioen van Noord-Braibant: Clairon v. d. Klef, d. Nico v. Melo, van Jos. de Waal, Hulst en Baron de 1' Hostée, d. Sarazani du Berger, van H. V. „Zeeuws-Vlaande- ren" te Axel. De eerste stond er best voor en ging vlot, de laatste verscheen in een conditie en bleek verzorgd op een wijze die ons onverbeterlijk lijkt. Met dit jaar geboren veulens werd 1. Castar de 1' Abbaye. d. Costaud de Marche, van P. Kerck- haert te Stoppeldijk en M. L. M. IJsebaert te Axel en 2. Elegant v. 't Hoogland, van Serrarens voor noemd. Castar stond best; onder zijn veu7ens no teerden we enkele goede, gebouwd in het genre van de vader, dus in het Costaud-type maar ook enkele die zo wat betreft soort als standen voor 't moment belangriik afbreuk deden aan de collec tie in haar geheel. Daarom prefereerden we in Hulst de gemiddeld typische en gebeende Elegants. Merrieveulens, (late) 1. Carola v. Zeedijk, d. Dirk v. Aldengoor, van H. de Feijter, Zaamslag. Geen uitgesproken kopnummer, goedsoortig en grof, maar wat plat in de ribben en niet bijzonder gespierd in het achterbeen. 2. Lindy v. Molenhoek d. Honved v. Bommarshof, van F. P. Brooijmans, Vitshoek. Zeer diep, veel schouder, breed, vrij sterk hellend in de achterhand. 3. Marga, d. Elegant v. 't Hoogland, van E. de Maat, Ossenisse. Net veulen, typisch en correct. 4. Erna v. Axel. d. Honved v. Bommanshof, van A. L. Scheele, Axel. Gewoon. de Melo, d. Azur II de Knokke, van R. Steyaert, Graauw. Deze dochter van de formidabele Bertha is een diepe, soortige en best gebouwde merrie met een niet te brede achterhand, een forse schouder, en correcte, goed geplaatste benen. 2. Juliana van Duboishoeve, d. Nico van Eversdam, van W. den Hamer, Axel. Type en beenwerk goed, iets flauw in de rug, goede tweede. 3. Lena v. Ouden polder, d. Quarré, van A. G. J. v. Waes, Zuiddorpe. Massiel en zwaar, wat kort gekoot, grof en gespierd. 4. Arline v. Molenhoek, d. Luc. v. Alstein, van F. P« Brooymans, Vitshoek. Mager, correct, goed ge lijnd, redelijk gespierd. Driejarige merries, kleine maat. 1. Duchesse van Margriet, d. Luc. van Alstein, van Wed. de Deckere, Absdale. Typisch, compact koffer, benen zwaar en behoorlijk afgewerkt, hals aan de korte kant. 2. Lizette v. h. Meerhof, d. Burus v. Aardenburg, van Apers en Brooymans, Hontenisse. Zeer vlot, vol doende diep, met goede uitdrukking. 3. Ida v. Oudenpolder, d. Victor van Eversdam, van A. G. J. v. Waes, Zuiddorpe. Soort goed, zeer zwaar en wat overdadig in conditie, lijnen lijden daardoor, bewe ging idem. Driejarige merries, grote maat. 1. Victorina, d. Victor v. Eversdam, van J. C. den Hamer, Axel. Grove, zware, typische merrie, met wat kleine voe ten, fel gebeend en zeer imponerend. 2. Gerda v. Melo, d. Joep v. Alstein, van M. IJsebaert, Axel. Voor niet helemaal correct; vlot, met type en benen; maakt indruk door macht en soort. 3. Olga v. Hooghuis, d. Dirk v. Aldengoor, van A. Serra rens, Ossenisse. Goed type, vóór wat weinig macht, kronen niet onberispelijk. 4. Norma v. Oudenpol der, d. Quarré, van A. G. v. Waes, Zuiddorpe. Mas sief en gespierd, met naar verhouding niet te zware benen; rug laat 't wat zitten. Beste klasse zware paarden met een indrukwekkend kopeind. Vierjarige merries, kleine maat. 1. Irma v. 't Hoogland, d. Dirk v. Aldengoor, van A. Serrarens, Ossenisse. Gelijnde, soortige best gespierde merrie met diepte en ruimte. Een jubileumfokdag, want „Door Eendracht Sterk" te Hulst herdacht haar 40-jarig bestaan en haar medewerksters, de Vereniging van Zeeuwse fokkers te Axel en de provinciale stamboekafdeling vierden 't feest mee. Men deed dat op de juiste wijze, uitstekend voorbereid en verzorgd. Ongetwij feld betekent dit achtste lustrum van „D. E. S." een belangrijke mijlpaal in de historie van deze vereniging en was er dan ook alle aanleiding daar aan op gepaste wijze aandacht te schenken. Zo werden na afloop van de fookdag, bestuur, jury en genodigden te stadhuize ontvangen waarbij burge meester Lockefeer 't jubilerende DES-bestuur com plimenteerde en 't antwoord van voorzitter Plas- schaert natuurlijk niet op zich wachten liet. Weer wat later was er een maaltijd onder de deelnemers waanaan wij vele autoriteiten en dames opmrkten. Hier is niet alleen uitstekend gegeten, maar ont brak het evenmin aan de gebruikelijke toespraken. Beruste de leiding uit de aard der zaak bij de wel zeer populaire en sympathieke voorzitter van „D. E. S.", de heer Plasschaert, deze werd bij mon de van de zeer actieve secretaris, de heer Van Wesemael, lof toegezwaaid en hulde gebracht voor het feit dat hij niet minder dan 40 jaar lang, dus van de oprichting af, mede leiding had gegeven aan „D. E. S." Ook de heer H. J. de Waal, mede oprichter, deelde in de hulde en beide pioniers mochten bij wijze van souvenier een fraai en in passende stijl uitgevoerd wandbord in ontvangst nemen. Deze feestelijke samenkomst die, voor wat het gedeelte betreft dat we 't genoegen hadden te mogen bijwonen, uitmuntend slaagde, was, zoals gezegd, vooraf gegaan door de fokdag die ook een succes geworden is. Wij menen dit te mogen zeggen ondanks het feit dat enige klassen slechts matig bleken bezet te zijn. Met name de jonge hengsten, die er toch wel zijn in deze streek en de éénjarige merries wa ren in maar heel kleine aantallen opgekomen. Wij kunnen daar overigens in komen: begin juli is geen beste tijd voor jaarlingenmerries om den volke te tonen en jonge hengsten laat men, om ze rustig te houden, nog afgezien van het bijna overal bestaan de tekort aan personeel, ook maar liever in de wei. Was de deelname voor wat de overige jaargangen betreft misschien niet volkomen algemeen, toch was hier geen reden tot klagen en was het volwas sen vrouwelijk fokmateriaal niet alleen talrijk maar gemiddeld kwalitatief ook goed. Veulens van dit jaar, sterk de aandacht trekkend, er beslist uit lopend in hun rubriek, hebben we maar weinig gezien. Wij zien dat natuurlijk liever anders, maar, we hebben er al eens eerder op gewezen: tenslotte zegt 't nog niet zoveel en we trekken er dan ook allerminst reeds nu bepaalde conclusies uit. Hengstveulens, kleine maat. Aan de kop een bij zonder compact, soortig, correct en gebeend veu len, iets smal nog over 't kruis: Carlo, d. Quarré, uit een niet al te imponerende moeder, van Jos. de Saegher, Nieuw Namen. 2. Elegant v. 't Veer, d. Elegant v. 't Hoogland, van Adr. de Putter, Zaam slag. Grof, diep, met goede schouder, maar nog te jong. Hengstveulens, grote maat. 1. Anton v. Rovers- berg, d. Elegant v. 't Hoogland, van mevr. C. de Waal, Lamswaarde. Flink aan de maat, iets plat, vrij typisch en goed gebeend. 2. Zoon van Moustic van Potjes, van A. Ringoot, St. Jansteen. Goedsoor tig, wat sabelbenig, gespierd in de achterhand. Eenjarige hengsten. Van op een afstand gezien. 1. Nico, d. Moustic van Urbain, van Al. Serrarens, Ossenisse. 2. René v. Tonenhof, d. Costaud de Mar che, van Al. Serrarens, Ossenisse. De eerste leek ons te zijn goed van soort, vlot en met rondom goede uitdrukking; de laatste herinneren we ons niet. Tweejarige hengsten. 1. Karei v. Zuiddorpe, d. Karei v. Rozenberg, van Abr. Haak te Zaamslag e.a. Vrij groot, in bovenlijn niet onberispelijk, kort gebouwd, met zware gespierde benen, 't geheel toont wat weinig ras. Driejarige hengsten. 1. Gustaaf v. Moustic, d. v. Moustic, van Urbain en 2 Paul van 't Kerkje, d. Ni co v. 't Zwartewater, beide van H. de Maat, Stoppel dijk. De eerste is van soort goed, werd betrekkelijk mager voorgebracht en komt wat volume tekort; 't beenwerk is zwaar, de afwerking niet onberispelijk, gangen goed. Paul, machtiger en in algemeen voor komen meer hengst, laat 't in 't voorbeen wat zitten maar heeftm achtig gespierde armen en schenkels en zeer gemakkelijke gangen. Vierjarige hengsten. 1. Elegant v. 't Hoogland, d. Dirk v. Aldengoor, van Al. Serrarens, Ossenisse. Goed type, mals, even onregelmatig in bovenlijn, Merrieveulens (vroege) 1. Rolly. d. Castar de 1' Abbaye, van C. Michielscn, Axel. Voldoend soor tig, met mooie schouder, fijne hals, beenwerk goed. 2. Bertha v. Alstein, d. Honved v. Bommanshof, van H. J. de Waal, Graauw. Een reus van een veu len. zwaar, kort en diep, met zware, voldoend goe de benen. 3. Honda, d. Moustic van Urbain, van J. C. den Hamer, Axel. In bovenlijn sterk, goed soortig veulen, zeer diep, wat plat, kootstelling niet onberispelijk. 4. Carmen v. d. Melo, d. Castar de l'Aibbaye, van R. Steyaert, Graauw. Uit Bertha: zeer diep, sterk en goed gelijnd koffer, 't achter been vormt 't zwakke punt. Éénjarige merries, grote maat. I. Rosemarie v. Kloosterzande, d. Leonard van Brillant, van A. J. v. Waterschoot, Kloosterzande. 2. Bertha v. Steen, d. Successeur, van Jos. Dobbelaer, St. Janstcen. Dit kleine klasje ontging ons. Éénjarige merries, kleine maat. 1. Ninette v. d. Stenders, d. Costaud de Marche, uit de bekende Nico-dochter Leent je v. 't Schoor, kampioene van Horst, van Serrarens, Ossenisse. Zeer mooi, regel matig type, benen van terzijde best, zwaar en goed gespierd; iets fijn in de koten nog. 2. Nita v. Braayenhoek, d. Nico v. Hoosterhof, van P. Suy, Hulst. Aardig type, goed gespierd, nog overbouwd. 3. Wanda v. Margriet, d. Nico v. Annie, van mevr. G. C. de Deckere, Absdale. Goed gelijnd veulen. Merries van twee jaar en ouder, grote maat. 1. Nelly van Annie, d. Montain, van O. Kerckhaert, Westdorpe. Magere, ruime merrie met benen, iets op haar retour, maar nog imponerend. 2. Martha van Floris, d. Floris v. d. Papenvoort, van M. IJse baert, Axel. 3. Marie v. d. Mariahoeve, d. Clairon de la Lys, van Gebr. v. Campen, Graauw. Niet gezien. Idem, kleine maat. 1. Weynanda, d. Karei van Certain, van R. Doffemont, Heikant. Lieve, in een uitgesproken vrouwelijk type gebouwde, mooie en vlotte merrie. 2. Luci van Zuiddorpe, d. Elfridus van Melo, van A. G. J. v. Waes, Zuiddorje. Minder adel en wat antiek in bovenlijn maar robuust, ge beend en gespierd. 3. Bea v. Molenhoek, d. Marquis van J. G. Hof, van F. P. Brooymans, Vitshoek. Zwaar en soortig, niet onberispelijk in 't achter been. Tweejarige merries, grote maat. 1. Olga v. Oudenpölder, d. Quarré, van A. G. J. v. Waes, Zuid dorpe. Diep, robuust, grof en zwaar, rug niet te sterk, voeten mogen wat ruimer, maar de schouder is opvallend goed en ontwikkeld. 2. Carla v. d. Liniehof, d. Victor v. Eversdam, van Joh. Piessens, St. Jansteen. Grof, goedsoortig, met best gespierde schenkel en voldoend goede lijnen. 3. Jenny, d. Vic tor van Eversdam, van A. de Clercq, Zuiddorpe. Paard met niet al te soortige, wat strak getrokken bovenlijn, een forse schenkel en een wat inge snoerde achterpijp. 4. Erva van Graauw, d. Luc. v. Alstein, uit de kampioene Irma van Clairon, van A. H. Suy, Koewacht. Vrij eenvoudig en niet zoals men van deze origine verwachten zou. Tweejarige merries, kleine maat. 1. Coquette v. Vierjarige merries, grote maat. 1. Hettie v. Rei gersbosch, van M. IJsebaert, Axel. Deze dochter van Henk v. Blokshoeve en de stammoeder Martha van Floris heeft type, benen en vlotte gangen. Wij zagen vrijwel niets van deze rubrieken. Merries van 510 jaar, grote maat. 1. Bertha v. d. Melo, d. Karei, van R. Steyaert, Graauw. Bekend paard met macht, benen en gangen, nu mager; zeer ruim gebouwd moedertype. 2. Olga van Truis, d. Barra, van A. de Clercq, Zuiddorpe. Deze kan ons qua type niet zo bekoren maar benen en gangen zijn best. 3. Hermine v. Eversdam, d. Nico van Annie, van C. v. Overloop, Zuiddorpe. Zeer diep, veel schouder, gestopt en grof, kleine tekortkomin gen in onderdelen en beslist typischer dan de vo rige. 4. Stella v. Reigersbosch, d. Marquis v. d. Zeedijk, uit Martha, van IJsebaert. Niet gezien. Merries van 510 jaar, kleine maat. 1. Molly v. Molenhoek, d. Karei van Certain, van F. P. Brooij mans, Kuitaart. Buitengewoon aantrekkelijk kop- paard, typisch, regelmatig en bijzonder mooi, benen goed, achterbeen in 't algemeen niet te fors, voeten ideaal, gangen uitstekend. Zeldzaam aardige ver schijning, volkomen buiten het kader der meeste Karei-dochters vallend. 2. Ria, d. Nico v. d. Klef, van Osw. Kerckhaert, Westdorpe. Best soort, diep goed gelijnd en vlot, in fundament niet zonder be merking. 3. Stella v. Eversdam, d. Urbain van Cer tain, van C. v. Overloop, Zuiddorpe. Diep en soor tig, met benen en uitdrukking. 4. Leonarda van Steen, d. Leonard van Nico, van J. Dobbelaer, St. Jan steen. Veel soort, extra best en typisch koffer, achterbeen naar verhouding niet te machtig. 5. Lassie v. Melo, d. Karei van Certain, van J. A. Quaak, Axel. Breed en gespierd met goede voeten en niet te droge spronggewrichten. Fokgroepen. Kerckhaert te Westdorpe aan de kop, gevolgd door A. G. J. v. Waes te Zuiddorpe, R. Steyaert te Graauw, A. Serrarens te Ossenisse, F. P. Brooijmans te Kuitaart, Wed. C. G. de Decke re te Absdale en een tweede groep van Brooijmans voornoemd. Viertallen van één eigenaar. 1. A. G. J. van Waes. 2. M. L. M. IJsebaert. Het lot van Van Waes, meer* kleurig en daardoor gehandicapt won door grotere uniformiteit in type en maat van de bruinschim- mels van IJsebaert. Maar wij vinden eenvormig heid in kleur hoogst belangrijk in een klasse als deze en achten derhalve de beslissing nogal ge durfd. Loten van meerdere eigenaren. Wij zagen één lot, wij menen hetzelfde dat in '56 in Axel furore maakte, alle dochters van Nico van Annie, het deed het ook nu weer best en kreeg een eerste prijs. Zwartschimmels. Bertha van de Melo, van Steyaert, werd kampioen ne en dat had ook feitelijk niemand anders vex* wacht. Het weer was, behoudens een nogal stagnerend, buitje, goed en de belangstelling was bevredigend,' COLENBRANDER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 9