Tuinbouwlantaarn 471 Het planten van aardbeien Mededelingen Landbouwschap Zeeuwse Fokveedageu vragen Uw volle aandacht ZATERDAG 21 JULI 1957 ONDER de Zoals we vorige week reeds hebben geschreven, wilden wij deze week het licht van onze tuinbouw lantaarn laten schijnen over de problemen welke samenhangen met het planten van aardbeien. Vorige week hebben we een overzicht gegeven van het afgelopen aardbeienseizoen en enkele op merkingen gemaakt over de verschillende rassen. Thans is de tijd aangebroken dat de zomerbe- planting de aandacht vraagt. De laatste jaren is ook in Zeeland deze zomer- beplanting van aardbeien steeds meer doorge voerd. De telers zagen de gunstige resultaten wel ke hiermede werden behaald en steeds meerderen gingen er toe over. Elk jaar is echter lang niet even gunstig voor de zomerbeplanting van aard beien. De weersomstandigheden immers spelen een grote rol, en deze heeft men nu juist niet in de hand. Een bewolkte lucht met af en toe een regenbui en goede vochtige grond is zeer te preferen als men zomerbeplanting van aardbeien toepast. Als het weer zo is dan heeft de plant weinig moeite te doen om de groei te hervatten en zullen te leurstellingen niet dikwijls voorkomen. Het vorig jaar was zeer geschikt voor deze zo merbeplanting. Hoe 't dit jaar zal zijn valt uiter aard op dit ogenblik nog niet te zeggen. Zoals de Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn openbare vergadering van 17 juli vastgesteld een verordening tot het opleggen van een voor schotheffing over de jaren 1956 en 1957. Zoals bekend heeft de Commissie Financiën Bedrijfslichamen van de Sociaal Economische Raad de algemene heffingsverordening 1956 niet goedgekeurd, omdat deze commissie zich niet kon verenigen met de hoogte van de contributie-af trek. Het Landbouwschap is van deze beslissing in beroep gegaan bij de Kroon op 14 augustus 1956. Zolang de beslissing van de Kroon uitblijft kan de heffingsverordening 1956 niet in werking treden en is ook uitvoering van de algemene hef fing over 1957 niet wel mogelijk. Door deze gang van zaken dreigen moeilijkheden te ontstaan ten aanzien van de financiën van het Landbouw schap. De benodigde gelden moeten tegen hoge rente worden geleend. Om deze reden heeft het bestuur besloten een voorschotheffing over de jaren 1956 en 1957 op te leggen. Dit voorschot is even hoog als de heffing welke men verschuldigd zou zijn, als de algemene heffingsverordeningen 1956 en 1957 zouden zijn goedgekeurd. Het bestuur rekent erop, dat deze verordening tot het opleggen van een voorschotheffing spoe dig zal worden goedgekeurd, zodat het Landbouw schap op 1 augustus a.s. kan beginnen met het verzenden der aanslagen, welke dan niet alleen betrekking hebben op de bij wijze van voorschot geheven algemene heffingen 1956 en 1957, doch ook op de bestemmingsheffingen, welke voor di verse doeleinden over deze jaren zijn vastgesteld. De voorstellen van het Landbouwschap inzake de aardappelregeling zijn door de overheid nog niet aanvaard. Wel wordt het uitvoerbaar geacht voor een drietal rassengroepen, zoals voorgesteld, verschillende minimumgarantieprijzen te doen gelden. Omtrent de hoogte van de garantieprij zen voor gesoreerde aardappelen bestaat evenwel nog geen overeenstemming. Het Landbouwschap heeft voorgesteld deze te baseren op 75% van de kostprijs; de overheid is van mening dat de rege ling er niet toe mag leiden dat zandaardappelen aan hun natuurlijke bestemming, n.l. vervoede- ring op eigen bedrijf, zouden worden onttrokken. Het overleg hierover is nog gaande. Ten aanzien van poot aardappelen heeft het be stuur van het Landbouwschap thans besloten tot een areaalheffing van ƒ130,per ha (inplaats van 150,zoals oorspronkelijk voorgesteld), terwijl de exportheffing zal worden verhoogd tot 75 cents per 100 kg. De inkomsten uit deze heffin gen strekken tot financiering van de overname regeling, de reduktieregeling en de pootaardappel- propaganda in het buitenland. Het is mogelijk gebleken, de Stopa-prijzen voor oogst 1957 het karakter te geven van vaste mini mumgarantieprijzen waarop, ook bij grote over schotten, geen kortingen meer zullen worden toe gepast. Er is thans derhalve een vaste bodem in de pootaardappelmarkt. weersomstandigheden in de vorige week waren, was het wel ideaal voor zomerbeplanting. Er zijn nu echter nog niet veel aardbeien aan de grond toevertrouwd. De planten zijn n.l. over het alge meen nog niet groot genoeg of hebben soms zelfs helemaal nog niet de grond te pakken. De lang durige droogte en hitte heeft hierin een grote rol gespeeld. Vele kwekers hebben zelf hun planten gekweekt en zelf de moederplanten uiterst nauw keurig geselecteerd. Hiertegen is absoluut geen bezwaar, mits men het maar zorgvuldig heeft ge daan en geen verkeerde planten heeft ontzien. In dergelijke gevallen kan men het heus wel wa gen met zelfgekweekte planten. Heeft men echter zelf geen planten gekweekt, dan is er maar één goede mogelijkheid en wel goedgekeurde planten kopen. Reeds meerdere keren hebben wij de aan dacht gevestigd op de noodzakelijkheid van het planten van goedgekeurde planten. Wij willen er deze keer niet veel over zeggen. Alleen hopen wij van harte dat elke kleinfruitkweker overtuigd zal zijn van de noodzaak van goed en gezond plant- materiaal. Over de rassen welke men moet gaan planten willen wij het deze week niet hebben. Vorige week hebben wij hierop reeds de aandacht gevestigd en elke kweker zal dit voor zichzelf uit moeten ma ken. Een algemeen advies: dit moet u planten, kunnen wij niet geven. Uiteraard zal op het ene perceel misschien de Regina het goed doen, ter wijl op het andere perceel de Mach. Fruhernte het aangewezen ras is en een derde perceel is misschien wel erg geschikt voor Madame Lefebre, die we toch ook nog niet helemaal weg willen cijferen uit ons Zeeuwse sortiment. We nemen aan dat u serieus van plan bent om zomerbeplanting van aardbeien te gaan toepas sen. Hiervoor zal naast goed en gezond plantma- teriaal ook een goede structuur van de grond on ontbeerlijk zijn. Vroege aardappelen worden graag als voorvrucht voor aardbeien in de zomer gezet. Dat is ook geen verkeerde voorvrucht, mits ze maar tijdig worden gerooid. De grond moet na de voor vrucht tijd krijgen om als het ware tot rust te komen. Verder moet de grond goed gelijk worden gemaakt en ook vooral goed losgemaakt. Om een goed resultaat te bereiken heeft men goed vochthoudende grond zeker nodig. Waarom dit nodig is hebben wij hiervoor reeds uiteen ge zet. De bemesting van het perceel moet tijdig in orde gemaakt zijn. Ga vooral niet vlak voor het planten nog bemesten want dan krijgt u heel vaak teleurstellingen. Bij aanhoudend zonnig weer krijgen we altijd wortelverbranding, als we kunstmest hebben toegediend. De beste planttijd ligt voor de meeste rassen waarschijnlijk rond de laatste week van juli. Het vorig jaar bleken de percelen welke waren ge plant rond 1 augustus, het beste er voor te staan in het najaar en ook in het voorjaar toen het aankwam op bloemvorming. Als we de grond goed hebben gelijkgemaakt (dit kan prachtig gebeuren met de frees) gaan we planten en dat moet zeer zorgvuldig gebeuren. Plant vooral op de juiste diepte en druk de plan ten stevig aan met de grond. Aardbeien planten is lang niet het werk van iedereen, vergeet dat niet. Als te diep of te ondiep wordt geplant, krijgt men een zwakkere groei en straks een mindere opbrengst. Voor een matig groeiend gewas als de Duetsch Evern kiezen we een plantafstand van 25 a 60 cm. De sterker groeiende rassen zoals Mach. Fruhern te, Climax e.d. hebben een plantafstand nodig van 30 x 6570 cm- en de Regina zit hier juist tus sen in. In een droge tijd kan het aanbeveling verdie nen om te gieten. Veel gunstige resultaten hebben we hiervan echter in Zeeland nog niet dikwijls gezien. Bij kleinere oppervlakte, waar bovendien zoet water in de buurt is, kan het misschien in een droge tijd wel uitkomst geven. Overigens is af en toe een regenbui het beste voor de planten. Wij meenden deze week enkele opmerkingen te moeten maken over de zomerbeplanting omdat wij menen dat velen hiertoe in de komende tijd zullen overgaan. We zouden echter tenslotte wil len waarschuwen voor overdreven aanplant van vroege aardbeien. We zouden er met grote na druk op willen wijzen dat deze teelt nog meer arbeidsuren vraagt dan de zeer arbeidsintensieve late aardbeien. We zouden er ook op willen wij zen dat ze lang niet overal groeien. Hebt u echter met al deze faktoren rekening gehouden en meent u dat voor uw bedrijf meer zomerbeplan ting van aardbeien de aandacht verdient, dan zouden we u deze raad willen gevenDoe het dan zo vlug mogelijk, want zeker de eerste week van augustus dienen de planten in de grond te zitten. Wanneer U dit leest, zullen de oogstwerkzaam- heden op het Zeeuws landbouwbedrijf de volle aandacht van de boer opeisen. Maar even verder in de toekomst ziende, staat september weer voor de deur. Een maand, waarin de veehouders en -fokkers met hun beste rundvee en kleinvee we derom op een aantal fokveedagen voor het voet licht zullen treden. Op het terrein van de fokvee- keuringen valt er eigenlijk in Zeeland steeds meer te beleven. Hebben de plaatselijke premiekeurin gen reeds een vrij oude traditie, voor de regionale fokveedagen kan dit nog niet gezegd worden, waarbij we dan West Zeeuws-Vlaandereri in een (gunstige) uitzonderingspositie plaatsen. Overi gens begonnen deze fokveedagen, die als centrale keuring tevens het karakter van een veetentoon stelling' aannemen, eerst na 1950 op gang te ko men. Terugziende in 1957 openden West-Zeeuws- vlaamse rundveefokkers een nieuwe reeks van veetentoonstellingen door op 30 april een show van een 60-tal geselecteerde fokrunderen te geven ter gelegenheid van de landbouwdag van de Stichting „Sluis presenteert". Vervolgens organiseerden de veefokkers van Oost Zeeuws-Vlaanderen op 12 juni jl., ter gele genheid van de tentoonstelling „Axel 1957" een centrale fokveedag voor geheel Oost Zeeuws- Vlaanderen, die zich naar te verwachten is tot een jaarlijks gebeuren ontwikkelt. Nog vers in het geheugen ligt de 3e jaarlijkse centrale fokveedag voor Schouwen en Duiveland op 5 juli jl., de tweede dag van de Z.L.M.-tentoon- stelling, waar de beste kwaliteiten van de nieuwe veestapel in dit gebied een verdiende lof oogstten. Na deze voorperiode volgt dan de. maand sep tember met 4 fokveedagen, waarvoor de vee houders begin augustus de gelegenheid krijgen met hun dieren in te schrijven. Heel bijzondere vermelding verdient de voor het eerst te houden centrale fokveedag van rundvee op Tholen die op donderdag 5 september te Poortvliet wordt georganiseerd. De ingestelde rundveecommissie is reeds druk in de weer met de voorbereiding. Al kan Tholen op het gebied van fokvee nog niet op de eerste rang komen, we hopen dat de veehou ders in dit gebied van Zeeland dit jaar met een flink aantal inzendingen zullen deelnemen, zodat hieruit lering trekkend, in 1958 met meer succes aan de Landbouwtentoonstelling van de Z.L.M. kan worden deelgenomen Op 17 september, de 3de in plaats van de „ge bruikelijke" 2de dinsdag in september, i.v.m. de Nationale Trekpaardententoonstelling in Den Bosch, volgt de Zuid-Bevelandse rundveefokdag Weer op de Grote Markt te Goes en evenals in 1956 gecombineerd met een Provinciale Schapen- fokdag (met inzendingen uit de gehele provincie), waardoor dit evenement in betekenis wint. Bo vendien wordt een keur van de beste geiten uit dit gebied getoond. West Zeeuws-Vlaanderen vraagt de volgende dag, woensdag 18 september, te Oostburg op het Ledelplein uw belangstelling. In dit „oude" fok- gebied is men dan aan een jubileum-tentoonstel ling toe, n.l. de 20ste in successie. Geheel West Zeeuws-Vlaanderen zal dan met goed geselecteerd fokvee aantreden. Daarnaast is er het handels- en vetvee en zullen ook fokschapen, varkens en geiten niet ontbreken. Een gevariëerd en boeiend geheel. En Walcheren bereidt zich voor een waardig slot te geven aan de reeks toondagen. U herin nert zich Domburg, 22 juni 1956, nog wel, toen de levende have van Walcheren op de Z.L.M.- tentoonstelling acte de presence gaf! De rund veefokkers houden op donderdag 26 september a.s. op het terrein van de Coöp. Veiling te Middelburg hun 5de fokveedag, waar veel adel en doelmatig heid in het te presenteren rundvee te bewonderen zal zijn. Ook de Kring Walcheren van Geitenfok- ferks zullen die dag met hun beste geiten aan een prijskamp deelnemen. De leden van de varkens- fok vereniging „Walcheren" zullen deze dag even eens benutten om de beste varkens ten toon te stellen. Voor zover nog nodig, wekken wij de veehou ders en -fokkers in de betreffende gebieden op met hun beste fokdieren in te schrijven. De keu ringen zullen U steunen bij een doelmatige teelt keus en de belangstelling en kennis van de ge wenste en minder gewenste eigenschappen van de dieren bij U kunnen stimuleren. Bovendien dient U een bevredigende fokkerij en handel in uw streek door „uw goede waar" ten toon te stellen. Overigens adviseren wij alle veehouders in onze provincie de data van bovengenoemde keuringen en toondagen te noteren en door een bezoek U te overtuigen van de prestaties van uw collega's op het gebied van de veeteelt. Tenslotte wensen wij dat ook door het geven van bekendheid aan deze gebeurtenissen, geïnteresseerden buiten Zeeland, waarbij we het aangrenzende België niet uitslui ten, van huil aanwezigheid zullen blijk geven. Ir. W. L. HARMSEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 7