VRUCHTBARE EN MINDER VRUCHTBARE HENGSTEN EINDLES LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL HAAMSTEDE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL THOLEN. CURSUS „KENNIS VAN TRACTOREN". 470 ZEEUWS LANDBOUWBLAD Alle paardenfokkers, maar de hengsthouders zelf in het bijzonder, weten uit ervaring dat de ene hengst vruchtbaarder is dan de andere. Om een indruk te geven van de verschillen welke er in dit opzicht bij de hengsten in ons land bestaan, volgen hier een aantal gegevens ontleend aan mijn proefschrift. In totaal waren 192 hengsten in het onderzoek betrokken. Hieronder volgt de verdeling over de rassen en wel telkens gesplitst in een groep zeer vruchtbare, middelmatig vruchtbare en minder vruchtbare dieren. Onder zeer vruchtbaar worden hier hengsten verstaan waarbij de merriën na eerste dekking voor 50 of meer drachtig zijn. Als middelmatig vruchtbaar worden hier die hengsten aangemerkt waarvan 3050 der mer riën na één dekking drachtig zijn. Minder vruchtbaar worden hengsten genoemd •waarvan 030 van de merriën welke één keer gedekt zijn, werkelijk drachtig worden. Bij het onderzoek is overigens gebleken dat bij de verschillende rassen nog 20 a 30 van de mer riën, welke na eerste dekking niet meer „terug komen", toch later gust blijken te zijn. Aantal zeer middelm. minder hengsten vruchtb. vruchtb. vruchtb. Type Trekp. 85 22 37 26 Gronings type 80 41 30 9 Gelders type 27 12 13 2 Hieruit zien we duidelijk dat het aantal minder vruchtbare hengsten bij de koudbloedfokkerij het grootst is. Bij het Gronings type is het aantal minus-varianten minder en bij de Gelderse hengsten waren er slechts twee die beneden de middelmaat bleven. Het spreekt vanzelf, dat we onmiddellijk een be langrijke stijging van de vruchtbaarheid en dus van het aantal veulens mogen verwachten wanneer we ongeacht de oorzaak van de verminderde vruchtbaarheid, de hengsten van de laatste kolom uit de fokkerij zouden verwijderen. Ik acht het voor de paardenfokkerij dringend gewenst, dat jaarlijks de gegevens over vrucht baarheid van de hengsten op verantwoorde wijze worden verzameld, maar met deze cijfers in de hand mag niet zonder meer selectie op vruchtbaar heid worden bedreven. We moeten goed beseffen, dat bepaalde foktechnisch minder belangrijke oor zaken hun invloed op het bevruchtingspercentage kunnen doen gelden. t In de eerste plaats speelt het toeval soms een merkwaardig grote rol en moeten we dit dus in alle redelijkheid kunnen uitsluiten, opdat niet „toe vallig" een prima fokdier door een onverantwoor de selectie bij de slager terecht komt. Gegevens, welke een groot aantal gedekte merriën betreffen en welke over meerdere dekseizoenen zijn verza meld, zijn uiteraard minder aan het toeval onder hevig. Van een goedvruchtbare hengst, welke slechts 10 merriën dekte kan in een ander geval, mogelijk geen enkele merrie na eerste dekking drachtig zijn. Laten we aannemen dat het dekseizoen in het einde van maart voor die hengst begon en dat hij in hoofdzaak nog maar enkele minder vruchtbare en gust gebleven merriën van het vorig jaar kreeg aangeboden en dat toen door ongeval of ziekte het dekseizoen gestaakt moest worden. Op deze wijze kan later 0 drachtig toch nog betrekking heb ben op een goed vruchtbare hengst. Een andere factor die reeds genoemd werd, het seizoen, is van min of meer doorslaggevende be tekenis voor de vruchtbaarheid. Ook is het wel zeker, dat de voeding een belangrijke tot zeer grote rol speelt, hoewel de meningen hierover ten aan zien van de paardenfokkerij enigszins uiteenlopen en helaas nog onvoldoende kunnen steunen op on derzoek. In dit verband moeten we steeds óók rekening houden met de soms grote streekverschillen welke er bestaan in vruchtbaarheid. Immers bleek dat de koudbloedpaarden in Drente even vruchtbaar waren als de warmbloeds in dezelfde provincie. We moeten verder aannemen, dat de ene hengst uit een vruchtbaardere familie komt of hoe dan ook, over een grotere geërfde en weer overerven- de vruchtbaarheid beschikt dan de andere. Foktechnisch gezien is dit punt uiteraard als invloedrijke factor belangrijker dan het seizoen en het toeval enz. Deze ingeboren natuurlijke grotere vruchtbaarheid zouden we in onze fokdieren moe ten kunnen meten en daar dan rekening mede houden. Helaas is dit niet mogelijk. Toch bestaan er uitstekende mogelijkheden om ©p practisch verantwoorde wijze door selectie de paardenfokkerij aanmerkelijk en in korte tijd meer rendabel te maken. De gegevens en de selectie-maatregelen zullen echter met veel tact gehanteerd dienen te worden. Dr. G. GROOTENHUIS. Voor de woensdagmiddag in het Geref. Jeugdge- bouw gehouden einales van de Prot. Chr. Huishoud school, bestond een flinke belangstelling, vooral van de zijde der moeders van de leerlingen. De voorzitter van het bestuur, Ds. F. v. d. Grift, opende deze middag met een korte Schriftlezing, waarna hij in gebed voorging. Hierna sprak hij woorden van welkom tot de aanwezige leden van het bestuur, en de dames van de Commissie van Toezicht, de heer B. H. G. ter Haar Romeny, burgemeester van Wolfaartsdijk, als voorzitter Van de Commissie voor het Land- bouwhuishoudonderwijs van de Z. L. M., mej. A. v. d. Leeden, consulente voor het Landbouwhuis- houdonderwijs van de Z. L. M., wethouder M. den Boer, de leerlingen en de moeders en verdere be- belangstellenden. Hij wees er op, dat in de tegenwoordige tijd vrij wel niets bereikt kan worden zonder een diploma, doch het is niet alleen dit diploma, dat waarde heeft, doch de kennis, die dit diploma vertegen woordigt, moet de bezitter ervan tot gelding bren gen. Een huishoudschool is een even belangrijke school, als iedere andere inrichting van onderwijs, waarom het de plicht van de leerlingen is, deze school hoog te houden. Hierna verleende hij het woord aan de heer Ter Haar Romeny, die de voorzitter dankte voor de gelegenheid hem geboden hier het woord te mo gen voeren namens de Z. L. M. In een zeer toepas selijk gedichtje wees hij op de waarde van het huis- houdonderwijs, waarna hij, zeer in het kort, de organisatie van het huishoudonderwijs in ons land, uiteen zette. Voor dit onderwijs heeft de Z. L. M. zeer veel belangstelling, wat wel blijkt uit het feit, dat deze 8 huishoudscholen beheert, terwijl per 1 sept, in Oostkapelle een negende school gaat be ginnen. Hij bracht dank aan de directrice, mej. M. G. J. Nieuwhoff, en de andere leerkrachten van de school voor het gegeven onderwijs, aan de Com missie van Toezicht en aan de ouders, die hun dochters aan de school hebben toevertrouwd. Hierna reikte hij, met voor iedere leerling een toepasselijk woord, de diploma's uit aan de vol gende leerlingen: Assistenten huishouding: Ria Pleune, Jannie de Jonge, Dini Bom, Adri v. d. Wekken, Adri Wandel, Ria Saman, Krina de Meij, Willy' Steenland, Willy Jonker, Greetje van Oord. Tweejarige primaire cursus: Greetje Bolkenbaas, Willy Jansen, Maatje Mali- paard, Elly van Dijke, Magda Kramer, Corrie de Feiter, Jannie v. d. Berge, Adri Geluk, Adri Wan del, Rietje Wandel, Ineke de Jonge, Greet Kosten, Adri Oosterling, Marie Viergever, Jannie Kosten, Jannie Manni. Tweejarige cursus Costuumnaaien Dirkje de Feiter, Neeltje Bouwman, Riet Eer- land, Corrie de Feiter. De voorzitter dankte de heer Ter Haar Romeny voor het uitreiken van de diploma's en verleende het woord aan wethouder M. den Boer, die de leer lingen en ook de ouders namens het gemeentebe stuur geluk wenste met het behaalde diploma, waarna hij aanhaakte aan het door de heer Ter Haar Romeny geciteerde gedicht en er op wees, dat dit diploma wel waarde heeft, doch alleen wan neer de verworven kennis op de juiste wijze wordt uitgebreid, want deze meisjes staan toch eigenlijk nog maar aan het begin van hetgeen zij later, voor een eventueel gezin, nodig zullen hebben. Hij sprak de hoop uit, dat er over enige jaren een nieuwe school gebouwd zal kunnen worden, omdat het bestaansrecht van een school in Haam stede bewezen is, gezien het aantal leerlingen, dat deze school bezoekt. Hierna was het woord aan de directrice van de school, mej. Nieuhoff, die dank betuigde voor al datgene, wat gedurende het afgelopen jaar in zo ruime mate aan de school is geschonken en waar op aan het eind van een schooljaar met genoegen kan worden teruggezien. Zij dankte in het bijzonder de leerkrachten voor de prettige samenwerking, alsmede het bestuur der Stichting, waarmee ook op prettige wijze is samengewerkt. Ook het Bestuur van de Z. L. M. en in het bijzonder mej. v. d. Leeden, de consulen te, die zo vaak waardevolle aanwijzingen gaf, werd dank gezegd. Na met een kort woord afscheid te hebben geno men van de leerkrachten, die de school gaan ver laten, n.l. mej. A. de Vos en de heer Groenewegen, richtte zij zich tot de geslaagde leerlingen, die zij namens alle leerkrachten geluk wenste. In het bij zonder noemde zij de 2e klasse, omdat dit een klas se was met een prettige sfeer, waardoor het wer ken in deze klasse erg prettig was. Ook zij wees erop, dat in hun latere leven, wan neer zij eenmaal een gezin zullen hébben gesticht, dit onderwijs van grote betekenis kan zijn, zodat zij dan in vreugde en dankbaarheid aan dit'onder wijs zullen terugdenken, waarna zij de hoop uit sprak, dat God hen in alle levensomstandigheden wijsheid, kracht en zachtmoedigheid zal schenken. Na de pauze, waarin thee met eigen gebak werd rondgediend, werd nog programma van zang en voordracht, onder leiding van mej. Hildering en de heer Groenewegen, afgewerkt, waarna Ds. v. d. Grift na een kort slotwoord deze middag met gebed sloot. NAMEN VAN GESLAAGDE LEERLINGEN. Primaire Opleiding. Nelly Baay, Leni Bijl, Gerda van Driel, Tiny Goedhart, Ineke Kesteloo, Alie de Kok, Adrie Kop- penhol, Lies de Korte, Adrie Oudesluis, Adrie Overbeke, Willy van Poppel, Adrie Praat, Maatje Hout, Willy Kasander, Corrie Koopman, Jo Koop man', Corrie Lindhout, Jannie Lindhout, Adri Moer land, Gretha Noordijke, Leni Polderman, Maria Potappel, Nelly de Rijke, Coba Stoutjesdijk, Margi van Daalen, Matie Deurloo, Jans Dijkema, Plonie den Engelsman, Marie Guiljam, Nelly Kaashoek, Jannie Keur, Mina Ridderhof, Bet Snoep, Maatje Suurland, Ria Suurland, Corrie Vroegop en Corrie de Witte. Eén leerlinge heeft door ziekte de eindproef nog niet voltooid. Assistente in de Huishouding Opleiding. Stiny van Dijk, Adrie Hage, Jeanne van 't Slot, Maatje van Gorsel, Nelly Hendrikse, Willy van Zetten, Jannie de Groen en Ria Jansen. Uitgesteld diploma: Alie Heezen. 1-jarige Beginners Naaicursus. C. E. Ridderhof, F. Saarloos, B. Bolier, S. Geuze en D. C. Scherpenisse. 1-jarige Vervolg Naaicursus. P. J. van Dalalen, P. M. van Driel, L. T. Hartog, A. S. Kesteloo, C. H. Koopman, J. Koopman, M. Moerland, M. E. Rijnberg, M. C. Suurland, J. J. Uyl en A. J. Voshol. 1-jarige Naaicursus. J. G. Overbeeke, J. J. Bazen, L. P. Deurlo, A. Schot, S. S. Sakko en W M. Zwagemaker. 2'/2-jarige Naaicursus. L. M. Duine, J. van Dijk, D. M. van Dijke, E. A. Geuze, S. P. Schot en W. C. Wagemakers. Lijst van geslaagden, die hebben deelgenomen aan de examens voor „Smecoma" cursisten aan de praktijkschool voor landbouw-mechani- satie te Slootdorp. In de week van 1 t/m 6 juli 1957 werd wederom een praktijkweek gehouden met aansluitend examen „Kennis van Tractoren". Hiervoor slaagden: H. C. Tromper te Zierikzee, A. L. Hage te Nieuwerkerk, J. Buitenkamp te Bant, T. J. H. A. Immink te Silvolde en H. W. ter Hogt te Almen. In 3Vt jaar tijd hebben nu reeds meer dan 3000 kursisten een praktijkweek op de P.S.L. meege maakt. Enige tijd geleden is de uitbreiding der lokalen voltooid, zodat nu 30 kursisten per week geplaatst kunnen worden. Het lesprogramma is grondig herzien, en vol doet aan de eisen, die de moderne landbouwme chanisatie aan de gebruikers van landbouwwerk tuigen, landbouwmotoren en trekkers stelt. Hoewel reeds verschillende weken in de 2e helft van 1957 zijn volgeboekt, kunnen er eind augustus en midden september nog kursisten worden ge plaatst. Voor hen, die reeds eerder een praktijkweek hebben meegemaakt, bestaat nu gelegenheid om een kursus voor „gevorderden" te volgen. Aanmeldingen en inlichtingen bij de directeur van de P.S.L., Nieuwesluizerweg 42a te SlootdorD.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 6