^'Ooor de <:Urouw ELEKTRICITEIT in «.e HUISHOUDING 468 VAN HET PLATTELAND EEN GOED EN JUIST GEBRUIK, SPAART TIJD EN GELD. ZEEUWS LANDBOUWBLAD In het vorige artikel hebben wij getracht U duidelijk te maken, waarom het zo belangrijk is, een juiste keuze te maken bij de aanschaf van uw elektrische apparaten en wie U bij deze keuze kunnen helpen. Maar bij de juiste aanschaf blijft het niet al leen dit is de eerste stap. Hoe en wanneer wij onze toestellen gebruiken is eveneens van groot belang; dikwijls kunnen kleine nalatigheden de levensduur ervan aan merkelijk verkorten. Het juiste gebruik kan het stroomverbruik verminderen. Wij willen nu diverse elektrische apparaten, die in de huishouding gebruikt worden, de revue la ten passeren en er de nodige opmerkingen bijma ken. Wellicht is er een raadgeving ook voor U bij Het elektrische toestel, dat wij bijna dagelijks gebruiken: de stofzuiger. Stofzuigen lijkt zo gemakkelijkde kontaktstop (stekker!) in de wandkontaktdoos steken en een knopje inschakelen. Maar hoe staat het met het gebruik van de di verse mondstukken? Liggen er ook verschillende ongebruikt in de kast? Dit is jammer Juist door het gebruik van alle mondstukken, profiteert U nog meer van uw stofzuiger. U komt er gemakkelijker toe, om een ander mondstuk op de stofzuiger te gebruiken, wanneer U de verschillende onderdelen in een zak, in de vorm van een schortje, om uw middel knoopt. Het verwisselen is dan eenvoudig en U behoeft er niet extra voor te lopen. U kent toch de bedoeling van de verschillende borstels e.d.? Het grote gladde mondstuk voor ruige vloerbe dekkingen en matten met een pool. Tussen de haartjes van de pool kan daardoor lucht aange zogen worden wat noodzakelijk is, om een goed zuigeffekt te verkrijgen. Om dezelfde reden verdient het aanbeveling, losjes over het te zuigen vlak heen te gaan. Bo vendien slijt het kleed dan minder en wat voor de huisvrouw vari belang is, de houding bij het stofzuigen zal ook beter zijn. Wanneer U kracht bijzet gaat U eerder in een gebogen houding staan, hetgeen zeer vermoeiend is. U dient erop te letten, dat het mondstuk vlak op het kleed wordt gezet; de stofzuiger zuigt dan het beste en bodendien voorkomt U, dat het mondstuk aan één kant afslijt. Eveneens wordt de kans op slijtage van het kleed daardoor groter. Juist met een scharnierend mondstuk bereikt U gemakkelijk het „r echt-plaats en" van het mond stuk op het zuigvlak. Bij goede fabrikaten zult U dan ook zeer zeker dit onderdeel aantreffen. Het stofzuigen onder kasten en bedden gaat veel gemakkelijker, omdat het mondstuk zich van zelf aan elke houding aanpast. De grote borstel gebruiken wij voor gladde vloe ren, b.v. linoleum en parket. De bekleding van uw stoelen, divan e.a. (met een pool) wordt met het kleine gladde mondstuk gedaan. Het kleine ronde borsteltje wordt helaas niet bij elke stofzuiger geleverd, hoewel het toch bij zonder goede diensten kan bewijzen bij het reini gen van schilderijlijsten, lampekapjes, houtsnij werk enz. Vele huisvrouwen schaffen zich zelfs een extra borsteltje aanéén voor de reeds genoemde werk jes en één voor de speciale vuile karweitjes, zoals het zuigen rondom de kachel of haard. Wees echter voorzichtig en zuig bij dit laatste werk geen gloeiende of hete stukjes kool op, daar deze gaatjes branden in de stofzuigerzak. De spleetzuigerhet is duidelijk, dat deze wordt gebruikt voor kieren, spleten en plinten. In de meeste gevallen, zal men er stof mee weg zuigen. Soms gebruiken we deze ook om er stof mee weg te blazen op plaatsen, die moeilijk op een andere manier te reinigen zijn. De vloeistofverstuiver moet natuurlijk aan de blaaskant van de stofzuiger worden bevestigd. Het glazen potje kan worden gevuld met een insectendodende vloeistof, die als het ware wordt verstoven door de sproei-opening. Wanneer U het potje met gewoon water vult, dan kunt U zelfs kamerplanten schoonspuiten, die een stevig blad hebben. Een prettige lengte voor het snoer is 5 a 6 me ter; liefst natuurlijk 3-aderig en met geaarde stop pen. De beste houding om te stofzuigen: de stang in de rechterhand nemen en de slang achter de rug om met de linkerhand vasthouden. U staat dan vanzelf rechtop en met de linkerhand neemt U gemakkelijk de stofzuiger met U mee. Het zuigen zelf, kunt U het beste als volgt doen langzaam vooruit, eventueel tegen de pool in om het vuil los te maken en dan iets vlugger terug. Van links naar rechts en vooruit werken. Geen extra kracht zetten bij het zuigen, want de stofzuiger werkt daar heus niet beter door en U verspilt onnodig energie. Vergeet niet, regelmatig en vaak, de stofzak te ledigen. Een volle stofzak belemmert de doorstroming van lucht, zodat het toestel dan veel minder zuigt. Het schoonmaken van de stofzuigerzak is hele maal niet zo vervelend als het wel lijkt, wanneer U het als volgt doet: U zet de stofzuiger op enkele opengevouwen kranten en haalt de stofzak er voorzichtig uit om met de opening omgekeerd op de krant te plaat sen. Aan weerszijden zet U uw voeten op de rand en schudt het stof eruit. Nadat het vuil even bezon ken is, vouwt U één blad van de krant dich. U herhaal deze handeling een paar malen, tot ook liet hele fijne stof uit de stofzak is geschud. U hebt op deze manier helemaal geen last meer van opwaaiend stof. De dichtgevouwen kranten deponeert U in de vuilnisbak. De stofzak wordt op den duur minder poreus, doordat zich stof in het weefsel heeft vastgezet; ook dan zuigt uw toestel minder. Is de stofzak stuk, dan moet deze zeer zeker worden vernieuwd, omdat er dan stof in de motor terecht komt, waardoor deze kan doorbranden. Ook al is uw stofzuiger niet stuk dit geldt voor alle elektrische toestellen met een motor) laat deze dan toch om de paar jaar nazien door een vakman. Uw stofzuiger gaat dan beslist langer mee. Bovendien kunt U dan zelf de tijd bepalen, wanneer U hem kunt missen (b.v. vakantie). Wanneer U klaar bent met werken, kunt U het beste de stofzuiger in een kast ophangen; het snoer los gewonden erbij aan een haak. Wanneer U het snoer stijf om de stofzuiger heen windt, be staat de mogelijkheid op beschadiging en wel op die plaatsen waar steeds de ombuigingen komen. U kunt wel het snoer desnoods in enkele grote windingen door het handvat steken. De losse onderdelen worden met het „schortje" bij de stofzuiger opgeborgen. Toen U uw wasmachine in gebruik nam, hebt U natuurlijk uitvoerig inlichtingen ontvangen omtrent het gebruik. Deze inlichtingen kunt U bovendien vinden in het wasvouwblad, uitgave van de Nederlandse Vrouwen Elektriciteitsvereni ging en verkrijgbaar bij de Afdeling Voorlichting van de P.Z.E.M. in Middelburg. Hierin worden o.a. diverse voorbeelden bespro ken naar aanleiding van omstandigheden, die van invloed kunnen zijn om uw keuze te bepalen. Eveneens worden de typen wasmachines bespro ken, het gebruik ervan, de behandeling van d< was en het schoonmaken en opbergen van d€ wasmachine na gebruik. Deze onderwerpen worden hierin zo uitvoerig besproken, dat het zeer zeker de moeite loont, om dit wasboekje te bestellen. De kosten hiervan be dragen slechts ƒ0,15 en U zult er zeer zeker uw voordeel mee doen. Toch willen wij hier enkele van de belangrijkste punten onder uw aandacht brengen 1. Zorg, dat de wasmachine geaard wordt aan gesloten. 2. Nooit boven de waterlijn vullen. 3a. Bij wasmachines met heen en weergaande wasbeweger 't wasgoed erin laten glijden, wan neer de machine draait. (Dit ontlast de mo tor). b. Bij wasmachines met een rozet, het wasgoed eerst in de kuip doen. Daarna 't wasgoed met één hand even optillen, waarna U de machine inschakelt. 4. Na gebruik de kuip en vooral de wringerrollen grondig met schoon water naspoelen, waarna ze goed afgedroogd dienen te worden. 5. De as van de wasbeweger af en toe met een druppel olie smeren. 6. De wringerrollen na gebruik altijd ont spannen. Wanneer de rollen elkaar raken, dan is het raadzaam om er een droog doekje tussen te doen, om aan elkaar plakken te voorkomen. 7. Maak vuile wringerrollen zo nodig schoon met fijne schuurpoeder. Nooit met benzine. 8. Het snoer in grote windingen ophangen. Het heetwaterreservoir is één van de apparaten, waarvan U veel gemak kan ondervinden. Het is echter nodig, om de beschikbare hoeveel heid water met overleg te gebruiken; U kunt daardoor een maximum aan profijt ervan heb ben. 1. B.v. op wasdag moet U er rekening mee hou den, dat er te weinig of geheel heet water meer voorradig zal zijn voor een douche of bad. 2. Ter besparing van heet water, verdient het aanbeveling de vaat voor te spoelen met koud water. Dit geldt ook voor één enkel stuk vaatwerk, dat U gebruikte voor het bereiden van de maaltijden. Na de maaltijd hebt U dan een normale hoeveelheid heet water no dig om af te wassen. Wel kan men aan het goede inzicht van de huisvrouw overlaten of de hoeveelheid vaat voldoende is, reeds af te wassen vóór de maaltijd. 3. Een omstandigheid, die kan leidden tot over matig gebruik van heet water is, dat men op teveel plaatsen in huis een warmwaterkraan heeft. Wanneer men over één wasgelegenheid met een warmwaterkraan beschikt, zal dit zeer ze ker tot besparing leiden, omdat men dan al léén de handen met warm water zal wassen, indien dit ook werkelijk nodig is. Ook bij het gebruik van de z.g. kleine appara ten, kunnen wij nog wel eens wat economischer te werk gaan. Blijft er in de snelkoker niet al te vaak kokend water over? Wanneer U eens een paar maal oplet hoeveel water er nu precies nodig is om de theepot en/of koffiekan te vullen, dan kunt U die hoeveelheid water koken die nodig is. Al die kleine beetjes water, die onnodig worden verwarmd, kosten geld. Ook wordt nog te vaak het strijkijzer te gemak kelijk voor de dag gehaald, om alleen maar een kraagje of bloesje bij te strijken. Met een beetje overleg kunnen wij dit strijken zeer zeker zo regelen, dat het de moeite waard is, om het ijzer warm te maken. Bovenstaand overzicht is nog vrij beknopt maar wij hopen, dat een en ander U toch enigs zins op de goede weg zal helpen naar: „Het goede en juiste gebruik van uw elektrische huishoudelijke toestellen".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 4