5 nnnn nnnnr Tuinbon wlantaairn DE TEELT VAN AARDBEIEN EINDLES LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL 458 ZEEUWS LANDBOUWBLAD ONDER de Nu het aardbeienseizoen praktisch tot het ver leden behoort, willen wij deze week toch nog even stilstaan bij deze teelt. Wanneer wij een terugblik werpen op de resultaten die bereikt zijn, zullen deze bij de ene teler een scherpe tegenstelling ge ven bij de resultaten van een ander. De telers van de vroege rassen zullen volmondig toegeven dat de financiële uitkomsten goed zijn geweest. De te lers van de latere rassen daarentegen hebben zeer zeker geen reden tot juichen. Vooral zij, die het enkel met Jucunda, Climax of Mad. Moutot moes ten stellen, hebben dit seizoen een matig tot slechte opbrengst gehad. De weersinvloeden hebben, vooral voor de late rassen zeer grote parten gespeeld. Hieruit moeten wij ook nu weer concluderen, dat men als teler van aardbeien goed doet, om niet steeds bij één ras te blijven. Men ziet telkens, dat degene die met alles mee kan doen, er financieel het beste mee is. Mislukt dan het ene, mogelijk maakt het andere de zaak weer goed. Dat geldt trouwens niet enkel voor de aardbeienteelt. Als teler van kleinfruit moet men grote verscheiden heid hebben. De werkzaamheden worden zodoende ook veel beter verdeeld. Alles komt dan niet tege lijk. Zoals ik reeds aan het begin betoogde, de vroege rassen hebben het best gedaan. Vooral het ras RegLna, dat in Zeeland al in tamelijke grote kwan- tums is aangevoerd op de veilingen, heeft goed voldaan. Ook in de warme dagen bleef de kwaliteit overwegend goed. Dikwijls werd voor dit ras door de handel de hoogste prijs betaald. Ook de Mach. Frühernte heeft bij vele telers voldaan. Dit ras heeft echter bij warm weer het grote bezwaar dat de kleur der vruchten spoedig donker en flets wordt en ook worden de vruchten bij felle droogte, zoals wij deze hebben gehad, spoe dig te klein van stuk. Voor de verhandeling in doosjes is zij dan minder geschikt, doch voor de industrie wordt zij dan pas goed gewaardeerd. Vooral voor conservering in blik en fles is zij bij zonder gewild. Door de goede uitkomsten van de vroege rassen en de veel minder behaalde resul taten bij de latere rassen is te verwachten dat de teelt van de vroege rassen in Zeeland zeer zeker nog verder uitgebreid zal worden.- Men hoort alom dat een gedeelte van de Mad. Moutot en zeker een groot gedeelte van de Climax opgeruimd zullen worden. Hiervoor in de plaats komt dan over wegend Regina en ook wel Mach. Frühernte. De Deutsch Evern is voor Zeeland nog steeds een ras dat enkel op de beste gronden voldoet, zodat hier van een uitbreiding niet is te verwachten. Wat doet men als teler met het oude gewas dat men nog wenst aan te houden? Maar al te dikwijls treft men percelen aardbeien aan die na de pluk volkomen vervuild blijven lig gen. Dit is begrijpelijk volkomen fout. Na de pluk behoort men het gewas een goede beurt te geven. Het onkruid moet er zo gauw mogelijk uit. Tegen de bladvlekkenziekte dient men een bespuiting toe te passen met koperoxychloride Vz Wanneer men in het gewas een aantasting heeft gehad van de schadelijke aardbeienmijt dient ook deze na de pluk te worden bestreden met een parathionmiddel. Ook tegen de meeldauw dient men nu reeds maat regelen te treffen. De aantasting is dit seizoen ge lukkig niet ernstig geweest, maar men dient er toch steeds rekening mee te houden. Vooral de Deutsch Evern, Mach. Frühernte, Climax, Mad. Lefebre en Jucunda zijn gevoelige rassen voor meeldauw. Ik wil er nogmaals met nadruk op wijzen dat het van het hoogste belang is om het gewas na de pluk niet te laten verwaarlozen. Vooral na deze droge en warme dagen moet het gewas zo spoedig mogelijk zuiver en gezond verder groeien voor het volgende seizoen. De paden tussen de rijen moeten daarom ook los worden gemaakt en de overtollige planten en uitlopers worden verwijderd. Wanneer dit alles zorgvuldig is gebeurd moet ook de bemesting uw aandacht hebben. Dit laatste is ook zeker belangrijk. De hoeveelheid zal voor ieder perceel verschillend liggen, aangezien dit sterk afhankelijk is van de voedingstoestand van de grond. Daarom zal een iedér dit voor zichzelf moeten uitmaken. Wanneer het echter nodig blijkt een bemesting te geven, is het nu of in het najaar de beste tijd van toediening. Over het planten van aardbeien willen wij het volgende week met u hebben. Ook deze werkwijze is zeer belangrijk voor het verkrijgen van gunstige resultaten. Hoe verliep de handel van onze vroege rassen Ik mocht U al eens eerder wijzen op enkele fou ten die bij het telen van aardbeien voor verse con sumptie nog steeds gemaakt worden. Ook het af gelopen seizoen waren er weer van die kleine din gen waaraan door verscheidene telers niet de no dige zorg was besteed. Om u enkele te noemen: Iedere doos aardbeien moet zo gelijkmatig mogelijk gevuld zijn. Dus niet in de ene doos IV2 ons en de andere bijna 3 ons. Een steeds terugkerende klacht van de handel was over het niet genoeg gevuld zijn van de dozen met aardbeien. Naar ik verno men heb bij de veilingen zal de netto inhoud van de dozen in de toekomst dan ook wel 2Vz ons aard beien gaan bedragen. Ook zag men in het volle van het seizoen op de veilingen te veel partijen tweede soort aardbeien in dozen aangevoerd. De prijs van deze kleine aardbeien kan soms wel eens verleidend zijn om ze toch maar in dozen aan te bieden, doch ik geloof niet dat deze manier in de toekomst blijft. Deze behoren immers per kg verkocht te worden, hetzij met dop voor verse consumptie, of zonder dop voor de industrie. Vooral deze laatste manier lijkt mij de beste toe, temeer daar de be langstelling van de zijde van de industrie voor onze vroege rassen steeds groter wordt. Wat het sor teren betreft van de vroege rassen, gaan wij steeds meer de goede richting op. Vele telers doen hun uiterste best om de kwaliteit zo goed mogelijk te houden. Zij zagen hun moeite dan ook veelal be loond. Het goed verzorgde produkt zal in de toe komst zijn weg naar de consument zeer zeker weten te handhaven. TE AXEL. In de gezellig ingerichte zaal van de jeugdher berg vond vrijdagmiddag de uitreiking van de di ploma's plaats aan de leerlingen van de 2-jarige primaire cursus, terwijl één leerlinge het diploma assistente in de huishouding ontving. Te 5 uur heette mevr. De Feijter—de Regt alle genodigden en de leerlingen hartelijk welkom aan de gereedstaande keurig gedekte tafels. In het bijzonder begroette zij de voorzitter van de landbouwhuishoud-commissie der Z.L.M., burge- meeser Ter Haar Romeny van Wolphaartsdijk, de heer mr. J. F. G. Schlingemann, algemeen secre taris der Z.L.M., de heer A. Haak, voorzitter van de Kring Axel der Z.L.M., mej. A. van der Leeden, landbouwhuishoudconsulente, mej. J. A. van Oeveren, directrice der landbouwhuishoudschool te Schoondijke en alle ouders, leerkrachten en leerlingen. Met een persoonlijk woord tot elk der geslaagde cursisten reikte de heer Ter Haar Romeny de di ploma's aan de geslaagden uit, waarop deze wer den gefeliciteerd door hun leerkrachten en de verdere aanwezigen. Door de meisjes van de eerste klasse van de primaire cursus, geassisteerd door een viertal, meisjes van de naaicursus, werd de soep geser veerd, die de gasten zich heerlijk lieten smaken en ook aan de volgende sla-schotels werd alle eer aangedaan. Tussen de gangen door werden de gediplomeer den en hun ouders gelukgewenst door de heer A. Haak, namens de Z.L.M., mej. Van Oeveren namens de zusterschool te Schoondijke, die daar bij de hoop uitsprak, dat veel meisjes de volgende cursus zullen terugkomen om de opleiding voor assistente te volgen. Vervolgens sprak mevr. De Feijterde Regt namens de commissie van toezicht, die de leerkrachten dank betuigde voor al hun werk, dat zij met zulk succes zagen be kroond. Inmiddels waren twee afgevaardigden van het gemeentebestuur gearriveerd, die bij monde van de heer P. J. van Bendegem, wethouder, de ge lukwensen van het gemeentebestuur overbracht. Hierna wenste de directrice, mevr. KoleZwee- dijk de meisjes en ouders geluk met het behaalde succes en wenste hun alle goeds voor de toekomst. Zij vond het erg prettig, dat nog veel meisjes zul len terugkomen om een cursus te volgen. Als laatste spreker bracht de heer Bakker in dichtvorm de dank van de ouders en cursisten over aan de leerkrachten en de Z.L.M. Na het beëindigen van de maaltijd werd door de leerlingen van de II-B klasse opgevoerd het toneelstukje: „Gasten geven extra drukte", en lieten meisjes van de II-A klasse enige rythmi- sche oefeningen zien. Na nog genoten te hebben van een ijsje met slagroom, dankte mevr. De Feijter alle aanwezi gen en in 't bijzonder de heer en mevr. De Groot voor het beschikbaar stellen van de zaal en de prettige ontvangst en verder allen, die deze mid dag hadden meegewerkt om deze eindles zo ge zellig en keurig te doen slagen. Het diploma -primaire opleiding werd behaald door de volgende cursisten: Geertrui Bakker, Ely Belois, Zuiddorpe, Suzan- na C. van Bendegem, Janny Brandes, Eliza P. de Coninck, Johanna Dieleman, Janneke van Dix- hoorn, Maria de Doelder, Terneuzen, Annelie Duininck, Geertruida A. de Feijter, Pieternella Hamelink, Margaretha C. van der Hooft, Zaam- slag, Irene C. H. de Hullu, Gerarda Kabus, Dina M. de Keizer, Rachel A. Knieriem, Tanneke de Kraker, Adriana van Langevelde, Aaltje le Feber, Maija de Meijer, Terneuzen, Aagtje van Taten- hove, Zaamslag, Tanneke J. Verhelst, Adriana W. Verhulst, Hendrika A. Wissel, Zaamslag, en Pieternella M. Zegers. Het diploma assistentenopleiding kon worden uitgereikt aan Janneke M. de Jonge, Zaamslag. Waar geen woonplaats achter de namen der gediplomeerden staat vermeld, wonen zij te Axel. EINDLES LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL „PRINSES MARIJKE" TE SCHOONDIJKE. De opening van de eindles vond plaats door de voorzitter van het schoolbestuur, burgemeester F. A. van Rosevelt te Schoondijke, die o.m. welkom heette burgmeester Ter Haar Romeny, voorzitter der L.H.H.-commissie, mej. A. v. d. Leeden, consu lente der Z. L. M., de heer Mr. Schlingemann, secre taris der Z. L. M., Ir. J. Roest, directeur Rijksland- bouwwinterschool te Schoondijke, de Commissie van Toezicht, het bestuur van de Bond van Platte landsvrouwen en van de Vereniging „Ceres". De uitreiking van de diploma's aan de geslaag den van de primaire opleiding en van de assisten tenklas geschiedde door burgemeester Ter Haar Romeny. Daarna volgden felicitaties van de voorzitter en van de Commissie van Toezicht, waarvan de presi dente het Marijke-bekertje uitreikte aan de beste leerling, en 7 boeken aan de leerlingen die met mooie cijfers het diploma hadden behaald. Na de pauze volgde een programma, bestaande uit zang, muziek, volksdans en voordracht uitge voerd door de zo juist geslaagden. De bijeenkomst werd door de directrice der school gesloten. Des avonds volgde nog een gezellige bijeenkomst van de cursisten van de avondnaaicursussen, die een getuigschrift ontvingen, welke feestavond werd bijgewoond door oud-leerlingen. Gediplomeerd werden: Diploma 2-jarige opleiding: Sarrie Lille en Magda de Die, beiden te Aarden burg; Son ja Brevet, Marie v. d. Velde (le boek), Nike Maas, Bep Karreman, Sary van Haneghem, Lineke le Bleu, Jopie Standaert, Yvonne Frelier, Jannie de Graag, Jeanine Reynvoet, Willy Roth, Sarie Verduijn en Gusta Calon, allen te Breskens; Saartje v. d. Linde en Kaatje Verplanke, beiden te Biervliet; Marie de Bruijne, Francien de le Lijs, Betsy Aalbregtse, Annie van der Walle, Addie de Groote en Jozien de Putter, allen te Cadzand; Francien 't Gilde, Ria Caus, Jo Haak, Frieda Stok- kerman, Jannie Boekhout, Lyda Wille (le boek); en Lidi v. d. Hooft, allen te Groede; Jenny Morel (2e boek), Betsy Luteijn (le boek), Anita Simpe-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 6