Van Boerderij en Organisatie '456 KEURING VAN WARMBLOEDPAARDEN OP DE LANDBOUWTENTOONSTELLING TE ZIERIKZEE ZEEUWS LANDBOUWBLAD THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. 13 juli. Zoals op vele andere gedeelten des lands lijdt ook onze streek ónder de abnormale droogte. De schadelijke ge volgen daarvan zijn reeds duidelijk zichtbaar en degenen die reeds bezig zijn met het oogsten van hun produk- ten hebben dit reeds met definitieve zekerheid vast kunnen stellen. De vroege aardappelen gaven een aanmer kelijk lagere opbrengst dan andere jaren, doch de prijs maakte heel veel goed en zodoende zal de financiële uit komst zeker niet slecht zijn geweest. Met de stabiliteit van de prijs blijkt ook wel dat de aanvoeren niet groot waren. Niet alleen de vroege aardappelen hebben van de droogte geleden, ook met de late rassen ziet het er niet goed uit, in heel veel percelen komt nu al 2e groei voor. Het gevolg is weinig opbrengst en bovendien lelijke knol- vorming met een slechte sortering. De pootgoed telers klagen vrijwel allen over een slechte opbrengst, in vele ge vallen is de aanslag zeer matig en de sortering klein. Ook vele andere vruchten lijden hier aan het gebrek van voldoende vocht, de uien, vooral de zilveruien, het blauwmaanzaad, de laat gezaaide gra nen en in mindere mate de bonen en bieten. Vooral op percelen waar het bietenaaltje actief is, zijn de gevolgen funest. De biet€- hebben dit jaar zeer te lijden van de zwarte luis. Vele col lega's hebben hun perceel gespoten met parathion, anderen hebben ge dacht, dat er met dit weer, zeker op de een of andere dag, wel eens een flinke onweersbui zou komen, die an der de luizen een flinke opruiming zou houden, maar dat is tot op heden nog niet gebeurd. We zien op vele plaatsen reeds ver- gelingsziekte optreden, de groene per zikbladluis was dit jaar reeds vroeg in onze aardappelpercelen waargenomen, dus konden we in deze ook verwachten dat hij in onze bietenpercelen vroeg tijdig vergelingsziekteverschijnselen kon doen optreden. Zij die tegen de zwarte luis hebben gespoten met para thion, hebben ook heel wat groene perzikbladluizen gedood en wellicht zal dit wel iets helpen voor de vergelings- ziekte. Of er hier nog bieten zijn gespoten met Systox is ons niet bekend, wel menen we te weten dat een pootgoed- teler dit middel heeft aangewend in een perceel pootaardappelen. We zijn benieuwd naar de resultaten van dit middel, dat buitengewoon giftig is, zo dat het op bieten thans niet meer ge spoten mag worden, vanwege de lange nawerking in de biet. SCHOUWEN EN DUIVELAND. 15 juli. De tentoonstelling behoort weer tot het verleden. Ondanks de heersende hitte, is ze zeer goed geslaagd. De dui zenden bezoekers hebben het herstel van ons eiland kunnen aanschouwen. Het leven gaat echter verder en daarbij blijven de problemen. Want volledig herstel is er nog niet. De boer is met zijn grond achtergeble ven en wat voor grond? Hoewel we niet ontevreden mogen zijn, zal een blik op de gewassen ons niet bevre digen. Hoewel de weersomstandigheden niet meegeholpen hebben, maakt een vergelijking met de drooggebleven pol ders ons wel jaloers. Er is daar reden tot tevredenheid, hoewel we ook daar geen topopbrengsten mogen verwach ten. Het droge weer heeft op alle ge wassen zijn stempel gedrukt. Vooral de erwten hebben we de laat ste week hard achteruit zien gaan. Dat we op dit moment reeds ruiters zien staan verwondert nos niet. Wat de opbrengst zal zijn, blijft dit jaar wel een open vraag. Ongemerkt is zodoende de oogst weer aangebroken. Het vlas begint rijp te worden en op de lichte gronden staat ze zelfs al in de schelven. De eerste ronden van de gerst zijn gesneden en de tarwe krijgt steeds meer kleur. De gerstperiode van de laatste jaren begint zich thans te wreken. Vooral in de haver komt veel voetziekte voor. Iets wat ons beangstigt, is de ver- gelingsziekte. We zien in de bieten steeds meer gele plekken komen en het schijnt, dat de luizen hun werk gron dig hebben verricht. Misschien dat de regen van deze week ons iets meer hoop geeft. Vooral de aardappelen hadden veel regen no dig, want de stand is matig tot slecht. Over het algemeen genomen staan de gewassen op de oude percelen ge scheurd grasland vrij goed. Gezien deze resultaten, zal een toe passen van een wisselbouwsysteem, zeker worden beloond, ondanks enige zaaizaad kosten, zeer Het is te hopen, dat straks na de verkaveling, steeds meer boeren hiertoe over zullen gaan. ZUID-BEVELAND. 16 juli. Met het slot van de Z. L. M.-dagen in Zierikzee is er een eind gekomen aan een hittegolf die vooral de rijtoer- deelnemers en tentoonstellingbezoekers op Schouwen en Duiveland niet vlug zullen vergeten. Nu hebben we de laatste dagen vrij wel iedere dag de regenmeter kunnen aftappen. Al loopt de totale hoeveel heid plaatselijk belangrijk uiteen, we kunnen het er nu voorlopig wel mee doen. Gelukkig is er geen schade door hagel aangericht. Windstoten deden echter op 3 en 6 juli karwijtollen en hokken en ruiters met lucerne of weidehooi over het land rollen. Schade door zaadverlies en extra werk was het gevolg. Intussen is de vlas- en erwtenoogst reeds op gang gekomen; de graanoogst zal niet lang meer op zich laten wach ten. Heeft de karwij en het koolzaad een goede opbrengst gegeven, ook het vlas is dit jaar van goede kwaliteit en mooi van lengte. Er is meer animo om te kopen dan vorig jaar. De prijzen zijn de laatste weken nog wat gestegen. Werd er aanvankelijk gekocht voor 1500,per ha, de laatste dagen is er voor dezelfde kwaliteit voor 1900, in kopershanden overgegaan. De erwten hebben, in tegenstelling tot vorig jaar, weinig stro. De afrij ping is te vlug verlopen, waardoor de opbrengstverwachtingen niet hoog ge spannen zijn. Het maaien met de gras maaier met opgebouwd erwtengarni tuur ging, althans voor de regen, goed. Wanneer de laatste keer geëgd was in tegenovergestelde richting dan dat er gemaaid moest worden, kon er van vier zijden gemaaid worden. Een nieuwe methode om besparing van manuren te verkrijgen bij het rui- teren, is het gebruik maken van de harkkeerder. Niet alleen kunnen de erwten hiermee zonodig gekeerd wor den, ook kan er gebruik van gemaakt worden door de erwten in wiersen naast de ruiter brengen. Op dezelfde wijze dus als ook hooi bij de ruiter ge bracht wordt. Door op deze wijze te werken moet er minder gelopen wor den. De harkkeerder of zij-aanvoerhark is zo langzamerhand bij velen in de werk tuigeninventaris opgenomen. Uit het oogpunt van arbeidsbesparing is dit zeker verantwoord. Bij het ruiteren van lucerne- en weidehooi kan aan beide zijden van de ruiters een wiers gerold worden, hetgeen vlugger wer ken dan met de ouderwetse hooihark tot gevolg heeft. Met dezelfde machine kan ook gekeerd worden. Wil men weidehooi uit de wiers persen, dan is deze machine haast onmisbaar. Nu deze ook in de erwtenoogst ingescha keld kan worden, is er aanleiding om te veronderstellen dat er in de toe komst op nog meerdere bedrijven tot aanschaf zal worden overgegaan. Voor gemakkelijk werken en het oogsten van een goed produkt is droog weer noodzakelijk. We hopen dan ook dat in de eerstvolgende weken het af tappen van de regenmeter niet tot ons dagelijks werk zal behoren. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 16 juli. Met de uitzonderlijk droge en warme periode schijnt het gebeurd te zijn, juist op een moment, dat we veel goed weer kunen gebruiken. Veel erwten liggen gemaaid er staat nog weinig vlas in de schelf. De vroege erwten staan veelal in de rui ter en zijn dus goeddeels geborgen. Hoe aanlokkelijk het ook leek om deze vanuit het zwad binnen te halen, de ervaring van verleden jaar is voor velen terecht voldoende geweest, om dit risico niet te lopen en de meerdere kosten van ruiteren te sparen. Bijna elk jaar betaalt het ruiteren zichzelf, vooral waar tegenwoordig weer meer op de kwaliteit gelet wordt. De zware slagregens hebben de gra nen, welke nog groen staan tegen de grond geslagen. Gelukkig is de korrel zover ontwikkeld, dat de schade niet zo groot zal zijn, wanneer de doorwas achterwege blijft. Ook in de aardappels komt reeds doorwas voor. Een enkel partijtje vroege consumpties worden, reeds ge rooid, maar de verwachtingen van de kg-opbrengst zijn niet hoog. We zijn benieuwd wat de uitslagen van de tarweproefvelden ons zullen aantonen. Het is moeilijk om een tarweras te kweken dat na een aantal jaren niet vatbaar blijkt te zijn voor een of andere stam van de gele roest, met daarnaast ook goede andere eigen schappen. Wanneer naast de gemaaide erwten, bruine bonen of een ander vlinder bloemig gewas gelegen is, is het zaak om deze gewassen eens te controleren op de aanwezigheid van de erwten- bladrandkever. Een randbespuiting zal wellicht nodig zijn om de invasie op de belendende percelen tegen te gaan, want de kever vaart ook zeer wel op andere gewassen. We moeten met de rugsproeier het hele seizoen klaar staan om het kwaad in de kiem te smoren. WALCHEREN. 15 juli. Na lange weken van droogte en van wachten heeft het eindelijk flink ge regend en kunnen de late gewassen zoals bieten, aardappelen en stambonen hiervan nog aardig opknappen. Verder is het dorre grasland ook wat opge frist en kan de kunstmest nu eindelijk eeng oplossen. De oogst begint dit jaar nogal vroeg. Enkele percelen vlas en erwten zijn ai geoogst, en daarom bestaat er een goede kans op flinke stoppelgewassen. De stoppelklaver maakt nog een goede kans om gehooid te worden en anders eventueel tot kuilvoer te worden ver werkt. Stoppelgewassen kunnen het winter- rantsoen nog aanvullen met goedkoop ruwvoer. Het is nu nog vroeg genoeg om wik ken te zaaien in het vrijgekomen land. Dit stoppelgewas moet echter vóór half augustus gezaaid zijn, anders valt de opbrengst tegen, terwijl ook de kos ten vrij hoog zijn. Een andere mogelijkheid bieden het Liho-zomerkoolzaad en het Wester- wolds raaigras. Zomerkoolzaad kan nog later gezaaid worden dan wikken en levert een enorme opbrengst bij een flinke N-bemesting van 4 a 5 balen per ha. Het grote bezwaar is echter, dat we het bietenaaltje in de kaart spelen. Op bedrijven met 20 a 25 bieten is dit dan ook beslist af te raden. Westerwolds raaigras is minder be zwaarlijk en levert een grote opbrengst aan gras, dat zowel kan worden afge weid als ingekuild met suikerbieten koppen en blad. Westerwolds raaigras vraagt ook een flinke N-gift. De stoppelklavers onder granen en vlas zijn wel het meest aantrekkelijk, omdat dit stikstof verzamelaars zijn, wat ook geldt voor de wikken. Daarnaast bieden Westerwolds raai gras en zomerkoolzaad een goede mo gelijkheid om bij voldoende bemesting de voederpositie te versterken en bovendien werken alle stoppelgewassen structuur verbeterend. De dagen in Zierikzee zijn omgevlo gen, het was er wel warm, maar niet minder mooi. We hebben er genoten en ons samen één gevoeld in onze or ganisatie en onze strijd voor de geza menlijke belangen. Veulens (Gronings type): Hengstveulen ,,Win- Bton", A. J. v. d. Graaf, Nieuwerkerk, le pr.;' Mer rieveulen „Wotella", J. J. Kik, Nieuwerkerk, le pr.; Hengstveulen „Winston", M. K. Krepel, Brui- hisse, 2e pr.; Merrieveulen „Wanny", L. Verseput en Zn.; Renesse, 2e pr.; Hengstveulen „Waldo", A. J. v. d. Graaf, Nieuwerkerk, g.o.g. Veulens (Gelders type): Merrieveulen „Winalda", Ed. Verburg, Noordgouwe, le pr. 1-jarige merries (Gron. type): „Viooltje", A. J. v. d. Graaf, Nieuwerkerk, la; „Varia", J. v. d. Hoek, Ellemeet, 2a; „Vorstin", A. J. v. d. Graaf, Nieuwerkerk, 2b; „Veronica", M. K. Krepel, Brui- lïisse, 3. Gelders type: „Vereda", Ed. Verburg, Noord- gouwe, le pr. 2-jarige merries (Gron. type): „Umalia", A. J. v. d. Graaf, Nieuwerkerk, le pr.; „Udoena", Gebr. Goudzwaard, Oosterland, 2e pr. Ster-merries, 4 jaar en ouder (Gron. type)„Rila- na", M. K. Krepel, Bruinisse, le pr.; „Irene", L. Verseput, Renesse, 2e pr.; „Otella", J. J. Kik, Nieu werkerk, 3e pr. Kroon-merrie, 4 jaar en ouder: „Meibruid", A. J. v. d. Graaf, Nieuwerkerk, le pr. Oudere merries (Gelders type): „Meuda", Ed. Verburg, Noordgouwe, le pr.; „Pica", id., 2e pr. Oudere merries (Gron. type): „Nellie", A. J. v. d. Graaf, Nieuwerkerk, 2e pr. Kampioen Gronings type: „Meibruid", A. J. v. d. Graaf, Nieuwerkerk; res. kampioen: „Viooltje", A. J. v. d. Graaf, Nieuwerkerk. Extra beker voor de beste 2-jarige, zowel Gron. als Gelders type was voor „Umalia", eig. A. J. v. d. Graaf, Nieuwerkerk. Kampioen Gelders type: „Vereda", Ed. Verburg, Noordgouwe. Daar er al op verschillende percelen erwten gemaaid zijn voor de conservenfabriek, en ook al op verschillende percelen vroege aardappelen ge rooid zijn, kunt U dit land nog prima benutten voor het winnen van veevoer door stoppelknollen te zaaien, of mergkool te planten. Ook kunt U nog Westerwolds raaigras zaaien. Weer is de man, die het hooigras vroeg maaide voor op zijn kollega's, die dit niet deden. Op de vroeg gemaaide percelen is na een stikstofgift het nagras weer flink aan de groei. Op te laat gemaaide percelen, staat de zode er kaal en doods bij. Voor dit grasland zal de ge geven stikstof pas werken, nadat het flink gere gend heeft.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 4