De trekpaarden op de Z.L.M.-tentoonstelling Bietemoeheid te Zierikzee ZATERDAG 20 JULI 1957 waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Zitdagen- Boekhoud- bureau en de bestrijding hiervan „De OLVEH sluit U zorgen uit" DE OLVEH VAN 1879 No. 2386 Frankering bij abonnement: Terneuzen 45e Jaargang ZEEUWS LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Vrijwel dagelijks, de laatste weken, van noord naar zuid reizend en omgekeerd in verband met keuringen en fokdagen zijn we niettemin ge wend en geven we er de voorkeur aan op tijd ter plaatse te zijn. Helaas m.b.t. Zierikzee is ons dat niet gelukt, en wij misten, zeer tot onze spijt, de jeugdklasse bijna volledig. Want 't usance op de tentoonstellingen van de Z.L.M. dat men zeer vroeg start en zich uiter mate haast om vóór 't middagprogramma klaar te zijn. Dat zal wel niet anders kunnen maar een verslaggever kan 't dan niet bijbenen, óók als hij op tijd is niet. We hebben verleden jaar t.a.v. de organisatie op de Z. L. M.-tentoonstelling in Domburg ons hart gelucht en gewezen op de tekortkomingen daarvan en wij vinden het buitengewoon onpret tig dat nu met betrekking tot Zierikzee te moeten doen. Tout savoir, c'est tout pardonner. Wij heb ben deze kwestie later doorgepraat en menen nu wel dat diverse misverstanden zijn opgehelderd. Maar, zonder op alle slakjes zout te leggen im mers wie werkt maakt fouten wordt van een reporter toch een beschouwing verwacht die zo ten naaste bij de feiten weergeeft. M.a.w. als men bepaalde zaken in A. kritiseert, mag men. hetzelfde in B. niet nalaten. Dat is nu dan ook niet gebeurd en verder willen we liever het zwij gen er maar toe doen. Wij verwijzen voor wat betreft de rubrieken waarvan we niets zagen naar de officiële lijst van bekroningen die ongetwijfeld in dit blad zal wor den gepubliceerd. Van de veulens zagen we een enkele hier en daar bij de moeder in haar catego rie uitsluitend zonen en dochters van de Nico van Ella-zoon David en wij zijn tot de conclusie geko men dat het paard zich goed vererft. Meegeven doet hij zijn forse, goede benen en sterke boven- lijn; een enkele liet 't iets zitten in de midden hand. Behorend tot het fokdag-gedeelte zullen waarschijnlijk niet worden gepubliceerd de veu lenklassen. Daarom geven we hier de uitslagen. Vroege merrieveulens. 1. Mirza van Iepenhove, d. David, van L. C. Bolijn te Zierikzee. 2. Cobi, d. David, van J. P. W. C. Stols te Nieuwerkerk. 3. Vera van Oost-Hoeve, d. David, van J. der Wedu wen te Kerkwerve. 4. Ida, d. David, van J. Boot te Kerkwerve. 5. Ella v. Landzicht, d. David, van C. van As te Noordgouwe. 6. Dora, d. David, van C. Padmos te Eikerzee. 7. Nelly van Oud-Bomme- nede, d. Infernal v. Moerkapelle, van L. J. van Putte te Zonnemaire. 8. Ada, d. Infernal v. Moer kapelle, van H. Bevelander te Duivendijke. 9. Cla ra v. Reigersburg, d. Infernal v. Moerkapelle, van C. v. d. Hoek te Kerkwerve. 10. Sonja v. Reigers burg, d. Infernal v. Moerkapelle, van C. v. d. Hoek te Kerkwerve. Late merrieveulens. 1. Paula v. Steenzwaan, d. David, van A. N. Steendijk te Nieuwerkerk. 2. N.N., d. Unicum v. Monnikenhof, van C. Goense te Noordwelle. 3. Anja, d. David, van J. der Wedu wen te Kerkwerve. 4. Marijke v. Schelphoek, d. David, van J. M. Kloostermande Oude te Burgh. 5. Vita van Oost-Hoeve, d. Luc van Alstein, van J. der Weduwen te Kerkwerve. 6. N.N., d. Infernal OOSTBURGWoensdag 24 juli in café „De Windt". ZIERIKZEE: Donderdag 25 juli in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 25 juli in café „De Eendracht". ST. MAARTENSDIJK: Donderdag 25 juli in hotel „Hof van Holland". SEROOSKERKEVrijdag 26 juli in café „Huys- se" van 9.tot 1.30 uur. IJZENDIJKEZaterdag 27 juli in hotel „Lie- vense". v. Moerkapelle, van A. M. C. Uitdewilligen te Dui vendijke. 7. Helga v. d. Pitshoeve, d. David, van A. J. Deïst te Zonnemaire. 8. Paula, d. Azur II de Knokke, van Wed. C. W. de Jonge te Bruinisse. Hengstveulens. 1. René van Veldzicht, d. Nico van Echt, van I. J. de Gloper te Ellemeet. 2. Nero van Landzicht, d. David, van C. van As te Noord- gouwe. 3. N.N. 4. Donald, d. Infernal van Moer kapelle, van Joh. de Keijzer te Noordgouwe. 5. Henk v. d. Pitshoeve, d. David, van A. J. Deïst te Zonnemaire. 6. N.N. 7. Frans, d. David, van Fr. v. d. Berge te Bruinisse. Éénjarige merries, grote maat. 1. Ida, d. Nico v. Stegeshof, van C. Zwager te Oosterland. Gerekt, goedsoortig, behoorlijk beenwerk. 2. Oda v. Steen zwaan, d. Burns v. Aardenburg, van A. N. Steen- dijk te Nieuwerkerk. Meer maat dan 't kopnum- mer, rug mag sterker, zeer typisch koffer. 3. Sel- ma van Noord, d. Burus v. Aardenburg, van L. P. Hanse te Noordwelle. Éénjarige merries, kleine maat. 1. Nelleke, d. Bu rus v. Aardenburg, van J. W. v. Oeveren te Nieu werkerk. 2. Marietje, d. Jan v. Snippenhoeve, van A. J. Deïst te Zonnemaire. 3. Oda v. Bouwlust, d. Burus v. Aardenburg, van J. R. P. Bermante Drei- schor. 4. Olga v. Bouwlust, d. Burus v. Aarden burg, van J. R. P. Berman te Dreischor. 5. Oda van Temora Mutantur, d. Burus v. Aardenburg, van M. J. v. Gastel te Nieuwerkerk. 6. Olga van Tempora Mutantur, d. Burus van Aardenburg, van M. J. v. Gastel te Nieuwerkerk. Éénjarige hengsten. 1. Otto v. Steenzwaan, d. Burus v. Aardenburg, van A. N. Steendijk te Nieu werkerk. Best gelijnd, mooi in hoofd, met beste voeten en gangen; nog iets vrouwelijk. 2. Pollux v. Duivendijke, d. Burus v. Aardenburg, van de zelfde. Fokgroepen. 1. Collectie van J. der Weduwen, te Kerkwerve. Beste groep, waarbij de typische bruine merries Quitta- en Quina v. Oost-Hoeve. 2. A. N. Steendijk te Nieuwerkerk. 3. M. J. van Gastel te Nieuwerkerk. Stalgroepen. Wederom eerste J. der Weduwen, te Kerkwerve. 2. A. J. Steendijk te Nieuwerkerk. 3. A. J. Deïst te Zonnemaire. 4. C. Padmos te Ei kerzee. 5. M. J. v. Gastel te Nieuwerkerk. Hengsten met afstammelingen. Aan de collectie van David, welke groep we overigens niet zagen, werd een eerste premie toegekend. Wel zagen we de hengst aparthij werd in goede conditie ge presenteerd en heeft eigenschappen die men graag in een goed vaderpaard ziet. Vierjarige merries, grote maat. 1. De Brillant van Nico-dochter Ylia, van C. v. d. Houten te Dui vendijke. Breed en diep, met niet te sterke rug en achterbenen; gangen extra. 2. Nicoline van Maal stede, d. Nico van Ella, van I. J. de Glopper te El lemeet. Typische, gebeende merrie, in 't voorbij gaan gezien. Merries van 510 jaar, grote maat. 1. Astrid van Schoondijke, d. Cantor, van J. J. A. v. d. Vel de te Nieuwerkerk. Zware merrie met lange lij nen, een minder mooi hoofd, zware benen en wat weinig souplesse in de voorstand. 2. Quina van Oost-Hoeve, d. Lambiek van St. Kruis, van J. der Weduwen te Kerkwerve. Zeer typisch, extra kof fer, veel uitdrukking, grof en goed gespierd, met bemerkingen inzake stand voorheel goede draaf- ster. 3. Gerda van Corrie, d. Cantor, van A. N. Steendijk te Nieuwerkerk. Type, benen en gangen goed; kronen niet ideaal. 4. Jeanne van Alstein, d. Karei van Certain, van C. v. d. Hoek te Nieu werkerk. Extra koffer, voeten wat smal. 5. Vera, d. Marquis v. Absdale, van F. A. Padmos te Brui nisse. Fel gespierd, in voorknie wat hol. Merries van 510 jaar, kleine maat. 1. Josée van Schelberghof, d. Nico van Melo, van C. Padmos te Eikerzee. Diep, sterk in bovenlijn, goedsoortig, met goede, gespierde benen, goede voeten en voldoend vlotte gangen. 2. Carla van Carlo, d. Carlo van Terhole, van J. der Weduwen te Kerkwerve. Zwaar, soortig paard met niet te mooie kronen. 3. Emma v. Oudemolen, d. Leon v. Hengelsom, van mevr. Kloosterman te Burgh. Wat strak in bovenlijn, grof en gespierd, met goed gemodel leerd voorbeen. 4. Quitta van Oost-Hoeve, d. Lam- biek van St. Kruis, van J. der Weduwen te Kerk werve. Zeer typisch, best gebouwd, goed gesloten, met goede benenzij zou o.i. zeker tweede hebben moeten staan. 5. Hilda v. Wissekerke, d. Nico v. Smakt, van B. de Witte te Eikerzee. Niet grof maar verder wel goed. Viertallen. Eerste: J. der Weduwen met vier bruine paarden2 dochters van Lambiek van St. Kruis; een dochter van Carlo v. Terhole en een jonge Albion de Klokhof. 2. Bruinschimmels van A. N. Steendijk te Nieuwerkerk. 3. Vossen van C. Padmos te Eikerzee. 4. Bruinschimmels van A. J. Deïst te Zonnemaire. Goede categorie met onder ling niet zo heel grote verschillen. Josée van Schel berghof, van Padmos, een Nico- dochter, werd kampioen; Quina van Oost-Hoeve, van der Weduwen, betér in de draf maar minder sterk in voorstand, behaalde de reserve-titel. Schouwen-Duiveland, druk doende na de ramp van enkele jaren geleden zijn paardenstapel te restaureren zal daarin, gezien wat in Zierikzee werd getoond, wel slagen. Zoals men ook in al het andere dat om herstel of verbetering vroeg, geslaagd is. Wij hebben het middagprogramma niet bijgewoond. Veel publiek stroomde het ter rein op toen we vertrokken en men zal het zeer warm hebben gehad. COLENBRANDER. Nu we weer midden in een droge en warme periode zitten, kan men op verscheidene percelen weer de z.g. slapers waarnemen. Daar het be drijfsresultaat van onze bedrijven sterk afhanke lijk is van de opbrengst van de gewassen, kan de bietemoeheid dit bedrijfsresultaat sterk doen da/- len. De oorzaak van bietenmoeheid en de verschijnselen aan de plant. Bietemoeheid wordt veroorzaakt door het biete- cystenaaltje (Heterodera schachti). Deze aaltjes komen in de grond voor en kun nen van daaruit de bieten aantasten. De aaltjes tasten uitsluitend de wortels van de planten aan. Bij warm, zonnig weer gaan in juni-juli de bie tebladeren pleksgewijs slap hangen. Men duidt dit verschijnsel dan aan met het „slapen gaan" van de bieten. Dit komt doordat er meer water verdampt dan er kan worden aangevoerd. Graaft men op zulke plaatsen bieten uit, dan is waar te nemen, dat het wortelstelsel zeer sterk vertakt is. In de praktijk noemt men die „boendertjes" of „bieten met 'n baard". Aan de wortels komen witte bolletjes (cyste) voor, dit zijn opgezwollen vrou welijke aaltjes. Later sterven deze en veranderen in de meer bruingeel gekleurde cysten, die eieren en larven bevatten. Deze cysten kunnen jaren lang in de grond achterblijven. (Advertentie.) Ook Uw zorgen kunt U afwentelen op „DE OLVEH VAN 1879". HET Onderlinge Genootschap voor het slui ten van levensverzekeringen, pensioenen, stu dieverzekeringen etc. KORTENAERKADE 1 - 's-GRAVENHAGE POSTBUS 1879

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 1