s ver zie fit CIJFERS MEI-INVENTARISATIE ZATERDAG 13 JULI 1957 Zitdagen- Boekhoud- bureau DE VEESTAPEL>957 Weet U dat U belasting kunt besparen DE OLVEH VAN 1879 No. 2385 Frankering bij abonnement: Terneuzen 45e Jaargang: ZEEUWS LANDBOUWBLAD waarin opgenomen DE BOERENJEUGD Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ de LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND De Z. L. M. dagen op Schouwen en Duiveland liggen weer achter ons en het is goed zich nog éénmaal te bezinnen op wat geboden is. Hoogtepunten. In de dagbladen hebben uitvoerige verslagen gestaan over het verloop en wij menen te kunnen volstaan met het opnoemen van een aantal hoog tepunten, waarbij men diene te bedenken, dat men hierover verschillend kan denken. Op de eerste dag kunnen wij stellig als hoogtepunten aanmer ken de redevoeringen op de Algemene Vergadering, uitgesproken door de Voorzitter, de heer Ir. Geuze, door de heer Ir. Herweyer en door de Commissaris van de Koningin in orize Provincie. Het zijn drie sprekers, waar men niet alleen gaarne naar luis tert, maar die bovendien iets te zeggen hebben. De Voorzitter had, zoals altijd, aardige historische bijzonderheden, maar daarnaast was zijn oproep om het platteland bewoonbaar te houden van het grootste belang. Wij komen hier nog wel eens op terug. De heer Herweyer had verschillende ideeën, waar over na te denken valt. Het zou dwaasheid zijn om de belangrijke vraagstukken van mecha- nisatie, de credietverschaffing en de splitsing van bedrijven van zich te werpen, omdat men te voor uitstrevende geluiden meent 'te hebben beluisterd. Vast staat, dat de hier aangeroerde problemen op ons af komen stormen, of wij willen of niet. Er zich op bezinnen is daarom een eerste vereiste, wil de Nederlandse landbouw niet achterop raken. Men leeft misschien in de gedachtenwereld, dat dit laatste niet kan. Maar men vergisse zich niet. Het buitenland zit lang niet stil. De woorden van onze Commissaris zijn alleen al belangwekkend, omdat zij uit het hart komen van iemand, voor wie Zeeland en dus ook de Zeeuwse boerenstand alles betekenen. Rijtoer en Tentoonstelling. Een tweede hoogtepunt vormde op vrijdagmor gen de grote rijtoer, die 217 auto's en bussen voer de over geheel Schouwen en Duiveland, langs alle dorpen, van Schelphoek tot de gaten bij Ouwerkerk. In alle dorpen hadden de schoolkinderen zich ver zameld en woei de driekleur van de huizen. Een schitterende organisatie van Politie en rijtoercom missie zorgde voor een volkomen foutloos par cours, om in de termen van de paardenspringsport te spreken. Alle hulde voor deze twee instanties, want een stoet, die een lengte heeft van 57 km zo netjes te leiden langs de uitgestippelde route en bovendien precies op tijd, valt lang niet mee. Het derde punt, dat wij zouden willen noemen, was de tentoonstelling en het keurige terrein. Het was niet te groot, het was niet te klein. Het was er gezellig en de stands waren keurig verzorgd. Er was een maar één maar Het was te warm Hoe vurig een ieder, die vele uren aan de organi satie van deze tentoonstelling had gewerkt, op mooi weer gehoopt had, deze hitte was wat te erg en deze heeft zeker het bezoek, vooral op de zaterdag, ongunstig beïnvloed. De programma's in de ring waren vol afwisse ling en een compliment verdienen zeker de lande- delijke ruiters, die zeer vlot hun nummers afwerk- ten en goede paardensport toonden. Rundvee en trekpaard zetten hun beste beentje voor, waar over elders in dit blad uitvoeriger wordt geschre ven. Het aandeel van L. J. G. en Z. P. M. bij de opening en bij het diner hadden een ieders bewon dering. Met het beslag leggen op de Johan Willem Friso Kapel uit Assen heeft het tentoonstellings- bestuur wel een bijzonder gelukkige keuze ge daan. De taptoe, die deze keurig gedisciplineerde kapel vrijdagavond op een door gasflambouwen verlicht Havenplein te Zierikzee gaf, was om nooit te vergeten. Ook het concerteren op het terrein maakte diepe indruk. Dank aan velen. Het is begrijpelijk, dat aan velen dank gebracht dient te worden voor de uitmuntend georganiseer de en geslaagde dagen. In de eerste plaats menen wij, dat de Z. L. M. grote dank verschuldigd is aan het tentoonstellingsbestuur en de commissies, die al het voorbereidende werk hebben gedaan. Op Schouwen en Duiveland beschikt mén over zeer veel organisatietalent! Zonder daarbij iemand te kort te doen kunnen wij rustig stellen dat kring voorzitter A. M. Geluk en Kringsecretaris F. C. Hanse zich in het bijzonder grote moeite en op- offerfhgen gedurende de laatste maanden hebben getroost. In woorden is zo iets altijd moeilijk uit te drukken, maar mogen wij volstaan, dat zij het zijn geweest, die de spreuk, die op het Schouwen en Duivelandnummer van het Zeeuws Landbouw- blad stond: „Houd Goede Moed, 't Komt Eindelijk: Goed", opnieuw bewaarheid hebben. Veel dank is verschuldigd aan alle autoriteiten en anderen, die hun volle medewerking hebben verleend, zoals Burgemeester en Gemeentebestuur van Zierikzee, de Politie, die zeker geen gemakke lijke taak had, de Rijksdiensten, die inzonden, het muziekcorps van Zierikzee, de Voetbalvereniging, de inzenders op de tentoonstelling, Keurmeesters, juryleden, terreincommissie enz. enz. Men vergeve ons als wij instanties vergeten. Tenslotte een speciaal woord van hulde en dank aan de Provinciale Stoombootdienst en de R. T. M. Zij beiden hebben door het inleggen van extra boten de verkeersstroom prachtig opgevangen. Het bootpersoneel, dat in de grote hitte met man en macht heeft gewerkt verdient met ere te worden genoemd. De Kring Schouwen en Duiveland heeft een schone traditie in ere gehouden. Zij heeft een nieuwe bladzijde toegevoegd aan de geschiedenis van onze oude Z. L. M. Wij weten hoe moeilijk het in deze tijd valt een dergelijke gebeurtenis te orga niseren. Maar juist het instand houden van de goede dingen onzer voorvaderen is daarom zo schoon, omdat wij onze kinderen iets van hen kun nen doorgeven. Mogen de Kringen, die in de komende jaren hun beurt krijgen weer kracht putten uit het voor beeld van Schouwen en Duiveland. S. WISSENKERKE: Woensdag 17 juli in hotel „De Kroon". OOSTBURG: Woensdag 17 juli in café ,De Windt". TERNEUZEN: Woensdag 17 juli in hotel „Des Pays Bas". ZIERIKZEE: Donderdag 18 juli in hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Donderdag 18 juli in café „De Eendracht". Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans de voorlopige uitkomsten bekend gemaakt van de in mei j.l. gehouden landbouwtelling be treffende de veestapel. Rundvee. De rundveestapel blijkt t.o.v. mei 1956 met 135.000 stuks te zijn uitgebreid en omvat nu 3.097.000 dieren. Het vrouwelijk jongvee, jonger dan 1 jaar, is met rond 20.500s tuks toegenomen tot 602.600 stuks. Met uitzondering van de provincie Limburg, waar een lichte achteruitgang 2 heeft plaatsgevonden, geven de overige provincies een toeneming te zien, welke het grootst is in Zeeland 10 Overijssel (+6 en Drente 6 Het jongvee van.l jaar en ouder is rond 24.000 stuks (4 groter dan verleden jaar en bedraagt thans rond 684.000 stuks; het drachtige jongvee is echter 7% lager dan in mei 1956. Alleen de pro vincies Friesland en Noord-Brabant vertonen voor deze categorie een toeneming met resp. 12 en 9 De melkveestapel bleef met 1.489.000 dieren vrij wel ongewijzigd. Het mest- en weidevee blijkt met 50 te zijn uitgebreid tot 247.500 stuks, waardoor het aandeel in de totale rundveestapel gestegen is van 5,6 in mei 1956 tot 8 in mei 1957. Varkens. Het aantal varkens is bijna 190.000 stuks 8 groter dan verleden jaar en bedraagt thans rond 2.521.000. De relatief grootste toeneming vond plaats in de provincies Noord-Brabant 13 Limburg 11 en Utrecht 11 De biggenstapel is met 7 uitgebreid tot 1.069.000 stuks. Het aantal mestvarkens is met 95.000 stuks (10 gestegen tot 1.073.000. Ook het. aantal fokzeugen is groter dan verleden jaar en bedraagt nu 371.400 stuks 6 Paarden. De gestadige achteruitgang van het aantal land- bouwpaarden blijkt zich ook in het afgelopen jaar te hebben voortgezet. De paardenstapel omvat thans 199.400 dieren tegen 209.700 in 1956 5 Schapen. De schapenstapel vertoont een uitbreiding met 12 tot 485.000 stuks. Hoenders. Het aantal hoenders verminderde van 35.431.000 tot 35.050.000 stuks. 1 Het aantal slachtkippen ging met 19 achter uit tot 1.950.000 stuks. Het aantal henkuikens en jonge hennen, jonger dan zes maanden, blijkt met ruim 8 te zijn in gekrompen tot 18.452.000 stuks. Daarentegen is het aantal leghennen van 6 maanden en ouder met 14 uitgebreid tot 14.649.000 stuks. De naar verhouding grootste toe neming vond plaats in de provincies Noord-Bra bant 19 Limburg 17 Utrecht 17 en Drente 16 Eenden. De eendenstapel blijkt met 10 te zijn uitge breid tot 649.000 stuks. Deze toeneming is uitslui tend het gevolg van een sterke stijging van het aantal slachteenden, dat meer dan verdubbeld is. Het aantal legeenden vertoont echter een ach teruitgang met 15 tot 396.000 stuks. (Advertentie.) door middel van Levensverzekeringen? Laat „DE OLVEH VAN 1879" U inlichten. Onze inspecteurs en tussenpersonen staan voor U klaar. KORTENAERKADE 1 POSTBUS 1879 's-GRAVENHAGE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 1