2l*t RUNDVEE m op de ^lentoonóteLling te cJlxel Ook Uw zaaizaad via de coöperatie ZATERDAG JULI 195T 427 Door de op woensdag 12 juni gehouden centrale fokveedag, in het verband van de door de Stichting Streekcentrum Axel georganiseerde 5-daagse ten toonstelling, is de veeteelt in Oost Zee«ws-Vlaande ren op een juiste wijze in het midden van de be langstelling geplaatst. Uitstekende keuringsomstan digheden niet alleen de terrein-accomodatie maar ook schitterend weer hebben zeer tot een ge slaagde demonstratie bijgedragen. Het Kringbe- stuur van de Vereniging ter Verbetering van het Rundvee in Oost Zeeuws-Vlaanderen, dat de voor bereiding verzorgde, kan met voldoening op de re sultaten van deze fokveedag terugzien. De organi satie verliep vlot en het défilé in de namiddag, waarvoor ook een goede belangstelling was, kwam goed tot zijn recht. Ongeveer 130 stuks fokvee van een 35-tal vee houders werden aangevoerd voor de keuringen. In het bijzonder de getoonde melkkoeien waren door- eengenomen van uitstekende kwaliteit, het jongvee was wat onregelmatiger, met in sommige klassen een aantal vaarzen met wat tekort aan adel. De kwaliteit van de aangevoerde stieren bleef in het algemeen achter bij die van de fokkoeien, waar mede tevens de vinger op de zwakke plek is ge legd. De veehouders in Oost Zeeuws-Vlaanderen zullen grote aandacht aan de verbetering van het stieren materiaal moeten blijven schenken. Onder de gegeven omstandigheden zal de K. I.-vereniging sterker moeten worden gemaakt. Een vereniging, die het geluk heeft in Rotterda Sikkema 89 (R.P.S.) over één van de best fokkende stieren van Zeeland te beschikken. Op deze fokveedag waren er weinig van zijn serie ook in Oost Zeeuws-Vlaanderen wel aanwezige afstammelingen, maar die er waren stonden hoog geklasseerd in de diverse ru brieken. In de rubriek stieren ouder dan 2 jaar, waarin 2 stieren uitkwamen, kon 1 eerste prijs worden toe gekend. Deze ging naar de stier Jan, 39957 S., geb. 8-11-'54 (C. Südhoekster Bles Eduard, R.P.S.) van Joh. Pieters te St. Jansteen. Een diepe stier met goed achterstel en voldoende adel maar iets los en week in de bovenhand. Deze stier werd bij gebrek aan voldoende concurrentie kampioen van het aan wezige manlijke fokmateriaal. De rubriek stieren van 12 jaar, waarin 5 stie ren meedongen, leverde geen 1ste prijzen op. De 2a prijs behaalde Hiltje's Sikkema V.S. geb. l-l-'56 (V. Rotterda Sikkema 114, 37602 S.), een ranke, maar voldoende diepe en gelijnde stier met matig beenwerk. De stiertjes jonger dan 1 jaar, waarvan er maar 2 werden voorgebracht, boden geen nieuwe ge zichtspunten. Hetzelfde geldt voor het vrouwelijk jongvee jonger dan 1 jaar. De vaarzen van 11% jaar vormden een grote rubriek met een kopgroep (4 eerste prijzen) van redelijk exterieur en type, overigens weinig unifor miteit. la Rita (V. Hennie's Eduard, 36443 S.) van P. W. Jansen, Hoek; lb Emma 11, V.R.P. (V. Adema 142 v. d. Woudhoeve, 37370 S.) van M. van Fraayen- hove, Axel; 1c Cerus van A. J. de Feijterde Jonge te Axel: ld Adèle 5 (V. Witzij's Adema. 33205 S.) van K G. Tollenaar, Hoek. De rubriek vaarzen van 1%2 jaar werd aange voerd door Dora van Al. Stallaert, voldoende be hangen en harmonisch voor een 1ste prijs (niet te sterk beenwerk). De overige dieren hadden nogal wat tekortkomingen in exterieur. De kalf vaarzen jonger dan 2 jaar vormden een wat gewone klasse met een goed kopnummer in Addie v. d. Westsluis (d. Hennie's Eduard) van P. de Jonge, Terneuzen. Voor de rubriek kalfvaarzen van 22% jaar waren een 30-tal dieren ingeschreven, zodat deze gesplitst moest worden. De categorie jongere vaar zen (22% jaar) kwam als geheel in uniformiteit en adel wat tekort, maar liet een 2-tal goede en veelbelovende eerste prijswinnaars zien, n.l. la Mina 12 (V. Rotterda Sikkema 89) van C. de Feij ter te Axel en Nettie (V. Hennies' Eduard) van P. W. Jansen te Hoek. De kopgroep van de categorie oudere kalfvaar zen (2}42% jaar) was van heel goed gehalte: la Aagje 75 van H. de Kraker en R. Dees te Axel, so lide, fraai gelijnd en behangen, liep er iets uit; lb Kollumer Sikke 4 van Joh. Dekker, Zaamslag, ont wikkeld, voldoende adel met iets zware voorhand, kruis kon fijner; lc Trees 5 van C. A. Dees, Zaam slag, best gelijnd, wat dakkig kruis. De rubriek kalfvaarzen van 2xk3 jaar vertoon de in het algemeen bij beste ontwikkeling wat te weinig kwaliteit. De kopgroep was niettemin vol doende soortig, waarbij A. L. Stallaert te Klooster- zande succes had met Oda (la prijs) en Liza (lb prijs), een lc prijs was voor Noortje (V. Carolien's Adema) van Wed. F. J. de Jonge, Terneuzen. De melk- en fokkoeien vormden in kwaliteit het hoogtepunt van deze fokveedag, waarbij vermel ding verdient dat ook de klassen jonge koeien (1ste en 2e kalfs) het peil van de goed geselecteerde oudere koeien wisten te evenaren. Bij de eerste kalfskoeien (vóór 1 jan. '57 gekalfd) vermelden we 3 prima 1ste prijzen: la Mina 8 (V. Rotterda Sikkema 89) van C. de Feijter te Axel, een zeer adelijke koe, sterk en behangen met iets scherpe schoft; lb Friens 32 (V. Felsum Doris F.R.S.) van K. G. Tollenaar te Hoek, kleine maat maar zeer harmonisch en diep, kon sterker in de schouderaansluiting; lc Sikkema (V. Rotterda Sik kema 89), solide en best gelijnd, kon even dieper, eig. Jac. Dees te Kloosterzande. De klasse 1ste kalfskoeien, na 1 jan. '57 ge kalfd, was als geheel iets minder, met een best kopnummer in Grietje 32 (V. Frisia Eelke) van J. B. v. Acker te Absdale, massief en behangen. Een goede klasse vormden de 2de kalfskoeien, vóór 1 jan. '57 gekalfd met 4 eerste prijzen. Een fraaie Rotterda Sikkema 89, dochter kreeg de la prijs in deze rubriek, n.l. Cathalijnhof's Martha 2 van A. D. H. Verschueren te Kuitaart, zeer melk- typisch met flinke maten en vastgebouwd, kon even dieper. Deze koe behaalde bij de kampioen- keuring het reserve-kampioenschap. In haar ru briek werd lb Kuyk Dirkje (V. Kuyk Adema) van W. L. den Hamer te Axel, een gesloten en behan gen koe met iets weinig luxe; lc Ria van C. Boer te Axel, typische, iets kleine koe met adel, uier kon fraaier; ld Desiré (V. Trijntje's Adema 8) van Wed. M. de Regt te Hoek. De rubriek 2de kalfskoeien (na 1 jan. '57 gekalfd), ook een klasse met ruim voldoende kwaliteit, had 3 heel goede eerste prijsw inners: la Mina 6 (V. Rotterda Sikkema 89) van C. de Feijter te Axel, een fraai behangen koe met goed uier, iets heupig lb Mina 5 van dezelfde eigenaar, eveneens een Rot terda Sikkema 89-dochter, een sterke, soortige melkkoe met best uier; lc Riekie 5 (V. Südhoekster Piet Eduard 3) van L. M. Jansen te Kloosterzande, evenredig en diep met iets gedrukte lendenen en matig gevormd uier. Bij de 3de kalfskoeien (vóór 1 jan. '57 gekalfd) kreeg Aagje 2 (V. Trijntje's Adema 8) de kop- plaats (la prijs), een edele melkkoe van beste diep te, iets losse schouder en vlakke borstribben, eig. K. G. Tollenaar te Hoek; lb Tonny (V. Adema D14) van P. Haak te Hoek, ruime diepe koe met iets wei nig snit. De rubriek 3de kalfskoeien (na 11 jan. '57 ge kalfd) werd aangevoerd door Wietsche 12 (V. Rotterda Sikkema 89) van Joh. B. van Acker te Absdale, edel en massaal; lb Marijke van H. de Kraker en R. Dees te Axel, uitgesproken melk- vormig maar diep; lc Gravin C 9 (V. Ceres van Blokland), eig. H. P. Wolfert te Hoek. De rubriek 4de kalfskoeien (vóór 1 jan. '57 ge kalfd) was minder sterk vertegenwoordigd. Een eerste prijs ging naar Mina van K. G. Tollenaar te Hoek, een diepe, iets holle koe met best kruis. Een uitstekende klasse daarentegen vormden de 4de kalfskoeien na 1 jan. '57 gekalfd, la Cato (V. Dirk Adema) van Wed. M. de Regt te Hoek, had door haar harmonische maten en verhoudingen, benevens ruim en welgevormd kwaliteitsuier een voorsprong, hoewel haar kruis iets ruimer kon. In de strijd om het kampioenschap wist ze zich volle dig te handhaven. Werd kampioene van de koeien. In haar leeftijdsklasse werd lb Nelly 10 (V. Fri sia Kees F.R.S.) van J. Verstraten te Axel, een soortige sterke koe met iets vlakke borstribben; lc Marga van J. Pieters, St. Jansteen; ld Claartje van Duboishoeve van W. L. den Hamer. De oudere koeien kwamen in een 2-tal zowel in aantal als kwaliteit zwaar bezette klassen uit. Een 2-tal evenredig gebouwde kopnummers werden in de rubriek, gekalfd vóór 1 jan. '57, gevormd door Koosje van Duboishoeve (V. Adema's Nico) van W. L. den Hamer te Axel (la pr.) en Dora van P. Haak te Hoek (lb pr.). Als klasse nog even beter was de rubriek oudere koeien, na 1 ian. '57 gekalfd. De plaatsing was hier moeilijker, daar bij enkele koeien van uit- (Advertentie.) In een goed weidemengsel mogen de C.B.-graszaad selecties niet ontbreken stekend exterieur de uiers te veel slijtage vertoon den. la Aaltje van P. J. den Hamer te Axel, het beste type met goede maten en verhoudingen, uit gezakt uier; lb Paula (V. Lena's Adema) van K. G. Tollenaar, Hoek, een solide en evenredige koe met nog best bewaard uier, die in de afwerking van het kruis iets tekort komt; lc Adèle (V. even eens Lena's Adema) van dezelfde eigenaar, correct van bouw. In de groepen fokvee was een beste deelname. Bij de bedrijfsgroepen van minstens 3 vaarzen kwam de stal van K. G. Tollenaar heel goed uit en won de la-prijs, gevolgd door Al. Stallaert (lij- prijs). De bedrijfsgroepen, bestaande uit tenminste 3 koeien, leverden fraaie uniforme kopgroepen op. Hier won W. den Hamer de la-prijs; lb wed. M. de Regt; lc K. G. Tollenaar. Bijzondere aandacht verdienden de fokgroepen zelfgekweekte volbloeden. De stal van K. G. Tolle naar behaalde een zeer hoog te waarderen la-prijs (met de koeien Friens 32, Jeltje 16 en Aagje 2). Ook veel uniformiteit toonde de met een lb-prijs bekroonde fokgroep van J. B. van Acker (Grietje 32, Grietje 33 en Wietsche 12). De heer K. G. Tollenaar oogstte bovendien als fokker succes met zijn koe Adèle, die met haar mooie eenvormige dochters Adèle 2, Adèle 3 en Adèle 5 (resp. door Rotterda Eikkema 89, Frisia Eelke en Witzij's Adema) een verdiende 1ste prijs behaalde. Bijzondere vermelding verdient nog de produktie- klasse, waarin een 10-tal koeien die aan hoge eisen yan melkgift en vetopbrengst voldeden, zijn opge nomen. De rangorde was als volgt: 1. Dora van Othene van Joh. Dekker, Zaamslag. Prod. 210 5625 4 07 229 355 4.— 6Q75 3,95 240 298 2. Cato, Wed. M. de Regt, Hoek. 3. Adèle, K. G. Tollenaar, Hoek. 4. Gravinne 4, L. J. Mullaert, Hoek. 5. Lena van Othene, Joh. Dekker, Zaamslag. 6. Paula, K. G. Tollenaar, Hoek. 7. Gravin C 9, H. Wolfert, Hoek. 8. Gravinne 2, L. J. Mullaert, Hoek. 9. Ineke van Duboishoeve, W. L. den Hamer, Axel. 10. Marijke, R. Dees, Axel. De algemene indruk die de inzenders te Axel met hun fokvee hebben gegeven is ongetwijfeld on danks enkele mindere klassen bij het jongvee een gunstige geweest. Ook na de demonstratie is er met vertegenwoordigers van de veeverbeterings- instanties en de landbouworganisaties op nuttige wijze nagepraat over heden en toekomst van de rundveeteelt. Een positief punt hierbij is o.m. ge weest de wens om jaarlijks een centraie fokveedag1 voor Oost Zeeuws-Vlaanderen te organiseren in aan sluiting op de plaatselijke voorjaarspremiekeurin- gen, teneinde in nog breder kring de inzendingen van goed geselecteerd kwaliteitsvee, dat stellig vol doende aanwezig is, te realiseren. De fokkerij van economisch vee voor melk- en vleesproduktie en een nog meer doeltreffende handel in overtollig jongvee met een doelmatig type en geregistreerdd afstamming zal hiervan een gunstig gevolg kunnen zijn. De Rijksveeteeltconsulent, Ir. W. L. HARMSEN. GROTE JUBILEUMFOKDAG TE HULST De Vereniging van Paardenfokkers „Door Een dracht Sterk" te Hulst, viert op woensdag 10 juli a.s. haar 40-jarïg bestaan. In samenwerking met de Provinciale Premie keuringen en haar zustervereniging V. V. Z. F. te Axel wordt op die dag te Hulst een grote Trek- paardenfokdag gehouden. Vanaf de jongste gene ratie veulens tot en met de oudere merriën, zal de elite van de Oost Zeeuws-Vlaamse Trekpaardfok kerij op deze groots opgezette fokdag, elkaar de eer betwisten. Een totaal aantal inzendingen van ruim 200 stuks is ondergebracht in een aantrekke lijk en gevarieerd programma. Als bijzondere attractie zal worden getracht een aantal merriën de remwagenproef te doen afleggen, voor het behalen van het „gebruikswaarde-certifi caat". Naast een groot aantal binnenlandse autoriteiten en fokkers wordt op een talrijk buitenlands be zoek gerekend. Ieder bewijs van toegang geeft recht op het win nen van een prima stamiboekmerrieveulen. Vanwege de grootse opzet en de ruime deelname van fokkerszijde belooft de Jubileumfokdag van „D. E. S." te Hulst één der belangwekkendste in de lande te worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 7