SCHOUWEN -DUIVELAND en toch er is niets nieuws onder de zon 393 9er is mets nieuws onder de zon99 Er zijn vele streken en gebieden in de wereld, die de laatste 30 jaar zwaar zijn geteisterd en die enorme veranderingen hebben ondergaan. In dit verband denken we aan de hevige en ernstige natuurverschijnselen als aardbevingen, uitbarstin gen van vulkanen en overstromingen. Maar ook aan de verschrikkingen van oorlogen en aan de gevolgen van crises, overbevolking en armoede. Nu Schouwen-Duiveland in 1957 de landbouw- dagen van de Z. L. M. organiseert, gaan vanzelf sprekend de gedachten vaakterug naar de ten toonstellingen van 1928 en 1937. Het waren beide jaren, die reeds spoedig gevolgd werden door zeer bewogen perioden, terwijl het 4-jarig tijdvak, dat voorafgaat aan dit tentoon- stellifigsjaar, ons het diepst heeft beroerd. Tussen de jaren 1928 en 1957 is immers ook Schouwen-Duiveland in zeer ernstige mate be proefd door de crisis van de 30-er jaren, door de grote wereldoorlog, met evacuatie en inundatie en in het bijzonder door de overstromingsramp van 1 februari 1953. We overdrijven niet, als we zeggen dat van de laatste 30 boeren jaren er zeker 15 abnormaal waren, in die zin dat er bijzondere moeilijkheden en teleurstellingen overwonnen en bijzonder grote offers gebracht moesten worden. GESLAGEN, MAAR NIET VERSLAGEN. Onze vaderlandse geschiedenis leert ons dat Ouwerkerk gesloten op 6 november 1953 nederlagen en rampen, onheil en verdrukking, uit eindelijk leiden tot een vergroting van de weerstand en een streven naar vooruitgang. Juist op. deze wijze kon een algehele opbloei ontstaan, een „Gouden Eeuw." Waren het ook hier deze krachten, die de gehele bevolking soms bewust, soms onbewust, na de ramp van '53 stuwden naar een groots en alles omvattend herstel? Is het, achteraf gezien, niet opmerkelijk, dat op enkele van die mistige dagen in maart 1953, toen de mensen elkaar verslag uit brachten van hun wedervaren, al gesproken werd over herverkaveling met sanering, grond-aanvra- gen in de N.-O. Polder, concentratie van polders en waterschappen, en dat hoe groot ook de twijfel was aan het slagen van de pogingen om de dijken te dichten deze gedachten gemeengoed werden en in verzonden brieven en verzoeken vorm kregen? Daarnaast werd, gezien het enorme belang van een rampschadewet voor dit eiland, reeds vroeg tijdig gepleit voor de belangen en in weerwil van de afhankelijke positie gestreden voor rechtvaardige vergoedingsnormen. HULP BIJ HET HERSTEL. Uiteindelijk zijn het deze twee wetten, de Her- verkavelingswet Noodgebieden en de Rampschade wet, geweest die Schouwen-Duiveland „van bin nen" konden doen herrijzen, terwijl de Noodwet Dijkherstel reeds zeer spoedig een basis gaf voor het dichten en herstellen van de dijken. Bovenal vormde de vele verleende hulp een niet te onderschatten factor voor het herstel. Met dankbaarheid denkt dit eiland terüg aan de hulp en belangstelling van de leden van ons Koninklijk Pluis. Oók zullen wij nooit; de morele steun en de waardevolle geschenken vergeten van de collegae boeren, van het Nederlandse volk, van het Roode Kruis en van onze vrienden in de wereld. Pas in de loop van 1954 kon men zeggen, dat men het herstel en de wederopbouw behoorlijk op gang had gebracht. Radicaal is van toen-af het mes gezet in de oude toestand. VERNIEUWING MET ZWARE LASTEN. Nieuwe waterlopen zijn gegraven, nieuwe wegen aangelegd, nieuwe gemalen zijn gebouwd, of zijn nog in aanbouw. Duizenden hectaren worden ge ëgaliseerd en gedraineerd. Complex na complex wordt aangepakt. Telkens ^eer op een andere plaats ziet men de lange armen vande draglines met bakken yol de aarde wegslingeren. De zware vrachtauto's, volgeladen met grond, dreunen met al hun wielen over de wegen. De nieuwe draineer- machines vreten langzaam rechte rijen in de rechthoekige kavels. Tientallen nieuwe boerderijen zijn ieder jaar gebouwd. Ze zijn voorzien van doelmatige stallen, en vaak ook zijn ze ingericht met aardappelkoel huizen. Er staan er veel op een andere plaats. De gezinnen moeten zich aanpassen aan hun nieuwe omgeving; de boer aan zijn kavel, de vrouw aan haar nieuwe woning, de kinderen soms aan andere scholen. Als de dragline in de buurt komt, komt tegelijk de onrust in het boerenhart. Wanneer zo'n ding gaat graven in je grond, geeft dat altijd een natuurlijk verzet; daaraan ont komt eigenlijk geen enkele boer. Pas later, en nog gemakkelijker .bij een ander, ontdekt men. de verbetering. Voor deze verbeteringen moet zwaar worden betaald. Op Schou wen-Duiveland bedraagt de ge middelde herverkavelingsrente alleen al ongeveer 35,per ha, terwijl bij aansluiting op electri- citeit en waterleiding deze kos ten aanzienlijk hoger worden. Komen daarbij ook nog de lasten, die moeten worden afgelost in dien de gebouwen zijn vergroot, vernieuwd of verplaatst, en die, welke drukken op een vernieuw de inventaris, dan is de start ze ker in deze tijd zwaar en moei lijk. Overal op dit eiland treft de bezoeker de verandering en ver nieuwing, die zo opeens tot stand moest komen. U ziet niet alleen nieuwe boerderijen, nieuwe we gen, nieuwe kavels, U ziet óók de nieuwe woningen in de dorpen, de nieuwe Groene Kruis-gebouwen, de verenigingslokalen, de sport velden. Het nieuwe Roode Kruis ziekenhuis impo neert evenals de silo. WAT ZAL DE TOEKOMST BIEDEN? Soms beangstigt ons al dit nieuwe wel eens en we vragen" ons af of wij dit allemaal wel aan kun nen, zowel in geestelijk als materieel opzicht. Bovendien ging zo veel van het oude verloren, veel van wat ons vertrouwd was, waar we aan gewend waren. Thans wordt deze streek, die eerst zo in de ellen de zat, en die zomeer van alle kanten werd ge holpen, weer (volledig) zélf voor de feiten gesteld. Wij ervaren dit als noodzakelijk, maar indien dit onvermijdelijke juist komt als het de landbouw minder goed gaat en de oogsten nog lang niet normaal zijn, dan moet er wel veel vertrouwen worden opgebracht om verder te gaan. Dit geldt wel in het bijzonder t.a.v. vele bedrij ven, die binnen afzienbare tijd voor de keus wor den gesteld om te vergroten. Het verlangen is, om begrijpelijke redenen, groot naar het klaar komen van het cultuurtechnische werk. We hopen, dat dit in 1960 toch zeker het geval zal zijn. We zijn de chirurgen en de heel meesters, tdie deze operatie verrichten, dankbaar voor hun gevoel voor de situatie en voor hun deskundigheid. Als straks de patiënt Schouwen- Duiveland nu maar niet meer behoeft te kreperen of krukken nodig heeft om te lopen, maar werke lijk gezond wordt waaraan hijzelf heus hard meewerkt dan is hier inderdaad iets groots ver richt. Bij de keuze van de landbouwwerktuigen en hel vee heeft de boer geprofiteerd van deskundige voorlichting en van de nieuwe mogelijkheden. Vooral t.a.v. het vee zijn de goede resultaten van de centrale aankoop van veel stamboekvee in Fries land opmerkelijk. Helaas is het voor sommige ge bieden nog zó, dat de werktuigen-inventaris wel is berekend op een oogst, doch de oogst nog niet op de inventaris! Gelukkig valt ieder jaar aanzienlijke vooruit gang waar te nemen en langzamerhand komt er een meer normaal bouwplan, in plaats van „alles maar met gerst." OORDEELT ZELF OVER HETGEEN REEDS TOT STAND KWAM. Het is dus zó, dat Schouwen-Duiveland deze landbouwdagen organiseert op een moment dat de sporen yan het rampgebeuren zeker nog niet zijn uitgewist, maar óók op een tijdstip, dat de bezoeker zal verrassen over wat al tot stand is gebracht. Zeer velen bezochten reeds deze streek, steeds weer opnieuw komen groepen belangstellenden van heinde en ver. Juist deze landbouwtentoon stelling met rijtoer - biedt een geschikte kans „tot lering en vermaak." Evenals in 1846, want in de „Zierikzeesche Courant" van 12 juni 1846 staal o.a. te lezen: „ZIERIKZEE, DEN 12 JUNI 1846. Maandag of eerste feestavond was toegewijd „aan een algemene vergadering der leden van de Vereniging van de Mij. tot bevordering van „Landbouw-V eeteelt in Zeeland. „De zaamgevloeide menigte uit Zeeland en an- „dere oordenwaaronder vele der eerste staats- „magten en andere bezoekers van onderscheiding, „gaf luister aan deze voor ieder gewenschte verga dering. „De tweede dag, door het schoonste weder be- „gunstigd, had niet minder dan de vorige, een „feestelijk aanzien. Muziek verhoogde de genoe- „gens van het samenzijnen gulle vrolijkheid „heerschte alom, door geen enkele wanorde ge stoord. Nimmer zag men, volgens velen, eene meer uitmuntende verzameling van vee, waar onder ook schoone paarden werden opgemerkt. „De derde dag was tot den verkoop der voor- „werpen bestemd, welke evenwel met weinig ge- „volg bekroond werd. „Zo eindigde dit feest van landbouw en vee- „teelt, ieder was vergenoegd en tevreden, met „blijdschap zag men de sporen van het goede „reeds door de Mij. gewrocht. „Lang, zeer lang zal het genot dezer dagen in „het aandenken van velen blijven". Inderdaad: A. M. GELUK. Schuddebeurs. Ook op deze wijze kunnen polders worden samengevoegd. (Foto Ned, Heide Mij.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 5