<=Qadio BELASTING AAphytora Keizen naar liet huiten ..HET NEDERLANDSCRE TREKPAARD" Tips van de Hoofdinseminator praatje BOEKHOUDING We zijn in een periode aangeland, waarin menig een een buitenlandse reis per auto gaat maken. Door verscheidene verzekerden bij onze Onder linge Verzekerings Mij. voor Motorvoertuigen der Z.L.M. werd ons de vraag gesteld wat gedaan moet worden wanneer de auto in het buitenland ernstig wordt beschadigd. Wij menen er goed aan te doen deze vraag via het Landbouwblad te beantwoorden. GROENE KAART. In de eerste plaats moet U, reizende per auto naar het buitenland, in het bezit zijn van een in ternationaal verzekeringsbewijs, de z.g. groene kaart. Heeft U deze groene kaart niet dan komt U de grenzen van België en Duitsland niet over, tenzij aan die grensposten een tijdelijke verzeke ring wordt afgesloten, hetgeen evenwel vrij duur is. Zo'n tijdelijke verzekering voor België kost aan de grens b.v. 250 a 300 B. frs. en voor Duits land rond 25 D. M.; in Nederlands gêld uitge drukt rond 20,U krijgt dan nog slechts een vergunning voor enkele dagen. Aangezien een dergelijke groene kaart bij onze Onderlinge slechts enkele guldens kost, en bo vendien dan tot 31 december 1957 geldig is, be hoeft het geen nader betoog, dat ervoor gezorgd moet worden deze kaart bij de eigen verzekerings maatschappij aan te vragen. Heeft U plannen voor een buitenlandse reis, vraag dan deze groene kaart minstens een week tevoren aan. Schenk daar voldoende aandacht aan om narigheid te voorkomen. Mogelijk zijn er leden, die zich afvragen welke betekenis deze groene kaart wel heeft. In de aan vang memoreerden wij reeds, dat dit een inter nationaal verzekeringsbewijs is. Zij is dan ook behalve in 't Nederlands, ook in het Duits, Frans en Engels gesteld. Achter op dit bewijs staat voor ieder land in Europa, behalve de landen achter 't IJzeren Gordijn, een bureau met adres aangege ven, voorzien van telefoonnummer enz., waar men zich melden moet wanneer een aanrijding heeft plaatsgevonden. Is U b.v. veroorzaker van een ongeval in het buitenland, dan zal het genoemde bureau zich met de afwikkeling van de toegebrachte (W.A.) schade gaan bezighouden, mits dit bureau op de hoogte wordt gesteld. Hiermede wordt dan voorkomen, dat de wagen in beslag wordt genomen enz. Wat dus de W.A.-schade betreft, is de zaak vrij aardig geregeld, 'mits U maar in het bezit bent van zo'n groene kaart. EIGEN WAGENSC HADE. Anders ligt het evenwel met de schade aan de eigen wagen in het buitenland. Het is n.l. niet on mogelijk, dat met de auto in een sloot wordt ge reden of tegen een boom, muur enz. Het kan ook zijn, dat een ander schade berokkent aan uw voertuig, of dat bij de door U veroorzaakte aan rijding ook het eigen voertuig schade heeft opge lopen. Kort en goed, op een gegeven moment staat U met brokken ergens in het buitenland. Nu is het niet zo eenvoudig aan te geven hoe in zo'n geval gehandeld moet worden. Er zijn n.l. tal van moge lijkheden, de schade aan de eigen wagen kan ge ring, matig groot, ernstig en zeer ernstig zijn. De plaats waar U met schade staat is eveneens van belang. Is dit. kort bij de Nederlandse grens, dan ligt dat eenvoudiger, dan dat U b.v. in Zuid-Frankrijk of Italië staat. In het algemeen mogen we echter stellen, dat getracht moet worden de auto op Nederlands grondgebied te laten repareren. Dit is voor de verzekerde en voor de maatschappij de beste op lossing. In Nederland zal n.l. de reparatie sneller en vooral goedkoper plaats vindendit geldt voor alle merken. Het lijkt b.v. logisch, dat een grote schade aan een Volkswagen, in Duitsland opgelopen, daar wel voordelig en goedkoper hersteld zou kunnen wor den. Immers de Volkswagen wordt in Duitsland gemaakt. In vele gevallen zal het desondanks toch voor deliger zijn deze Volkswagen naar Nederland te transporteren en daar te laten repareren. U ziet, Nederland is toch maar een goedkoop land. ALGEMENE WENKEN. In het algemeen willen wij derhalve de volgen de wenken geven. a. Heeft U in het buitenland een geringe wagen- schade (z.g. blikschade), laat deze dan zitten tot U van de reis bent teruggekeerd. b. Is de schade van matige omvang, waarbij ook de motor heeft geleden, tracht dan door mid del van een noodreparatie de wagen op gang te krijgen en wacht met de definitieve repa ratie tot uw thuiskomst. c. Is de schade vrij groot en kan een noodrepara tie geen oplossing brengen, dan doet U goed, zo mogelijk, telefonisch overleg met ons te plegen. d. Is de schade zeer ernstig, dan zal veelal de beste oplossing zijn de wagen op het dichtst bijzijnde station op de trein te zetten voor een enkele reis naar Nederland. Nogmaals, dit zijn slechts enkele algemene wen ken, waar een ieder zijn voordeel mee kan doen. DE L. DENK AAN DE ZENDERWISSELING. In de radiorubriek van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal op maandag 1 juli a.s. van 19.4520.00 uur, wegens de gebruikelijke driemaandelijkse zenderwisseling, over de zender Hilversum I een reportage worden uitgezonden van het Pluimveeproefbedrijf en de Nationale Pluimveetentoonstelling te Maarheeze. Aan deze reportage zal o.a. worden medegewerkt door ir. P. J. v. d. Bremer, Rijkspluimveeteeltcon- sulent voor Noord-Brabant. De uitzending zal worden besloten met een praatje van ir. G. J. A. Bouma, Rijkslandbouw- consulent voor de Boerderijenbouw over het voor komen van brand op de boerderij. KONINKLIJKE VERENIGING AFDELING ZEELAND. Merrie-premiekeuringen te Middelburg. De merrie-premiekeuring te Middelburg, welke eerst werd vastgesteld op 9 juli, is in overleg met de samenwerkende Bond van Paardenfokkers op Walcheren „Hippos", nader vastgesteld op maan dag 8 juli te 9.30 uur op het Molenwater. „Hippos" verbindt aan deze merriekeuring zijn premiekeu ring van veulens, enz., waardoor dit, evenals vo rige jaren een der belangrijkste paardenfokda- gen van Nederland belooft te worden. No. 18 Ook op de Landbouwtentoonstelling te Zierik- zee exposeren wij in samenwerking met de Ge zondheidsdienst. Alle gewenste inlichtingen over kunstmatige inseminatie, abortus bestrijding e.d. kunt U daar krijgen. Op 1 juli a.s. is het 35 jaar geleden, dat de heer Johannes Marinus Fieman in dienst trad op het bedrijif van de heer M. W. van Arenthals te Kats. Vanaf deze plaats wensen wij zowel werknemer als werkgever geluk met dit jubileum. De basis van de belastingaangifte voor elk be drijf is de boekhouding. Ook voor de aangifte van een landbouwbedrijf. In tegenstelling met vrijwel elk ander bedrijf verzorgt de landbouwer persoonlijk de eerste aantekeningen voor de sa menstelling van de boekhouding. Dit is een zeer belangrijke taak en daarom wil len wij het belang van deze taak hierdoor nog eens beklemtonen. Reeds verschillende malen heeft ons hoogste Rechtscollege beslist dat aan een goede boekhou ding tamelijk grote eisen worden gesteld. Op ver schillende punten is een boekhouding voorwaar de voor het verkrijgen van bepaalde facilitei ten, zoals het hebben van een aan het kalender jaar afwijkend boekjaar, reservevorming en der gelijke. Niet alleen echter in deze gevallen is een goede boekhouding vereist. Ook in normale gevallen is het noodzakelijk dat de boekhouding zo com pleet mogelijk is. Het punt waar het meest in gezondigd wordt, is de boekingen van opname voor huishouding en privé. Dit komt omdat in vele gevallen geen afzonder lijke kas voor huishouding en privé wordt gehou den maar „uit een pot wordt geleefd", en van de huishoudelijke uitgaven geen aantekening wordt gehouden. Deze situatie is hoogst ongewenst. Alle controle op de juistheid van de geboekte kasposten ont breekt, omdat nimmer een sluitend geheel wordt verkregen. Indien een post wordt vergeten wordt dit niet opgemerkt. Regelmatig wordt er op gewezen de vrouw baas in eigen huis te laten in zoverre, dat zij alleen over de huishoudkas beschikt, hiervoor regelma tig geld ontvangt, en dat deze versterkingen aan haar in de boekhouding worden verantwoord. Het lukt niet altijd om het gewenste resultaat te bereiken. Nog korte tijd geleden waren wij bij een land bouwer die nimmer huishoudelijke uitgaven boekte. Er was n.l. controle van de Rijksaccoun tantsdienst. Ook de Rijksaccountant wees op de onvolledige boekhouding ten aanzien van het punt „huishouding". De boer vroeg„Wat kan mij dat kosten?" De accountant zei„Nou toch wel 1.000,belasting per jaar", waarop de boer ant woordde„Ik heb dit al 30 jaar zo gedaan, en mijn vrouw zou denken dat ik haar niet meer aan de centen vertrouwde, ik ga zo door, liever 1.000,per jaar minder, dan een boze vrouw". Met dit laatste kunnen wij het eens zijn, met de opmerking in zijn geheel niet. Wanneer een vrouw weet dat er belangrijke be dragen op het spel staan zal zij er toch zeker aan medewerken dat de boekhouding zo volledig mo gelijk wordt bijgehouden. Wij geven nadrukkelijk in overweging aan hen die niet regelmatig kascontrole uitoefenen, niet regelmatig hun huishoudelijke uitgaven boeken, hiermede zo spoedig mogelijk aan te vangen. Laat het er niet op aankomen dat het eerst fout loopt, doordat (want dit kan het gevolg zijn) de boekhouding wordt verworpen. Dit kan n.l., zeer kostbaar zijn. Er valt n.l. een toenemende ten- denz op te merken bij de steeds veelvuldiger voorkomende contróles dat er op wordt gelet of het bedrag dat voor de huishouding is geboekt, hoog genoeg voorkomt en of de opgenomen bedragen regelmatig zijn verantwoord. Vooral als er verschillen bestaan in de hoogte van de bedra gen die in onderscheidende jaren verantwoord zijn, en de huishoudelijke uitgaven zijn niet re gelmatig verantwoord, wordt de situatie benard. Als dan het inkomen wordt verhoogd omdat het bedrag voor huishouding onaannemelijk voor komt is daar praktisch niets aanrte doen. Een ieder die overtuigd is van het belang van een goede boekhouding en ook ieder die graag zo weinig mogelijk betaalt, adviseren wij daarom zijn boekhouding zo volledig mogelijk te maken, ten aanzien van alle punten en speciaal ten aan* zien van de post „huishouding en privé". Boekhoudbureau Z.L.M. O. PAAUWE. (Advertentie.) Voorkom do aardappelziekte met (ZINEB) het zeker* middel I géén groeiremming I hogere opbrengstenI Vraagt Uw l.veranei.r of LANDBOUWBUREAU WIERSUM GRONINGEN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 29