Herwonnen schoonheid ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND De L.J.G. ran Schouwen-Duiveland en de tentoonstelling Gontaet met.... Wie Wij maken de toekomst ZATERDAG 29 JUNI 1957 411 Redactie: A. C. Breure. C. J. van Damme, M. de Jager, T. Lievense, M. Murre, Z. Poppe en M, Sanders Redactie-adres: Voor artikelen Groote Markt 28, Goes. Voor verslagen Goessestraatweg 4, Kapelle Dit schreven brengt mij met de lezers in contact. Een contact ontstaan door het lezen van deze ontboezeming, een verbinding tussen mijn gedachten en die van de lezers. Zoals ook contact ontstaat bij het luisteren naar een radioprogramma, het kijken naar een televisie-uitzending of film, het lezen van boeken, etc. De schepper hiervan brengt ons zijn visie op een bepaald onderwerp, dit ter lering of als amuse ment. Even komen we onder de invloed van zijn instelling, zijn mening en dan na het ondergaan van dit alles komt de logische reactie. We gaan ons afvragen: „Heeft hij wel gelijk?" „Ziet hij dan wel juist?" Het is ook goed dat dit gebeurt. Het zou niet juist zijn, alles wat ons voor geschoteld wordt als zoete koek te ver slinden. We gaan oordelen, critiek leveren. Wij, als jeugd, zijn echter te snel ge neigd hard te oordelen, onze critiek kan genadeloos zijn en dat is niet juist. Daar tegenover staat, dat wij als jonge mensen, zonder levenservaring, en juist daarom impulsief, geweldig gevoelig zijn voor de indrukken, die wij opdoen. Het grote gevaar van foutieve voor lichting, verkeerde instellingen van an dere mensen die wij geneigd zijn als juist te zien. Nog anders wordt het, indien wij door middel van een gesprek in con tact komen met andere mensen. Nu zijn we in staat meningen uit te wis selen. Maar ook onmiddellijk te oor delen, te veroordelen. We oordelen de mens op zijn kleding, zijn manieren, zijn spraak, ja waar niet op. Als jeugd van Schouwen-Duiveland komen we in contact met mensen van buiten het eiland. In de zomer met vakantiegangers, maar het hele jaar door met mensen die hier werken. Met mensen, die hierheen gekomen zijn, om mee te werken aan de schepping van ons nieuwe Schouwen-Duiveland. De indruk, die al deze mensen opdoen van ons, ons eiland, etc. is bepalend voor hun mening, die zij elders zullen ver kondigen. Binnenkort vindt op ons eiland een grote manifestatie plaats op landbouw kundig gebied. Laten wij allemaal trachten, wan neer ten tijde van deze Z. L. M.-ten- toonstelling te Zierikzee, ons eiland door vreemdelingen overstroomd wordt, een positieve instelling ten- opzichte van deze mensen in te nemen. Misschien doen ze anders dan wij gewend zijn, maar dit is nog geen reden om ze te veroordelen. Alleen gezamenlijk kunnen wij het goede, moeten wij het positieve van de jeugd naar buiten uitdragen. Vooral op de jongeren, die bij de rij toer over ons eiland voor explicatie zul len zorgen, rust een zware, maar voor al mooie taak. Wanneer na de sluiting van de ten toonstelling de bezoekers ons eiland verlaten, laten ze dan van de jeugd van dit eiland een goede indruk mee nemen. We hebben er recht op, want we kunnen hét, PIET KAASHOEK, Nu is het dan zover dat wij de ten toonstelling eens op het eiland hebben. Het is een hele tijd geleden, de vorige was in 1928. Het was toen zo warm, dat men het drinken voor de mensen bijna niet kon aanvoeren. Laten we hopen, dat het nu mooi weer is, maar niet zo heet als in 1928. Door het tragisch gebeuren van de ramp konden wij helaas de tentoon stelling in 1953 niet verzorgen. Maar dit voorjaar zijn we dan aan het werk getogen om onze stand vol te krijgen. In het eerst, als men er over gaat praten, betekent dat niets, dan is het zo gebeurd. Maar hoe korter men bij de tijd komt, hoe meer het gaat tegen vallen. Eerst hadden we op onze stand ruimte te kort, maar nu het op het laatst ging lopen, ontdekten we, dat we met al het passen en meten ruimte over hadden. En dan valt het niet mee, de stand op een goede manier te gaan vullen. Maar het is dan toch voor el kaar gekomen. Als je nu als L. J. G.-er eens een paar weken rust wilt hebben en niet naar vergaderingen wilt gaan, dan moet je dat voornemen maar niet nemen tegen de tijd van de sportdag Westenschouwen, Westenschouwen Deze daad zal j' eens berouwen, Dat gij genomen hebt mijn vrouwe. Westenschouwen zal vergaan, Alleen de toren zal blijven staan Dit leest men in de sagen van Schou wen. Maar steeds kwam Schouwen weer boven de alles verzwelgende gol ven uit. Het door dijken omgeven land, waai de winden fel kunnen waaien en de meeuwen overheen strijken. Straks zult U naar Schouwen komen om de Landbouwtentoonstelling te zien, die, naar wij hopen, uw goedkeuring zal kunnen wegdragen. Wij hopen, dat, wanneer U de ten toonstelling hebt gezien, de mooie plek jes, .die ons eiland heeft, niet zult ver geten. Het historische stadje Zierikzee met haar prachtige poorten, de geveltjes en het stadhuis. De Sint-Lievens-Monstertoren, van waaraf men kilometers ver over Zee land uitkijkt. Tussen Zierikzee en Burghsluis lig gen dicht onder de dijk de inlagen, de eilandjes waar het wild gevogelte zijn bezige broedplaatsen heeft. Van daaruit ziet U ook de duinen met daarachter liggend de stranden van Renesse en Westenschouwen. Hier kan men een prachtige vacantie door brengen. In de domeinen kunt U uren wande len door bos en duin. Op Westenschouwen is een plekje, waar de duinen ophouden en de dijk begint. Van daaruit is het een wonder lijk gezicht. Het is alsof Zierikzee los van alles op een eiland apart ligt. Schouwen-Duiveland is nog lang niet klaar met de opbouw, maar wij zullen U graag ontvangen. Wij kunnen U dan tonen, dat er gewerkt is en nog hard gewerkt wordt om de volkomen schoon heid op ons eiland zo dicht mogelijk te benaderen. T. „Ik geloof aan Zeelands herrijzenis. Eenmaal zal het tot zijn volkomen sehonnhoid wederkeren," (P, H, RITOSR Jr.) en de tentoonstelling, want dan ben je net niet één avond in de week thuis. Je moet vergaderen in je eigen streek met het bestuur en met de commissies waar je in zit en dan moet je dit weer gaan bespreken met je eigen bestuurs leden. Zaterdag is er van 10 tot 13 uur een behendigheidswedstrijd met trekker en vierwielige wagen. Daar kan iedere L. J. G.-er z'n handigheid demonstreren met het achteruitrijden b.v., want dat valt heus niet mee om zomaar één, twee, drie een denkbeeldige garage in te rijden; dat gaat beter als men de wagen van voren vastmaakt (dit mag dan niet, hoor! als je dan tenminste geen zwaar beladen wagen of lichte trekker hebt, want dan schuift alles nog om ook en kun je beter gaan duwen. Laten we dit met z'n allen echter maar eens proberen. De Z. L. M. is in alle 'streken bereid om de L. J. G. een stand te geven, zo doende kunnen wij ook iets aan de ouderen van ons werk laten zien. Deze horen -wel eens wat van de jongeren maar het is beter wanneer ze het eens kunnen bekijken. De L. J. G. tracht de jongeren op te leiden, zodat ze zich later een plaats in de maatschappij weten te veroveren, daar steeds de ouderen door nieuwe krachten vervangen moeten worden. Bij de voorbereiding tot deze taak kan het ons helpen allerlei vergaderingen, demonstraties of tentoonstellingen te bezoeken. We moeten eerst veel van de ouderen' leren om deze kennis te bereiken. Wan neer we dit hebben, kunnen we ons daarin verdiepen en zo mogelijk andere ideeën naar voren brengen. Maar om dit alles te bereiken hebben we wel degelijk de steun van de ouderen nodig. De voorzitter van de Z. L. M. van de Kring Schouwen en Duiveland, de heer A. M. Geluk, was ook eens L. J. G.-er en aan hem kunnen we altijd onze pro blemen voorleggen, want hij weet hoe moeilijk het soms- voor ons is om een goed programma op te stellen. We hebben zeker ook de steun nodig van de ouders der L. J. G.-leden; zij moeten hun dochter of zoon opwekken om naar de vergadering te gaan wanneer de convocatie in huis is, dit wordt maar al te vaak vergeten. Meestal worden de vergaderingen steeds door dezelfde leden bezocht. De Z. P. M. maakt bij ons een moei lijke tijd dpor, er zijn weinig leden en als dan slechts tweederde of de helft nöar een vergadering komt, kun je met zo weinigen niet veel bereiken. Daarom streven wij naar zoveel mogelijk ge combineerde vergaderingen. Er wordt wel eens gezegd, dat het dan een soort huwelijksbureau is, doch de echte Z. P.M.-ster of L. J. G.-er komt hier voor niet naar een vergadering; er zijn andere plaatsen genoeg waar men el kaar kan ontmoeten. De zelfwerkzaamheid van de leden is over het algemeen gering; als er iets moet gebeuren dan zijn het altijd dezelfden die zich opgeven. Het werk is niet voor bepaalde personen, maar voor ieder lid! Bij sportwedstrijden is er een goede deelname, maar bij ploegwedstrjjden kunnen wij nog steeds niemand afvaar digen naar de provinciale wedstrijd. Hierbij speelt misschien de ramp een grote rol, daar wij nog niet diep kun nen ploegen, zodat de jongens niet veel kunnen oefenen, het is altijd maar- bovenop zwart maken en dan wordt er altijd niet naar mooi werk gestreefd, maar meer naar snelheid om het maar zo vlug en zo droog mogelijk om te ploegen. We zullen hopen, dat dit snel verandert, want we gaan nu ieder jaar al wat dieper. Voor de zaai wedstrijd is meer animo, hiervoor geven zich ieder jaar een aan tal op. Op deze manier proberen we het wedstrijdelement, de sport, het ploegen en zaaien, uit te laten komen. We proberen het beste van onze Z. P. M. en L. J. G. te maken. We hopen, dat er veel mensen de tentoonstelling komen bezoeken (laat het vervoer over, water U niet tegen houden) en vooral onze Z. P. M. en L. J. G.-stand niet vergeten, want: „De L. J. G. zij een symbool voor Zeelands toekomst." Streekvoorzitter, M. J. KLOMPE. T Het opschrift boven dit artikeltje is een vraag en een antwoord. Als U wilt: een grote vraag met een groot ant woord er aan vast. U kent het gezegde: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". Het wordt zo vaak gebruikt, dat het tot een ge meenplaats geworden is, waarvan de waarheid door niemand of bijna nie mand in twijfel getrokken wordt. Schouwen en Duiveland, dat de ko mende week in het brandpunt van de Z. L. M.'se en zelfs van de Zeeuwse belangstelling staat, mag voor zeer veel gebeurtenissen gelden als een symbool van „nieuw land uit oud". Dit b.v. in tegenstelling tot de polders, die uit de voormalige Zuiderzee zijn ont staan. Daar is immers sprake van nieuw land, zonder meer. Daarenboven land, waar een kunstmatig bijeengevoegde en zelfs speciaal geselecteerde bevolking woont en werkt. Schouwen en Duiveland daarentegen is reeds vele malen, soms bij kleine, soms bij grotere stukken, soms na a.h.w. een klein vechtpartijtje, soms na een worsteling in letterlijke zin op leven of dood aan het water ontnomen. Alle Zeeuwen, en speciaal alle Schou- wen-Duivelanders, staat 1953 hierbij voor de geest. En het gehele eiland ge tuigt ervan, met z'n doden en beroof den, met z'n verwoestingen en s*'n ver- lgren «fhnnnh^ld. Maar ook: met z'n taaie werkkracht, met z'n verbeten strijd; ook door her verkaveling en wederopbouw, door de silo in Zierikzee en door de vele nieuwe plannen en initiatieven die op het eiland geboren werden. Schouwen en Duiveland, het „ver geten eiland", dat er de eerste tjjd na de ramp zo hopeloos uitzag, heeft een toekomst. Nog zijn Herverkaveling, Cultuurtechnische Dienst, Waterstaat, en Landbouw bezig. Nog kan men zeg gen, dat het eiland een nog niet geheel genezen patiënt is. Maar het genezings proces verloopt vlot, vooral omdat de patiënt zelf zo van harte meewerkt. Het eiland heeft een tQekomst; een toe komst die er anders uitziet, dan men vijf jaar geleden had verwacht. Vooral ook anders door de enorme vaart waar mee de veranderingen zich voltrokken en voltrekken. Schouwen en Duiveland heeft een eigen jeugd, die de toekomst in handen heeft; samen met de ouderen. Een jeugd die over twintig, dertig, veertig jaar het eiland zal besturen, leiden en bebouwen. Het gezegde: „Wie de jeugd van Schouwen en Duiveland heeft, heeft de toekomst van dat eiland", gaat niet op. Niemand „heeft" de jeugdde jeugd wordt niet, „gehad". Maar de jeugd wil (Zie pag. 413)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 23