tf/e nLJrouw Gae je ok mee nae stad, naë de toonstelling Bezuinig niet op de hoeveelheid melk! 409 VAN HET PLATTELAND F /'/Ar/// brandnetels en houtige gewassen -jjruzoals bramen mm czzeb 2ATËÜDA& 29 .tUNI 1057 Volgens een legende, die wij vonden in een boek over Nederlandse Volkskunde, was er heel lang geleden een Eskimo, die het in Groenland, daar in het hoge Noorden, niet naar zijn zin had. Deze man, Zeelik genaamd, klom op zekere dag in een kano, nam zijn natje en droogje mee en ging zwerven over hef wijde water. Hij peddelde naar het Zuiden en kwam eindelijk terecht op een aangeslibd stuk land in het Westen van Holland. Zeelik, die de temperatuur daar aanmerkelijk pleizieriger vond dan in zijn vaderland, bouwde een hut en ging op de visvangst. Hij smulde van de haring, die hem ook al veel lekkerder leek dan in Groenland. Maar hij had het wel een beetje eenzaam. Doch ook die eenzaamheid verdween toen op zekere dag man nen en vrouwen op het eiland kwamen. Deze be gonnen huizen rondom de hut van Zeelik te bou wen en de Eskimo werd al spoedig in hun gemeen schap opgenomen. Hij maakte vrienden en was een gezien man. Toen hij stierf wilde men zijn naam eren en kreeg de nederzetting de naam van „Zeelikzee." Het duurde echter niet lang of Zeelik- zee werd Zierikzee en toen het dorpje een stadje werd en een haven van betekenis, was iedereen Zeelik al lang vergeten en sprak men dus van „Zierikzee." Zo is het gebleven. Meer dan elf eeuwen ligt daar de goede stede Zierikzee op het eiland Schouwen-Duiveland. De fraaie patriciërshuizen getuigen van de welvaart, die er eertijds heerste. Eens, toen die welvaart een ongekende hoogte had bereikt, wilden de be woners van de stad een toren laten bouwen, die de hoogste van de toenmaals bekende wereld moest worden. Men greep te hoog. Tijdens de bouw had de stad met tegenslag te kampen. Het geld raak te op en de toren bleef onafgewerkt en bereikte slechts een derde van de oorspronkelijke hoogte. Zierikzee verloor van lieverlede haar betekenis als havenstad, maar is toch tot op de huidige dag „de stad" van Schouwen-Duiveland gebleven. Als de eilandbewoners donderdags naar de markt gaan, zegt iedereen: „Ik gae nae stad." Duizenden, zowel mannen als vrouwen, ouderen eji jongeren, zullen a.s. week nae stad gae om de grote Z. L. M.-tentoonstelling te bezoeken. Duizen den op Schouwen-Duiveland zullen elkaar vragen: „Gae je ok mee nae stad, nae de toonstelling?" Maar niet alleen van het eiland zullen de bezoe kers komen. Zij zullen ook met boten-vol over de .Schelde komen of over het Zijpe. Wij zien in ge dachten de Zuid-Bevelandse en Walcherse boerin nen in haar prachtige kostuums, die toch altijd weer een feest voor het oog zijn en zo echt bij onze Z. L. M.-dagen horen. Hier en daar ook nog een boer in zijn stemmig zwart kostuum met de gouden knopen en zilveren broekstukken. Jammer, dat dit alles gaat verdwijnen, zo ver zuchten wij. Och neen, laten wij niet zuchten. De tijden ver anderen en wij kunnen deze verandering niet tegen houden. Laten wij liever vrolijk zijn met al die vrolijke mensen, die daar de haven van Zierikzee binnen varen. Langzaam glijdt de boot tussen de havendijken door. Het zal nog een kwartier duren vóór de aan legsteiger is bereikt. Steeds naderbij komen de stompe toren, de prachtige Zuid Havenpoort, het pittoreske stadhuistorentje, de huizen en de witte molen. Ontelbare toeristen hebben reeds dit beeld op fotoplaat of film vastgelegd. Als de boot is gemeerd, zal de stroom van passagiers zich be geven door de smalle straten van Zierikzee, en zij, die hier voor de eerste maal komen, zullen de schoonheid van het oude stadje als een openbaring ervaren. Vervolgens zullen zij zich spoeden naar het tentoonstellingsterrein waar de vlaggen feeste lijk wapperen. Mannen en vrouwen zullen zich verspreiden over het terrein en ieder zoekt datgene, waarnaar zijn of haar belangstelling uitgaat. Laten onze vrouwen vooral een kijkje gaan nemen in de stand van de plattelandsvrouwen, de landbouw jongeren of die der herverkavelingskom missie. En vanuit Zierikzee zal op vrijdag 5 juli de lange stoet auto's en bussen vertrekken, waarmee twee duizend mensep de feestelijke tocht over hel eiland zullen maken. Zij zullen met eigen ogen kunnen zien hoe dit eiland bezig is zich te herstellen van de grote watersnoodramp, die het in 1953 trof. Zij zullen rijden door de vriendelijke dorpen en de schoonheid van de duinstreek bewonderen. Dan, teruggekeerd in „stad", zullen zij, die voor de eerste maal deze tocht hebben gemaakt, zeggen: „Ik wist niet, dat het eiland Schouwen-Duiveland zóveel moois bezat!" Wij wensen U allen: „Vee plezier op de töónstel- lingsdaegen L. N. H.—Gr. WAAK GAAN WIJ NOG MEEK HEEN? Ja heus, er is nog meer, dat de moeite van het bekijken waard is. Maandag 17 juni werd in de M. D. de Grootstraat te Goes de modelwoning ge opend, die is ingericht door de leden van het Advies bureau voor Woninginrichting, uitgaande van de Bond van Plattelandsvrouwen en Z. L. M. Bij de opening legden zowel mevrouw G. DorstVos, pre sidente van het Adviesbureau, als mevrouw W. van Veenvan Loghem, presidente van de Zeeuwse plattelandsvrouwen de nadruk op de noodzaak van doelmatige woninginrichting. De inrichting van deze modelwoning is tot in de puntjes verzorgd en weloverwogen. Zij laat zien, wat er in een betrekkelijk klein huis te bereiken valt. Hoe de opgroeiende kinderen in hun eigen kamer aan een werktafel, die een minimum aan ruimte eist, op een plezierige wijze hun huiswerk kunnen maken. Hoe vader of de jongens een knut- selruimte hebben zonder de rest van het gezin te hinderen. Wij zien er doelmatige gebruiksvoorwer pen, die arbeidsbesparing geven. Trouwens de hele inrichting is op arbeidsbesparing gebaseerd, zonder dat de gezelligheid er onder lijdt. Er is steeds een voorlichtster aanwezig, zodat men ten allen tijde vragen kan stellen. De woning blijft te bezichtigen tot zaterdag 13 juli en wel 's middags van twee uur tot half zes en 's avonds van zeven tot negen uur. Reeds in de eerste dagen werd het pand druk bezocht. Om teveel bezoek inééns te voorkomen, is het ge wenst, dat groepen van meer dan tien personen een bezoek aanvragen bij mej. A. v. d. Leeden, Landbouwhuis, te Goes. Dames, gaat deze woning bezoeken vóór zij geslo ten wordt Uw tijd, daar doorgebracht, is nuttig besteed, daar er voor een huisvrouw of aanstaande huisvrouw veel te leren valt. L. N. H.—Gr. Het voorlichtingsbureau voor de voeding meldt De verhoging van de melkprijs is een feit gewor den en in vele gezinnen zullen de vragen gerezen zijn: Kunnen we deze verhoging zonder meer op vangen moeten we dan maar minder melk gebrui ken of op andere dingen bezuinigen? Laten we het geval nemen dat een hogere uit gave voor de voeding onmogelijk* is. Uit alles wat er de laatste tijd over melk geschreven en gezegd is, zal het wel bekend zijn, dat een vermindering van het melkgebruik in de meeste gevallen onge wenst is. Om voldoende van bepaalde mineralen en vitamines en ook van de eiwitten op te nemen, mag gerekend worden dat volwassenen dagelijks V2 a liter melk nodig hebben, kinderen beneden de leeftijd van 10 jaar liter, boven 10 jaar liter en aanstaande moeders en zij die haar baby zelf voeden 1 liter. Degenen die nét deze porties gebrui ken of minder, mogen dus feitelijk om wille van de gezondheid niet op de hoeveelheid melk beknib belen. Wél kan de verhoging van de uitgaven voor melk in vele gevallen beperkt worden: wie gewend was om geregeld gesteriliseerde flessenmelk en koffiemelk te nemen, zal goedkoper uit zijn wan neer zij op gepasteuriseerde „losse" o'f flessenmelk overgaat. (Op het goed bewaren van „losse" en flessenmelk zullen wij nog terugkomen in een vol gend bericht)Ook het vervangen van een deel van de melk door karnemelk kan de post „melk" lager houden. Uit oogpunt van voedingswaarde zijn deze maat regelen zeker niet bezwaarlijk en wat de smaak betreft is een friszure drank vooral in de zomer niet te versmaden. Yoghurt is een duurdere vorm* van melk, waar van de voedingswaarde niet veel hoger is. Evenmin als van melk is een vermindering van het kaasgebruik gewenst. Het is goed omj eem da- (Advertentie.) m ter bestrifding van ten product van N.V. NOURY VAN DPR LANDE S EXPLOITATIE Mil. Deventer V Verkrijgbaar bijPÏa«ti«!l]U Coöparaiiai,.'Verdugt Agtntan en JaboDepfits gelij'kse consumptie van 15 a 25 gr kaas te hand haven. Wél zijn op het terrein van de voeding dikwijls andere bezuinigingen aan te brengen, b.v. door sei- zoengroenten en vruchten te gebruiken en van pri meurs af te zien, die soms weinig vol van smaak en aroma zijn. Al is het goed om dagelijks fruit te eten, een gebruik' van 150 gr of meer vruchten is nu ook weer niet strikt nodig. Wél dient tenmin ste 250 gr groentje per persoon te worden gere kend. Het minder royaal schoonmaken van aardappe len en groenten kan zeker besparing geven. In ons land, waar veel brood gegeten wordt, zijn de uitgaven voor brood vrij hoog. Het opgebruiken van oud brood hetgeen in het geheel geen straf is, zeker niet indieni het brood geroosterd of ge bakken wordt kan al heel wat schelen. Het prijs verschil tussen verpakt en onverpakt brood is niet gering en het voordeel dat het verpakte brood lan ger vers blijft wordt niet benut wanneer iedere dag oif om de andere dag brood wordt gekocht. Zijn de smaak en de geur van het verpakte brood zoveel foeter dat men de hogere prijs er voor over heeft? In voedingswaarde maakt het niets uit. De goedkope vlees- en vissoorten kunnen wor den verwerkt tot gerechten die niet minder voed zaam en smakelijk zijn dan de dure. Alleen moet de huisvrouw voor de vleesgerechten meer tijd uittrekken en eens wat kruiden gebruiken. Stoof - lappen, hachévlees, klapstuk, hart en nieren, om maar enkele te noemen, kunnen heel smakelijk zijn. Boyendien hebben deze stukken het voordeel dat 50 a 75 gr vlees (een hoevelheid die uit oog punt van voedingswaarde voldoende is) met saus erbij1 al een aardige portie oplevert. Voor een vis- ragoüt of visgehakt kan een goedkope vissoort ze ker met goed resultaat dienst doen. Tot slot de post versnaperingen en lekkernijen, die vaak in verhouding zeer hoog is. Een extraatje op zijn tijc} is een ieder gegund, maar is het wer kelijk nodig dat de kinderen vóór schooltijd al met „snoepjes" achter de kiezen lopen en dat zij op dat zij zoet blijven steeds lekkers toegestopt krijgen, wanneer zijl er om vragen? Is het ook no dig dat de volwassenen elkaar op visites trachten te overtroeven in het opdienen van vele en kost bare lekkernijen? Dit zijn slechts enkele punten ter overweging en dan alleen op het gebied van de voeding. Velen zullen liever op andere terrein bezuinigen. Hoe het zij, laten we trachten om zonder verlaging van de mel'kconsumptie een evenwicht in het budget te bewaren. 0

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 21