VANDRIELMMtWüHk Tuinbouwlantaairn Fella Oogstwerktuigen HOOFDDORP - DORDRECHT - KAMPEN - GRONINGEN MINDER KOSTEN MEER OOGST X MINDER KOSTEN MEER OOGST MINDER KOSTEN Vakantiewerk in de landbouw C. L. VAN DE VREEDE GOES Jutezakken Dekkleden ZATERDAG 22 JUNI 195 7. 381 bieden voor groot- en kleinbedrijf vele voordelen., FELLA HOÖISCHUDDERS EN -HARKEN' FELLA LEEGE en FELLA "PONY" graanmaaier- binders. FELLA "PEGGY" eendoeksbinder. Met' FELLA gegarandeerd: MEER OOGST MET MINDER KOSTEN. Vraagt inlichtingen en prospecti. III lil lllllll 111 I I I I II HI Mil I IIII I I II I III III «II llllllll Mil MEER" OOGST - MINDER KOSTEN ONDER de Zoals we vorige week reeds hebben toegezegd willen wij deze week allereerst enkele opmerkin gen maken over de stand van zaken in de Zeeuw se fruitteelt met betrekking tot de Vruchtzetting van de verschillende fruitgewassen. Het is moeilijk om over deze dingen te schrijven omdat het totale beeld zo heel verschillend is. Er zijn boomgaarden op Zuid-Beveland waar b.v. aan de Clapps Favoritebomen geen vrucht is te vin den, terwijl andere kwekers hun Clapps zelfs moe ten dunnen. Dat zijn uitzonderingen, maar ze komen voor. We willen echter weergeven de gemiddelde stand en de gemiddelde vruchtzetting zoals deze op het ogenblik voor onze provincie kan worden aangenomen. Op dit gemiddelde zijn dan uitzon deringen zowel naar boven als naar beneden. Wanneer we het gehele beeld dat we hieronder weergeven voor onze provincie samenvatten dan komen we aan een matige fruitoogst en voor de peren en dikwijls ook voor de pruimen slechts een zeer matige tot slechte oogst. De appels beloven echter redelijk tot goed te worden en daarom valt het geheel niet direct tegen, vooral niet als we het bezien in landelijk verband. Bij de appels zijn in Zeeland de vroege rassen overwegend redelijk goed. Vooral de Perzikrode zomerappel, de Early Vic toria en de Zigeunerin beloven een goede oogst te geven, hoewel de laatste dagen toch weer berich ten komen welke spreken van een sterkere rui bij deze rassen dan werd verwacht. Overwegend zal het echter wel gaan met deze vroege zomer- appels. Met de Yellow Transparant, onze eerste zomerappel, is het minder gunstig gesteld. Op vele bedrijven is de vruchtzetting matig geweest. En kele percelen vertonen een goede stand. De Cox's Orange Pippin en de James Grieve zitten er op het ogenblik nog goed op, maar deze rassen kunnen nog zeer lang in juni ruien. We hebben echter wel goede hoop op een redelijke oogst bij deze twee rassen en op verschillende be drijven zal ze zelfs goed tot zeer goed kunnen zijn. Bij de late rassen zagen we een goede stand van de Golden Delicious, maar voor enkele bedrijven is dit de laatste weken ook nog veranderd omdat er een sterke rui optrad. Overwegend is dit ras echter goed. Dat geldt ook voor de Jonathan, wel ke een wisselende stand vertoond, maar over het algemeen toch ook niet tegenvalt. Met de Goud- reinetie is het ook in Zeeland heel wat minder gunstig. Er zijn enkele bedrijven met een vrij goede vruchtzettingj maar overwegend is de stand slecht tot hoogstens zeer matig. Bij de peren zien we dat de Precose de Trevoux vrij goed is, terwijl ook de Conference een goede stand ver toont, hoewel dit ras op het ogenblik wel een ster ke rui geeft. Toch menen wij dat dit ras over het algemeen wel een goede oogst zal geven, al spra ken wij dezer dagen een kweker die zei: „Ik had een best perceel Conference dacht ik, maar nu blijven er heel weinig vruchten over aan de bo men". Doyenne du Cornice en Beurre Louise heeft twee rassen welke er tot op heden ook nog over wegend goed voor staan. De Bonne Louisse heeft een sterk wisselende stand. Er zijn bedrijven waar gesproken kan worden van een beste vruchtzet ting maar op de meeste bedrijven is het matig tot slecht. Clapps Favorite zal een zeer geringe oogst geven. Dat geldt ook voor de Comtesse de Paris. Beurre Alexander Lucas en Triomphe de Vienne. De St. Remy is op enkele bedrijven goed, maar overwegend toch ook matig tot slecht. Zwijndrechtse wijnpeer staat er overwegend rede lijk goed voor. De Beurre Hardy is erg verschil lend, maar toch ook over het algemeen niet zo best. Ten aanzien van de pruimen kunnen we ook al geen opgewekte geluiden laten horen. Er zijn bedrijven waar de vruchtzetting van de Early Laxton redelijk is, maar over het algemeen staat dit ras er slecht voor en dat geldt ook voor de Ontario en de Reine Claude d'Ouil- lins. De Reine Victoria valt over het algemeen niet tegen. Een voordeel is in elk geval dat dit ras bijna elk jaar gedimd moet worden en nu zal dat op de meeste bedrijven niet of nauwelijks nodig zijn Bezien we deze gegevens dan blijkt dat het ge heel niet erg best is, maar als we het dan bezien in landelijk verband dan past de Zeeuwse fruit kwekers toch wel dankbaarheid, want op vele plaatsen staat het er belangrijk slechter voor. We spraken de laatste weken met fruitkwekers uit de Betuwe die absoluut geen vruchten hebben. Mensen met een groot bedrijf die minder dan 10 fruit hebben van een normale oogst. Hier is sprake van een volkomen misoogst en voor de betrokkenen is het een geweldige strop. Er zijn bedrijven waar men elders werk heeft gezocht voor de arbeidskrachten, eenvoudig omdat men er zelf niets meer voor te doen heeft. Dit is wel bijzonder teleurstellend en het is te hopen dat voor deze gedupeerden toch op de een of andere manier hulp zal komen, zoals besproken in 't hoofd artikel in ons blad van veertien dagen geleden. Als we de landelijke gemiddelde standcijfers van een aantal appel- en pererassen bekijken dan zien we daaruit dat slecht tot zeer slecht zijn de rassen Bramley Seedling, Groninger Kroon, Le- moenappel, Lombarts Calville, Notarisappel, Pre sent van Engeland, Goudreinette en Yellow Transparant. Vele rassen zijn slecht tot matig en er is maar één ras dat in landelijk verband ge zien goed wordt genoemd en wel de Perzikrode zomerappel. Bij de peren zijn in landelijk verband gezien slecht tot zeer slecht de rassen: Beurre Alex Lu cas, Beurre Clairgeau, Beurre de Merode, Brede- rode, Clapps Favorite, Comtesse de Paris, Legi- pont, Maagdepeer, Noord-Hollandse suikerpeer, Oomskinderenpeer, St. Remy, Triomphe de Vien ne Williams Duchesse en Zwijndrechtse wijn peer. Voor geen enkele perenras komt men tot goed of zelfs maar matig tot goed. Terwijl het vorige jaar de Conference een landelijk stand- cijfer had van 70 (dat is goed), heeft dit ras nu een landelijk standcijfer van 35, dat is tussen slecht en matig in. De Precose de Trevoux had het vorig jaar ook een landelijk standcijfer van 70 en nu komt dit ras aan 40. Dat is na de Doyen ne du Cornice (welke een standcijfer heeft van 49, tegen het vorige jaar 59) het hoogste standcijfer voor dé peren. We zien hieruit dat het pad van vele fruitkwe kers ook dit jaar weer niet over rozen gaat. Zo is het al dikwijls het geval geweest. In onze provin cie hebben we dat in de vorige week ook weer eens opnieuw gezien toen er hagel viel. In de omgeving van Schore en tussen Schore en Biezelinge zagen we plaatselijk zware schade tengevolge van de hagel. Er zullen daar percelen zijn waar nog maar heel moeilijk huishoudfruit uit geoogst zal kunnen worden en van standaard- fruit zal zeker geen sprake kunnen zijn. In ern stige gevallen waren er zelfs stukken uit de vruch ten geslagen. Dikwijls vertoonden de vruchten vele indeukingen. Dat kan vergroeien, maar het blijft een lelijke plek. Verder was er ook schade in de omgeving van Yerseke. We zouden op deze plaats nog eens nadrukke lijk willen wijzen op het belang van een hagel- verzekering. Elk jaar opnieuw zien we dat er in Zeeland schade is tengevolge van de hagel. Waar verwacht mag worden dat het fruit dit jaar goede prijzen zal opbrengen, verdient het toch wel alle aandacht. Men kan redeneren„Er moet in feite tegen zoveel worden verzekerd. Het kost allemaal zoveel geld. Waar is het eind van alles". We weten dit, maar toch zouden we dit nog eens dringend onder de aandacht willen brengen. We zijn er van overtuigd dat men in het leven niet kan zonder het nemen van risico's. Dat weet elke fruitkwe ker. Dat weet iedereen die een bedrijf heeft. Durft men geen risico's nemen, dan wordt er heel dik wijls ook niet veel bereikt. Dat is allemaal waar, maar toch is het voor ons een vraag of men risi co's mag lopen die men voor een weliswaar niet gering, maar toch in verhouding tot dat wat op het spel staat weer niet hoog bedrag, elders kan onderbrengen. Uw lantaarnman is geen verzeke ringsinspecteur. Die zou U ongetwijfeld nog heel wat meer kunnen vertellen over de noodzakelijk heid van verzekering tegen hagelschade. Wij wil den deze week er enkel uw aandacht op vestigen en vragenWeet wat U doet als U niet verzekert? ■Een aantal van de jongelieden die tijdens hun vakantie in de landbouw werken is niet afkomstig uit een plattelandsomgeving. Zij zullen dus weinig weten van het bedrijf en van de machines, die daar gebruikt worden. De boer en tuinder die deze men sen gedurende enkele weken op hun bedrijf opne men, hebben een zekere morele en wettelijke ver antwoordelijkheid voor hen. Het is dus zaak, dat zij hen wijzen op het gebruik van de machines en op de manier waarop zij daarmede om moeten gaan. Zij zullen hen zeker ook moeten wijzen op de gevaren, die aan het gebruik van deze machines verbonden zijn. Voorschriften inzake vakantie-arbeid. De voorschriften, die voor normale arbeid gel den, zijn ook hier van toepassing. Het loon dat de vakantiewerker moet ontvangen is geregeld in een collectieve arbeidsovereenkomst. Voor 17-jarigen en ouderen zijn hiervoor bepaal de bedragen in de C.A.O. genoemd. Ten aanzien van 14-, 15- en 16-jarigen is evenwel bepaald, dat het loon in onderling overleg tussen werkgever en arbeider naar redelijkheid en billijkheid wordt vast gesteld met het loon voor 17-jarigen als maximum. Jongens beneden 14 jaar of 14-jarigen voorzover zij nog leerplichtig zijn en meisjes beneden 15 jaar mogen thans niet meer in de landbouw werken. Dit verbod is echter niet van toepassing op lichte landarbeid verricht door inwonende bloed- of aan verwanten tot de derde graad ingesloten van het hoofd of de bestuurder der onderneming. De toe gestane arbeid per dag bedraagt voor deze kinde ren echter slechts vijf uren, terwijl niet gedurende de schooltijd mag worden gewerkt. Ook de overige bepalingen omtrent de werktijd en de veiligheidsvoorschriften zijn op vakantiewerkers toepasselijk. Deze zijn voor de vakantiewerkers zelfs bijzonder belangrijk, aangezien het hier veelal onervaren jonge mensen betreft, voor wie de kans op ongevallen groter zijn dan voor beroepsarbei ders. Ten einde bij de werkzaamheden ongelukken te voorkomen is het dan ook zaak, dat de werkgever hier een oogje i.. het zeil houdt. Tenslotte kan nog worden gewezen op het voor schrift, dat personen beneden 18 jaar in het bezit moeten zijn van een arbeidskaart, welke op het ge meentehuis, waar men staat ingeschreven, kan wor den aangevraagd. Sociale verzekering. Hoewel vakantiewerk normale arbeid is, wil dit niet zeggen, dat steeds alle risico's door de sociale verzekering worden gedekt. Slechts tegen het onge vallenrisico zal deze verzekering doorgaans een voorziening bieden. Zeer kort samengevat geldt met betrekking tot de verschillende wetten het volgen de: Het Ziekenfondsbesluit, de Ziektewet en de Inva liditeitswet zijn alleen van toepassing, indien de ar beid enige tijd duurt. Het uitvoeringsorgaan houdt hiervoor veelal een termijn aan van 14 werkdagen. Duren de vakantiewerkzaamheden in totaal lan ger dan 14 dagen, dan zullen deze wetten dus in de regel worden toegepast. Dan zal ook de premie in gevolge de Kinderbijslagwet moeten worden be taald. (Heeft de vakantiewerker reeds een rente- kaart ingevolge de Invaliditeitswet, dan moeten ook bij korter durende arbeid rentezegels worden ge plakt). De vakantiewerkers zijn echter steeds verzekerd krachtens de Ongevallenwetten, indien tenminste in een verzekeringsplichtig bedrijf wordt gewerkt. Ook premie voor de Algemene Ouderdomswet moet steeds worden ingehouden. De Werkloosheidswet geldt in het algemeen niet ten opzichte van vakan tiewerk. (Advertentie.) Zeil- en Zakkenhandel J. A. van der Goeskade 33 en 35 Telefoon 2328 (b.g.g. 3166 of 3256) Reparatie van Jutezakken en Dekkleden Gebruikie Dekkleden in prima slaat

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1957 | | pagina 9